Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 21. nov. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Fujifilm X-T2 on muljetavaldava pildikvaliteediga hübriidkaamera :: Digitest

Fujifilm X-T2 on muljetavaldava pildikvaliteediga hübriidkaamera kõigile, ka professionaalidele
Oskari Värä

Fujifilm X-T2 tekitas juba tulles palju furoori oma lubatud suurepärase pildikvaliteedi, väga kiire autofookusega ning 8 megapikslit suurema lahutusvõimega sensoriga kui eelkäija. Juba X-T1 sai väga kõrgelt hinnatud kaameraks kuid see, mis tuli X-T2 tulekuga, ei osatud ehk isegi oodata. Ootused olid, et X-T2 saab olema veidi suurema lahutusvõimega X-T1, kuid kõik ootused said kõvasti ületatud. Tegu on kaameraga, mis parandas eelkäijate puudujäämised.

Kaamera jätkab juba teada-tuntud Fujifilmi retrovälimusega kaamerate stiili ning Fujifilm on suutnud väga võimeka sisu mahutada üpris kompaktsesse kesta.

 

Kaamera sisu

Fujifilm X-T2 puhul ongi loobutud “kleepsutuuningust” ning kõik olulised muudatused on tehtud “kapoti all”. See tähendab täiesti uut 24,3-megapikslist X-Trans III CMOS APS-C mõõdus pildisensorit, mis leidub ka Fujifilm X-Pro2 sees. Fujifilmi sõnul on uus sensor siiski veelgi parema kvaliteediga kui enamik poolkaader sensoriga peegelkaameraid ning isegi parem kui mõni täiskaader sensoriga peegelkaamera. Seda just tänu uue sensori pildipunktide paigutusele ning madalpääsfiltri puudumisele. Etterutates võib öelda, et jutul on tõepõhi all.

Koostöös X Processor Pro pildiprotsessoriga on võrreldes eelkäijaga kaamera üldiselt palju kiiremaks muutunud. Samuti on maksimaalne ISO tundlikkus tõstetud 12800 peale ning seeläbi ka mürataluvust kõvasti parendatud. Võrreldes eelkäijaga on sarivõtte kiirus 8 kaadrit sekundis küll samaks jäänud, kuid järjestikuste kaadrite arv on 8 asemel tõusnud 27 RAW-failini. Elektroonilist katikut kasutades on tõstetud sarivõtte kiirus 14 kaadrini sekundis.

 

Olulisemad tehnilised andmed tabelina

24,3-megapiksline X-Trans CMOS III APS-C mõõdus pildisensor
X Processor Pro pildiprotsessor
ISO tundlikkuse ulatus 200–12 800, laiendatav ISO 100–51 200
325 teravustamispunkti, millest 91 faasituvastusega ning 234 kontrastituvastusega
Video maksimaalne lahutusvõime 4K UHD 3840 × 2160 30p/25p/24p
Andmetihedus [4K UHD] 100 Mbps (VBR)
F-Log profiil kasutades pakkimata HDMI väljundit
2 360 000 pildipunktiga elektrooniline pildiotsija
3-tolline TFT LCD 1 040 000 pildipunktiga
2 mälukaardipesa
Juhtmevaba võrk WiFi IEEE 802.11 b/g/n
Fujifilm X bajonett
Kaal (koos aku ja mälukaardiga) 507 g

 

Autofookus

Kui autofookust on peetud üldiselt Fujifilmi nõrgimaks küljeks, siis X-T2 mudeliga tahetakse kõik need kahtlused purustada. Uus 325 autofookuspunktiga, millest 169 on faasituvastusega, süsteem suudab tootja sõnul teravustada nii kiiresti kui seda on 0,06 sekundit. Täppismõõtmist ma küll ei teostanud, kuid isegi kiiretes ning hämaramates oludes teravustamise kiiruse või täpsuse taha ei jäänud miskit. Samuti on suur ning ebaõiglane skeptitsism üldiselt hübriidkaamerate jälgiva autofookuse osas. Fujifilm ise peab samuti üheks suurimaks edasiminekuks võrreldes eelmise mudeliga just jälgiva autofookuse kiiruse ning täpsuste parendamist. Seda see ka on, kiiresti liikuvate autode või spordi pildistamisel saab kaamera suurepäraselt fokusseerimisega hakkama ning väga harv juhus on kui see mööda paneb.

 

Esmamulje ning kasutamine

Võrreldes eelkäija X-T1 mudeliga välimuses olulisi muutusi pole. Milleks lõhkuda midagi, mis toimib väga hästi. Kasutades igapäevase töövahendina täiskaader peegelkaamerat, oli X-T2 esimest korda kätte võttes meeldiv üllatus. Kuigi kaamera on oluliselt väiksem, siis kätte istub väga hästi ning ka kaalu on piisavalt, et kaamera oleks käes stabiilne.

Üle kaamera kere asetsevad kasutaja poolt seadistatavad nupud. Seega on kaamerat võimalik seadistada igal ühel omamoodi ning võimalusi on nii palju, et protsess kõik seadistused enda järgi paika panna, võib võtta omajagu aega. Samas pildistamist samal ajal see ei sega ning kes ei soovi hakata ise seadetes mässama, siis Fujifilm on mõelnud loogiliselt ning nende jaoks olulisemad seadistusvalikud juba ise paika määranud.

Üldiselt asuvadki nupud mugavalt sõrmede all ning mõningase kasutamisega on võimalik neid vajutada juba kaamerat silma eest eemaldamata. Kuna tegu on elektroonilise pildiotsijaga, siis kõik muudatused kuvatakse koheselt ka pildiotsijas. Ainus, mis väga mugavat kasutamist takistab, on ISO ning säriaja kettad. See tuleb küll välja vaid manuaalrežiimis pildistamisel, sest mõlemad valikukettad asuvad kaamera peal ning neid parameetreid muuta kaamerat silma eest eemaldamata on väga keerukas. Küll on võimalik pöidla all oleva kettaga astme võrra säriaega seadistada, kuid kui on tarvis suuremat muutust rakendada, ei aita ka see.

Kaamera käepide pakub head tuge ning selle kõrval olevat programmeeritavat nuppu on lihtne vajutada

Kaamera käepide pakub head tuge ning selle kõrval olevat programmeeritavat nuppu on lihtne vajutada

Pildiotsija ning ekraan

Tehnilise poole pealt peaks veel eraldi välja tooma X-T2 suurepärase 2,36 miljoni pildipunktiga elektroonilise pildiotsija. Kuigi lahutusvõime on jäänud samaks, kui eelkäijal, on Fujifilm tõstnud pildiotsija eredust ning mis tähtsaim – tõstnud kaadrisageduse kuni 100 kaadrini sekundis Performance Boost režiimis. Reaalses elus tähendab see palju sujuvamat pilti ning vähem peavalu, eriti kui tulla üle otse optiliselt pildiotsijalt. Samuti on võimalik igasugune lisainfo välja lülitada, ning vaadata läbi pildiotsija vaid subjekti ning keskenduda sellele.

Ekraan on samuti innovatiivse kahe hingega disainiga. Lisaks sellele, et seda on võimalik pöörata 90° üles ning 45° alla, on see ka pööratav 90 kraadi paremale. Praktikas tähendab see ka mugavat ekraani nägemist kui pildistada vöö kõrguselt või pea kohalt vertikaalasendis. Süsteemi ainus miinus on, et ekraani pole võimalik kere poole pöörata seda kaitsmaks ning mugavamaks kasutamiseks võiks ekraan liikuda ka 90 kraadi alla.

Pööratav ekraan tuleb kasuks kui pildistamisnurk on liiga madalal

Pööratav ekraan tuleb kasuks kui pildistamisnurk on liiga madalal. Samuti on näha ka eelmainituid säriaja ning ISO-tundlikkuse kettaid.

Rakendus kaamera juhtimiseks läbi nutiseadme on lihtne. Samuti võimaldab see pilte kaamera mälukaardilt otse nutisedmesse laadida ning vähendab automaatselt ka mõõte, hoidmaks kokku mälumahtu.

Rakendus kaamera juhtimiseks läbi nutiseadme on lihtne. Samuti võimaldab see pilte kaamera mälukaardilt otse nutiseadmesse laadida ning vähendab automaatselt ka mõõte, hoidmaks kokku mälumahtu ning aega.

Pildikvaliteet

Keskendusin pildistades peamiselt JPEG-failidele ning mürataluvusele. Vaikimisi on tonaalsuse valikuks Provia/Standard ning sellest kaamerast otse välja tulevad JPEG-formaadis pildid tekitavad tõelise vau-efekti. Fotode värvid on väga ilusad, punased on veidi külmema tooniga ning rohelised soojemad.  Samuti leidsin end tihtipeale pildistamast täisautomaatse režiimiga (jah, ma tegin pattu) just andmaks kaamerale vaba voli pildistamisparameetrite valimiseks. Enne on loomulikult võimalik seadistada erinevad variandid, mis on maksimaalne ISO-tundlikkus või säriaeg automaatrežiimis. Mina seadsin maksimaalse ISO nimelt 12 800 peale.

Madala ISO tundlikkusega pildistades on joonis väga puhas, alles 100% peale piksleid piiluma hakates on näha väiksemalt sensorile omast joonise pehmenemist. Samas on märgatavamat müra alles näha ISO 3200 tundlikkusega pildistades kuid müraeemaldus töötab vaikimisi seades hästi, vahepeal ka liiga hästi, jättes joonise ehk veidi pehmeks kasutades väga kõrget ISO-tundlikkust.

 

Näidispildid

 

Kokkuvõte

Tegu on universaalse kaameraga, mis ei tee samas mingeid järeleandmisi. Igapäevapildistajale, kes hoolib parimast pildikvaliteedist, ei ole kaamera liiga suur, raske ega keeruline, pakkudes samal ajal ülivõrretes kiidetavat pildikvaliteeti ka jpg failidena. X-T2 on teel ka selle poole, et asendada professionaalidel Canikone välja – seda küll mitte igas žanris, sest kasutusmugavuse poolest on kümneid aastaid lihvitud peegelkaamerad siiski veel eespool.

Fujifilm X-T2 hübriidkaamerad Photopointis »

Kõik Fujifilm hübriidkaamerad Photopointis »

Ülevaade numbrites

Pildikvaliteet
10
Käsitlemismugavus ja ergonoomika
8
Autofookus
9
Funktsionaalsus
9
Pildiotsija ning ekraan
9
9

Suurepärane pildikvaliteet

Fujifilm on saanud hakkama hämmastava pildikvaliteedi ning funktsionaalsusega kaameraga, mis leiab kindlasti tee ka paljude professionaalsete fotograafide kotti. Üldhinnet toob alla kasutusmugavus kui kasutada kaamerat manuaalrežiimil.