Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 22. dets. 2024

Rulli end üles

Üles

1 kommentaar

Archos 97 Platinum HD ülevaade :: Digitest

Archos 97 Platinum HD – kas uuem on parem?
Silver Pik

Kevadel kirjutasin siin Digitesti veergudel Archose 97 Titanium HD tahvelarvutist. Tänaseks on meil poelettidel selle sama tahvli järeltulija, mille me võtamegi luubi alla. Archos 97 Platinum HD on väliselt suhteliselt sarnane Titanium seeria isendiga, kuid sees on toimunud nii mõnigi uuendus.

Archos97PlatinumHD_eest

 

Võrreldes Archos 97 Titanium HD’ga

Archos 97 Platinum HD Archos 97 Titanium HD
Operatsioonisüsteem Android™ 4.1 Jelly Bean Android™ 4.1 Jelly Bean
Ekraan 9,7” IPS LCD, 2048 × 1536 pikslit
mahutundlik puuteekraan
kuni 10 sõrme multitouch
9,7” IPS LCD, 2048 × 1536 pikslit
mahutundlik puuteekraan
kuni 10 sõrme multitouch
Protsessor 1 GHz neljatuumaline
ARM Cortex-A7
Rockchip 3066 Dual Core 1,6GHz
ARM Cortex-A9
Graafikaprotsessor PowerVR SGX 544, 8 tuumaline Mali 400 neljatuumaline
Sisemälu 8GB
kuni 64GB microSD(HC) mälukaart
8 GB
kuni 64GB microSD(HC) kaart
Operatiivmälu 2GB DDR3 1GB DDR 3
Kaamera 2 megapiksline tagapaneelil
0,3 megapiksline eespaneelil
5 megapiksline tagapaneelil
2 megapiksline eespaneelil
Võrgud WiFi IEEE 802.11 b/g/n WiFi IEEE 802.11 b/g/n
Ühendused microUSB host funktsiooniga
3,5mm kõrvaklapi väljund
microSD kaardi pesa
miniHDMI väljund
microUSB host funktsiooniga
3,5mm kõrvaklapi väljund
microSD kaardi pesa
Sensorid Asendisensor Asendisensor
Aku liitium-polümeer aku liitium-polümeer aku
Mõõdud 242 × 187 × 9,8 mm 240 × 184 × 9 mm
Kaal 672 g 640 g
Hind 279 € 219 €

Nagu andmetest näha on, pole väga suuri muudatusi tehtud. Uuendatud on protsessor, lisatud operatiivmälu (RAM) ning juurde pandud ka miniHDMI väljund juhtudeks, mil soovitakse suuremal ekraanil tigedaid linde mängida. Ekraan ning operatsioonisüsteem on Platinum HD juures täpselt samaks jäetud ning ühenduste osas ei ole ka edasi mindud. Njah, selle hinna eest oleks võinud vähemalt Bluetooth olemas olla.

 

Riistvara lähivaatlusel

Archos 97 Platinum HD ekraan on nüüd fikseeritud 2048 × 1536 piksli peale, mis tähendab aga seda, et parema kasutusmugavuse saavutamiseks ei ole võimalik selle lahutusvõimet allapoole tuua. Teisalt, tänu neljatuumalisele protsessorile ning paremale graafikaprotsessorile ja 2GB operatiivmälule, on lahendatud enamus jõudlusprobleeme. Filmide vaatamisel ning enamus mängude mängimisel töötab kõik kenasti ning sujuvalt. Archos97PlatinumHD_screen_dev_optTeisalt tahvelarvuti koduekraanil olles või veebi sirvides, mitte 3D rakendustes, vaid mujal, tekib protsessoril probleeme. Ohverdades aku vastupidavuse ning sundides arendaja (developer) seadete alt graafikaprotsessorit töötlema 2D animatsioone ja pikendades animatsioonide efekti aega, saavutame aga sujuva kasutajaliidese. Sujuvuse all ma mõtlen aga seda, et ekraanil ei tekiks nn “rebenemise” efekti ning näiteks veebileht tuleb sõrmeliigutuse peale kohe kaasa, mitte viivisega ning hüpates.

9,7-tollise diagonaaliga ekraan antud lahutusvõime juures on tegelikult maksimaalne, mida üldse võiks kasutada. 263 punkti tolli kohta on juba väga suur number ning sa pead olema pistriku nägemisega, et üksikuid punkte eraldada (ka suurendusklaasiga). Fotode või FullHD filmi vaatamine on ainult rõõm. Kuna antud seadme IPS ekraan on väga hea vaatenurgaga, siis ei ole probleem sellel kuvatavat infot nautida ka suurema seltskonnaga. Miinuseks aga jätkuvalt kehvemapoolne taustvalgustus, mis jätab natuke tugevama valguse all sind kohe hätta.

Sisemälu on antud seadmel tavapäraseks saanud kogus, tagasihoidlik 8GB. Jätkuvalt olen isiklikult seisukohal, et kaheksa on seadme jaoks täitsa piisav. Kui soovid rohkem, pane microSD kaart sisse, mida antud seade toetab kuni 64GB. Lisa 8 eest ei ole ju mõtet 50 eurot tootjale juurde anda.

Tulles seadme ühenduste juurde. Platinum HD’l on lisaks microUSB pesale (kustakudu toimub andmevahetus arvutiga, lisaseadmete ühendamine ning ka laadimine) lisatud ka microSD kaardi pesa ning miniHDMI väljund. Ei, sealtkaudu ei ole võimalik 2048 × 1536 piksliga signaali välja anda, vaid piirdutakse 1080p (1920 × 1080 pikslit) lahutusvõimega. Tegelikult see ei omagi tähtsust, kuna enamus telerid on kodudes ikka veel ainult FullHD.

Archos97PlatinumHD_screen_mob_net

Eelnevalt juba mainisin, et sel seadmel on ainult WiFi ühendus internetiavarustesse minekuks. Samas tänu HOST funktsioonile microUSB pesas saab ka 3G netipulga sinna taha panna. Minu igivana Huawei pulga tundis automaatselt ära, lihtsalt käsitsi tuli APN (pöörduspunkt) ära seadistada. Kui ei ole soov aga mobiilset internetti kasutada, võib panna sinna pessa OTG kaabliga mälupulk, klaviatuur, hiir, joystick või mõni muu seadeldis, mis sinu lemmiktegevuse nauditavamaks muudab.

Aku on antud seadme juures kõige suurem küsimärk. Tootja ei ole avaldanud selle mahutavust ega vastupidavust. Vaikimisi peab see vastu 4-5 tundi tavapärast kasutamist, filmivaatamisel isegi natuke rohkem. Viies sisse eelpool kirjeldatud muudatused seadme kasutamise kiirendamiseks, kukub aku kestvus alla kolme poole tunni peale. Kui sul on soov aga ekraani taustvalgustus veel tugevamaks lülitada, hoia parem laadija käepärast.

 

Disain

Disainilt on 97 Platinum HD esmapilgul üldmuljelt nagu 97 Titanium HD. Eespaneelil äärest ääreni klaas peal, valge raam ekraani ümber. Tagumine külg on samamoodi kaetud monoliitse alumiiniumitükiga. Siit saavad aga sarnasused otsa.

Archos97PlatinumHD_eest2

Uuel mudelil on eespaneelil olev 0,3 megapiksline kaamera viidud nurgast keskele, tehes sellega videokõnede ajal tahvelarvuti hoidmise natuke vabamaks.

Archos97PlatinumHD_tagant

Tagumisel küljel leidub kahe megapiksline fotosilm ning ülisuur Archose logo. Me võime mõelda, et mis mõttes ainult kaks megapikslit. Samas kui palju sa ikka vajad? Sa ei lähe ju Lauluväljakule Robbie Williamsi kontserti ajal tahvelarvutiga pildistama ning filmima, eks? Pildikvaliteedist me siinkohal rääkima ei hakka, kuna see ei kannata tegelikult mingit kriitikat.

Archos97PlatinumHD_pealt2

Ülemisel äärel leiame toitelüliti ning… oh üllatust, füüsilise home nupu. Hmm, ka kõige parema tahmise juures tundub see võõras ning ülearune. Samas on eemaldatud füüsilised helitugevuse reguleerimise nupud.

Archos97PlatinumHD_kylg

Mõlemad küljed on antud tahvelarvutil jäetud täitsa tühjaks. Püstipidi seda peos hoides ei jää ükski lüliti jalgu, kuid…

Archos97PlatinumHD_alt

… kuna alumine äär on erinevaid pesasid täis tipitud, siis põiki hoides on natuke ebamugavam. All äärel on kõlarite väikesed avaused, mikrofon, microUSB pesa, microSD kaardi pesa, miniHDMI väljund ning kõrvaklapi pesa. Viimane neist ei toeta kahjuks mikrofoniga peakomplekte ning keerab helikanalid sassi. Seega, kui sa soovid klapid peas mängida või muusikat kuulata, kasuta klassikalisi kõrvaklappe, mitte oma nutitelefoni käed-vaba komplekti.

Kõlarite paigutus on täpselt selline, et seadet rõhtasendis ühtepidi peos hoides, jäävad käed kõlaritele ette. Teistpidi jäävad aga jalgu kõrvaklappide väljundid ning ka USB kui ka HDMI kaabel. Ning kahjuks ka füüsiline home klahv, mida kippusin aeg-ajalt alla vajutama.

 

Tarkvara

Archos jätkab 97 Platinum HD’ga sama joont kasutajaliidesega nagu on tehtud kõikide eelnevate seadmetega. See tähendab, et pole grammigi aega panustatud kasutajaliidese disainile – nii nagu Android Google koodikirjutajate ning disainerite käe alt välja tuleb, nii see ka kasutajateni jõuab. Isiklikult toetan seda askeetlikku välimust, kuna see on harjumuspärane ning silmasõbralik. Kuid on ka neid, kellele see ei meeldi.

Archos97PlatinumHD_screen_home

Eelpool mainisin, et füüsilised helitugevuse reguleerimise nupud on korpuselt sellel mudelil puudu. Selle kompenseerimiseks (kuidagi peab saama mängu ju vaigistada) on asetatud ekraani alumisele äärele tarkvaralised nupud.

97 Platinum HD kasutab Android 4.1.1 operatsioonisüsteemi. Esmasel sisselülitamisel pakkus isegi tarkvarauuendust, kuid pettumus oli suur. 4.2 ega 4.3 sealt ei tulnud, lihtsalt lapiti mingi esialgne viga ära.

Boonuseks on seadmega kaasa olevad lisa tarkvarajupid. Archos remote lubab teisel Android seadmel juhtida sinu tahvelarvutit, kuid tundub natuke kasutu vidin olevat. Kasutades seda seadet teleri taga meediaserverina, siis jah, on kasumlikkus jällegi olemas.

Archos97PlatinumHD_screen_video Archos97PlatinumHD_screen_audio

 

Lisaks on kaasas nii Archose versioon muusikamängijast ning videopleierist. Mõlemad toetavad enamus failitüüpe ning ei tohiks meedia esitamisel hätta jääda. Suureks plussiks veel fakt, et mõlemal rakendusel on ka SMB ning DLNA (UPnP) tugi, millega saab üle kohtvõrgu tavaarvutis või võrgukettal oleva meedia kergelt ning kiirelt kätte.

Ahjaa, möödas on need ajad, mil tahvelarvutid tuleksid ilma Google Play toeta ning Google rakendusteta. Kõik vajalik on kohe seadmes olemas ning soovi korral lae Google Play Store’st niipalju mänge või rakendusi, kui süda soovib (või kuni sisemälu täis saab).

 

Plussid ja miinused

  • Hea koostekvaliteet
  • Üliterav 9,7“ IPS ekraan oma suure vaatenurgaga. Pole päris sama mis iPad 4, samas enamus inimeste jaoks piisav
  • Riistvara suudab ekraanile pilte kuvada suhteliselt normaalselt – suur pikslite hulk ei ole ainult reklaaminipp
  • Android 4.1 muutmata kujul koos Google Play toega
  • miniHDMI väljund – võimaldab kuvada pilti ka suurel ekraanil
  • USB HOST funktsioon microUSB pesal
  • Bluetooth puudumine
  • Kõlarite asukoht ning helikvaliteet
  • Füüsilise helitugevuse reguleerimise nupu puudumine seadmel
  • Nõrgemapoolne ekraani taustvalgustus

 

Kokkuvõte

Archos 97 Platinum HD on igatepidi loogiline samm peale 97 Titanium HD mudelit. Seda vähemalt riistvara mõttes, kuna uus protsessor ning graafikaajam koos suure operatiivmälu mahuga suudavad lõppkokkuvõttes nii teraval ekraanil pea probleemideta pilti kuvada. Igatepidi positiivne nähtus on ka see, et ei üritatud seda ilusate värvidega IPS paneeli millegi muu vastu välja vahetada. Järgmisel mudelil ehk näeme ka paremat taustvalgustust.

Mis puutub pildi väikesesse hakkimisse – enamus kasutajad tegelikult ei pea seda oluliseks ning ignoreerib südamerahuga. See väike hulk kodanikke, kes sellest häiritud, saab ülaltoodud nippidega seda ka kompenseerida.

Suurimaks häirivaks aspektiks selle tahvelarvuti juures jäigi kõlarite halb paigutus ning füüsilise helitugevuse reguleerimise nupu eemaldamine (ning üks ülearune home nupp). Kõike seda kõrvale jättes, on tegu siiski õiges mõõdus, õige küljesuhtega ekraaniga ning kvaliteetse tahvelarvutiga.

Archos 97 Platinum HD Photopointis 279€

Ülevaade numbrites

Riistvara & jõudlus
7.5
Ekraan
6.5
Disain
7
Ühendused
6.5
Hind
7.5
7

Keskmisest parem

Üldjuhul on tegu hea tahvelarvutiga - suurepärane ekraan, korralik jõudlus, viisakas disain ning hea koostekvaliteet. Siit tuleb ka see suur AGA - poleks vaja olnud eemaldada neid kahte nuppu ning toppida üht üleliigset seadme ülemisele äärele ega ka rikkuda eelmise mudeli täitsa korralikke kõlareid. Klapid pähe, helitugevus paika ning tegu on lõppkokkuvõttes korraliku ning vastupidava seadmega, mida võib südamerahuga endale soetada.