Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 23. nov. 2024

Rulli end üles

Üles

2 kommentaari

Nexus 7 veel paremas vormis :: Digitest

Nexus 7 2013 – näide sellest, kuidas hea tehti veel paremaks
Silver Pik

Nende jaoks, kes varem Google Nexus tooteseeriaga kokku pole puutunud, natuke taustinfot enne tahvelarvuti ülevaate juurde minekut. Google laseb iga Android operatsioonisüsteemi uue versiooni väljakuulutamise ajal välja ka uue seadme. Olgu selleks siis nutitelefon või tahvelarvuti. Seda just selle jaoks, et oleks olemas vähemalt üks näidisseade, mis töötaks uusima Android operatsioonisüsteemi versiooniga. Eelmise aasta suvel tutvustatud Nexus 7 oli esimene seade, mis töötas Android 4.1 Jelly Bean operatsioonisüsteemiga. Eelmisel aastal, Android 4.2 avalikustamisega, tutvustati ka Nexus 4 nutitelefoni. Peale seda, selle aasta suvel, jõudis järg Android 4.3 Jelly Bean juurde ning avalikustati ka Nexus 7 2013 aasta versioon. Just sellest tahvelarvutist me täna ka pikemalt räägime.

 

Disain

Paratamatult tahan Nexus 7 2013 tahvelarvutit võrrelda esmalt eelmise põlvkonna mudeliga ning ka teiste samas hinnaklassis olevate seadmetega. Esmalt aga siirdume toote disaini juurde ning vaatame, mis selles uut.

IMG_0214

Uuel Nexus 7 tahvelarvutil on võrreldes eelmise versiooniga teatud mõttes päris suured disainierinevused. Sarnane on nendel see, et mõlemad on eesmisest küljest kaetud äärest ääreni Corning Gorilla Glass klaasiga, mis kaitseb tahvelarvutit kriimustuste eest (teatud piirini). Samas on vähendatud ekraani külgedel oleva raami äärt, kuid suurenenud on see nii ülemises kui alumises osas, mistõttu on 2013. aasta versioon oma vanemast vennast natuke kõrgem, umbes 1,5 cm jagu.

IMG_0247

Ekraani ülemisel äärel (selle nurga alt vaadates vasakul pool) on pisike kaamerasilm peamiselt videokõnede tegemiseks ning ka sensor valguse mõõtmiseks.

Ekraani serv on kergelt reljeefne ning seadme külje profiil ei ole sirgelt lõigatud, mistõttu on tahvelarvutit natuke mugavam ning ka kindlam peos hoida – ka ühe käega täitsa servast haarates.

IMG_0228

Tagumisel küljel ilutsevad suurelt nii Nexuse kui Asuse logod. Enam pole tagumine külg mummuline, vaid nn soft touch kattega, mis sisuliselt on kergelt kummeeritud plast. See ei ole käes nii kindel, kui vanem Nexus, kuid siiski on seda väga mõnus peos hoida ning niisama naljalt ära ei tahtnud libiseda.

Siit paistavad välja ka suurimad visuaalsed uuendused Nexus 7 juures. Esiteks on see tahvelarvuti saanud endale 5 megapikslise kaamerasilma tagumisele küljele ning teiseks – korralikud stereokõlarid. Kõlarid, mis asuvad erinevates seadme külgedes ning annavad välja väga korraliku heli.

IMG_0241

Ülemisel küljel asub kõlarite kõrval ka 3,5 mm kõrvaklapiväljud juhtudeks, kus kõlarite kasutamine pole mõistlik.

IMG_0232

Paremal küljel (antud kontekstis siis alumisel äärel) asub toitenupp, helitugevuse reguleerimise lülitid ning mikrofon.

IMG_0246

Nagu näha, puudub sel versioonil ka alumiiniumist raam, mis vanemal vennal olemas oli. See tekitab käes tunde, et on eelmise aasta versioonist tükkmaad õhem. Tegelikult on neil paksuse vahe natuke alla kahe millimeetri.

IMG_0244

Alumisel küljel on standardne microUSB pesa ning teine pool kõlaritekomplektist. Rohkem erinevaid sisendeid-väljundeid ning nuppe Nexus 7 juures ei olegi.

Mainin siin kohe ka ära, et Nexus 7 2013 on SlimPort USB toega, mis võimaldab samast microUSB pesast teha videoväljundi (2012 versioonil videoväljund puudus), kuid sellest lähemalt hiljem.

Lisan parema võrdluse saamiseks ka pildid, kus on uus ja vana Nexus 7 koos kaadris.

IMG_0443

IMG_0447

IMG_0448

 

Riistvara, numbrid, võrreldes teistega

Nexus seadmed on omamoodi proovikiviks riistvaratootjatele. Just selles osas, et kui palju saab ühte seadmesse suruda jõudlust ning lisafunktsioone, samal ajal hinda mitte kõrgeks ajades. Täna luubi all olev tahvelarvuti ei ole selles osas erand – 279€ hinna juures ei ole tegu säästuseadmega, vaid väga võimeka tahvelarvutiga.

Vaatame tehnilisi andmeid lähemalt võrreldes Nexus 7 2012 versiooniga.

Nexus 7 (2013) Nexus 7
Ekraan 7,02-tolline HD IPS
1920 × 1200 pikslit
Corning® Gorilla Glass klaasiga
7 tolline IPS ekraan,
1280×800 pikslit,
Corning® Gorilla Glass klaasiga
Protsessor Qualcomm Snapdragon S4Pro
Quad Core 1,5 GHz
NVIDIA® Tegra® 3 T30L
Quad-Core @1.2Ghz
Protsessorina kasutusel Krait 300
Graafikaprotsessor Adreno 320 GeForce ULP
Operatiivmälu 2 GB 1 GB
Sisemälu 32GB/16GB/8GB 32GB/16GB/8GB
Võrgud WiFi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0 WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0
Lisaks veel 4G (LTE) versioon Lisaks veel 3G versioon
Sensorid asendisensor, kiirendusemõõtja, valgussensor, GPS, e-kompass, NFC asendisensor, kiirendusemõõtja, valgussensor, GPS, e-kompass, NFC
Ühendused kõrvaklapiväljund, microUSB
microSIM pesa (4G versioonil)
kõrvaklapiväljund, microUSB
microSIM pesa (3G versioonil)
microUSB koos SlimPort ning HOST toega
Miracast juhtmevaba ekraani tugi
Qi juhtmevaba laadimine
microUSB koos HOST toega
Kaamera 5MP tagumisel küljel
1,2MP eespaneelil
1,2MP eespaneelil
Vooluallikas 3950 mAh liitium-polümeer aku
kuni 9 tundi
4325mAh liitium-polümeer
kuni 10 tundi
Mõõdud 200 × 114 × 8,65 mm 198,5 × 120 × 10,45 mm
 Kaal 290 g 347 g

Tehnilisi andmeid vaadates jääb kohe silma, et ekraan on saanud suure muudatuse osaliseks. Kui varasemalt taheti võrrelda Nexus 7’et vägisi viimase põlvkonna iPad’i ekraaniga, siis nüüd võib südamerahuga öelda: bring it on! Väikesel 7-tollisel ekraanil annab 1920 × 1200 pikslit punktitihenduseks 32 3ppi, mis on tükkmaad rohkem kui iPad 4‘l (264 ppi) ning ületab mäekõrguselt esimese põlvkonna Nexus 7 tahvelarvutit (216 ppi). Tekstide lugemine, veebi sirvimine või piltide vaatamine on viimasel Nexusel lausa nauding.

Ekraan kasutab IPS tehnoloogiat, mis annab ülihea vaatenurga ning värviedastuse. Lisaks on sel mudelil kasutatud ka värvide kalibreerimist – esmaselt ekraanipaneeli tootes ning teine ring tehakse Asuse tehases, kui seadet kokku pannakse. Tänu sellele on värvide taasesitus täpne ning loomutruu. Värvide täpsuse ja kontrastsuse osas ei ole Android seadmete hulgas sellele pisikesele tööloomale vastast. Apple iPad 4’le jääb küll alla, kuid mitte-retina ekraaniga iPad mini’le näitab koha kätte.

Mis puudutab ekraani eredust, siis oh üllatust, ka tugeva päikese käes selle seadmega niisama naljalt probleeme ei teki. Internetiavarustes numbreid taga ajades jäi silma, et keskeltläbi mõõdetakse maksimaalseks ereduseks antud seadmel valge pealt kuskil 580 nitti (Galaxy Tab 3 8.0 – 415 nitti, iPad 4 407 nitti). Eelmisel põlvkonnal oli see number 312. Täpselt niipalju on ekraan parem.

nVidia väljavahetamine Qualcomm toodetava kiibistiku vastu tuli suure ülltausena. Paljud ootasid Nexus 7’t Tegra4 platvormiga, kuid siin tuleb siiski arvestada ka sellega, et Asus üritab seadme hinna võimalikult madalal hoida.  Mitte, et sest midagi halba oleks. Snapdragon S4 Pro võib küll vanake olla, kuid see neljatuumaline Krait 300 protsessor on ka 2013 aasta lõpus väga võimekas. Lisades sellele Adreno 320 graafikaprotsessori, saame kokku platvormi, mis niisama naljalt hätta ei jää. FullHD filmide vaatamine toimub probleemideta, uusimad mängud jooksevad sujuvalt ilma tõrgeteta. Teiste Android seadmetega võrreldes näitab Nexus 7 erinevates graafikatestides vabalt koha kätte, kuid protsessori jõudlustestis jääb natuke alla. Samas tuleb ka arvestada luubi all oleva seadme soodsat hinda. Kui võtta siia kõrvale samas hinnaklassis olevate seadmete jõudluse, siis 2013. aasta Nexus 7 läheb pika puuga eest ära.

Screenshot_2013-11-10-10-08-09

Pannes võrdlustesti numbritesse – eelmise Nexus 7’ega sain AnTuTu testitarkvaraga tulemiks ~12000 punkti. Uuel Nexusel tuleb punktisummaks ~19000-20000, mis on tükkmaad vähem kui mõnel tippseadmel, kuid jätkuvalt tuleb arvestada ka hinnavahet.

Ühenduste ja võrkude mätta otsast vaadates on kõik loogiline – WiFi ühendus on kahesageduslik (b/g standard 2,4GHz peal ning a ja n toetavad 5GHz sagedust), Bluetooth 4.0 ning mobiilne internet toetab ka 4G LTE ühendust (vastaval LTE versioonil seadmest). Eelmise põlvkonna Nexus 7’e mobiilse internetiga versioon toetas ainult 3G andmeside, seega edasiminek on korralik. Kahjuks ei ole kasutusel küll kiiret ac standardit, kuid iseenesest on see arusaadav – seadme hind tuleb kuidagi madal hoida.

Kui 2012. aasta Nexusele heideti ette videoväljundi puudumist, siis Asus on kasutajate muret kuulda võtnud. Selle aasta versioonil on neid võimalusi lisatud lausa kaks. Esimene neist on SlimPort tugi, mis võimaldab vastava kaabliga/adapteriga saada microUSB pesast HDMI (DisplayPort) sisendi jaoks signaali. See on natuke paindlikum, kui MHL väljund mida paljud teised tootjad kasutavad. Nimelt ei nõua SlimPort vastuvõtja seadmel spetsiaalse standardi tuge, samal ajal MHL vajab vastavat MHL HDMI sisendit (mida paljudel seadmetel lihtsalt pole).

Screenshot_2013-11-10-09-51-29

Teine nn “videoväljund” on Miracast juhtmevaba ekraani toe lisamine. See võimaldab sobivatesse teleritesse WiFi Direct ühendusega edastada nii heli kui pildi. Testisin seda oma koduse Sony nutiteleriga (Sony KDL-32W650) – paar liigutust mõlemas seadmes ning 720p signaaliga pilt kanti telerisse. Angry Birds’i mängimine suurel 32″ ekraanil oli ikkagi kogemus omaette.

Screenshot_2013-11-10-09-52-04

Aku mahutavus ning vastupidavus on antud seadmel langenud, kuid tootjapoolne 9 tundi kasutusaega välja pigistada ei ole üldse probleem. Internetis käies, muusikat kuulates jne veab vabalt ka mitu päeva ühe laadimisega. Filme vaadates alles õnnestus aku kiirelt tühjaks imeda, kuid ka intensiivse kasutusega see alla kolme poole tunni ei langenud, mis on küllalt arvestatav tulem. Tänu Qualcomm’iga ühte paati hüppamisele on lisandunud ka Qi juhtmevaba laadimise võimalus. See ei ole küll kõige kiirem metoodika aku laadimiseks (suhteliselt sama kiire, kui läbi arvuti laadida), kuid siis ei pea eraldi juhtmetega mässama. Piisab ainult öökapil laadimisalusele panekust ning hommikuks on aku täis.

Tulles nüüd seadme mälu juurde. Nexus 7 on saadaval kolmes variandis: 8, 16 ning 32GB sisemäluga. Maarjamaale võib oodata lisaks 16GB variandile ka 32GB versiooni (ning sellest veel 4G varianti). Näidatud numbrid on mälu kogumaht, millest tuleb operatsioonisüsteemi alla minev maht maha arvutada. 16GB variandil on seetõttu kasutatav kuskil 12GB ning 32GB variandil võib arvestada kuskil 26 gigabaidiga kasutaja andmete jaoks. Kuna mälukaardi lisamine ei ole võimalik, siis tuleb panustada pigem pilveteenuste peale andmete talletuseks.

 

Tarkvara

Põhimõtteliselt võiks tarkvara poole maha kopeerida südamerahuga eelmise põlvkonna Nexus 7 ülevaate juurest. Seda just seepärast, et Google Nexus seadmed tulevad nn “puhta” Androidiga. Nendele ei ole peale laetud kirevat kasutajaliidest ega muudetud kasutajaliidest – kõik on täpselt nii, nagu üks Android seade olema peaks.

Screenshot_2013-11-10-10-31-33

Tehasest välja tulles on operatsioonisüsteemi versiooniks Android 4.3 Jelly Bean, kuid selle aasta numbri sees võib juba oodata Android 4.4 KitKat uuendust. Üleüldiselt ongi Nexus seadmed esimesed, kes uue operatsioonisüsteemi versiooni uuenduse saavad.

Tarkvara sektsioonis mainin ka selle ära, et Android 4.3 parandab tublisti püsimälu jõudlust pikemas perspektiivis. Tänu lisatud fstrim käsule optimeeritakse mälule kirjutamist ning ka lugemist, mistõttu seade püsib kiire ja särtsakas. Sellest lähemalt võite lugeda juba Photopointi ajaveebis vastavast artiklist.

 

Kokkuvõte

IMG_0224-DT

Nexus 7 2013 on seade, mis pani endasse armuma esimesel kättevõtmisel. Mugav korpus, käes tundub suurepärane ning kordagi ei tekkinud tunnet, et tegu on siiski võrdlemisi soodsa seadmega. Täpsete värvidega terav ekraan, kvaliteetne korpus ning kiire riistvara, mida selle juures mitte tahta.

IMG_0248

Loomulikult saab norida sellepärast, et seadmel puudub spetsiaalne HDMI väljund ning tuleb kasutada SlimPort adapterit ning mälukaardi pesa puudub. Samamoodi ei ole kaamerasilm teab mis terav. Aga noh, kes siis ikka tahvelarvutiga pildistama läheb. Hädapärased kaadrid saab ära teha ning sellest iseenesest piisab (vähemalt minu jaoks).

IMG_0226

Võrreldes teiste samas hinnaklassis olevate seadmetega, on Nexus 7 parim valik kvaliteedi, kasutusmugavuse ning jõudluse osas. Samsung Galaxy Tab’ide kolmas põlvkond jääb pika puuga maha ning natuke soodsamate Asus MeMoPad HD või FonePad tahvlitega parem ei hakkagi võrdlema.

Kui sa mõtled vana Nexuse väljavahetamist uue vastu, siis tekib paratamatult küsimus: kas see on õigustatud? Üldjuhul olen ma arvamusel, et kui vana veel töötab, siis ei ole mõtet kohe uuema ja kangema järgi joosta. See loogika ei kehti siin – niivõrd palju parem ning täpsem ekraan peaks kõik kohe paika panema, muu on lihtsalt lisaboonuseks.

Lõppkokkuvõttes on Asus’e toodetud Google Nexus 7 2013 üks parimaid 7-tolliseid tahvelarvuteid, mis saadaval. Kui sa ei ole otsustanud, mida valida, siis uus retina ekraaniga iPad mini oma tükkmaad suurema hinnaga võib huvi pakkuda. Vaadates ainult Android tahvleid, siis pole mõtet enam kaugemale vaadata, sest Nexusest parema hinna ja jõudluse suhtega seadet on võimatu leida.

Asus Google Nexus 7 (2013) 16GB Photopointis 279€

Ülevaade numbrites

Riistvara
9
Disain
9
Ühendused
9
Kasutusmugavus
9
Hind
9.5
9.1

Parim 7" tahvel

Google Nexus 7 2013 näitas, kuidas hüpata kõrgele seatud latist suure varuga üle. See on küll natuke kallim, kui eelmise põlvkonna Nexus 7 kuid jõudluse ning eriti ekraani parendamine on hinnavahet täitsa väärt. Nüüd võib südamerahuga Nexust võrrelda isegi iPad mini'ga (ka uue retina variandiga), mis on vaat et pea poole kallim. Kui Nexus 7 2013 279€ hind tundub sinu jaoks palju, siis vaata Asus MeMoPad HD 7 poole, mille hinnad jäävad 170€ ringi. Samas lisa 100€ eest saad tõesti parima 7-tollise Android tahvelarvuti, mis on ka aasta või paari pärast kasutatav.