Manfrotto MK190XPRO4-BH statiivikomplekti ülevaade :: Digitest
Natukene aega tagasi jõudsid Eestisse Manfrotto uued MT190 statiivid, mis peaksid olema 190 seeria järeltulijad. Esialgu ei jätnud need kolmjalad mulle eriti tõsist muljet, aga minu arvamus muutus totaalselt pärast seda, kui sain ise ühte uut 190 seeria statiivi mõnda aega kasutada. Testida oli mul võimalik Manfrotto MK190XPRO4-BH statiivikomplekti. Kompletis on Manfrotto MT190XPRO4 statiiv ning 496RC2 kuulpea. Manfrotto MT190XPRO4 on Eestis poeletil jõudnud olla heal juhul natukene üle kuu aja. See tähendab, et tegemist on täiesti uue kolmjalaga. Kuulpea on jällegi tunduvalt vanem ning sellest on juba kirjutatud küll. Seetõttu keskendungi ennekõike jalale.
Mis on uut
Esimene ja minu arvates kõige tähtsam asi statiivi juures on uued Quick Power Lock kinnitushoovad. Võrreldes vanemate mudelitega, on Quick Power Lock hoobasid võimalik tunduvalt kiiremini lahti teha ja kinni panna. Need on natukene pikemad ja kergelt kaardus, mistõttu on neid vaja vähem liigutada ning nad istuvad palju paremini käes. Vanematel mudelitel käisid need kinnitused kuidagi väga raskelt ja pidevalt oli tunne, et liiga suurt jõudu kasutades võib midagi katki minna.
Teine väga oluline asi on kesksamba horisontaalse asendi mehhanismi integreerimine statiivi kesksamba kinnituse sisse. Vanade statiivide mehhanism oli palju suurem. Uus kolmjalg tundus tõepoolest väike kokku pakituna. Statiivil on ka Easy Link ühendus, mis võimaldab sinna külge panna mingi muu seadme, näiteks videovalgusti. Kuna mul endal polnud ühtegi lisaseadet sinna külge panna, siis sain ainult ette kujutada, kuidas reaalselt midagi sinna istub.
Statiivi jalgade ülemise osa ümber on kummist kate. Vanemal mudelil oli seal vahtkummist kate. Uus ümbris tundub vastupidavam ja kvaliteetsem kui vana, samas on uut katet ka tunduvalt mõnusam käes hoida. Uueks on tehtud ka jalgade kaldenurga fikseerimiseks mõeldud kinnitused. Vanemal 190 seerial olid need kinnitused väiksemad ja jällegi on uuel mudelil neid osi natukene mugavam kasutada. Kokkuvõtteks võibki öelda, et uuel 190 seerial on kõik asjad paremaks tehtud, kui eelmisel seerial. See ei tähenda samas, et vana 190 oleks halb olnud. Vana oli hea, aga uus on veel parem.
Tehnilised andmed
Materjal: Alumiinium |
Maksimaalne töökõrgus: 170 cm |
Töögõrgus kesksambata: 145 cm |
Minimaalne töökõrgus 8 cm |
Pikkus transpordiasendis 59 cm |
Maksimaalne koormus 6 kg |
Kaal 2,5 kg |
Jala sektsioonide arv 4 |
Jala diameeter 26 mm, 22,5mm, 19 mm, 15,5 mm |
Jalgade kaldenurgad 25°, 46°, 66°, 88° |
Pea kinnitus 3/8” |
Komplektis lisaks 496RC2 kuulpea |
Igapäevases kasutuses
Mis mulle selle kolmjala juures eriti meeldis, on tema kasutusmugavus. Väga mõnus oli statiivi kiiresti lahti võtta ja kinni panna. See teeb temast jällegi hea sõbra näiteks spordifotograafile, kuna on näha, et statiiv on mõeldud kiireks kasutamiseks. Sellisel juhul sobib ka kuulpea sinna otsa väga hästi. Kui minna pikemale matkale loodusesse, võib alumiiniumist statiiv osutuda jällegi natukene raskeks. Seetõttu arvan, et loodusfotograafid eelistavad pigem süsinikkiust statiivi.Usun, et suurem kaal tuleb siiski vahel ka kasuks. Ise sain seda statiivi kasutada mere ääres väga tugeva tuulega ning arvan, et kergem süsinikkiust kolmjalg oleks täispikkuses juba ammu ümber kukkunud. Kui nüüd veel positiivsemalt mõelda, siis raskemat statiivi tassides saab natukene lihaseid ka treenida. Külma ilmaga oli väga mõnus kinni hoida jalgade kummist katetest. Statiivi küljes on veel pisikene lood. Lood on tõepoolest väike, aga arvan, et sageli võib sellest kasu olla maastiku pildistajatel. Kuulpea, mis mul selle statiivi otsas oli ei olnud kahjuks eriti täpne selleks, et oleks ise maastikut tahtnud pildistama minna. Kahjuks ei leidnud minu käes ka see väike lood rakendust. Arvan, et enamik fotograafe, kes näiteks maastikut pildistavad kasutavad siiski kaamera külge käivat lisaloodi, mis on tunduvalt täpsem või siis mõne muu pea küljes olevat loodi. Samas on tore, et sellised asjad nagu Easy Link ühendus ja lood kolmjalal küljes on, sest kindlasti leidub inimesi, kes just selliseid asju statiivilt otsivadki. Panoraami pildistamiseks võib statiivi küljes olev lood olla jällegi päris kasulikuks abimeheks. Stuudios kasutamiseks on tegu suurepärase statiiviga, millel on palju võimalusi. Ainus asi, mis stuudios kasutamiseks väga hästi ei istu oli meil komplektis kaasas olnud kuulpea. Mulle meeldis, et suurimaks töökõrguseks on sellel kolmjalal 170 cm. Tore on ka see, et igat jalga saab eraldi seada erineva nurga alla, samas on see omadus iseloomulik peaaegu kõikidele Manfrotto statiividele.
Plussid, miinused
+ Jalgade kinnitushoovad
+ Lihtne ja mugav kesksamba horisontaalse asendi mehhanism
+ Töökõrgus
+ Jalgade kaldenurgad ning kaldenurkade uued kinnitused
+ Kummist pehmendused jalgadel
– Hind
Kokkuvõtteks
Manfrotto on mulle alati meeldinud eriti 190 ja 055 seeria statiivid. Seetõttu olin väga õnnelik, kui sain uut 190 seeriat katsetada. Eriti rõõmsaks teeb meele see, et neid kolmjalgu valmistatakse Itaalias. Selle statiivi pealt leidsin vähemalt kaks kohta, kus oli kirjas „Made in Italy“. Minu jaoks on see igatahes kvaliteedi tunnuseks. Velbon laseb näiteks oma statiivid Hiinas valmis vorpida. Olles hoidnud käes paljusid Manfrotto statiive võin julgelt öelda, et tegu on ühtede kvaliteetsemate kolmjalgadega üldse, millega mina olen kokku puutunud. Eriti pean ma just silmas 055 ja 190 seeriat, mis ongi tegelikult mõeldud juba raskema tehnika jaoks. See komplekt, millega ma tutvuda sain tundus mulle päris kallis ning sellest veel kallimad on ainult süsinikkiust statiivid. Samas arvan, et see hind õigustab ennast igati, sest tegu on tõepoolest suurepärase statiiviga, mis on mõeldud ennekõike fotograafile, kel esmaseks kriteeriumiks statiivivalikul on kvaliteet ja vastupidavus ning alles peale selle vaatab hinnasilti.