Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 3. dets. 2024

Rulli end üles

Üles

2 kommentaari

Samsung Galaxy S5 ülevaade :: Digitest

Samsung Galaxy S5 – lipulaeva nime vääriline
Silver Pik

Korra aastas läheb telefonitootjate vahel suuremaks kemplemiseks. Harjumuspäraselt korraldab Samsung oma suure pressiürituse uue Galaxy S lipulaeva tutvustamiseks. Kuu paar peale seda tuleb HTC ning natuke peale seda ka LG. Sony Xperia seeriaga jääb kusagile vahele. Apple – seadmetootja, kes käib omapäi – tema tutvustab uut iPhone siis, kui tal mugavam.


Igatahes, tänavu kevadel nägi ilmavalgust Galaxy S seeria juba viies lipulaev – Galaxy S5. Tänases ülevaates me ei hakka kahjuks või õnneks võrdlema seda HTC One M8, Sony Xperia Z2, LG G3 või Apple iPhone 5s nutitelefoniga – internet on fännide võrdlusteste täis. Pigem keskendume Galaxy S5 ülevaatele inimese poolt, kes eales ei ole soetanud endale Samsungi nutitelefoni ning ei plaani seda ka lähiajal teha. Kuid oh üllatust, S5 jättis endast väga hea mulje ka Samsungi põlgajale. Kuidas nii? Seda saate teada ülevaadet lugedes.

 

Tarkvara Android 4.4.2 KitKat
TouchWiz UI
Ekraan Super AMOLED mahutundlik puuteekraan
1080 × 1920 pikslit, 5,1″ diagonaal (432 ppi)
Corning Gorilla Glass 3 kattega
Jõujaam Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 SoC
Neljatuumaline 2,5 GHz Krait 400 protsessor
Adreno 330 graafikaprotsessor
Mälu 16 / 32 GB sisemälu
2 GB operatiivmälu
Kuni 128 GB microSDXC mälukaart
Ühendused WiFi IEEE 802.11 a/b/g/n/ac dual band (2,4GHz & 5 GHz)
Bluetooth 4.0 A2DP, EDR, LE (Bluetooth Smart)
NFC, WiFi Direct, DLNA; Infrapuna liides
2G, 3G, 4G LTE (kuni 150 Mbps / 50Mbps)
USB 3.0 (microUSB); MHL 2.1, USB Host
3,5 mm heli sisend/väljund
Sensorid Kiirendusmõõtja, asendisensor, lähedussensor, valgussensor,
kompass, baromeeter, pulsimõõtja, sõrmejäljelugeja
GPS (GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou)
Kaamera 16 MP tagapaneelil (faasituvastusega autofookus, LED välk)
Videosalvestus 4K (2160p) 30/25p; FullHD (1080p) 60/50p
Eesmine kaamera: 2 MP (FullHD 1080 30p) videokõnede jaoks
Aku 2800 mAh liitium-ioon
Kuni 390 tundi ooteaeg, 21 tundi kõneaeg, 67 tundi muusika kuulamist
Korpus Plastkorpus
IP67 sertifitseeritud (tolmu- ja veekindel; kuni 1 meetri sügavusel 30 min)
Mõõdud 142 × 72,5 × 8,1 mm
Kaal 145 g

 

Ekraan

 

IMG_4452

Nutitelefoni või tahvelarvuti üheks olulisemaks aspektiks on telefon. Õnneks on Samsung sellest väga hästi aru saanud ning Galaxy S5 teeb teistele siinkohal silmad ette. Super AMOLED tüüpi ekraani diagonaaliks on 5,1 tolli ning selle mõõdu juures lahutusvõimeks klassikaline FullHD (1920×1080 punkti). Võrreldes eelmise mudeliga (Galaxy S4) on punktitihedus küll langenud 9 võrra 432 ppi peale, kuid olulisemaks muudatusaspektiks on pigem eredus, värvid ning vaatenurk. S5 ekraan on selgelt loetav ka väga tugeva päikesevalguse käes (taustvalgustuse tugevus ~420 nitti). Lisaks sellele on ka vaatenurk äärmiselt suur. Seetõttu ei ole vahet millises keskkonnas või kuidas sa seda ekraani ka vaadata ei ürita – probleemi sul sellega ei ole. Lisaks on värviküllasus võrdlemisi kõrge, mis teeb ekraani veel silmasõbralikumaks. Ei, see ei ole üle võlli keeratud kõrge, vaid täpselt selles kuldses alas olev.

IMG_4436

Tarkvaraliselt on ekraani seadistamine tehtud mugavamaks. Esiteks on kiirseadistuse menüüs võimalik eredust seadistada suhtena valgusmõõtja poolt saadavale väärtusele, mistõttu ei ole see fikseeritud väärtus. Aku säästmise ja silmasõbralikkuse nimel on see päris hea lähenemine. Teiseks, ka värvide jaoks on loodud omad profiilid (Professional Photo, Cinema, Dynamic, Adapt ning Standard) – iga kasutaja silmade jaoks võimalikult meelepärane variant.

Ilmselgelt on ka korpuse disain ekraani ümber hästi õnnestunud. Raamistik kuva ümber on minimaalne. Alati võiks olla küll õhem, kuid see lahend on täitsa rahuldav.

 

Riistvara, aku vastupidavus

Riistvaraliselt ei ole Galaxy S5’le midagi ette heita. Neljatuumaline Krait 400 protsessor Snapdragon 801 kiibil. See on gramm kangem, kui HTC One M8 või Sony Xperia Z2 seest leitav (erinevus on lihtsalt protsessori maksimaalses taktsageduses, kuid tavakasutaja seda ei märka; pigem saab määravaks riistvara ning tarkvara omavaheline ühildumine) ning sama kiibistiku võib leida LG G3 kõhust. Snapdragon 801 on ise võrdlemisi akusõbralik ning ei võta palju ressursse tavaolukordades. Tegelikult rauast eriti pikemalt ei saagi rääkida. Fakt on see, et kõik mida sa seadmele ette söödad, sellega ta ka toime tuleb. Kui sul tundub, et kasutamisel natuke liiga uimane, siis piisab erinevate eriefektide välja lülitamisest (just kasutajaliidese omad), mis võtab selle uimasuse tunde kohe ka maha.

Kiibistik on varustatud ka heade ühendusvõimalustega – 4G LTE mobiilse interneti tugi, IEEE 802.11ac juhtmevaba interneti tugi (kahjuks ei olnud testimise ajal ac standardile vastavat ruuterit t, kuid teadaolevalt on internett niimoodi ikka kibekiire). WiFi toetab veel selliseid platvorme, nagu Miracast (juhtmevabalt pildi ja heli peegeldamine Miracast toega nutitelerisse), DLNA videote ja piltide jagamiseks ning ka WiFi Direct seadmete omavaheliseks ühendamiseks.

Positiivne ilming on microUSB 3.0 ühenduse lisamine seadmele. Ei, mitte seepärast, et andmeid saaks kiiremini kopeerida, vaid hoopis kiirema aku laadimise pärast. USB 3.0 standard lihtsalt toetab suuremaid ampreid, mistõttu saab ka nutitelefoni aku kiiremini täis.

Teine positiivne ilming oli suurepärane helikvaliteet, mis kõrvaklapiväljundist tuli. Integreeritud kõlar jääb paratamatult tugevalt HTC BoomSound kõlarite varju. Galaxy S5 oma pigem lihtsalt pinises, kui andis kvaliteetset heli edasi. Kõrvaklapid taha ühendades oli hoopis teine lugu. Razer Hammerhead Pro kõrvaklapid muutusid hoopis teisteks võrreldes mu enda vana HTC One X taga kuulates. Helid olid puhtad ning selged. Samas komplektis olevad klapid – need on pigem niisama kohatäiteks pandud.

Niisiis, aku vastupidavus. Just see tekitas kohati vastandlikke emotsioone, kuna mu igivana One X oma kolmanda osapoole tarkvaraga pidas ka kauem vastu, kui S5. Seda küll teatud punktini. Lülitades välja teatud lisad, nagu näiteks kaamera pideva näo jälgimise või üleminekuefektid kasutajaliideses, vähendades ekraani taustvalgustuse tugevust jms, saame juba täitsa arvestatava kasutusaja. Eks see sõltub igast kasutaja individuaalsest harjumusest ning kasutusintensiivsusest, kuid kaks päeva ühe laadimiskorraga on siiski saavutatav. Tüüpolukordades teisalt jällegi tuleb iga õhtu seadmel saba seina panna.

Ekstreemolukordade jaoks on loodud seadme jaoks ka aku säästmise profiilid. Lihtsam neist keelab automaatse andmete uuendamise (nt meilide alla laadimine jms), mis annab natukene juurde. Ekstreemsem variant jätab sinule tasku mustvalge ekraaniga telefoni, millega saab sõnumeid edastada ning helistada, kuid aku peab vastu vaat et terve nädala. Selline lähenemine kompenseerib juba nii mõndagit.

 

Disain, korpus

Rääkides Samsung Galaxy S5 disainist, ei saa paratamatult mööda vaadata tõsiasjast, et põhimõttelisi muudatusi ei ole mitu põlvkonda olnud. Korpus on jätkuvalt üleni plastikust – seda nii eest, tagant kui ka külgedelt.

IMG_4449

Eespaneelil on ülemisel äärel väike kuular ning selle kõrval kaamera ja hunnik sensoreid. Ekraani alumisel äärel on suur füüsiline “kodunupp”, millesse integreeritud ka sõrmejäljelugeja (sellest ülejärgmises peatükis natuke pikemalt). Kodunupu kõrval on ühel pool mahutundlik tagasi nupp ning teisel pool menüü nupp. Mõlemal neist on ka taustvalgustus, mida annab aku säästmiseks ka välja lülitada.

5,1” võib tunduda esmalt numbrite järgi paras “labidas”. Tegelikkuses ei olnud S5 minu vanast HTC One X nutitelefonist (mil 4,7” ekraan) palju suurem – mõned millimeetrid kummastki küljest ning see oli kõik. Ning peos tundus see pigem nutitelefon kui labidast tahvelarvuti.

IMG_4437

Vasakul küljel on helitugevuse reguleerimiseks vajalikud nupud. Samas, külgprofiilist on näha, et korpus on võimalikult ümara disainiga. Osade jaoks on see halb nähtus, teistele jällegi meeldib – eriti kui räägime seadme peos püsimisest.

IMG_4439

Teisel küljel on toitenupp, mis teadaolevalt lülitab ka ekraani sisse. Asukoht on võrdlemisi hästi õnnestunud. Paremasse kätte telefoni võttes on ühe käega väga mugav ekraani sisse või välja lülitada. Ühe käe kasutamist toetab ka õhuke raam ekraani ümber. Kui sul käsi on keskmist mõõtu või sellest suurem, siis pöial ulatub võrdlemisi hästi üle ekraani liikuma.

IMG_4440

Ülemisel äärel on lisaks kõrvaklapiväljundile ka pisike avaus ühe mikrofoni jaoks (teine on seadme alumisel osal) ning ka IR blaster ehk infrapuna saatja. Nagu Galaxy S4 ning muude tootjate lipulaevad, saab ka S5’te kasutada teleri juhtpuldina. Esmalt võib see aspekt tunduda mõtetuna, kuid diivanil telefoni näppides ei pea püsti tõusma ja puldi järgi minema. Sellises ülimas laiskuses on antud funktsionaalsus igati teretulnud.

IMG_4438

Alumises otsas paistab välja Galaxy S5 kitsaskoht ning selle nimeks on USB pesa. Jah, seade on veekindel ning selle nimel tuleb kõik augud tihendada – kaasa arvatud USB pesa. Kuid oh õudust, selle klapi eest ära saamine on täielik õudusunenägu. Nimelt käib see võrdlemisi raskelt ning kui sul pikad küüned puuduvad, pead erinevaid abivahendeid appi võtma. Kasutusperioodi lõpuks oli see üks väheseid aspekte, mis mind tõsiselt häirima jäi.

IMG_4442

Tagumine paneel on plastikust ning väikeste lohkudega. Samsung üritas sellega luua nahaimitatsiooni, kuid see näeb välja ning tundub sõrmede vahel plastikuna. Samas ei saa mainimata jätta, et tegu on võrdlemisi kvaliteetse materjaliga ning pakub head haaret telefoni ümber.

Nii kaamerast, kui selle all olevast pulsiandurist räägime järgnevates peatükkides natuke pikemalt, mistõttu siin neil rohkem ei peatu.

Juba sai mainitud, et Galaxy S5 on IP67 sertifikaadiga – nii vee- kui tolmukindel. Selle väga heaks illustratsiooniks on tagumise paneeli disain – elutähtsad osad on eraldatud tihendiga, et vesi ja mustus seadme sisemusse ei pääseks.

IMG_4447

 

Tarkvara

Ausaltöelda ei oskagi midagi väga erilist Galaxy S5 tarkvara kohta öelda. Põhifunktsionaalsus taandub faktile, et nutitelefon kasutab Android 4.4.2 operatsioonisüsteemi, millele on lisaks laetud Touchwiz UI kasutajaliides. Samsung lihtsalt ei saa pakkuda Androidi vaikelahendit, nagu Google on seda ette näinud, kuid vähemalt ei ürita see enam iga hinna eest iOS’i matkida.

Bloatware (ehk kaasa pandud rakenduste) hulk on vähenenud, kuid jätkuvalt on sRakenduste hulk natuke liiga suur. Ma ei mõista, miks on vaja asendada populaarseid ning levinud, operatsioonisüsteemiga kaasa tulevaid rakendusi enda platvormidega, mida kasutab võrdlemisi väike hulk inimesi. Google Hangouts asemel on ChatOn lisatud. Kalendrirakenduseks S Planner Google Calendar asemel. Ning veel S Mail jne jne jne.

Galaxy-S5-koduvaade

Galaxy-S5-teadeteriba

Glaxy-S5-energia

Galaxy-S5-kiirseaded

Samas on Samsung teinud tugevaid edasiminekuid – enam ei ole rõhk 110 erineva rakenduse lisamisel, vaid hoopis riistvara ning tarkvara integratsioonil (nii hästi, kui Moto X seda teeb, ei paku veel ükski teine seade). Erinevatele toredatele sensoritele on lisatud vastavad rakendused – S Health, korralik kaamerarakendus, sõrmejäljelugeja integratsioon süsteemi, 110 erinevat lisavidinat kaamera ja lähedussensori kasutamisel (kõnedele automaatne vastamine jms) annab palju juurde.

Tarkvara osa oligi vist see, mis kõige rohkem mind häirima jäi antud telefoni juures. Samas saab kasutajaliidese elemendid erinevate rakendustega ära muuta ning kasutada seadet sellisena, kuidas sinule meeldib.

 

Sensorid

Üldjuhul ma ei pööra sensoritele suurt tähelepanu, kuid S5 puhul ei saa mööda vaadata kahest vidinast. Esimene neist on sõrmejäljelugeja, teine aga pulsiandur.

Pulsiandur on tore vidin – kaamera LED välk valgustab sõrmeotsa ning pisike andur üritab sellega pulssi lugeda. Idee on tore, kuid väga täpne ning usaldusväärne see ei ole. Pigem läheb kategooriasse – tore vidin, mida sõpradele näidata.

Sõrmejäljelugeja on… ausalt, ei oskagi öelda, miks see seal on. Iseenesest on see hea turvalahend – võõras ei saa seadet kasutada. Siin on jällegi suured agad. Esiteks, sõrmejäljelugeja kasutamiseks pead kaks kätt kasutusele võtma – üks hoiab telefoni ning samal ajal libistad teist sõrme üle lugeja. Tänaval jalutades või situatsioonis kus üks käsi juba hõivatud, on see parajalt ebamugav. Teine aspekt on lugemistäpsus. Tihti ei saanud seade minu sõrmest aru ning peale viiendat katset lükkas 30 sek ooteaja peale turvakaalutluste pärast. Ei oleks väga hullu, kui sa just ei ürita hommikust äratuskella natuke edasi lükata. Ootad ja ootad telefoni järgi ning magamas sa uuesti oled – äratuskellata. Idee on tore, kuid teostus kukkus välja nagu alati.

IMG_4453

Positiivse aspektina peab ära mainima GPS’i töö. Ma ei ole varem näinud ühtegi seadet nii kiiresti GPS lukustust saavutamas. Sisuliselt momentaalselt on asukoht määratud ning seade navigeerimiseks valmis. Eks siin ole asi selles, et kasutatakse mitmeid süsteeme ning baromeeter annab ka lisaks umbkaudsele asukohale ligilähedase kõrguse.

Galaxy S5 erinevate lisavidinate integratsioon tarkvarasse on ühest küljest igati teretulnud nähtus. Kasutades lähedussensorit koos kaameraga saab telefoni juhtida sõrmeviibetega ekraani kohal. Või siis ekraan lülitatakse välja siis, kui sa sellele enam ei vaata (kasutades kaamerat). Kõnedele vastamine telefoni kõrva äärde pannes (lähedussensor) jne. Enamus neist lahenditest on äärmiselt mugavad, kuid ka akule hävitava mõjuga.

 

Kaamera

Kaamerasõda on juba mõnda aega käinud nutitelefonides. Eks igaüks üritab teisi tootjaid üle trumbata just selle kõige parema fotosilmaga. Siinkohal ei ole erandiks ka Samsungi viimane lipulaev. Ma peaks kohe ära mainima, et ma ei ole suur telefoniga pildistaja ning selline tegevus sai ette võetud ainult sel põhjusel, et ülevaade nõudis seda.

Peale suurt pildistamist ning filmimist jõudsin ma väga lihtsale järeldusele – kui valgust on piisavalt, eriti just päevavalges, siis saab täitsa arvestatava tulemuse. Arvestatav tulemus öeldud telefonide kontekstis, kuna peegelkaamerat või hübriidkaamerat telefonid veel ei suuda asendada. Tugevama valguse käes saab täitsa detailsed, ilusate toonidega pildid ning väiksemal ekraanil vaadates ei saagi aru, et tegu on telefoniga tehtud fotoga. Keerulisemates valgusoludes või hämaramas jällegi on digimüra ning tonaalsuse kadu juba probleemiks. Seda kõike telefoni ekraanil väga tähele ei panegi, kuid siiski ei soovita neist piltidest paberfotosid teha.

Kaamera vaikerakendus on Samsungil samamoodi hästi läbi mõeldud ning pakub kasutajale ohtralt võimalusi. Olemas on kõik harjumuspärane – efektifiltrid, HDR, panoraamvõte jms. Samas leidsin sealt äärmiselt vajalikke lisasid, nagu särikompensatsiooni võimaluse, selektiivse fookuse, väikese teravussügavuse tekitamise ning ka baasfunktsioonid kaamera seadistamiseks.

Väike kommentaar piltidele lisaks. Vaadates pilves ilmaga tehtud fotosid, on näha puudel okste/lehtede jms ühtesulandumist, mis näitab vähest detailsust suuremal tundlikkusel pildistades. Päikese käes see probleemiks pole. Teise rea esimene ning viimane foto on hea näide sellest, kuidas luuakse tarkvaraliselt väike teravussügavus – ees- ja tagaplaan tuvastatakse eraldi fotoga ning tehakse uduseks.

Paratamatult tahame ka telefoniga videosid teha, eks? Jah, videoid salvestab S5 suhteliselt hästi. Lisaks, vähe on seadmeid, mis saavad uhkustada 4K (2160p) videosalvestusega (vähemalt praegust). Mõned testvideod, mis sai tehtud, toovad välja täitsa võimeka stabilisaatori (videod filmitud statiivi kasutamata), kuid samas paistab ka välja video pakkimise probleemid. Seda eriti siis, kui kaadris kiiremini liikuvad objektid (purskkaevu videol kaadri vasakpoolses ääres olevad varjualad).

Siiski ma ei nurise antud telefoni kaamera juures üldse – telefoni kohta on tulemus igatepidi eeskujulik ning Instagrami, Facebook’i vms jaoks on selles maa ja ilm. Lihtsalt ära ürita sellega suuremat kaamerat asendada.

 

Kokkuvõte

Mida siis arvata Samsungi 2014. aasta lipulaevast? Eks edasiminekuid ole, kuid võrreldes S4’ga ei ole need väga suured. Pigem eelmise aasta mudeli natuke täiustatud variant. Jah, sama kehtib põhimõtteliselt ka teiste tootjate tippmudelite kohta. Suuri uuendusi riistvaras ei ole olnud, mistõttu on keskendutud pigem tarkvaralisele poolele ning viledele-kelladele. Suurimaks edasiminekuks võikski lugeda pigem ekraani parendamist ning ilmastikukindluse lisamist. Viimane neist võib esmapilgul tühiasjana tunduda, sest kui tihti me ikka telefoniga ujuma läheme, eks? Tegelikult on teistpidi – lausvihmas võib südamerahuga seadme pihku võtta, meilid üle lugeda, kõned teha ning ka paar fotot talletada vihmasajust. Vot see on juba väärtus omaette.

IMG_4455

Üldises laastus siiski nendin, et tegu on täitsa soliidse seadmega. Isiklikult ma küll ei kannata Samsungi Touchwiz UI kasutajaliidest ning eelistaks pigem Google Play Edition versiooni (ehk puhas Android peale laadida ja rahu majas), siis oleks seade paremini kasutatav. See jällegi taandub kasutaja isiklikele eelistustele. Mõnele see sobib, mõnele mitte.

Teisalt jääb jätkuvalt häirima plastikust korpus. Moto X oma puitkorpusega või iPhone 5S, HTC One jms seadmed oma alumiiniumist korpusega teevad Samsungile silmad ette. Jällegi on sel ka teine aspekt – soodsam korpus sama seadme hinna juures võimaldab kas a) panna rohkem sisu või b) kulutada rohkem raha reklaamile.

+ väga hea ekraan
+ ilmastikukindel korpus
+ kindlalt peos ning tundub soliidne
+ eeskujulik heli kõrvaklapiväljundist
± aku vastupidavus
– Touchwiz kasutajaliides ning müriaad Samsungi rakendusi
– sõrmejäljelugeja mitte nii täpne töö
– keskpärane kõlar

Lõppkokkuvõttes – kui sa ei pelga plastkorpust, hindad ilmastikukindlust ning sobib Samsungi visuaalne lähenemine, siis Galaxy S5 on igatepidi tubli nutitelefon, millega sa hätta ei jää. Jääb rohkem kui üks eelpool nimetatud aspekt sul jalgu – vaata võrdluseks ka Xperia Z2, G3 või One M8 poole, kuna tehniliselt on need samal pulgal ning ka samas hinnaklassis.

Samsung Galaxy S5 Photopointis 619 €

Ülevaade numbrites

Riistvara
9.5
Tarkvara
7.5
Disain
8.5
Kasutamismugavus
8.5
Aku vastupidavus
8
Ühendused
9.5
Hind
8
8.5

Täitsa asjalik telefon

Samsung Galaxy S5 tekitab võrdlemisi vastandlikke tundeid. Ühest küljest on see igati tubli ning asjalik telefon, mis pakub kõigi jaoks midagi - suurepärane ekraan, korralik kaamera või hoopis ilmastikukindlus. Teisalt ei ole see võrreldes eelmise põlvkonnaga väga suur edasiminek, mistõttu ei torma ka kohe S5'te soetama.