Ricoh WG-5 – kaamera, mis kutsub seiklema :: Digitest
Kui ma alguses seda ülevaadet kirjutama hakkasin, olin soojas toas tugitoolis sülearvuti mul süles. Aga siis taipasin, et see pole siiski see õige keskkond sellest kaamerast rääkimiseks. Nüüd ma istungi õues pärast järjekordset selle kaamera retsimist.
Ricoh WG-5 GPS tunneb end väga mugavalt ekstreemsetes oludes – kukutada kannatab seda kaamerat 2,2 meetri kõrguselt, uputada 14 meetri sügavusele vette, survet kannatab 100 kilo ja külmakindlus on kuni -10 kraadi. Sees on 16MP taustavalgustusega CMOS pildisensor ning mehaaniline värinastabilisaator. Lisaks on 6 LED valgustit objektiivi ümber, et väga lähedalt saaks makrofotosid teha, GPS, baromeeter, valgustusega eesmine ekraan ja palju muud huvitavat. Karbi sisu näeb Lauri kirjutatud karbist välja postituses.
Olulisemad tehnilised andmed
|
Väljast ja seest
Kuna tegu on “kõva” ja kõigekindla kaameraga, on korpus robustsem kui tavakasutuseks mõeldud kompaktidel ja käes hoides on tõesti julgem tunne kui kaamera peaks kukkuma. Kaamera kuju on selline, et oleks mugavam käes hoida ning raskemates situatsioonides saaks kindlalt kinni haarata, millele aitab kaasa kaamera peal olev väike lohk.
Kaamera esiküljel on ka digitaalne näidik, mis näitab kella ning vastavalt vajadusele kas õhurõhku või kõrgust merepinnast. Kui kaamera on välja lülitatud, saab pildistamisnuppu vajutades näidiku taustavalguse põlema panna, et ka pimedas näeks kellaaega. Lisaks saab suuminupuga muuta, kas näidik näitab õhurõhku või kõrgust merepinnast.
Tagaküljel asuvad nupud on korpusest üpris palju kõrgemale toodud ning palja sõrmega intuitiviiselt vajutada pole probleem. Küll aga on nupud üksteisele väga lähedal, ning kiiremas olukorras või kinnastega vajutamine on juba väga palju raskendatud. Probleem seisneb selles, et kõik nupud on koondatud ekraanist paremale, vasakul aga on tühja ruumi, kus ilutseb vaid kiri selle kohta kui vastupidava kaameraga tegemist on. Piltide taasesitamise-, menüü- ning funktsiooninupud võiksid olla ekraanist vasakul, saaks rohkem ruumi juurde.
Kuigi WG-5 on mõeldud rasketes tingimustes kasutamiseks, ei tähenda sugugi, et see ei saaks hakkama ka magava kassi pildistamisega. Kaameras on erinevate olukordade jaoks terve ports režiime, täisautomaadist öörežiimideni.
Hea lisana on olemas säriajaprioriteet (Tv). Kuna kaamera on mõeldud ekstreemsetes olukordades kasutamiseks, on tihtipeale actioni pildilepüüdmiseks tarvis kasutada kiiremat säriaega. Režiim annab kasutajale võimaluse seda ise määrata.
Märkimist väärivad veel veealused režiimid nii pildistamiseks kui filmimiseks. Režiimid sätivad värvustasakaalu vastavalt veele ja ka lasevad rohkem valgust läbi. Interval Movie režiim laseb kasutajal määrata, mis aja tagant kaamera teeb pildi (valikutes on 1, 5, 10, 30min ja 1 tund) ja lõpuks paneb selle videoks kokku.
Digital Microscope režiimis saab aga teha pilte 1cm kauguselt. Selle jaoks on komplektis rõngas, mis läheb objektiivi ümber. Kui kaamera panna otse pildistatava objekti peale, varjab rõngas küljelt tuleva valguse ja valgustab kuue LED-iga subjekti.
Reaalses kasutuses
Menüü on lihtne ja loogiline. Eraldi sakk pildirežiimi seadete muutmiseks, üks video jaoks ja üks kaamera seadistustele. Pole ülearu keerukaid seadistusi kuid kõik vajalik on olemas. Vastupidiselt enamusele kaameratest on menüü läbipaistev. Erilist praktilist vajadust ma sellel funktsioonil küll ei näinud, kuna menüü kaob nagunii eest ära kui hakata fokusseerima.
Ekraan näitab pilte teravalt ja värvid on head, vaatamata suhteliselt väikesele pikslite arvule võrreldes mõne muu kaameraga. Peegeldustevastane vääristus töötab – väga lihtne oli päikese käes pilte vaadata.
Heades valgusoludes on pildikvaliteet hea, kuigi müra kipub piltidele jääma natuke rohkem kui sooviks ning on olukordi, kus kromaatilise aberratsiooniga jääb objektiiv hätta. Mis mulle aga väga meeldis, oli see, kuidas kaamera saab hakkama raskemates valgusoludes. Alloleval fotol on näha aknast sillerdav väga terav ja hele valgus, kui ülejäänud ruum on üpris pime. Kehvemates valgusoludes on suureks plussiks kiire ning valgusjõuline f/2 objektiiv. See töötab suurepäraselt.
100% suurenduselt on näha kompaktkaamera kohta väga terav ning detailne joonis, mida sensor suudab jäädvustada selliste keerulistes oludes.
Veealune režiim muudab värvustasakaalu soojemaks, kompenseerides seal domineerivaid sinakaid toone. Fokusseerimise ning säritamisega saab kaamera vee all üpris hästi hakkama, arvestades olusid.
Kaamerale on võimalik panna külge erinevaid kinnitusi, nii originaale kui ka teiste tootjate omi. Seadmel on tavaline 1/4″ keermega statiivi kinnituskoht, seega sobivad sinna kõik kinnitused, millel on vastav kruvi olemas. Kaamera statiivi kinnituskoht asub veidi halvas kohas – täiesti paremal põhja all. Sellises asukohas on üpris raske kinnitada midagi, sest pidepunkti pole ning kaamera kipub liikuma.
Plussid ja miinused
Plussid
+ Ilus disain, mis on ka praktiline
+ Tõesti vastupidav
+ Hästi toimiv stabilisaator
+ Peegeldumisvastane ekraan
+ Hea pildikvaliteet keerulisemates valgusoludes
+ Palju režiime igaks olukorraks
+ 1cm makrovõte
+ GPS
+ Taustavalgusega näidik esipaneelil
+ Lihtne ja loogiline menüü
Miinused
– Heades valgusoludes veidi mürane pilt
– RAW-võimalus puudub
– Wifi puudub
– Nutiseadmega juhtimine puudub
– Ebamugav nuppude asetus
Kokkuvõte
Ricoh WG-5 GPS on kiire, mugav on kasutada, ja mis peamine – lihtne. Valgusjõuline f/2 objektiiv kindlustab teravad pildid ka vee all ning kindel stabilisaator aitab vähendada värinat, mistahes situatsioonis olla.
Tänu erinevatele režiimidele aitab kaamera läheneda pildistamisele loovamalt ja kaamera kutsub seiklema. Sellega ei pea kartma raskeid olusid ning võib vabalt minna vette, mudasse, lumme või kuhu iganes hullama ning pildid saab kätte.
Võrreldes eelmise mudeliga võiks olla rohkem uuendusi – peamiselt RAW pildistamise võimalus ning juhtmevaba ühendus nutiseadmega. Sellegipoolest kui on tarvis vastupidavat kaamerat, millega saab ekstreemsetes oludes pildi kätte, on minu kindel valik Ricoh WG-5.
Ricoh WG-5 Photopointis 299€