Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 23. nov. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Roccat Kave XTD peakomplekt silitab sinu kõrvu :: Digitest

Roccat Kave XTD – kõrvaklapid mis silitavad sinu kõrvu
Silver Pik

Roccat on eestlase jaoks vast juba piisavalt tuntud bränd – selle Saksa tootja kõrvaklappe, klaviatuuri, hiiri ning kõikvõimalikke tarvikuid on testitud, üle vaadatud ning kiidetud paljudes meediakanalites. Samamoodi oleme ka siinsetel Digitesti veergudel varem Roccati kvaliteetseid tooteid põhjalikult testinud ning kõrgelt hinnanud. See selleks, Roccati universumist pole sissejuhatuseks mõtet põhjalikumalt kirjeldada – siirdume otse Kave XTD peakomplekti juurde.

Roccat Kave XTD kõrvaklapid maanduvad sinna mängurite kuldse keskmiku kategooriasse – 80-100 € hinnasildiga, stereoheliga, suur rõhk pandud kvaliteedile ja kasutusmugavusele ning siis võibolla ka ühele killer-omadusele. Ehk et konkureerib tihedalt Razer Kraken Pro, SteelSeries Siberia 200, Asus Orion jms kõrvaklappidega. Viimast kaht ma pole isiklikult testida saanud, kuid väikeseid paralleele tõmban Kraken Pro klappidega, kuna neid sai mitu kuud eelnevalt igapäevaselt kasutatud.

 

Tiba tehnilist

Roccat Kave XTD peakomplekti numbreid vaadates on näha, et need on võrdlemisi universaalsed – klassikaline 3,5 mm ühendusega, ei vaja eraldi kõrvaklappide võimendit (saab otse arvuti või nutiseadme taha ühendada) ning kõrvaklapid katavad ära sagedusdiapasooni, mida inimkõrv on võimeline tajuma.

Kõrvaklapid Mikrofon
Heli Stereo Mikrofoni tüüp Eemaldatav mikrofon
Elemendid 50 mm NdFeB magnetitega Suunalisus Ringsuunaline
Sagedusdiapasoon 20 – 20 000 Hz Sagedusdiapasoon 10 – 10 000 Hz
Tundlikkus 115 dB ± 2 dB Signaali/müra suhe 50 dB
Takistus 32 Ω Takistus 2,2 kΩ
Sisendvõimsus 400 mW Tundlikkus -32 dB ± 2 dB

Üldine
Kõrvaklapi padjad 100 mm diameetriga
Tekstiilpadjad
Disain Poolavatud tagusega
Ühendus 2 × 3,5 mm
Integreeritud pult Helitugevuse reguleerimiseks
Mikrofoni vaigistamiseks
Juhtme pikkus 250 cm
Kaal 305 g

Roccat-Kave-XTD-Stereo-DT-002-tehnandm-1-1

Lisaks on peakomplektil külge pandud ka korralik mikrofon, piisavalt pikk kaabel ning see kõik on mugava kesta sisse surutud. Aga sellest kõigest täpsemalt juba järgmistes peatükkides.

 

Disain ja kasutusmugavus

Kave XTD peakomplekt on tegelikult loodud maksimaalset kasutusmugavust silmas pidades, erinevalt teistest antud segmendi klappidest. Suurimaks erinevuseks saabki tekstiilist patjade pehmendused ning poolavatud disain. Mõlemad on ühest küljest suureks miinuseks, teisest küljest veel suuremaks boonuseks. Nimelt on tekstiilist katted pehmemad võrreldes kunstnahast variantidega ning need võimaldavad ka paremat ventilatsiooni, mistõttu ei hakka kõrvad nii kergelt higistama. Lisaks, prillikandjad tunnevad suurt rõõmu, kuna prillisangasid ei suruta kõrvalestade sisse. Mis puutub klappide taguse disaini – avatud klapid loovad väga realistliku tunde, et heli tuleb kusagilt mujalt ruumist, kuid lekivad ka väga palju heli väljapoole. Lisaks lasevad need ka suurel hulgal müra kõrvu, mistõttu ei sobi need mürarikkasse keskkonda. Suletud disainiga klapid sulgevad kõrvad ja elemendid eraldi ruumi ning tulemuseks on maksimaalne mürasummutus ning minimaalne heli lekkimine, samas puudub ventilatsioon.

Roccat-Kave-XTD-Stereo-DT-003-disain1

Kave XTD langeb nende kahe vahele – heli lekib natuke, omajagu tuleb välist müra sisse, kuid jällegi võimaldavad normaalse vestluse pidamist ilma, et peaks klappe peast võtma. Poolavatud disain tagab ka hea õhuvahetuse, mistõttu nende klappidega niisama naljalt ikka kõrvad higistama ei hakka.

Roccat-Kave-XTD-Stereo-DT-003-disain-padjad

Tegelikult pean ma Roccat Kave XTD kõrvaklappide patjasid väga suureks argumendiks, miks neid valida. Klappe pähe pannes on need väga pehmed ning katavad kõrvad suurepäraselt. Suur 100 mm diameeter ning 40 mm sügavus on perfektsed, et nahk hingaks ning neid oleks mugav kanda tundide viisi. Võrdluseks toon Razer Kraken Pro peakomplekti – peale tundi-paari kandmist tekkis higistamisega probleeme, klapid surusid prilliraami kõrvalesta sisse ning tekitasid omajagu peavalu. Peale kolme tundi Kave XTD’ga ei pane aga klappe peas üldse tähele. Täpselt nii mugavad need ongi.

Roccat-Kave-XTD-Stereo-DT-006-disain-raam-1

Roccat-Kave-XTD-Stereo-DT-007-disain-raam-2

Roccat-Kave-XTD-Stereo-DT-007-disain-raam-3

Kõrvaklappe saab kasutada nii võrdlemisi väikese peaga kuid sobib ka suurele inimesele. Väiksema pea puhul lihtsalt lepi Miki-Hiire võrdlusega – täpselt sedasi need suured klapid peas välja paistavad. Sõltumata sellest, mis asendisse sa ka raami pikenduse ei tõmba, sobituvad pehmendused pea ümber suurepäraselt.

Roccat-Kave-XTD-Stereo-DT-009-kaare-pehmendus

Roccat-Kave-XTD-Stereo-DT-010-kaare-pealt

Kõrvaklappide kaarel on samamoodi mugav pehmendus pandud, kuid see on esimene asi, mis vast ära kulub ning oma viisaka välimuse kaotab. Kaare peal on aga ainukene täispikkuses välja kirjutatud Roccati logo (mida keegi niikuinii ei näe).

Roccat-Kave-XTD-Stereo-DT-011-mikrofoniga

Roccat-Kave-XTD-Stereo-DT-012-mikrofon-yleval

Roccat-Kave-XTD-Stereo-DT-013-mikrofonita

Kave XTD kõrvaklappidel on mikrofofon eemaldatav. Mis eesmärki see, lisaks võibolla suurele paranoiale, täidab – seda ma ei suuda välja mõelda. Mikrofoni ära võttes jääb paistma suur RCA pistikupesa ning… egas tänavale nende klappidega ju ei lähe. Teisalt, tänu sellisele mikrofonivarre kinnitusele saab mikrofoni keerata ükstapuha millisesse asendisse. Oleks siis veel vars painduv, et seda teinekord näole lähemale tõmmata.

Iseenesest oleks oodanud modulaarset kaablit – võimalust võtta olemas olev klappide tagant ning panna lühem või peenem kaabel peakomplektile sappa. Kave XTD kaabel nimelt on võrdlemisi paks – ühest küljest hea ning vastupidav, teisalt kippus aeg-ajalt ette jääma.

Roccat-Kave-XTD-Stereo-DT-014-pult

Roccat-Kave-XTD-Stereo-DT-015-yhendused

Kaabli sisse on integreeritud ka väike pult, kus saab helitugevust reguleerida ning mikrofoni vaigistada. Heliallikaga ühendamiseks kasutatakse aga klassikaliselt kahte 3,5 mm pistikut. Soovides klappe koos mikrofoniga mõne modernsema süleri taga kasutada, peaks juurde vaatama ka Y kaabli.

 

Helikvaliteet

Pikalt keerutamata – tõesti head. Ei ei, neid kõrvaklappe ma ei hakka võrdlema kallimate Audio Technica või Sennheiser stuudiomonitoridega – need on ikka kaks täiesti erineva kategooria toodet. Ehk rääkides nüüd minu kogemusi Kave XTD helikvaliteediga, tuleb alustada Razer Kraken Pro juurest. Nimelt kasutasin Razeri kõrvaklappe kontoris tööarvuti taga; seal taustaks palju muusikat kuulates. Razeri viimase paari nelja aasta kõrvaklapid on häälestatud konkreetselt mängude ja elektroonilise muusika austajatele ning need ei kõlba muusika kuulamiseks. Võimendatud bass, vati sees olev kesksagedus ning ebamäärased kõrgsagedused ei anna just eriti head helipilti (ning ekvalaiser seda välja ei korrigeeri). Niisiis, neli kuud Razeriga  kunis lõpuks panin pähe Roccati “keskpärased” kõrvaklapid. Vähe sellest, et need on imekerged ja mugavad – ma hakkasin lauludes kuulma instrumente, mida varem Razeriga ei tabanud. Väga tasakaalustatud helipilt suudab taasesitada muusikat suurepäraselt – seda nii vaikselt kui väga valjult.

Roccat-Kave-XTD-Stereo-DT-017-kasutamine2

Igapäevaseks muusika kuulamiseks sobivad need kõrvaklapid tegelikult väga hästi. Kõik mida mul Spotify klappidesse tulistab – alates rockist, lõpetades viimastest poppmuusika hittidest ning mahutades sinna vahele ka folkmuusika ja džäss – kõik see kostub kvaliteetselt ja naturaalselt. See omakorda näitas, et Roccat on Kave XTD sisse pannud väga hästi tasakaalustatud 50 mm elemendid.

Pühadeperioodil sai kõrvaklappe kasutatud ka kodustes tingimustes filme vaadates ning mingil määral mänge mängides. Mõlemas kontekstis õigustab Kave XTD oma olemas olu – pakkudes väga head naudingut nii eriefekte täis Hollywoodi märulit kui muusikali vaadates. Mis puudutab mängurite vajadusi – need kõrvaklapid on tegelikult suurepärased ka virtuaalsel lahinguväljal. Olgu selleks siis vaikselt ligi hiiliv vastasmeeskonna kõrilõikaja või miini otsas taeva poole lendav soomuk – kõike on suurepäraselt ning selgelt kuulda. Mingil põhjusel tunned võimendatud bassist puudust? Siis ei ole muud midagi, kui torgid ekvalaiseril takka ning oled omadega mäel.

Kvaliteedi osas jäigi natuke rohkem häirima hoopis klappide disainist tulenevad helilekked. Vahepeal, kui soovid oma maailma sukelduda ning ümbritseva müra elimineerida, leiad end ristteel. Valjemaks keerates varjad küll müra ära, kuid väljapoole kostuvad helid võivad teisi häirima hakata. Vaiksemana hoides jällegi kuuled kõike enda ümber. Millal küll tulevad aktiivse mürasummutusega klapid, nagu on mikrofonid…

Ehk rääkides mikrofoni kvaliteedist – hea! Korralik ringsuunaline mikrofon, millel on ka kvaliteetne aktiivne mürasummutus. See, mida sa räägid, on konkreetselt kuulda ka teisele poole maailma. Egas siin pikemalt rääkida polegi – oma töö teeb hästi ning kõne edastuse seisukohalt on kõik olemas.

 

Kokkuvõte

Lõppsõna alustades tõmban jälle väikeseid võrdlusjooni Roccati ja Razeri vahel. Siis, kui Kraken Pro on suhteliselt kitsale plahvatushuvilistele kasutajatele suunatud natuke ebamugav nišitoode, on Kave XTD peakomplekt mis sobib pea kõigile. Kave XTD universaalsus ning kasutusmugavus, samas ka tasakaalustatud helikvaliteet teeb sellest peakomplektist tõsise valikuvariandi.

+ Tasakaalustatud helipilt
+ Vastupidav konstruktsioon
+ Kerged ning pehmed kõrvade ümber
+ Korralik mikrofon
++ Ka terve päeva kõrvadel hoides mugavad
– Liiga tugevad helilekked
– Jäme kaabel kipub ette jääma

Roccat-Kave-XTD-Stereo-DT-017-DT-soovitab

 

Seekordne “Digitest.ee soovitab” märk on läbi aastate üks kõige lihtsamini välja antud auhind ning Roccat Kave XTD on selle mitmekordselt välja teeninud. Need klapid on lihtsalt niivõrd suured üllatajad ning oma esmaklassilise heli ning kasutusmugavusega panid sõna otseses mõttes esimesest hetkest kõrgelt hindama. Jah, teatud miinusküljed neil klappidel on – osadele ei sobi avatud tagusega klapid ning otsivad täit isolatsiooni. Teised aga modulaarset või peenemat kaablit. Kolmandad… egas igaühe meele järgi saagi olla, kuid Kave XTD valikud ning kompromissid on hästi õnnestunud. Just seetõttu soovitangi seda peakomplekti – nii noortele kui vanadele, kontorirottidele kui kodukasutajatele, mänguritele ja filmisõltlastele.

Roccat Kave XTD (ROC-14-610) peakomplekt Photopointis 89,99 €

Ülevaade numbrites

Disain
9.5
Kasutusmugavus
10
Koostekvaliteet
9.5
Helikvaliteet
10
Hind
9
9.6

Ülimugavad kõrvaklapid

Vaadates mööda Miki-Hiire efektist mis Roccat Kave XTD peakomplekt tekitab, koorub välja üks ülimugav ning kõrvu paitav kaaslane. Väga hästi tasakaalustatud helipilt kombineeritud väga mugava ning kerge konstruktsiooniga annab kokku peakomplekti, mida võib tunde ja tunde peas kanda. Sest neid klappe sa ei panegi peas tähele - pehmelt paitavad su kõrvu, ei ole rasked ning avatud tagusega disain tekitab tunde et heli tuleb kusagilt mujalt ruumist.