Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 24. nov. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

TomTom Spark GPS-spordikell paneb muusika kõlama ka jooksurajal :: Digitest

TomTom Spark GPS – spordikell paneb muusika kõlama ka jooksurajal
Kadi Huizinga

TomTom on GPSi äris olnud pikka aega ning sarnaselt Garminile on ka TomTom hakanud kasutama oma asjatundlikkust lisaks navisüsteemidele ka spordikellade maailmas. Spark seeria spordikellade esimene väljalase tuleb tervelt neljas erinevas mudelis, alustades lihtsa aktiivsusmonitori ja GPS-vastuvõtjaga kooslusega, lõpetades Spark megakomboga, mis ühendab endas nii aktiivsuse jälgimise, GPS-treeningud, kui juhtmevaba muusikakuulamise otse randmelt.

Viimast uurimegi lähemalt. TomTom Spark ponnistab olema tõeline people-pleaser pakkides ühtekokku põhjalikud treeningrežiimid koos 24/7 aktiivsuse jälgimisega, mis kahekesi kuuluvad ilmselt iga multifunktsionaalse spordikella standardvarustusse, kuid TomTom Spark Cardio + Music lisab neile kahele ka muusika randmelt kuulamise võimaluse.

 

Disain & funktsioonid

Disainilt võib TomTom Sparki ühele pulgale asetada Digitestist läbi käinud Polar M400 spordikellaga – mõlemad on ehtsa spordikella mõõtu tegelased, mis pakuvad ka aktiivsusmonitori funktsioone, kuid jäävad välimuselt rohmakamate kilda. TomTom Spark on üks üsna tagasihoidlik spordikell, millele peale vaadates võib kohe öelda, et see sobib kõige paremini just spordisaali ja tundub tavarõivastuses ehk veidi üleliigsena. Sparki ekraani all on suur nelinurkne kühm, mis ei ole lihtsalt “iluasjaks” – nimelt on see Sparki integreeritud GPS-vastuvõtja, mille ümber asetsevate nuppude kaudu toimub kogu menüüs seiklemine, sest kella ekraan ei ole puutetundlik.

img_8384

Spark näeb välja üsna rohmakas, kuid see töötab.. Puutetundlik ekraan lihtsustaks küll kella menüüs liikumist, kuid kuna tegemist on peamiselt jooksjatele suunatud spordikellaga, on puutetundliku ekraani puudumine isegi pluss – ekraan jääb sõrmejälgedest puhtaks ning ükski treening ei saa higiste sõrmeotstega kogemata nipsamisest katkestatud.

Tulles nüüd tagasi kasutajamenüü juurde. Tegemist ei ole just kõige kasutajasõbralikuma menüüga – kuna miski ei indikeeri, mida nuppude vajutamine teeb, peab ekraanikuvade vahel liiklemiseks menüü enda peas ära kaardistama, et teaksid alati millisele nupule vajutada, et esilehele tagasi saada. Mingit tagasi-nuppu kui sellist ei eksisteeri. Pikaaegsema (kerge liialdus – isegi nädalast piisab) saab menüü asetus küll selgeks, kuid esialgu ei tasu sellest ära ehmatada.

Sparki ühevärviline LCD ekraan, on meeldivalt selge ja hästiloetav. Lisaks on sel ka taustvalgustuse võimalus, mille aktiveerima õppimiseks peab aga esmalt kasutusjuhendi järele haarama, sest ühestki nupust seda teha ei ole võimalik. Valgustuse sisselülitamiseks on tarvis hoopis kella ekraan hetkeks käega katta ja ära tõsta ning voila “pirn” läheb põlema. Kas just kõige mõistlikum lahendus? Kui selle kord välja nuputad, siis küll.

img_8390

Ka Sparki kellarihma puhul on tegemist üksluise musta plastikuga, mille disain on aga tagasihoidlikult öeldes ideaalne. Kellarihm kinnitub kahelt poolt nupukestega, mis lähevad kinnitusavade sisse, nii et ka kogu rihm kinnitub tihedalt randme ümber ning ükski üleliigne rihmaots ei jää tüütult tilpnema. See on hea ka selleks, et tagada optilise pulsianduri pidev kontakt nahaga. Olgu öeldud, et kellasid on saadaval mitmes suuruses, et sobida igaühe randme ümber.

Spark on kusjuures kaheosaline. Kella laadimiseks käib moodul rihmast välja, et ühendada see spetsiaalse laadimiskaabliga. Spark võimaldab 5-tunnist GPS-treeningut, nii et kannatab ära ka pikamaajooksjate treeningud. Kõigest aktiivsuse jälgimist kasutades saab kellast välja pigistada aga kuni nädalapikkuse kasutusaja.

Ekraan Punktmaatriks
144 × 168 pikslit
22 × 25 mm
Taustvalgustus
Sensorid Baromeeter
Kiirendusmõõtja
Asendisensor
Kompass
Optiline pulsiandur
Ekraani kuva Kuupäev & kellaaeg
Astutud sammud
Põletatud kalorid
Läbitud vahemaa
Varasemad treeningud
Spordiprofiilid Jooksmine
Rattasõit
Ujumine
Linttrenažöör
Jõusaalitreening
Velotrenažöör
Muu
Aktiivsuse jälgimine Sammud
Läbitud vahemaa
Päevane aktiivsus
Unekvaliteet
Ühendused Bluetooth 4.0 LE
Ilmastikukindel 4 ATM / veekindel kuni 40 meetri sügavusel
Sobib ujumiseks
Aku Integreeritud aku
11 tundi GPSi kasutust
5 tundi treeninguaega (GPSi, muusika ja pulsianduriga)
3 nädalat ainult aktiivsust mõõtes
Laadmine spetsiaalse kaabliga
Mõõtmed Paksus: 13,7 mm
Kaal S: 47 g
L: 50 g
Rihma pikkus S: 125 – 172 mm
L: 145 – 206 mm
Värvivariandid Must
Helelilla

20161128_210357 20161128_204341 20161127_182537 20161122_111530 20161127_182712

 

Aktiivsus

Spark on eelkõige küll spordikell, kuid mõõdab lisaks treeningutele ka igapäevast aktiivsust. Nii kaua kui Spark randmel, salvestab see ka päeva jooksul asutud samme, mõõdab läbitud vahemaad, loendab aktiivseid minuteid ning kalkuleerib ka põletatud kaloreid. Testimisperioodi kestel ei hakanud Spark iseseisvalt kujuteldavaid samme kuhjama ning loendatud sammud pikkade autosõitude kestel omasoodu ei kuhjunud, nii et sammulugejana toimis see vägagi hästi.

20161127_182555

Spark võimaldab kandjal seada endale erinevaid eesmärke nii sammude, läbitud vahemaa, kalorikulu kui aktiivse treeningu kestusele. Kusjuures TomTom on võtnud eesmärkide täitmisel veidi teistsuguse lähenemise: see ei nõua, et saavutaksid eesmärgid just iga päev: näiteks 10 000 sammu eesmärgi puhul, tahab TomTom vaid, et nädala lõpus saaksid 70 000 sammu kokku – nii võid korvata mõne aeglase päeva laiskuse hoopis järgmisel päeval. Lisaks jälgib Spark magades ka kandja unemustrit, mida kella kuvalt küll näha ei saa, kuid graafikuid saab uurida lähemalt TomTom MySports rakendusest.

Sparki aktiivsusinfo kogumisel võib ainsaks probleemiks aga osutuda asjaolu, et kell on lihtsalt liialt suur, et igapäevaselt ainult aktiivsuse jälgimiseks randmel hoida – ei saa nöökimata jätta. Tiheda trennigraafikuga inimestel, ei tohiks see aga otsustavaks saada.

 

Sport

Aktiivsuse jälgimine on Sparki puhul pigem kerge kõrvalepõige sellest, milleks Spark päriselt loodud on ehk spordist. Treeningul kogub kell infot nii tempo, pulsi, läbitud vahemaa kui selle kestuse kohta. Spark pakub režiime enamike treeningute jaoks, mis südame kiiremini põksuma panevad:

  • jooksmine
  • rattasõit
  • ujumine
  • linttrenažöör
  • jõusaalitreening
  • velotrenažöör
  • muu

Selleks, et jooksumarsruudid kaardile joonistada ning täpset tempot ja vahemaad arvutada, on Sparkil integreeritud GPS-vastuvõtja. Kusjuures GPS satelliidi signaali kinni püüdmiseks ei ole vaja Sparki puhul kaua oodata, treeningu alustamine selle taha igatahes ei jää.

20161120_145848

Spark paistab teiste spordikellade seas kahtlemata silma mitmete treeningvõimalustega. Jooksu alustades on võimalik valida intervalltreeningu, määratud tempoga jooksu või ka pulsitsooni järgse treeningu vahel. Kell annab märguande, et püsiksid valitud intervallides või pulsitsoonis. Lisaks on võimalik joosta iseendaga võidu – võttes aluseks eelmise treeningu ütleb Spark, kas oled oma mineviku-endast ees- või tagapool.

Miinuseks võib lugeda asjaolu, et Spark ei paku treeningu lõpus mitte mingisugust tagasisidet – ei keskmise pulsi, vahemaa või tempo parameetreid. Mitte midagi.. esmakordsel kasutamisel tekkis lausa kahtlus, kas see treening sai ikka nüüd salvestatud.

TomTom Spark Cardio ning TomTom Spark Cardio + Music mudelid mõõdavad pulssi otse randmelt tänu optilisele pulsiandurile. Sparkil ei ole aga lihtsalt mingi suvaline pulsiandur – tegemist on märkimisväärselt täpse tehnoloogiaga, mis konkureerib pulsivöö poolt püüdva pulsiinfoga. Järgnevalt graafik ühest treeningust, mil panin rinda pistma TomTom Spark Cardio + Music optilise pulsianduri ja Polar H7 pulsivöö. Graafik räägib iseenda eest – Spark võtab küll hetke hingamisaega enne kui õige pulsi juures lukustub ning püsib treeningu kestel pulsivöö salvestatuga üsna sarnases taktis.

polarvsspark

Muusika randmelt

TomTom Spark toob spordikellade tavapärastele funktsioonidele lisaks võimaluse kella ka muusikafaile üles laadida. Spark Music või Cardio + Music mudelid on varustatud 3 GB sisemäluga, mis mahutab keskeltläbi 500 muusikafaili. See võimaldab kasutajal luua erinevaid esitusloendeid ning need trenni ajal otse kellast kõlama panna. Sparki esilehel olles tasub vaid korra üles vajutada ning kell hakkab automaatselt Bluetooth kõrvaklappe otsima. Sel moel võimaldab Spark jooksurajale asuda ilma nutitelefoni raskuseta. MP3 failide lisamine käib TomTomi arvutirakenduse kaudu. Programmi saab lisada iTunes’is või Windows Media Player’is eelvalmistatud esitusloendeid – üksikuid lugusid kella tirida ei saa. Juba rajal olles saab muusikapalasid kuulata nii originaaljärjestuses kui segamini, kuid üksikuid lugusid valida ei ole võimalik (mida ehk olekski keset jooksu ebamugav teha).

spark_music

Muusika võimalus on juba üksinda piisavalt veenev funktsioon, mis paneks Sparki endale soetama. Sa ei tea, kui mugav on trennis ilma telefonita muusikat kuulata, enne kui oled seda proovinud – and there’s no turning back.

Kusjuures tasub tähele panna, et muusika kuulamiseks tasub endale soetada TomTom Spark Music või TomTom Spark Cardio + Music, teistel mudelitel jääb muusika jaoks mälu vajaka.

 

TomTom MySports

Seda treeninginfot, mida kell otse peale trenni ei kuva, saab lähemalt uurida TomTom MySports rakendusest. MySports on esimesel katsetamisel võrdlemisi… tühi. Võrreldes näiteks Polari või Garmini rakendustega, on MySports väga lihtsakoeline, kuid siiski pakub kokkuvõtlikku aktiivsusinfot nii päevade, nädalate kui kuude lõikes. Samuti saab endale seada eesmärke nii päevaste sammude, läbitud vahemaa kui muude aktiivsusparameetrite kohta.

img_8398

Ka MySports veebirakenduses avaneb põhjalik ülevaade aktiivsusest ja möödunud treeningutest. See info, mida kell peale treeningut ei kuvanud, on veebis täiesti olemas: vahemaa, kestus, tempo, kalorid, pulss ja sammupikkus, koos graafikute ja kaardiga.

tomtom-calories

tomtom-hr

tomtom-sleep

spark-activity

MySports rakendusest jättis kahtlase maigu vaid need mitmed hetked, mil see kellaga automaatselt sünkroniseerida ei suutnud ja käskis pidevalt Bluetooth ühendust restartida.

spark-esileht

spark-export

spark-freestyle

spark-resting

Kogu mobiilirakenduse info avaneb ka MySports veebiteenuses, mis on rakendusele sarnaselt meeldivalt minimalistlik ning kokkuvõtlik.

spark

Suur pluss on võimalus panna MySports otse suhtlema selliste saitidega nagu Endomondo, RunKeeper ja muud, nii et kui oled harjunud teistes keskkondades tegutsema kaob täielikult ära vajadus MySportsi eraldiseisvalt kasutada – kellaga sünkroniseerimine toimub samuti automaatselt. Viimasega esines küll ka parajat maadlemist, nimelt kippus mobiilirakendus sageli kella ära unustama ja sünkroniseerimine muutus tülikamaks kui oleks oodanud.

 

Kokkuvõte

TomTom Spark Cardio + Music on kaks-ühes spordikell ning aktiivsusmonitor, mis lubab trenni minnes maha jätta ka mp3-mängija või nutitelefoni. See GPS-spordikell on varustatud ka optilise pulsianduriga, mis on teiste omataoliste seas muljetavaldavalt täpne.

img_8395

TomTom Sparki aktiivsusmonitori ja treeningute funktsioonid ei ole spordikellade maailmas midagi ülemäära uut, kuid Spark Cardio + Music toob aktiivsuse jälgimise, treeningrežiimid ja telefonita muusika kuulamise kasutajale märkimisväärselt sõbraliku hinnasildiga.

+ Muusika kuulamine telefonita
+ Selge hästiloetav ekraan
+ Märkimisväärselt täpne pulsiandur
+ Mitmed treeningrežiimid
+ Otseühendus teiste spordikeskkondadega
+ Veekindel disain sobib ka ujumiseks
– Kasutajaliides vajab harjumist
– Ebamugavad juhtnupud
– Rohmakas disain
– Puuduvad kokkuvõtted treeningute kokkuvõtted otse kellas
– Sünkroniseerimise probleemid

• TomTom Spark spordikellad Photopointis alates 129 € »

Ülevaade numbrites

Disain
7.5
Kasutusmugavus
7.5
Funktsionaalsus & täpsus
9.5
Ühilduvus
8.5
Hinna & kvaliteedi suhe
9.5
8.5

Võimekas spordikell

TomTom Spark on GPS-spordikell, mis hoiab silma peal ka igapäevasel aktiivsusel. Tänu integreeritud pulsiandurile hoiab see sõna otseses mõttes kätt pulsil ning teeb seda üllatava täpsusega. Lisaks toob TomTom Spark Cardio + Music randmele funktsioonid, milleni enamik spordikellasid veel ei küündi – kõigele tavapärasele lisaks peidab see oma korpuses tervelt 3 GB mälumahtu, kuhu saab talletada pikkadest treeninguteks tervelt 500 muusikafaili. See tähendab mõnusaid treeningminuteid lemmikmuusika taustal, kuid selleks ei ole vaja telefoni või mp3-mängijat kaasa vedada.