Trennisõbra unelm Garmin Forerunner 235 :: Digitest
Garmin Forerunner 235 on uus, kuid paljulubav nägu Forerunnerite areenil. Forerunner 235 teeb kõike, mida nii pühapäevaharrastajad kui paadunud trennihundid vajavad. Sel on integreeritud GPS-vastuvõtja tempo ja vahemaa mõõtmiseks ning optiline pulsiandur randmelt pulsi mõõtmiseks. Lisaks jälgib see ka Sinu igapäevaseid tegevusi lugedes samme ja kalkuleerides põletatud kaloreid.
Lisaks on Forerunner 235 nutikas – see kuvab nutitelefoni märguandeid otse randmel ning hoiab ühendust Garmini rakenduste poega Connect IQ, mille kaudu saab kella oma soovide järgi kohandada. Disainilt on Forerunner 235 meeldivalt õhukese korpusega, mugav kanda ega pea randmelt lahkuma ei duši ega ujumise ajaks.
Forerunner 235 spordikella teeb aga eriti ahvatlevaks selle hinnasilt, mis kõigi nende funktsioonide juures on tunduvalt soodsam kui muist tõsistel spordikelladel.
Disain & omadused
Visuaalselt sulandub Forerunner 235 kenasti Forerunner spordikellade ridadesse, kuid ei näi randmel kohatuna ka hetkedel, mil trennirõivad seljast heidetud. Kella korpus on märkimisväärselt õhuke ega jää kohmakalt varrukate alla kühmu ning selle kummist käerihm sulandub mugavalt ümber randme ja hoiab seda turvaliselt paigal. Viimane pole oluline vaid kella mugavamaks kandmiseks, aga ka pulsi mõõtmise sujuvaks toimimiseks. Lisaks on Forerunner 235 üllatavalt kerge, kõigest 42 grammi juures on seda käel vaevu tunda.
Forerunner 235 on varustatud 1,23″ 215 × 180 värvilise LCD ekraaniga, mis on alati aktiivne, nii et lihtsalt kellaaja nägemiseks ei ole vaja eraldi nupukesi vajutada. Ekraani värvilisus oleks ehk omadus, milleta saaks ka kenasti hakkama, kuid näiteks pulsitsoonid kuvamisel graafikul annab see nii mõnegi plusspunkti.
Forerunner 235 menüüs ringi liikumine käib küljel asuvate nuppude kaudu, mis esmakordsel kasutamisel on kahtlemata veidike tüütu, kuna seadistamist võib ette tulla palju – kellaaja formaat, kuupäev, personaalne info, helialarmid jms, kõiki neid saab vastavalt soovile muuta. Siis kui enam seadistuste sügavustesse sukelduma ei pea. Nii-öelda numbriks jääb aga asjaolu, et väljaulatuvaid nupukesi on imelihtne ka kogemata vajutada, nii et keset trenni kogemata pausile vajutades võib treeningu lõpus ilmneda tõsiasi, et enamik trennist ei salvestunudki. Mitte just tore üllatus, nii et kella varruka alla peites, tasub ettevaatlik olla.
Forerunner 235 teeb kõike, mida enamik ajaga kaasas käivatest all-rounder spordikelladest: jälgib aktiivsust, pakub treeningrežiime ning kuvab nutitelefoni märguandeid. Viimaste puhul Forerunner 235 erandeid ei tee ning kella ekraanile potsatavad nii kõned kui kõik erisuguste rakenduste teavitused. Kusjuures märguandeid on võimalik ka terves mahus läbi lugeda enne kui suures õhinas telefoni järele haarad. Samuti saab kella kasutada ka hommikuse äratusena. Nutikella maiku lisab ka võimalus kella ekraanilt näha kalendrisse ülesmärgitud kohtumisi ja ka ilmaennustust. Arvestades, et Forerunner 235 puhul on tegu eelkõige spordikellaga, on eriti märkimisväärne, et selles peitub niivõrd palju nutikaid funktsioone.
Disainilt on küll Forerunner 235 üldpildis jäänud truuks tavapärasele Forerunneritele omasele sportlikule disainile, kuid ühe olulise muudatuse on see siiski ette võtnud – kui varasemad integreeritud pulsianduritega Forerunner’id tuginesid pulsiinfo püüdmiseks Mio tehnoloogial, siis Forerunner 235 on selle asemele saanud Garmini enda Elevate pulsianduri.
Funktsioone ja võimalusi on Forerunner 235 sees lademetes, nii et kõigi nende rakendamiseks on vaja ka muljetavaldavat akut. Ning muljetavaldav see tõesti on – Forerunner 235 võimaldab ühe laadimisega tervelt nädala jagu trenne, pidevaid nutiteavitusi ja 24/7 aktiivsuse jälgimist. GPSi jooksutades, lubab Forerunner 235 tervelt 11 järjestikust tundi treeningut. Tänu sellele on Forerunner 235 hea kaaslane neile , kel treeningud tundidepikkuseks kipuvad venima.
Ekraan | Värviline LCD 215 × 180 ø 31,1 mm |
Sensorid | Baromeeter Kiirendusmõõtja Optiline pulsiandur |
Ekraani kuva | Kuupäev ja kellaaeg Passiivsus Läbitud vahemaa Astutud sammud Põletatud kalorid Päeva eesmärgid Trepis tõus / laskumine Nädala treeningminutid Pulss (hetkepulss, keskmine) Muusikarakenduse juhtimine |
Aktiivsuse jälgimine | Sammud Läbitud vahemaa Päevane aktiivsus Unemustrid Passiivsus |
Ühendused | Bluetooth 4.0 LE (nutitelefoniga ühendamiseks) ANT+ ( teiste ANT+ seadmetega ühendamiseks) |
Ilmastikukindel | 5 ATM (veekindel kuni 50 meetri sügavuseni) Sobib kasutamiseks ka ujumise jms ajal |
Aku | Integreeritud liitiumaku Vastupidavus: kuni 9 päeva aktiivsuse jälgimist 11 tundi GPSi treeningrežiimil Laadmine spetsiaalse USB kaabliga |
Mõõtmed | 45 × 45 × 11,7 mm |
Kaal | 42 grammi |
Värvivariandid | Must/punane Must/hall Sinine |
Forerunner 235 aktiivsusmonitorina
Forerunner spordikellad on peaasjalikult just seda – spordikellad, kuid Forerunner 235 ei ole mõeldud treeningute vahepeal riiulisse tolmu koguma. Kella funktsioonide maksimaalseks kasutamiseks võiks see saata Sind ka spordisaalist ja jooksurajalt eemal. Kuigi aktiivsusmonitorina käituvad ka paljud teisedki multifunktsionaalsed spordikellad nagu näiteks Polar M400 või TomTom Spark, siis reaalses kasutuses on igapäevaseks kandmiseks Forerunner 235 tunduvalt meeldivam. Selle madal profiil ning paindlik kellarihm teevad sellest tõeliselt mugava igapäevase kaaslase, mis ei tundu käel kohmakas. Ehk vaid magamise ajal kandmiseks võib Forerunner 235 ehk veidi üleliigsena tunduda.
Sarnaselt teistele pulsianduriga Garmini aktiivsusmonitoridele, kasutab ka Forerunner 235 selle võimalusi maksimaalselt. Kogu päeva kestel pulssi lugev andur, tähendab seda, et pulsigraafikult saab välja lugeda nii aktiivsemad momendid, kui ehk närvesöövad hetked näiteks hambaarsti toolis. Lisaks viimase nelja tunni ning seitsme päeva keskmise pulsi graafiku kuvale jälgib kell ka Sinu puhkeasendi pulssi, mis on heaks indikaatoriks keha üldisest treenitusest. Samuti kuvab kell menüüs astutud samme, päevase eesmärgi täitmist, arvutab sammudes läbitud vahemaa ka kilomeetritseks ning kalkuleerib ka põletatud kalorid. Kõik need aktiivsusparameetrid on veelgi põhjalikumalt välja toodud Garmin Connect keskkonnas, kus saab läbilõike kõigi aktiivsuste, unemustrite, kalorite ja muu kohta.
Kokkuvõttes võib tunnistada Forerunner 235 ilmselge spordikella kõrval ka muljetavaldavaks aktiivsusmonitoriks, mis pole tüliks ka igapäevasel kandmisel, eriti kui tänu sellele saad enda 24/7 pulsiinfo.
Treeningvõimalused
Forerunner 235 on GPS-spordikell, mis lisaks treeningu kaardile joonistamisele, pakub ka sisetreeningrežiime ja mõõdab pulssi otse randmelt nii igapäevases kasutuses kui trenni tehes. See pakub viite erinevat treeningrežiimi: jooksmine, siseruumis jooksmine, rattasõit, rattasõit siseruumis ja muu, mis tundub küll vähe, kuid juhul kui kell ise õiget režiimi ei paku, saab Garmin Connect keskkonnas treeningu tüüpi tagantjärgi ka muuta.
Treeningut kestel hoiab Forerunner 235 silma peal erinevatel parameetritel, mille hulgas tempo, läbitud vahemaa, treeningu kestus, kalorid, keskmine ja maksimaalne pulss, sammupikkus ning treeningu efektiivsus. Viimane annab hinnangu treeningu edukusele viiepalli süsteemis, mida kõrgem number, seda efektiivsem trenn. Kusjuures ka trenažööril joostes arvutab Forerunner 235 käe liikumise järgi umbkaudse läbitud vahemaa, mis ei ole alati küll reaalsusele vastav, kuid jääb tõele üsna lähedale. Kõiki neid parameetreid saab jälgida ka trenni ajal ning nende järjekorda ekraanil saab kella seadistustes omale meelepäraseks muuta.
Treeningu lõpus annab Forerunner 235 nõu, kui palju aega Su keha vajab, et sellest pingutusest taastuda. Olgu öeldud, et kell tahab ikka täielikult kindel olla, et Sa välja puhkad, sest isegi ühe (küll intensiivse, kuid siiski vaid) pooletunnise jooksu peale võib see lihtsalt pakkuda, et võiksid järgmiseks 29 tunniks jalad seinale visata. Selline nõustamine aga annab Forerunner 235-le tõelist spordikella tunnetust.
Selleks, et jooksu või matka marsruut kaardile joonistada, on kellal sisseehitatud GPS-vastuvõtja. Muljetavaldaval kombel suudab Forerunner 235 satelliidisignaali kinni püüda loetud sekunditega, samal ajal kui näiteks Vivosmart HR+ lasi kena viis minutit enda järel oodata enne kui sammud teele lubas asuda. See võimekus on saavutatud tänu nii GPS kui GLONASS sateliitide kasutusele, mis tagavad ka, et õige GPS-info saadakse nii linnatänavatel kui kaugel metsade vahel.
Lisaks ühe õige spordikella raudvarasse kuuluvale GPSile ja pulsiandurile mõõdab Forerunner 235 ka kandja keha maksimaalset hapniku tarbimist ehk VO2 max näitajat. See on eriti oluline näitaja jooksjatele, kuna näitab keha võimekust hapnikku omandada. Mida kõrgem number, seda treenitum keha. Näiteks keskmise inimese VO2 Max näitaja on keskeltläbi 40, tippsportlasel aga 80 kandis ning neil, kel ka trepist üles kõnd hinge kinni võtab, umbes 25. VO2 max mõõtmiseks tasub ette võtta vaid 10 minutiline jooks ning kell mõõdab selle koostöös optilise pulsianduriga.
Lisaks ei saa jätta rääkimata võimalusest Forerunner 235 süsteemi üles laadida Garmin Connect keskkonnas varem valmis kõpitsetud treeninguid, kus saad ise määrata soojenduse kestuse, treeningu aja, intervallid ning maha jahtumise aja. Loodud treeningu käivitades annab kell juhiseid ajalimiitidest kinni pidamiseks.
Nagu iga optilise pulsianduriga kella puhul, tõuseb ka Forerunner 235 puhul päevaküsimuseks, kas selle pulsiandur on piisavalt hea, et konkureerida pulsivööde täpsusega. Seegi sai pulsivööga kõrvutades usinalt läbi testitud. Nagu optiliste pulsiandurite puhul ikka, kerkis ka Forerunner 235 probleemiks asjaolu, et see vajab treeningu alguses veidi pikemat soojenemisaega enne, kui täpselt õige pulsi kätte saab. Kui sellest hetkest stabiilse intensiivsusega jätkata, saab Forerunner 235st isegi asja, kui aga HIITile üle minna, võid kindel olla, et 100% täpsust loota ei tasu. Laias laastus tabab Forerunner 235 kenast ära treeningu maksimaalse ja keskmise pulsi, nii et neil trennihuntidel, kes pingsalt pulsigraafikuid ei analüüsi, pole ka muret sellest, kui pulsiandur igal sekundil õiget pulssi ei taba.
Hea on see, et kellaga saab ühendada ka välise ANT+ pulsivöö (Bluetooth versioonid ei ühildu), nii et ka need, kel maksimaalse täpsusega pulsiinfo oluline, saavad selle koos pulsivööga siiski Forerunner 235st kätte. Lisaks saab Forerunner 235 ühendada ka jalgratta anduritega ning kasutada kella hoopis vaid pulsimõõdikuna ja saata pulsiinfo ANT+ kaudu näiteks rattakompuutrile.
Garmin Connect
Veelgi põhjalikuma analüüsi ja andmekuva toob kasutajani Garmini spordikellade teine külg – Garmin Connect tarkvara, mis on saadaval nii nutirakenduse kui veebiteenusena. Seal toimub kella seadistamine, salvestub kogu aktiivsusinfo ning sünnivad põnevad graafikud. Tõsi ta on, et rakenduse tundmaõppimine võtab veidi aega, kuid kord sellega harjudes, on põhjalik treeninginfo Sul otse käeulatuses.
Aktiivsusinfot saab rakenduses uurida mitmete perioodide kohta, kuigi kell ise salvestab samuti Sinu varasemaid treeninguid, siis Garmin Connectis säilib kogu treeninginfo igavesti ning see teeb kogu Sinu ajaloost – nii treeningutest, igapäevasest aktiivsusest kui uneajast – põhjalikud ülevaated ja kokkuvõtted.
Connect keskkonnas saab lisaks teenida ka virtuaalseid medaleid ja sõpradega võistelda. Kui need aga piisavalt ei motiveeri, püüab Garmin Insights funktsioon Sind laiskuse korral vajaliku aktiivsuse saavutamiseks õigele teele suunata.
Üks asjaolu, mis Connecti puhul siiski häirima jäi oli see, et unemustrite analüüsimisel lähtub Garmin Sinu määratud tavapärastest uneaegadest. Elu küll ei käi niivõrd kellapealt, aga selles suhtes Garmin armu ei anna – kui tahad võimalikult täpset uneanalüüsi, püsi enda seatud raamides.
Garmin Connecti ja Forerunner 235 koostöö sujus testimisperioodil nagu õlitatult. Ei ühtki kadunud ühendust ega tarvidust kell uuesti üles seadistada ega ühtki lisaliigutust, et nutivõru andmed rakendusesse üles laadida, kell teeb seda Sinu eest automaatselt. Võid kohe peale trenni rakenduse lahti lüüa ning lisaks kuivale numbrijadale näha ka pulsi- ja tempograafikut.
Lisaks on Garminil uus nii öelda rakenduste pood nimega Connect IQ, milles saab alla laadida palju erinevaid kellade disaine, ekraanikuvasid ning isegi rakendusi, millega kella omanäolisemaks muuta.
Kokkuvõte
Garmin Forerunner 235 on täisväärtuslik spordikell, mis lisab paketti ka igapäevase aktiivsuse jälgimise koos nutikella funktsioonidega. Kella integreeritud pulsiandur on piisavalt hea mõõduka intensiivsusega treeningute jaoks ning 24/7 pulsiinfo on asjalik keha üldise treenituse jälgimiseks ning intensiivsemate treeningute jaoks on võimalik kell ühendada ka välise pulsivööga. Kell pakub piiusavalt treeningrežiime, et rahuldada ka mitmekülgsete spordisõprade soovid ning meeldiv õhuke disain teeb Forerunner 235 spordikellast hea kaaslase nii spordisaalis kui linnatänaval. Garmin Forerunner 235 spordikellaga on võimalusi lõputult.
+ Näeb spordikella kohta hea välja
+ Täpne aktiivsuse jälgimine
+ Põhjalik treeninginfo nii kellas rakenduses
+ Mugav kanda ka igapäevaselt
+ Lihtne menüü
+ Värviline LCD ekraan
+ GPS püüab signaali kiiresti
– Optiline pulsiandur saaks olla täpsem
– Garmin Connect vajab aega tundmaõppimiseks
– Vähe eelseadistatud treeningrežiime