Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 24. nov. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Garmin Fenix 5S – spordikellade tipptase :: Digitest

Garmin Fenix 5S – spordikellade tipptase
Kadi Huizinga

Garmin Fenix seeria on alati olnud särav täht spordikellade maailmas. 2017. aastal välja tulnud viienda seeriaga võttis Garmin ülesandeks parendada seeriat kellaga, mis teeb kõike ja suudab kõike, aga on seejuures käel mugav ja stiilne. Etteruttavalt võib öelda, et selle ülesandega saab Fenix 5 kenasti hakkama.

Järgnevalt süüvime lähemalt Garmin Fenix 5S hingeellu. Tegu on viienda seeria Fenixite trio edevaima mudeliga, mis ei tee kompromisse funktsioonide osas, mahutades oma kauni korpuse sisse kõik, mis seeriavend Fenix 5. Lisaks multisport ja GPS-funktsionaalsusele saab Fenix 5S hakkama ka aktiivsusmonitori ülesannete ja nutifunktsioonidega – see pakib enda sisse kõik, mida vajad ja rohkemgi.

 

Disain

Võrreldes Fenix 3 HR’iga on 5. seeria silmnähtavalt väiksema ning kergema disainiga, olles seeläbi igapäevasel kandmisel käel tunduvalt mugavam. Eelkäija robustsemate killast 51 mm läbimõõduga korpuse on üle võtnud vaid Fenix 5X mudel ning Fenix 5 jääb seejuures tagasihoidlikuma 47 mm korpuse juurde. Meie testitud Fenix 5S mudel eristub teisest märkimisväärselt just nimelt disaini poolest – sellel on “kõigest” 42 mm läbimõõduga korpus. Tegemist ei ole loomulikult spordikellade seas kõige kergema ja kompaktsema kellaga, aga Fenix’i funktsioonipagasit olekski keeruline näiteks Garmin Vivomove sarnase sisse mahutada. Fenix 5S minetab korpuselt paksu raami ja kruvid ning sobib suuruselt ideaalselt peenemate randmete ümber. See on käel mugav ega karju “spordikell” ning näib käel loomulik ka siis, kui trenniriided on seljast heidetud.

Fenix 5S on varustatud värvilise 1,1-tollise 218 × 218 px ekraaniga, mis on kergesti vaadeldav ka otsese päikesevalguse käes ning tänu taustvalgustuses ka pilkases pimeduses. Kella funktsioonides orienteerumine käib viie nupu kaudu, mille tundmaõppimine võtab alguses veidi aega, kuid nädalase kasutuse järel võiks menüüs surfata juba une pealt. Need nupud on veel ehk ainsad, mis Fenix 5S klassikalisest käekellast veidi robustsemaks teevad, samas hindasin neid nuppe külmematel novembripäevadel väga, sest kella opereerimiseks ei olnud vaja kindaid käest võtta. Fenix 5S istub käe ümber silikoonist rihmaga, mida saab erinevat värvi või materjali rihmade vastu vahetada. Tänu Garmini QuickFit kinnitusmehhanismile on kellarihmade vahetamine seejuures imelihtne.

Fenix 5S on oma seeriavendadest pisim ning seetõttu mahutab endasse ka veidi väiksema aku. Garmin lubab kella vastupidavuseks 9 päeva nutikellana kasutades ning 14 järjestikust tundi GPSi kasutades. Tavapärasel kasutamisel mitmete treeningutega nädalas, suutsin kellast nädala jagu kasutusaega ikka välja venitada.

Ekraan Värviline 1,1″ ekraan
218 × 218 pikslit
42 × 42 mm
Taustvalgustus
Sensorid Altimeeter
Baromeeter
Termomeeter
Kompass
Kiirendusmõõtja
Asendisensor
Optiline pulsiandur
Ekraani kuva Kuupäev ja kellaaeg
Move Bar
Läbitud vahemaa
Läbitud sammud
Põletatud kalorid
Päeva eesmärk
Trepist tõus/laskumine
Nädala treeningminutid
Pulss (hetkepulss, keskmine)
Nutitelefoni märguanded
Ilmateade
Kalender
Muusikarakenduse juhtimine
Nutitelefoni märguanded Kõned
SMS
E-mail
Kalender
Rakendused
Sotsiaalmeedia
Passiivsus
Äratus
Aktiivsuse jälgimine Sammud
Läbitud vahemaa
Päevane aktiivsus
Automaatne eesmärk
Trepiastmed
Intensiivsed minutid
Unekvaliteet
Passiivsus
Ühendused Bluetooth 4.0 LE
ANT+
Ilmastikukindel 10 ATM
Sobib ujumiseks
Aku Integreeritud liitiumioonaku
14 tundi treeninguaega (GPSi ja pulsianduriga)
35 tundi UltraTrac režiimis (ainult GPS)
9 päeva nutikellana
Laadmine spetsiaalse kaabliga
Mõõtmed 42 × 42 × 15 mm
Kaal 67 grammi
Rihma pikkus Universaalne suurus
Värvivariandid Must
Valge
Sinine

Funktsioonipagas

Kas on midagi, mida Fenix 5S ei tee? See oli küsimus, mille üle ma esimestel kella tundmaõppimise päevadel korduvalt mõtisklesin. 5S’i funktsioonipagas on uhke! Kell pakub treeningrežiime jooksmisest rattasõiduni, veespordist talispordini ja kõike, mis nende vahele jääb. Režiimivalik ei ole küll nii lai, kui näiteks Polari spordikelladel, aga lihtne võimalus ise täiesti uus treeningrežiim luua, pakub tohutult treeningvõimalusi. Uute treeningute loomisel ja olemasolevate seadistamisel jätab Garmin kasutajale väga vabad käed – uuele režiimile saab seadistada soovitud märguandeid, automaatse pausi, 3D-vahemaa, metronoomi ning valida, milliseid ja kui palju parameetreid soovid treeningu kestel kella ekraanilt näha.

Fenix 5S on asjalik treeningpartner kahtlemata kõigile. Välitreeningute tarbeks on Fenix 5S varustatud nii GPSi kui GLONASSiga, mis tagab kiire GPS-signaali leidmise ja täpse treeningmarsruudi. Rohkeid funktsioone saavad nautida nii jooksjad, suusatajad, ujujad kui matkajad. Jooksjatele mõeldes on 5S varustatud kõigi olulisemate jooksuparameetritega: sammu sagedus, sammu pikkus, kokkupuuteaeg maaga, vertikaalne ostsillatsioon, VO2 max, kui vaid mõned nimetada. Treeningu koormuse funktsioon hindab, kas oled möödunud nädalal piisava koormusega treeninud või mitte ning soovituslik taastumisaeg nõustab, kui kaua peale trenni kergemalt võtma peaksid.

Talisportlaste rõõmuks mõõdab kell nii kiirust, distantsi kui vertikaalset langust ning teeb automaatselt pausi, kui parasjagu mäel liftiga üles sõidad. Ujumisel loeb 5S distantsi, kiirust, tõmmete arvu ning sõudmisel tõmbeid, tõmbe kiirust ja ka tõmbe distantsi. Kuigi seeria tõsisem matkakell on Fenix 5X mudel, saavad matkahundid ka Fenix 5S oma kasuks tööle panna. Tänu integreeritud altimeetrile, baromeetrile ja kompassile oled rajal pidevalt kursis läbtud tõusude ja langustega ning tänu baromeetrile on lihtsam hinnata lühiajalisi ilmamuutusi. Kompass kindlustab selle, et kodutee ikka üles leiaksid. Meie Fenix 5S testmudel sai näha mitmeid matkaradu ning kõige hinnatumaks funktsiooniks osutus, võimekus kella sisse gpx-marsruute laadida ning metsas olles kella juhiste järgi rännata. Tänu UltraTrac režiimile saab pikemate rännakute ajal ka kella akut korralikult säästa.

Ülesloetud treeningutest ei tasu järeldada, et Fenix 5S on vaid välitreeningute jaoks mõeldud. Kell on ka väga efektiivne jõusaalis, lugedes üles kõiksugu jõuharjutused – kusjuures 5S oskab ise aimata, kas tegid parasjagu lõuatõmmet või triitsepsi kätekõverdusi. Samuti saab kella üles laadida Garmin Connect veebirakenduses valmistatud treeningkavad ning saalis lihtsalt kella juhendamisest lähtuda.

Treeningu kestel mõõdab pidevalt pulssi kella Garmin Elevate optiline pulsiandur. Täpsus on anduril stabiilsema pulsiga treeningutel rahuldav, kuid nagu randmepõhiste andurite puhul ikka, kipub see väga hoogsate HIIT treeningute või intervalljooksude kestel reaalsetest südametaktidest natuke maha jääma. Kes pulsil väga hoolega silma peal hoiavad, tasub kellaga ühendada väline pulsivöö. Tänu ANT+ ja Bluetooth 4.0 ühendusele ühilduvad kellaga enamik lisaseadmeid ega pea piirduma vaid Garmini oma pulsianduritega.

Kõigi treeningute järel teeb kell kokkuvõtte treeningu parameetritest, nõustab taastumisaja osas ning hindab ka milline oli aeroobse/anaeroobse treeningu suhe.

Treeningute vahepeal võtab Fenix 5S üles aktiivsusmonitori ülesanded, jälgides 24/7 nii samme, kaloripõletust, trepiastmete vallutamist, pulssi kui unetunde. Päevaseid sammueesmärke püstitab Garmin sujuvalt – nimelt on need iga päev erinevad: mida aktiivsem oled, seda suurem on eesmärk järgmisel päeval ning laisemate päevade möödudes, ei hakka kell Sind sundima võimatuks, eesmärk saab siis hoopis realistlikum seatud. Iga tunni tagant annab kell vibratsiooniga märku, et on aeg püsti tõusta ja lihaste turgutamiseks paar kõnniringi teha. Mida kauem istud, seda rohkem minuteid pead kõndima, et liikumisribast lahti saada.

Samuti on Fenixi sisse pakitud Garmini uus stressitaseme hindamise funktsioon, mis mõõdab päeva kestel Sinu stressitaset ning pakub võimalust ajastatud hingamisharjutusi teha. Tänu sellele infole saab kasutaja näha, millistel hetkedel stressitase kõrgemale kipub ronima ja ehk võtta kasutusele meetmeid, et neid olukordi vähendada.

Garmin Elevate optiline pulsiandur mõõdab kandja pulssi 24/7. Tänu sellele on lihtne märgata, millised päevasündmused südame kiiremini põksuma panevad ning saada ka hea ülevaate südametegevusest puhkeasendis, mis näitab hästi ära keha üldise treenituse.

Ainus funktsioon, millega Fenix 5S ei sära tundub olevat unetundide jälgimine. Ei ole harv juhus, kui kell hindab magamamineku- või ärkamisaega veidi valesti ning hiljem rakendust uuridest, avastad, et kell arvas, et magasid sel ajal, kui parasjagu tööleminekuks bussile jooksid. Õnneks saab Garmin Connect rakenduses unetunde ise korrigeerida ja midagi sellest katki ei jää.

Samuti on Fenix 5S varustatud mõningate nutifunktsioonidega. Kella potsatavad vibreerides kõik soovitud nutitelefoni märguanded – Messenger, email, WhatsApp, kõned, sõnumid, Candy Crush jne jne – telefonis saab seadistada kellale potsatama reaalselt kõikide rakenduste teavitused, mida ihaldada oskad. Tegemist on küll vaid märguannetega ning nendega nutikella moel mängida-suhelda ei saa. Lisaks saab kella panna tööle hommikuse äratajana, vaadata ilmateadet, juhtida telefoni muusikarakendust ning panna kella kaudu telefon piiksuma, kui juhtud selle diivanipatjade vahele kaotama.

Garmin Connect

Fenix 5S säilitab enda sees kogu treeningute ajaloo, kuid veelgi põhjalikuma analüüsi toob kasutajani Garmin Connect tarkvara, mis on saadaval nii nutirakenduse kui veebiteenusena. Seal saab kella seadistada, näha kogu salvestunud aktiivsusinfot ning uurida põnevad graafikud kogu statistikast. Tõsi ta on, et rakenduse tundmaõppimine võtab veidi aega, kuid kord sellega harjudes, on põhjalik treeninginfo Sul otse käeulatuses ning mõnele teisele platvormile üle minnes hakkad sellest ilmselt puudust tundma (siinkohal räägib kogemus).

Eelmise aasta jooksul lasi Garmin välja uue betaversiooni, mille raames sai uuenduse rakenduse esileht, kus saab nüüd veelgi parema ülevaate terve päeva treeningutest ja südametegevusest ja aktiivsusest.

Aktiivsusinfot saab rakenduses uurida mitmete perioodide kohta. Garmin Connectis säilib kogu treeninginfo igavesti ning see teeb kogu Sinu ajaloost – nii treeningutest, igapäevasest aktiivsusest kui uneajast – põhjalikud ülevaated ja kokkuvõtted.

Connect keskkonnas saab lisaks teenida ka virtuaalseid medaleid ja sõpradega võistelda. Kui need aga piisavalt ei motiveeri, püüab Garmin Insights funktsioon Sind laiskuse korral vajaliku aktiivsuse saavutamiseks õigele teele suunata.

Lisaks pääseb Garmin Fenix 5S’iga Connect IQ rakenduste poodi, milles saab alla laadida palju erinevaid kellade disaine, ekraanikuvasid ning isegi rakendusi, millega kella omanäolisemaks muuta.

 

Kokkuvõte

Garmin Fenix 5S on 5. seeria Fenix’ite seas kompaktseim ja elegantseim. See on ideaalne spordikell peenemale randmele ja kõigile, kes ei soovi igapäevaselt robustset kella kanda, kuid vajavad võimekat multisport GPS-funktsionaalsust, pigevat aktiivsuse jälgimist ja ka nutiteavitusi. Peenem disain ei tähenda 5Si puhul ohverdusi funktsioonide osas – 5S toob randmele rohkelt treeningrežiime, GPS ja GLONASS võimekuse, randmepõhise pulsijälgimise, rohkelt integreeritud sensoreid ja küllaldase akukestvuse. Garmin Fenix 5S näol on kahtlemata tegu tipptaseme spordikellaga, mis on kõik kiitused välja teeninud.

+ Peen ja stiilne disain, ei ole liialt robustne
+ Rohkelt treeningrežiime
+ Põhjalikud treeningparameetrid ja analüüs
+ Integreeritud sensorid: altimeeter, baromeeter, kompass, termomeeter
+ Nii GPS kui GLONASS – kiire ja usaldusväärne
+ 24/7 aktiivsuse jälgimine
– Randmepõhine pulsiandur ei suuda võistelda pulsivöö täpsusega
– Veidi logisev uneanalüüs
– Kopsakas hinnasilt

Garmin Fenix 5S spordikell Photopointis »

Ülevaade numbrites

Disain
10
Kasutusmugavus
9
Funkstionaalsus & täpsus
9.5
Ühilduvus
9.5
Hinna & kvaliteedi suhe
8.5
9.3

Tippude tipp

Garmin Fenix seeria värskeima trio peeneim mudel pakib oma stiilsesse korpusesse GPS-funktsionaalsuse, Garmin Elevate randmepõhise pulsianduri, altimeetri, baromeetri, kompassi ja isegi termomeetri. Fenix 5S pakub rohkelt treeningrežiime koos igapäevase aktiivsuse jälgimisega, utsitades kandjat seeläbi ka treeningsaalist väljaspool aktiivne olema. Samuti on Fenix 5S varustatud nutifunktsioonidega nagu telefoni märguanded, ilmaprognoos ja muusikarakenduse juhtimine. Kella klassikaline disain näib käel loomulik nii trenniriietes kui kontoris.