Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 24. nov. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Panasonic Lumix GX800 – taskukohane taskukaamera :: Digitest

Panasonic Lumix GX800 – taskukohane taskukaamera
Oskari Värä

Minu käest on viimasel ajal läbi käinud päris mitu algajatele või igapäevapildistajatele suunatud hübriidkaamerat. Tegu on hetkel mu lemmiku kaamerasegmendiga ning ideaalse reisikaamera otsingud hakkavad vist varsti lõpusirgele jõudma. Viimati aga sattus mulle Panasonic Lumix DC-GX800 , mis on vaieldamatult seni väikseim hübriid, mida olen kasutanud. Micro Four Thirds sensor väga kompaktses kestas — kõlab nagu unistus.

 

Disain ja veidi tehnilist

Tegu on Panasonicu väikseima hübriidkaameraga ning tõenäoliselt väikseima hübriidkaameraga üldse turul. See on suuruse poolest pigem kompaktkaamerale sarnane, eriti kui ees on kit-objektiiv. Jopetaskusse libistamine pole mitte mingi probleem. Soovitan kohe kaelarihma külge mitte panna ja piirduda väiksemaga, mis käib randme ümber – nii hoiab kõvasti ruumi kokku.

Igasuguseid nuppe ja vidinaid on samuti vähe. Eestpoolt näeb GX800 puhas välja ja minu silmis on ilusaim neist oranž. Taga on kõik vajalikud nupud koondatud paremale poole ning üks ka ekraani alla.

Tagaküljel olev ketas töötab nii pöörates, kui ka traditsiooniliste suunanuppudena. Peal on päästik, sisselülituskang, paar funktsiooninuppu, režiimiketas ning nupp, millega välk kerest välja hüppab. Kõik. Vaatamata nuppude vähesusele, pakuvad need väga palju võimalusi ning paljusid on võimalik ka oma äranägemise järgi panna tegema, mida tahad. Samuti saab puutetundlikul ekraanil abil nuppe ümber seadistada.

Siiski paar erilist nuppu kaamera peal on — 4K photo režiim. Sellega saab juba 4K lahutusvõimega lindistatud videost välja võtta erikaadreid, sest 4K videot teeb kaamera 30 kaadrit sekundis ehk siis igast sekundist on võimalik eraldada 30 erinevat fotot. Väga kasulik kui tegu on momendiga, mille õigeaegne jäädvustamine on väga tähtis.

Vasakule aga jääb nupp, millega saab fookust sättida pärast pildistamist. Jah, just selline funktsioon on olemas. Väga mõnus kui näiteks makrot pildistades läheb fookus veidi mööda (piiratud kuni 8-megapiksli peale).

Nüüd tuleb üks väga tähtis koht! Kaamerasse käib mälukaart ning kui me oleme harjunud kaameraga ostma ka SD kaardi, siis GX800 sisse läheb microSD! Väga kriitiline ja oluline informatsioon. Ei taha ju olukorda, kus hakkad kaamerat suvilas seadistama, et oma mõnusat puhkust jäädvustada ja avastad, et mälukaart ei lähe sisse.

Pildisensor on 16-megapiksline Micro Four Thirds, mis tuleb madalpääsfiltrita. Seda loomulikult selleks, et pilt oleks veelgi teravam, aga selle puhul tuleb vahel natuke ettevaatlik olla. Näiteks eriti päikselisel päeval võib fotodel olevate subjektide teravate servade ümber tekkida värviline joon, mida on järeltöötluses väga raske eemaldada. Samuti võib näiteks peene mustriga särgi joon täitsa veidraks muutuda. Kui 100% peale pilte ei suumi, siis ei tohiks suuri probleeme tekkida.

Ekraani on võimalik liigutada vaid ühes suunas, kuid seda tervelt 180-kraadi üles, tehes kaamerast ideaalse selfie-aparaadi. Lisaks, erinevalt konkurendist Olympusest, on võimalik ennast filmida-pildistada ka nii, et kaamera on statiivil või laua peal.

Ekraan on loomulikult ka puutetundlik, mis teeb asja nutitelefoniga harjunutele lihtsamaks.

 

Pildistamine

Käima läheb kaamera kiiresti. Kui ees on 12-32 kit-objektiiv, siis tuleb ka see füüsiliselt enne avada. Selle sulgemine on kasutaja enda teha – kui kaamerat taskusse ei taha panna, siis võib vabalt ka lahti jätta.

Fokusseerimine on üldiselt kiire. Kui mingid puudused on, siis need jäävad kit-objektiivi taha, kuid seda saab kaasa aidata abivalgusega, mis kaamera kerest kiirgab. Abivalgust on võimalik õnneks lülitada sisse-välja sest kindlasti võib sattuda olukordadesse, kus ere, terav valgus ei ole teretulnud. Tegu ei ole spordifotograafidele mõeldud kaameraga ning imesid ei tasu oodata, kuid igapäeva olukordades saab ilusti hakkama.

Pildikvaliteet on sellele klassile kohane. ISO-tundlikkust võib julgelt üles tõsta. Ise seadsin limiidiks 3200, mille puhul hakkab pildikvaliteet juba langema. Sellegipoolest kui jagada pilte netis veebifailidena, ei ole mingit probleemi. Instagrami jaoks pildistades võib ISO seada isegi kõrgemaks. 12800 juures siiski peab juba mingeid kompromisse tegema, sest pildikvaliteet langeb drastiliselt.

Tegu on siiski ühe soodsaima (või kõige soodsama) kaameraga, mis teeb 4K lahutusvõimega videot. Ükski videograaf seda ostma ei kipu, kuid vlogijatele ning tavakasutajatele ideaalne. Kui praegu filmid oma koduvideod 4K lahutusvõimega, siis on neid ka aastate pärast hea vaadata sest siis on ekraanid ka järele jõudnud.

Pärast pildistamist saab ka materjali väga lihtsasti nutiseadmesse saata ning kohe Instagrami, Facebooki ja muudesse kanalitesse üles laadida. Rakendus on lihtne ja kiire.

Kaameras on ka erinevaid digitaalseid filtreid, millega luua piltidele erinevat meeleolu. Neid pigem väldiks sest filtreid ja värve saab mudida hiljem kas nutiseadmes või arvutis.

Soovitatav on soetada lisaaku sest see kestab üpris vähe. Tootja on öelnud, et keskmiselt 210 kaadrit, kuid mul õnnestus saada rohkem. Ikkagi suht vähe.

 

Kokkuvõte

Mulje kaamerast on positiivne ning üleliia selle kohta midagi öelda polegi – antud juhul tähendab see ainult head. Pole midagi erilist peale väiksuse välja tuua aga pole ka midagi halba öelda. Selline keskmine Škoda — teeb kõik ära, maksab vähe, üritab hea välja näha aga esimese füüsilise kontaktiga saad aru, et varsti see plastik nagiseb ja on üldiselt märkamatult keskmine.

Mõnus kaamera reisimiseks oma kompaktsuse juures, kuid samas võimekust on rohkem kui küll. Tee fotod ära, libista taskusse ja GX800 on loomulik osa igapäevaelust — nagu nutitelefoni kaamera, aga palju parem. Hinna ja kvaliteedi suhe on enam kui paigas. Üldine nurin selle osas on elektroonilise pildiotsija puudumine, aga selle puhul on tegu otsitud vabandusega, et saaks tüüpilise eestlasena millegi üle vinguda. Kes soovib pildiotsijat, ostku lihtsalt Panasonic Lumix GX80.

Samuti sobib GX800 erinevatele inimestele — kes ei soovi objektiivi üldse vahetada, see ei pea seda tegema. Kes aga soovib, siis tänu Micro Four Thirds bajonetile on objektiivide valik suur ja lai, profitoodeteni välja. NB! Väga suur valik Panasonic objektiive on tegelikult laenutamiseks saadaval Photopointi fototehnika rendis. Mine vaata valik üle ››

 

Taskukohane Panasonic Lumix GX800 hübriidkaamera on müügil Photopointis ››