Huami Amazfit Bip U Pro – kerge viibega tubli sporditüdruk võidab hinnaga :: Digitest
Käelkantavad nutiseadmed jagunevad tänapäeval kahte suurde hõimu – aktiivsusmonitorid ja nutikellad. Eristada aga ei saa neid viimasel ajal enam mitte funktsionaalsuse, vaid välimuse järgi, sest enamik aktiivsusmonitore on jõudsasti üle võtmas ka nutikellade funktsioone.
Huami Amazfit Bip U Pro on täieõiguslik nutikell nii välimuselt kui funktionaalsuselt. Pisikeses Bipis on lisaks kellale võrdselt esindatud nii sport, tervis kui ka töö ehk siis teavitused.
Välimus
Välimus
Amazfit Bip U Pro on meeldivalt minimalistlik must ruut (värvi valikus on tegelikult veel ka roosa ja roheline) ühe pisikese musta nupukesega – õhuke ja hästi kerge, vähemalt võrreldes minu Apple Watch 5 mudeliga. Silikoonist rihm toob meelde pigem aktiivsusmonitori, kui täisverelise kella, aga see on minu enda isiklik eelistus kasutada kella, kas nahast või metallist rihmaga.
Välimuse alla kuuluvad kindlasti ka sihverplaadid, mida kasutaja võib oma voli järgi vahetada. Ehkki valik on üsna suur, siis vähemalt minu maitse järgi oli üks sihverplaat koledam, kui teine. Valikus valitses peale mõne üksiku erandi mingi idamaine küberesteetika – selline Action-man’i stiil kerge korea-hiina maiguga.
Rakendus
Rakendus
Nutikella kasutamiseks on ülioluline korralik rakendus ja Bip U Pro ei vea siin alt. Nii välimuselt kui funktsionaalsuselt on Zepp rakendus (saadaval loomulikult nii Android kui iOS kasutajatele) igati Apple’i nutitelefoni vääriline – ilus vaadata ja meeldiv kasutada.
Nutikella paaritamine telefoniga oli selle abil mugav ja intuitiivne ning sellega ei tohiks kellelgi probleeme tekkida. Kella sisselülitamisel avanev QR-kood viib telefoni otse rakenduste poe “Zepp” lehele nii et pole vaja mööda rakendustepoodi või internetti tuulata.
Sport
Sport
Nii nagu ma juba alguses mainisin, siis jagunevad selle ajanäitaja funktsioonid kolme suurde alajaotusse, mis hõlmavad kasutaja sportlikku vormi, tervist ning telefoni saabuvaid teavitusi. Ilmselt ükski käe peal kantav nutiseade ei saa tänapäeval läbi ilma aktiivsusmonitori funktsionaalsuseta ning Bip U Pro pole siin mingi erand.
Kasutaja võib valida ligi paarikümne erineva spordiala vahel, mille saavutusi siis seade hoolikalt ja üsna täpselt jälgib. Bip U Pro on erinevalt tavalisest Amazfit Bip U mudelist varustatud ka GPS-iga, mis salvestab sportlase teekonda.
Kuigi ma ise oluline spordifänn ei ole, siis olen ometi kindel, et see nutikell katab umbes 99,9% kohalike harrastussportlaste vajadustest. Tänu oma 5ATM veekindlusele sobib see suurepäraselt ka ujujatele, kuid mitte süvaveesukeldajatele.
Tervis
Tervis
Siin annab Bip U Pro silmad ette ka endast kümme korda kallimatele Apple Watch nutikelladele. Täpsemalt siis näiteks Apple Watch 5-le, sest tal on vere hapnikusisalduse mõõtja, mis õunakella viiendal versioonil veel puudub (kuid on olemas Apple Watch 6 seerial).
Amazfit Bip U Pro kellaga saab mõõta veel stressi, pulssi, jälgida menstruaaltsüklit ja une kvaliteeti. Tõsi küll, enamuse tervisenäitajate mõõtmine oli üsna tüütu ehk võttis pikalt aega ning sundis kätt liikumatuna hoidma. Lisaks erinevatele mõõtmisvõimalustele on nutiseade varustatud ka hingamisharjutuse funktsiooniga, mis nii visuaalselt kui funktsionaalselt üksühele maha viksitud Apple’i analoogilisest funktsioonist.
Teavitused
Teavitused
Tihe ühendus kasutaja nutitelefoniga toob kella ekraanile ka kõikvõimalikud teavitused – alates telefonikõnedest, sõnumitest ja meilidest ning lõpetades ilmateate ja kompassiga. Siin tuli ehk kõige eredamalt esile teatav viivitusprotsess, mis mingil kujul vajutas jälje kogu kella kasutuskogemusele.
Nimelt kui mu telefonile tuli kõne, siis kell hakkas mulle sellest meeleheitliku hädatirinaga teatama pisut aega peale seda, kui ma olin juba kõne vastu võtnud. Teavitused sõnumitest ja meilidest seevastu saabusid telefoni täiesti hääletult, kuigi teavitused olid sisselülitatud (mõistagi teavitab kellake ka kasutaja sportlikest saavutustest ning tervislikust seisundist).
Nii sõnumi- kui meiliteavitused on piisavalt pikad ja sisukad st sisaldavad vajalikul hulgal infot, et tihti pole telefoni avada vajagi.
Turvalisus
Turvalisus
Erinevalt enamusest nutikatest ajanäitajatest ei saa Bip U Pro ekraani kaitsta parooliga, et delikaatne info nagu SMS-id ja e-mailid võõraste kätte ei sattuks. Mulle isiklikult selliseid tähtsa sisuga e-kirju ja sõnumeid ei saadeta, mida ma kindlasti peaksin hoidma võõraste kätte sattumast, kuid usun, et enamus inimesi hindab oma privaatsust kõrgemalt. Seega, kui ei soovita, et info võõrastesse kätesse sattuks, ei tohiks seadet omapead jätta.
Kasutamine
Kasutamine
Amazfit Bip U Pro kasutamine annab väikese kannatlikkuse õppetunni – vähemalt minule, kes ma olen juba harjunud Apple Watch 5 sujuva ja kiire tööga. Kell avaneb kätt silme ette tõstes, kuid väikese viibega, mis meenutas mulle pisut Apple Watch’i esimest põlvkonda. Tervisenäitude mõõtmine võtab aega, samuti sünkroniseerimine telefonirakendusega, mida rakendus soovis teha iga kord, kui ma selle avasin – kui vahe eelmise avamise puhul ei ületanud 5 minutit. Aga rõhutan, et see kõik on võrreldes maailma kõige populaarsema ja võimekama nutikella eelviimase mudeliga.
Teise kannatlikkuse või kannatuse õppetunni andis mulle nutikella rihm, mis ilmselgelt pole mõeldud minu randme jaoks. Kuigi mul õnnestus selle pannal kinnitada kõige viimasesse auku, siis mõjus see käe peal paraja žgutina – seetõttu ei suutnud ma seda ka ööseks käe peale jätta, et kontrollida oma une kvaliteeti.
Ma olen juba aastakümneid harjunud ööseks kella käe pealt võtma isegi enne nutikellade saabumist ja seda enam ei suutnud ma taluda sellist pigistamist. Kuigi see oleks olnud suurepäraseks võimaluseks just unekvaliteedi mõõtmiseks, sest Apple Watch’i puhul on siin takistuseks saanud aku väike mahutavus. Bip U Pro puhul lubab tootja ühe laadimisega 5-9 päeva pikkust kasutusaega, kuid nagu öeldud nurjas lühike kellarihm minu plaani.
Inimesele, kes ei istu just tipptehnika konkus otsas, pakub Bip U Pro täisteenust ja üsna mugavalt, eriti kui hinnataset arvestada.
Ahjaa, lisaks ülaltoodud funktsioonidele on Bip U Pro varustatud ka mikrofoniga, mille abil Alexa virtuaalassistenti välja kutsuda. Paraku on Alexa Eestis üsna vähelevinud tegelane, nii et kuigi tugev müügiargument see ei ole, küll aga muudab Bip U Pro sarnasemaks täisväärtusliku nutikellaga. Sama ülesannet täidab ka kella meediahaldur, mille abil näiteks sporti tehes mugavalt telefonis lugusid vahetada.
Kokkuvõtteks
Kokkuvõtteks
Huami Amazfit Bip U Pro on vaieldamatult üks parima hinna ja funktsionaalsuse suhtega nutikellasid turul ja tal on oma kasutajale palju pakkuda. Tõsi küll, nagu ma juba mainisin teeb ta kõike seda väikese viibega, kuid kui kasutaja pole ennast näiteks Apple Watchi viimaste mudelitega ära hellitanud, siis ei leia ta nurisemiseks mitte mingit põhjust.
Ehkki see nutikell pakub palju ka kogenud kasutajale, siis soovitaks ma seda siiski spordisõbrale või õigemini -sõbrannale just esimeseks nutikellaks. Sõbrannale seoses lühikesevõitu kellarihmaga, mis ei pruugi musklis meherandme ümber kuigi mugavalt istuda.
See on peaaegu ideaalne kingitus, sest hoolimata oma täisfunktsionaalsusest ei maksa see kuigi palju ja seega pole ka kahju eriti suur, kui kell peale esimesi katsetusi kuhugi kapi peale või lauasahtlisse tolmu koguma jääb. Samas kui see sobib, siis võib huvi korral juba edasi liikuda märksa professionaalsemate nutivõrude või nutikellade peale.
Huami puhul on tegemist juba pikalt Xiaomi brändide ökosüsteemi kuuluva ettevõttega, mis asutati 2015. aastal ja nende taskukohase hinnaga nutikellad ning aktiivsusseadmed paistavad ilma uudse ning moeka tootedisainiga. Nende esteetiliselt ilusad ja funktsionaalsed tooted on ettevõttele lühikese ajaga toonud juba ka mitmeid rahvusvahelisi disainiauhindu (nt. IF Design ja Reddot Design Awards).