Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 2. jaan. 2025

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Xiaomi Mi Mop Pro – märkamatult nutikas koduabiline :: Digitest

Xiaomi Mi Mop Pro – märkamatult nutikas koduabiline
Kristi Helekivi

Hiina tehnoloogiagigant Xiaomi on üha usinamalt pead tõstmas, pakkudes teistele tootjatele konkurentsi pea juba kõigis valdkondades. Lisaks teada-tuntud telefonidele, aktiivsusmonitoridele ja Digitestis äsja mainitud nutiäratuskelladele ning turvakaameratele on neil olemas ka superasjalik rohkem kui konkurentsivõimelise hinnaga robottolmuimeja Xiaomi Mi Mop Pro.

 

Mis on pakendis?

Pakendi avamisel ilmub sealt nähtavale umbes 35 cm diameetriga ja pisut alla 10 cm kõrgune must (või valge) abiline väikese oranžika kühmuga pea peal – robottolmuimeja Xiaomi Mop Pro. Kühmu sees on tal „silm“: LDS-laser, et saada ülevaadet ümbritsevast. Nn silmaga kaitseb ta end väga edukalt nii mööbli ja põrandal olevate esemetega kokkupõrgete kui ka trepist alla kukkumise eest ning mõistab, kas vahe, kuhu alla pugeda, on tema jaoks piisava kõrgusega või mitte.

Tarvikutena on kaasas suur tolmuanum, kaks-ühes veepaagiga tolmuanum (mõlemad anumad HEPA-filtriga), puhastuskomplekt filtri jaoks, kaks külgmist harja, üks mopp märja ja teine niiske pesu jaoks, mopi hoidik ning laadimisdokk ja toiteadapter. Natuke etteruttavalt – nii tolmu- kui ka puhastusanumal on andur, mis annab robotile (ja mobiilirakendusele) teada, milline neist on roboti külge kinnitatud. Seega jääb ära vajadus roboti juurde tõtata, et käsitsi kontrollida, kumb viimati sisse jäi.

Ja muidugi eestikeelne juhend, kus on kõik esmakordseks kasutuselevõtuks vajaminevad sammud kenasti kirjas.

Xiaomi Mi Mop Pro robottolmuimeja

Xiaomi Mi Mop Pro robottolmuimeja

 

Üldandmed

 

Võimalused

Kuivpuhastus

Märgpuhastus (kahe mustriga)

Mõlemad korraga
Aku vastupidavus

3200 mAh

Kuni 2 tundi

Läheb vajadusel töötsükli keskel ise laadima

Mõõdud 350 x 350 x 94,5 mm
Kaal 3,6 kg
Takistuste ületamine Kuni 2 cm
Puhastatav ala Kuni 180 m2
Veepaagi suurus 0,2 l

Režiimid

  • Puhastamisega-jätkamise režiim: kui roboti aku on puhastamise ajal liiga tühjaks saamas, liigub seade laadimiseks automaatselt laadimisdokki. Pärast aku täislaadimist jätkab robot puhastamist poolelijäänud kohast
  • Mitte-segada režiim: seadistatav ajavahemik, mille ajal robot peatab töötamise, st ei korista, ei teosta planeeritud puhastamist ega esita häälteateid
Tsoonide määramine

Olemas

Lisaks saab telefonirakenduse kaudu määrata puhastamiseks kindla ala

Nutikoduga ühildumine Mi Home, Google Assistant
Värvid

Must

Valge

Hind alates 299€ 

 

Kasutuselevõtt

Roboti seadistamiseks on vaja Xiaomi Mi Home rakendust, mis on lihtsa ülesehituse ning selge loogikaga.

Xiaomi Mi Mop Pro robottolmuimeja

Seadme valik

Xiaomi Mi Mop Pro robottolmuimeja

Wi-Fi lähtestamine

Xiaomi Mi Mop Pro robottolmuimeja

Wi-Figa ühendamine

Paljud robottolmuimejate arvustused mainivad, et esmakordne tubadega tutvumine on roboti jaoks sageli paras peavalu ning üsnagi ajakulukas. Seevastu Xiaomi Mop Pro sai minu korteri kaardistamisega kohe esimesel korral kenasti hakkama – kõik toad leidis kenasti üles, kõigist tubadest sõitis ta läbi täpselt ühe korra ning ajakulu oli sama, mis hilisematel koristamiskordadel. Umbes 50 m2 põrandapinna kaardistamiseks ja puhastamiseks kulus tal keskmiselt tund ja viisteist minutit, esmakordselt loodud kaart kattus toaplaaniga ning ei nõudnud üldse ülenokitsemist. Minu üllatuseks ei läbinud Xiaomi Mop Pro tube hilisematel koristamistel alati samas järjekorras – mõnikord tegi ta ringi mööda kõiki seinaääri ning hakkas siis keskelt sik-sakitades koristama, teinekord koristas ära toa, kus ta laadimisdokk paiknes ning liikus alles seejärel järgmisesse tuppa.

Xiaomi nutirakendusel on küllaltki palju võimalusi tubade jagamiseks ja nimetamiseks ning virtuaalsete seinte, piiratud alade ja tsoonide määramiseks. Lisaks võimaldab rakendus valida nelja imemisrežiimi (vaikse, standardse, keskmise, turbo), kolme veerežiimi (minimaalse, keskmise ja palju) ning kolme puhastamisvõimaluse (kuivpuhastus, märgpuhastus, mõlemad korraga) vahel, määrata mitte-segada režiimi ajavahemik, seda sisse-välja lülitada ning korduvad puhastused. Määratud eelistused jäävad mällu, samuti mäletab rakendus vaikimisi seadistatud kaarti.

Xiaomi Mi Mop Pro robottolmuimeja

Režiimide määramine

Xiaomi Mi Mop Pro robottolmuimeja

Üldsätete valimine

Mi Mop Pro mudelil on olemas ka „puhastuskoha“ režiim, mis tähendab, et rakenduse kaudu saab kaardil määrata kindla puhastamist vajava ala, kui näiteks köögis läks jahu põrandale või keegi astus poriste jalanõudega äsja puhastatud koridori – ise ei pea diivaniltki tõusma :)

Vajadusel saab abi juhendist, kus lisaks seadistamisele on veel loetelu võimalikest vigadest koos põhjustega ja hooldusinfo.

Xiaomi Mi Mop Pro robottolmuimeja

Kaardistatud põrandapind

Xiaomi Mi Mop Pro robottolmuimeja

Puhastatava ala määramine

 

Enne kasutamist

Nagu kõigi uute elukate puhul, on ka enne robottolmuimeja kasutuselevõttu tarvis toad kriitilise pilguga üle vaadata ning töötegijale võimalikult palju puhast põrandapinda vabastada. Põrandalt üles tõsta kõik lahtised juhtmed, kokku korjata pisemad jublakad (nt legod), paigutada jalanõud kappi või riiulile, võimalusel tõsta ka toolid kõrgemale.

Enda näitel soovitan põrandapinna vabastamisega alustada sujuvalt nädal-paar enne roboti koju toomist, et elukaaslasel poleks põhjust solvuda kui Sa roboti jaoks põrandapinna vabastad, aga tema vaadaku ise, kuidas tolmu võtmisega hakkama saab…

Xiaomi Mi Mop Pro robottolmuimeja

Minul oli enne roboti esimest käimapanekut õhin nii suur, et põranda vabastamine ja asjade eest panek käis kiiresti. Hiljem juba nautisin vaba põrandapinda, mitte laokil olevaid asju. Tänu robotile jäigi ka edaspidi tubade üleüldine mulje igapäevaselt oluliselt puhtam ja asjade vabam.

 

Kuivpuhastus

Kõigepealt proovisin kuivpuhastust. Juba esimesest päevast peale märkasin Xiaomi väga head tööd – põrandalt kadusid kõik pisikesed purud ja seinaäärtest tolmurullid.

Xiaomi Mi Mop Pro robottolmuimeja

 

 

 

Kuna mul oli võimalik suurem osa põrandapinnast roboti jaoks vabaks teha, jäi väga vähe kohti, mida pidin kord nädalas ise tolmulapiga puhastama. Sellisteks olid näiteks teleri ja kappide tagune ala ning mõni keerulisem nurgasopp, kuhu robot oma mõõtmete tõttu ligi ei pääsenud. Väga tänuväärt oli roboti mahtumine diivani ja voodi alla, mille tagumistesse nurkadesse on tava-tolmuimejaga pääsemine hoopistükkis keerulisem.

Kuni 2 cm kõrguste vaipadega ei tekkinud robotil samuti probleeme, küll aga sain pea iga kord tolmukambrit puhastades negatiivse üllatuse osaliseks, ehmatades, kui palju juuksekarvu on võimalik ühest elamisest leida.

Kuigi töötamise heli standardses režiimis jäi tegelikult alla 60 dB, mis ei seganud samas ruumis kaaslasega vestlemist, seadistasin enamasti roboti töötama nendele aegadele, kui ma ise kodus ei olnud. Mina ei pidanud jälgima, et ta teele ette astuksin ja temal oli rahulikum toimetada.

Märgpuhastus

Märgpuhastuse jaoks on Xiaomi Mi Mop Prol kaks mustrivõimalust – nn tavaline S-mustriline režiim, kus ta liigub sirgelt ruumi ühest nurgast teise, ning Y-mustriline režiim, kus robot liigub edasi-tagasi, jäljendades Y-kujulist mustrit (n-ö matkib käsitsi moppimistehnikat). Juhendi kohaselt on S-muster energiasäästlikum, võtab vähem aega ja kulutab vähem vett, Y-muster aga põhjalikum.

Xiaomi Mi Mop Pro robottolmuimeja

S-mustriline puhastus

Xiaomi Mi Mop Pro robottolmuimeja

Viimase puhastuse detailid

Kuna minu korteri põrandapinna (alla 50 m2) suutis Mi Mop Pro oma aku ja keskmise veerežiimi kasutamisega läbida ilma vahelaadimiste ja vee juurde nõudmiseta nii S- kui ka Y-režiimis, jäin ma püsivalt Y-režiimi peale (veepaak sai alati enam-vähem tühjaks, mõnikord jäi väike kogus vett põhja peale alles).

Ma ei ütleks, et S-režiim on tööd märgatavalt kehvemini tegi, aga miks mitte kasutada ära maksimumi :) Otsest pleki tuvastamise režiimi katsetatud robotil (ega minule teadaolevalt ühelgi täna saadaoleval robottolmuimejal) kahjuks ei ole, seega suuremate konkreetsete plekkide jaoks, mis nõuavad tugevamat küürimist, tuleb siiski endal varrukad üles käärida ja märg lapp kätte võtta.

Xiaomi Mi Mop Pro robottolmuimeja

Suurima puudusena puudub Xiaomi Mi Mop Pro-l veepaagi tühjaks saamise teavitus. Robot jätkab tühjaks saanud veepaagiga puhastamist ning seetõttu võib suuremate põrandapindade puhul juhtuda, et üks osa pinnast käiakse roboti poolt üle kuiva lapiga. Muidugi võib telefonirakendusest valida roboti jaoks väikese veekasutuse ja S-mustri režiimi, kuid kui kasutuseesmärk on teine, siis madala veetaseme teavituse puudumine võib olla seadme suurim varjukülg.

Minu korteri suuruse ja kasutuse juures sai lemmikuks kombinatsioon kuiv- ja märgpuhastusest (eelkõige efektiivsuse tõttu). Suuremate ja prahirohkemate põrandapindade juures võib olla suurema tolmuanuma kasutamine mõistlikum ning märgpuhastus tuleks rakendada eraldi (minul täitus väiksem tolmuanum umbes nädalaga).

 

Veel kasutamiskogemusi

Neljanädalase kasutamise jooksul jäi robot ühe korra kinni esiku garderoobi siinidesse ning ühe korra sõitis ennast kinni kerise alla. Hilisematel (ega varasematel) puhastamistel ta sama viga ei korranud. Kõik veateated kuvatakse kohe telefoni, samuti lööb põlema roboti punane märgutuli ning kostub häälteade. Aega veateatele reageerida on viis minutit, seejärel lülitub robot puhkerežiimile.

Kui midagi suuremat jääb teele, näiteks toolijalad või koridoris olevad jalanõud, rakendab Xiaomi Mop Pro efektiivselt LDS-laseri tehnoloogiat ning sõidab võimaluse korral takistustest mööda. Juhul kui takistusest möödumiseks ei ole tema jaoks piisavalt ruumi, ei hakka ta edasi trügima, vaid keerab end ringi ja püüab leida teise tee. Väiksema pudi-padi, mille robot sisse imeb, saab võrdlemisi väikse vaevaga kätte tolmukarbist (kui võrrelda näiteks kõrvarõngaste otsimisega suure tolmuimeja tolmukotist).

Pärast koristamist sõidab robot tagasi oma laadimispesasse. Selle leidmisega ei olnud tal kordagi probleeme. Isegi toa keskel või teises toas robotit sisse lülitades suutis ta „kodu“ alati probleemideta üles leida. Puhastamise lõpetamisest annab robot teada nii häälteatega kui ka saadab teavituse telefoni, lisaks tuletab meelde, et tolmuanum tuleb puhastada.

Keskmisest suurema korraarmastajana jäin Xiaomi Mop Pro tööga väga rahule ning suure tolmuimeja järele, et roboti tehtud töö üle teha, ei olnud neljanädalase testperioodi jooksul kordagi vajadust.

Muidugi saab robotile, nagu igale koduloomale, anda nime ning lõbusa trikina saab rakenduse kasutusõiguseid jagada nii sõprade kui ka pereliikmetega. Olles viimast teinud, ära üllatu, kui istud rahulikult diivanil ning robot teisest toast ootamatult sulle seltsi koristama tuleb.

Xiaomi Mi Mop Pro robottolmuimeja

Elu robotita

Testperioodi jooksul laenasin robotit nädalaks ka vanematekoju ning sain juba teisel õhtul aru, et põrandalt jala alla kleepuvad purud häirivad mind ning koridoris olev pori ei korjagi ennast ise kokku. Panipaigast suure tolmuimeja väljatõstmine, seina ühendamine ning pärast tagasipanek tundus harjumatult tüütu kohustus ning lubasin endale, et vahetult pärast testperioodi olgu samale sõbrale minu kodus püsiv koht olemas.

 

Osta, kui

+ Sa soovid elegantset abilist soodsa hinna eest.

+ ootad robotilt nii kuiv- kui ka märgpuhastust.

+ koju jõudes ei soovi kohe tolmulapi või põrandaharja järele haarata.

 

Ära osta, kui

– Sul on vähe vaba põrandapinda või pole võimalik vaba põrandapinda tekitada.

– märgpuhastus on Sinu jaoks keskmisest olulisem, Sul on suur põrandapind ning Sul ei ole võimalik roboti veepaagi tühjenemist jälgida ning paaki jooksvalt taastäita.

– Sulle meeldib ise koristada.