Igakülgselt täiustatud Garmin Venu 2 nutikell
Aktiivsusseadmete seas on kaks kategooriat eriti silmapaistvad: nutikellad ja spordikellad. Stiilse välimusega nutikellad on loodud igapäevaseks kandmiseks, kuid sageli on neil üsna kehv akukestvus. Spordikellad on aga vastupidavamad aga ka sportlikumad ning mitte niivõrd igapäevase välimusega. Garmin Venu 2 püüab need kaks kategooriat ühendada.
Teise põlvkonna Venu 2 toob endaga ühes erksa AMOLED ekraani, nutifunktsioonid, töökindla treeningpagasi, muljetavaldavalt vastupidava aku ja veelgi täpsema tervise jälgimise kui varem. Muidugi on kõik funktsioonid pakitud stiilsesse korpusesse, mis on nüüd saadaval kahes erinevas suuruses.
DISAIN
DISAIN
Garmin Venu 2 nutikell tuleb kahes erinevas suuruses: 45 mm korpusega Venu 2 ja 40 mm korpusega Venu 2S, kuid suurus ja väike vahe akukestvuses on ainsad, mis neid kahte mudelit eristavad. Minu randmel käis suurem mudel, mis vaatamata suurusele ei tundu ebakohane ka naise randmel – suurt ekraani on just lust kasutada.
Kella ümar korpus pakib endasse erksa ja kontrastse 1,3-tollise AMOLED ekraani, sealjuures on Venu 2S mudelil sama kvaliteetne ent 1,1-tolline ekraan. Tänu AMOLED tehnoloogiale on kella värvid ja mustad toonid sügavad ning tekstid ja animatsioonid eredad ja selgelt loetavad.
Aku kokku hoidmiseks ei ole kella ekraan alati aktiivne. Kui käe silme eest ära paned, kustub ka kella ekraan, nii et kellaaja vaatamiseks on vaja see jälle silme ette tõsta. Ekraan reageerib liigutamisele kiiresti, nii et ekraani kustumine ei tohiks häirida. Ekraani saab ka alati aktiivseks seadistada, aga see vähendab akukestvust vähemalt poole võrra.
Kella menüüs orienteeriumine toimub peamiselt puutetundliku ekraani kaudu, kuid treeningu aktiveerimiseks või seadistuste muutmiseks on korpuse paremal küljel ka kaks nuppu. Ekraani puutetundlikkus on selleks väga hea ja ma ei kogenud ühtki hetke, mil ekraan poleks puudutusele kiirelt reageerinud.
Kui disainilt pole Venu 2 väga palju muutunud, siis sisult on nii mõndagi uut. Varasema menüü asemel avaneb nüüd ekraanil libistades kiire ülevaade (või “glances” nagu Garmin ütleb) kogu päevasele protsessile. Seal näeb kiirelt ära, kui palju samme oled teinud, mitu trepiastet roninud, intensiivsete minutite arvu, põletatud kaloreid jm. Neil glance’idel vajutades avaneb ka detailsem vaade.
Ekraani palistab küll roostevabast terasest raam, kuid suures osas on kella korpus siiski plastikust. Kõlab ehk odavalt ja maitsetult, aga vähemalt testitud musta mudeli puhul on see plastikust korpus üsna vähemärgatav – luksuslik ekraan ja raam võtavad tähelepanu endale. Lisaks võimaldab plastikust korpus hoida kaalu all, et kella oleks mugav kanda nii päeval kui ööl, trennis kui tööl.
Üks, mille osas Venu 2 alt ei vea on akukestvus, vähemalt võrreldes enamiku nutikelladega, mis heal juhul ööpäeva vastu peavad. Venu 2 aku kestab varasemast kaks korda kauem – keskmiselt 11 päeva lihtsalt aktiivsust jälgides ja nutifunktsioone kasutades ning umbes 8 tundi GPSi ja muusikat üheskoos kasutades, 22 tundi ilma muusikata trenni tehes. Akukestvuse pikendamiseks saab sisse lülitada ka Battery Saver režiimi, mis manab ekraanile lihtsama ekraanidisaini ja vähendab eredust ning võimaldab kella kasutada päeva võrra kauem. Samuti on positiivne see, et Venu 2 toetab kiirlaadimist – 10-minutilise laadimisega saab kella veel ühe päeva kasutada.
Ekraan | Värviline 1,3″ / 1,1″ ekraan AMOLED 416 × 416 / 360 × 360 pikslit Puutetundlik ø33 mm / ø27,9 mm Taustvalgustus Corning Gorilla Glass 3 |
Sensorid | GPS + GLONASS + Galileo Optiline pulsiandur Pulssoksümeeter Baromeetriline altimeeter Kompass Kiirendusmõõtja Asendisensor Termomeeter Valgussensor |
Ekraani kuva | Kuupäev ja kellaaeg Sammud Trepiastmed Intensiivsed minutid Kalorid Veetarbimine Pulsiinfo Body Battery Stress Hingamine Pulse Ox Uni Treeningajalugu Menstruaaltsükkel Nutitelefoni märguanded Ilmaprognoos Muusika Health Snapshot Väljakutsete edetabel |
Nutitelefoni märguanded | Kõned SMS Kalender Rakendused Sotsiaalmeedia Passiivsus Äratus |
Aktiivsuse & tervise jälgimine | Sammud Läbitud vahemaa Trepiastmed Nädala intensiivsed minutid Unekvaliteet Veetarbimine Hingamissagedus Keha energiavarud (Body Battery) Vere hapnikusisaldus Passiivsus |
Ühendused | Bluetooth ANT+ WiFi |
Ilmastikukindel | 5 ATM Sobib ujumiseks |
Aku | Venu 2 11 päeva nutikellana 12 päeva akusäästurežiimis 8 tundi GPSi ja muusikaga 22 tundi ainult GPSiga Venu 2S 10 päeva nutikellana 11 päeva akusäästurežiimis 7 tundi GPSi ja muusikaga 19 tundi ainult GPSiga |
Mõõtmed | Venu 2 45,4 × 45,4 × 12,2 mm Venu 2S 40,4 × 40,4 × 12,1 mm |
Kaal | 49 g / 38,2 g |
Rihma pikkus | 135–200 mm / 110–175 mm |
Värvivariandid | Venu 2 Hõbedane/sinine Must Venu 2S Must Light gold/light sand Hõbedane/hall Rose gold/valge |
NUTIFUNKTSIOONID
NUTIFUNKTSIOONID
Nii nagu ka tema eelkäija, ei pürgi ka Garmin Venu 2 päris Apple Watch tasemel nutikellaks, kuid toob randmele põhilised nutifunktsioonid, mis igapäevaelu võiksid hõlbustada.
Esiteks potsatavad randmele kõik nutitelefoni jõudvad teavitused, mida soovid – täpsemaid rakendusi saab telefonis ise valida, juhul kui igaõhtused Duolingo märguanded tüütuks muutuvad.. Kell ei ole märguannetega ka kitsi – lisaks lühikesele väljavõttele saab sõnumeid ka täies mahus avada. Venu 2 ühildub nii iOS kui Android nutitelefonidega, kuid just viimastega saab kella ekraanile jõudvatele tekstsõnumitele (olgu selleks siis SMS, Messenger, WhatsApp vms) ka otse ekraanilt vastata. Vastuseid ei saa küll kella ekraanil trükkida, vaid eelseadistatud vastused peab enne Garmini rakenduses määrama.
Samuti on Venu 2 varustatud ka muusikamäluga kuni 650 loole. Kui Sul on Spotify, Deezer või Amazon Music Premium kasutaja, saab teenustes valmistatud esitusloendeid otse kella alla laadida. Kusjuures ei pea piirduma muusikaga – kella saab alla laadida ka podcaste. Juhul, kui Sul on arvuti juba muusikat täis ja Sa Spotify sõber pole, siis saad samuti muusikafaile Garmin Expressi kaudu kella laadida. Siis jääb vaid järele juhtmevabad kõrvaklapid ühendada ja saad ka ilma telefonita muusikaga kulgeda.
Lisaks saab Venu 2’ga kontaktivabalt maksta. Lisa oma pangakaardi andmed Garmin Connect rakenduses ning saad kassajärjekorrast kiirelt läbi vuhiseda ning rahakoti järele haaramata hoopis kellaga viibates maksta. Turvalisuse tagamiseks peab enne makse tegemist ka Sinu seatud PIN-koodi kella ekraanil sisse toksima, nii et päris igaüks ei saa Sinu kellaga poodides pööraseks minna.
Selleks, et kellale omapärasem ekraanikuva anda või huvitavamaid rakendusi lisada on olemas Garmin Connect IQ rakenduste pood.
AKTIIVSUS & TERVIS
AKTIIVSUS & TERVIS
Garmin Venu 2 on suurepärane aktiivsusjälgija, lugedes üles kõik sammud, trepiastmed, intensiivsed minutid ja kalkuleerides põletatud kalorid. Samuti on sel integreeritud pulsiandur mitte ainult pulsijärgseks treenimiseks, aga ka 24/7 südametöö jälgimiseks, et hoida silma peal ka tervisel. Suurima täienduse on Venu 2 saanudki just tervisejälgimise osas.
Unejälgimine on Garmini kelladel alati olnud selline so-so, mitte nii täpne kui Fitbit ja Polar, aga teeb töö ära. Venu 2 on aga unejälgimiseks saanud uued Firstbeat algoritmid, tänu millele oskab kell ka rohkem tagasisidet anda.
Varem sai kella jälgitud und vaid Garmini rakendusest lähemalt uurida, kuid nüüd saab seda teha otse kella ekraanilt. Kell mõõdab nii une kestust, kui ka püsimist erinevates une faasides ning samuti annab see unele hinnangu – Sleep Score. Rakenduses näeb vastavalt une skoorile ka soovitusi une parandamiseks. Näiteks sain mina sageli soovitusi varem magama minna.
Kellal on ka Body Battery energiamonitor, mis võtab arvesse südametööd, stressitaset, hiljutist aktiivsust ja unetunde ning ühendab selle kõik üheks arvuks 100st. Selle arvu järgi saad teada, kas Su keha vajab puhkust või oled valmis aktiivseks päevaks. Näiteks 75 juures on Su keha valmis trenni tegema, aga 30 juures vajaks juba voodisse kerra sättimist.
Body Battery näitu saab jälgida nii kella ekraanilt, kui Garmin Connect rakendusest, mõlemas näeb ka põhjalikumat graafikut energiavarude muutustest päeva kestel. See on heaks täienduseks Garmini stressimõõtmisele, andes üsna lihtsastimõistetava parameetri, millega oma enesetunnet seletada. Minu kogemusel tabab kell keha energiavarude seisu päris hästi ära – nii kuidas end tunnen, ütleb ka kell. Väsitava päeva peale langeb graafik usinalt alla ja kosutava ööune järel laeb Body Battery jälle täis. Kas sellest ka mingit reaalset kasu on? Ehk lihtsalt endale hea teada ja selle järgi päeva planeerida ja kui sõber palub Sul kolimisel aidata ja Sa eriti ei viitsi, siis saad ehk öelda “sorri, mu body battery on nullis“.
Sarnaselt Body Battery’le, on ka stressijälgimine nüüd täpsem. Saad jälgida, kuidas stressitase päeva jooksul muutub. Kusjuures see ei tähenda vaid stressi füüsilisest liikumisest – kõrge stressihoiatuse võib saada ka hetkedel, kui stress on puhtalt emotsionaalne. Sel puhul pakub kell kohe välja, et võiksid võtta hetke maha ja teha hingamisharjutusi. Kell ütleb ise ette, millal pead sisse ja millal välja hingama.
Lisaks mõõdab Venu 2 nii vere hapnikusisaldust kui ka hingamise sagedust. Kuna SpO2 sensor on üsna energiakulukas, siis saab selle seadistada kogu päeva mõõtma või ainult uneajal. Tegemist ei ole kindlasti meditsiinilise seadmega ja kella mõõtmisi võiks hinnata suhtes varasemate näitudega. Juhul kui hingamissageduses või vere hapnikusisalduses hakkab esinema tavapärasest erinevaid näite, võib see olla märgiks, et tasub arsti juurde tervist kontrollima minna. Garmin seda vastutust aga endale muidugi ei võta ja kogu näitude tõlgendamise peab ise tegema.
Üks “uus” asi, mis kella sisse on toodud, on Fitness Age ehk maakeeli vormisoleku vanus. Ütlen “uus”, sest see funktsioon on Garmini rakenduses juba kaua olemas olnud, lihtsalt seda on nüüd täiustatud ja saab näha ka otse kella ekraanilt.
Fitness Age võtab arvesse Sinu kehamassi indeksit, vanust, puhkeasendi pulssi ja treeningute tulemusi, et võrrelda Su reaalset vanust sellega, kui vormis Sa oled. Garmini rakenduses saab veel ka soovitusi, kuidas saaksid oma keha vanust veelgi nooremaks.
Health Snapshot on aga täitsa uus funktsioon, mis salvestab kaheminutilise sessiooni käigus kõik põhilised tervisenäitajad – pulss, pulsi muutlikkus, vere hapnikusisaldus, hingamissagedus ja stressitase. Kusjuures Health Snapshoti tulemuse saab ka PDFina alla laadida ja.. arstile saata? Ei tea, kas arstid nutividinate mõõdetud infot usaldavad, aga võimalus on vähemalt olemas.
SPORT
SPORT
Treeningute jälgimise osas ei ole Venu 2 midagi uut lisanud. Sarnaselt esimese põlvkonna mudelile on sellel rohkem treeningrežiime, kui siin üles loetleda jaksaks. Kella peenesse korpusesse on pakitud GPS-vastuvõtja, baromeetriline kõrgusmõõtja, elektrooniline kompass ja ka uuendatud Garmin Elevate optiline pulsiandur. Kella üle 30 eellaetud treeningrežiimi seas leiab nii tavapärasemaid kui ekstreemsemaid spordialasid ning samuti saab kella menüüs luua endale meelepärase treeningu, valides olemasoleva ja selle nimetust ning seadistust kohandades.
Treeningrežiime valida ja treeningut alustada saab vajutades kella kahest nupust ülemist. Treeningute nimekirjas saab otseteena määrata oma lemmiktreeningud, et neid kiiremini leida. Treeningu aktiveerides avaneb GPSi ekraan (välitreeningu puhul), mil kell Sinu asukoha lukustab ning Venu 2 teeb seda üsna kiirelt. Treeningu kestel jälgib kell Sinu tempot, läbitud vahemaad, pulssi, jooksurütmi, sammupikkust ning muidugi ka kalorikulu ja veekaotust.
Samuti on Venu 2’l animeeritud treeningute funktsioon, mis võimaldab animatsiooni järgi erinevaid hajrutusi teha. See on hea abiline kõigile, kes varemalt palju jõutreeninguid või joogaharjutusi katsetanud pole, sest animatsioon näitab kõik puust ja punaseks ette ära.
Garmin Venu 2 on kell nagu orkester. Ent kuigi kella sisu on Garminile omaselt sportlik, ei ole treeningu tagasiside nii põhalik kui mõnel Forerunner seeria spordikellal.
KOKKUVÕTE
KOKKUVÕTE
Garmin Venu 2 on suurepärane nutikell, mille põhirõhk lasub aktiivsuse ja tervise jälgimisel ning Garmini hinnatud spordifunktsioonidel. See on hea täiendus esimese põlvkonna Venule ning suurepärane kõik-ühes nuti-spordikell. Tegemist ei ole küll päris Apple Watch tasemel nutikellaga, kuid see toob randmele põhilised nutifunktsioonid, millest igapäevaselt abi on nagu kontaktivabad maksed, muusika, ilmaprognoosi rakendus ja nutitelefoni märguanded. Igatahes ideaalne valik, kui soovid Garmini täpset aktiivsus- ja tervisejälgimist ning spordifunktsioone, nutikamas ja stiilsemas korpuses.
+ Põhjalikum ja täpsem tervisejälgimine kui varem
+ Unejälgimise info nüüd ka kella ekraanil
+ Rohkelt treeningfunktsioone
– Ekraan pole alati aktiivne
– Mitte kuigi rahakotisõbralik hind