Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 23. nov. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Olematu kaaluga kõrvaklapid täiskasvanutele – Silicon Power Blast Plug BP75 :: Digitest

Olematu kaaluga kõrvaklapid täiskasvanutele – Silicon Power Blast Plug BP75
Erki Oras

Eesti vanasõna ütleb, et käbi ei kuku kännust kaugele. Samas kogesin ma omal nahal, et vähemalt käbid võivad küll üksteisest üsna kaugele kukkuda.

Alles hiljuti kiitsin ma siinsamas Digitesti veergudel Silicon Power Blast Plug 80 juhtmevabasid kõrvaklappe ja juba on mu töölauale maandunud selle veidike edevam sugulane Silicon Power Blast Plug 75. Ehkki BP80 ja BP75 asuvad üksteisele üsna lähestikku, siis vahe nende välimuses, helis ja kasutamises oli üsna radikaalne.  

 

Välimus

Kui Silicon Power Blast Plug BP80 laadimiskarp oli üsna tagasihoidlike mõõtmetega, siis Blast Plug BP75 “pesa” on veel väiksem (pisemaks ja kergemaks vast eriti enam minna ei saagi). Sellel on omad eelised, aga ka miinused. Liiga väikeseid asju on lihtsalt raskem hallata minu töntside sardellsõrmedega. Tegelikult eeldab antud klapikarp vist ka pisut pikemate küünte olemasolu, sest vähemalt karbi avamisel oleks neist suur abi.

Silicon Power BP75 BT juhtmevabad kõrvaklapid

Minu kätte sattunud karp oli üsna meeldivat sinist värvi (sama mudelit on ka mustas ja valges värvitoonis) ja see on meeldiv vaheldus tavalistele mustadele, valgetele või hõbedastele karpidele. Matt plast pole küll väga kriimudealdis, kuid erinevaid plekke võttis see külge üsna kergesti.

Juhtmevabad kõrvaklapid ise see-eest on tehtud läikivamat sorti plastist, mis annab neile teatava esteetilise väärtuse ja kaudselt võib neid ka kõrvakaunistusteks pidada. Klappide väikesed mõõtmed annavad neile ka teatava eelise, sest tänu oma pea olematule kaalule (3,9g) neid kõrvas peaaegu ei tunnegi. See tähendab pikki ja probleemituid kasutustunde.

Komplekti kuuluvad silikoonotsikud on läbipaistvuses üsna ilmetud, kuid teatavasti ei peagi sellistel detailidel olulist visuaalset väärtust olema.

 

Kasutamine

Nagu ma juba mitmes eelmises kõrvaklapi arvustuses virisenud olen, siis ületab juhtmevabade klappide pakkumine hetkel kaine mõistuse piiri. Iga endast lugupidav elektroonikatootja üritab ree peale hüpata ja pakkuda enda nägemust Bluetooth  kõrvaklappidest. Kui Blast Plug BP80 puhul polnud ma kiidusõnadega kitsi, siis siin saan ma üles näidata veidi kainemat meelt ja seda ilmselgelt tänu asjaolule, et mina pole selle toote sihtgrupp.

Blast Plug BP75 komplektis olevad silikoonotsikud annavad märku Silicon Poweri püüdlusest näidata ennast tõsisema klapitootjana. Ja kui mõelda klappide pea olematule kaalule, siis tundub, et üht-teist on firma ka õppinud. Samas on vähemalt minu jaoks mitmeid möödalaske, mis spetsiifiliselt minule on vastukarva, kuid mõnele teisele seevastu isegi positiivsete omadustena võivad tunduda.

Silicon Power BP75 BT juhtmevabad kõrvaklapid

Alustaks kasvõi passiivsest mürasummutusest – kui BP80 puhul oli see üsna korralik, siis BP75 juures paraku peaaegu olematu. Muusika minu kõrvas pidi tähelepanu jagama tänavamüraga, mis mulle eriti ei meeldi. Samas, aga harrastussportlane (nt jooksja, jalgrattur jms) ei tohiks kaotada sidet ümbritseva tänavaga ja BP75-ga oli see side tugev nagu ankrukett. Kui vahetasin algselt klappidele paigaldatud silikoonotsikud komplekti kõige suurematega, siis tänavamüra mõnevõrra vähenes, kuid ka siis oli seda minu jaoks liiga palju.  

Teiseks helitugevus. Kui BP80 kasutades oli mul umbes 20% helitugevusest nö reservis, siis BP75 klappidega kuulates pidin ma helitugevuse põhja keerama ning isegi siis tundus mulle, et midagi oleks ju võinud veel olla. No ei saanud ma nende klappidega täiega rokkida isegi kui väga oleks tahtnud.

Oscar Wilde võrdles kunagi teravmeelselt naudingut sigaretiga – see on peenike ja ei anna täit rahuldust. Teataval moel on ka need klapid minu jaoks sigareti analoogid – peenikesed nad küll ei ole, aga täit rahuldust ma neist ka ei saanud. Kui tootja kirjutab klapikarbile, et “Extra Bass”, siis millisest Extra Bassist siin rääkida, kui juba keskmised ja kõrged sagedused vajavad virtuaalseid karke.

Silicon Power BP75 BT juhtmevabad kõrvaklapid

Juhtmevabade klappide üheks oluliseks parameetriks on akude vastupidavus ning Silicon Power lubab ühe klapikarbi laadimisega kuni 15 kuulamisaega. Mina selliseid numbreid kunagi väga tõsiselt ei võta, sest hunt teab, milliste kuulamistingimuste juures selline tulemus on saavutatud ja kui aus olla, siis mingeid vastupidavusteste ma neile ei korraldanud. Paaritunnise kasutuse korral päevas pidasid klapid vastu umbes nädala, enne kui nende karp uuesti laadima tuli panna. 

Muusikat ja kõnesid saab hallata klappidele koputades, mis on muutunud juba peaaegu standardiks sedavõrd pisikeste klapipunnide puhul. Koputamine töötab üsna kenasti, ainult vahepeal, kui kohendada klappi paremini kõrva, siis võib klapp võtta seda kui koputust ning muusika peatada või uuesti alustada. Õnneks on tegu üsna kergeloomulise tüütusega.

 

Heli

Ehkki ma oma eelmises Silicon Poweri klappide arvustuses helile eraldi peatükki ei pühendanud, siis miskipärast otsustasin nüüd seda teha. Olgugi, et tõelisele audiofiilile võib tunduda grotesksena sellise hinnaklassi juhtmevabade kõrvaklappide puhul sellist õrna teemat käsitleda, siis oma personaalsetest kogemustest võin väita, et ka odava hinna puhul võib klappidele pakkuda täiesti arvestatavad helikvaliteeti.

Audiofiilide maailmas on üks alagrupp, kes tegeleb sellise asjaga nagu chi-fi ehk siis peamiselt hiina tootjate poolt pakutavate kõrvaklappidega. Ehkki nende hiina klappide hulka kuulub ka mudeleid, mille hind kirjutatakse vähemalt kolme nulliga, siis omaette grupi moodustavad just alla 100 või isegi alla 30 euro maksvad klapid. Nende seas on legende st legendaarse heliga klappe ning massiliselt nende tulihingelisi fänne.

Silicon Power BP75 BT juhtmevabad kõrvaklapid

Kui põhirõhk on seal just juhtmega klappidel, siis mööda ei vaadata ka juhtmevabadest. Mul endalgi õnnestus osta, tõsi küll kasutatuna, Hiina firma KZ juhtmevabad klapid täpselt 10 euroga ning tulemus oli enam kui üllatav. Tõsi küll, siin pole vast mõtet rääkida sellistest helikvaliteedi määrajatest nagu helipildi sügavus, laius, instrumentide separatsioon jms. Küll aga on viimasel ajal ka melomaanide seas klappide ning kõlarite iseloomustamiseks levinud sellised argumendid nagu kuulamismõnu, kuulamisnauding jms. Ehkki neid argumente mingite füüsiliste parameetritega mõõte on võimatu, siis on need üsna üheselt mõistetavad ja seega ka populaarsed.

Ma ei saa öelda, nagu oleks Blast Plug BP75 klappidega eriliselt mõnus või nauditav kuulata. Küll aga pakkusid need klapid sellist muretut ja kõrvu mitteväsitavat kuulamist. Tänu kergest kaalust põhjustatud kasutusmugavusele ja sundimatule ning sulnile helipildile võib neid klappe kasuatada kauem kui selleks jätkub akut. Selline easy listening, mis võib kesta tunde ja tunde.

Silicon Power BP75 BT juhtmevabad kõrvaklapid

Kui muusika puhul ihkaks hing pisut võimsamat ja mahlasemat heli, siis sama kehtib paraku ka kõnekvaliteedi puhul st heli võiks lihtsalt olla terakese valjem. Mikrofoni puhul mulle helistajad aga etteheiteid ei teinud – kõne oli piisavalt selge ja vali.

 

Kokkuvõtteks

Silicon Power Blast Plug BP75 kõrvaklapid ei ole mõeldud minule, sest selleks on mul liialt kultiveeritud audiomaitse. Küll aga näen nende jaoks väga suurt ja kirjut kasutajategruppi.

Silicon Power BP75 BT juhtmevabad kõrvaklapid

Kõrvakaunistusi meenutav välimus ja pikemate küünte vajadus karbi avamiseks annavad teatava vihje kasutajate sihtgrupile – noored või nooremapoolsed naisterahvad.

Eriti veel kui neid võrrelda Blast Plug BP80 mehelikult robustse välimusega – neid klappe võib  kasutada sportides või näiteks isegi sõbrannadega suheldes. Sa kuuled küll muusikat, aga ka seda mida sõbrantsidel elu üle on öelda. Samuti sobivad need töisesse kontorisse, kus saad teisi segamata oma lemmikmussi kuulata, kuid samas ka koos kolleegidega ajurünnakut pidada.