Xiaomi Soundbar 3.1 üllatab mitmeti
- Markus Robin Kiisla
- Avaldatud 12. juuli 2022
Xiaomi on väga laia tootevalikuga ettevõte, mis tänapäeval toodab peaagu kõike st raske on leida midagi, mida nende valikust ei leiaks. Aastate jooksul on nad järjest aktiivsemalt hakanud tegutsema ka audioseadmete valdkonnas ning müügile on toodud erinevaid juhtmevabu kõlareid, kõrvaklappe ja ka ribakõlareid.
Nende üheks kõige uuemaks saavutuseks ongi Xiaomi Soundbar 3.1, mis nagu nimigi vihjab pakub 3.1 kanalist heli ning komplektiga tuleb kaasa ka eraldiseisev bassikõlar. Arvestades, et sarnaseid kõlarisüsteeme on müügil paljusid, siis mis teeb Xiaomi oma teiste hulgast erilisemaks? Vaatame lähemalt!
Pakend ja mis seal leidub
Pakend ja mis seal leidub
Xiaomi Soundbar 3.1 tuleb üpris naljaka kujuga pakendis, aga tänu sellele on karbi sees ruumi väge vähe raisatud.
Lisaks heliribale ja üllatavalt suurele bassikõlarile on Xiaomi komplekti kaasa pannud ka puldi, kruvid, kaks tüüblit seinale kinnitamiseks, kaks toitekaablit, ühe toiteploki (bassikõlaril on see endal sisse ehitatud) ning ka HDMI kaabli telekaga ühendamiseks.
Xiaomi Sounbar 3.1 ülesseadmine
Xiaomi Sounbar 3.1 ülesseadmine
Xiaomi soundbari paigaldamiseks on mitmeid viise. Kõige lihtsam oleks see paigutada telekaaluse peale, milleks on tarvis ainult juhtmed ühendada. Natuke keerulisem ja püsivam lahendus on selle kinnitamine seinale, milleks on lisaks karbis olevatele vahenditele vaja ka akutrelli või kruvikeerijat ja suurt tahtejõudu.
Teoreetiliselt eksisteerib ka kolmas lahendus: mitmetel telekatel on tihtipeale põhjas kinnitused heliriba või millegi taolise kinnitamiseks ja kui veab, siis kruvi aukude paigutus ühtib Xiaomi omadega.
Bassikõlariga on heas mõttes täiesti omaette lugu. Nimelt, kuna see ühendub ribakõlariga täiesti juhtmevabalt, siis võib selle teoreetiliselt samas ruumis ükskõik kuhu paigutada. Mõistlik oleks see muidugi sättida ikka kuhugi teleka kõrvale, et see jääks kuulaja ette, mitte taha. Liigutades seda heliribast kaugemale vasakule või paremale, siis lisab surround kogemust, aga kui paigutada see liialt soundbar’ist ettepoole, võivad helid hakata kõlama ebanaturaalselt.
Erinevad ühendusliidesed
Xiaomi soundbari on võimalik seadmetega ühendada väga mitmel eri moel. Kõige lihtsam lahendus telekaga ühendamiseks on HDMI kaabli kaudu, kuid tasub tähele panna, et selleks otstarbeks peab teleka HDMI ühendus toetama ARC (Audio Return Channel) standardit.
Kui seda ei ole, siis ei saa telekas saata audiosignaali heliribasse tagasi, kuid saab helisignaali viimasest võtta. See tähendab, et kui ühendada näiteks digiboks kõigepealt kõlarisse ja kõlar omakorda telekasse, siis on võimalik HDMI kaudu heli edastada. See aga võib nutiteleka puhul tülikas olla, sest kui soovid näiteks Netflixi otse telekast vaadata, siis audio heliribasse ei jõua.
Teine võimalus on ühendada heliriba eraldiseisva optilise või tavalise audiokaabliga, mille sisendeid leidub tihtipeale isegi uuematel telekatel – lihtne ja lollikindel lahendus, kuid tehnilise poole pealt üpris igav. Palju huvitavam lahendus oleks teleka ja ribakõlari ühendamine Bluetooth’i abil.
Xiaomi igatahes seda võimaldab, aga nüüd see sõltub suuresti jälle telekast endast, kuna osad nutitelekad ei pruugi võimaldada Bluetooth kõlarit ühendada ning isegi, kui nad teoreetiliselt standardit toetavad, siis ei tähenda veel kohe, et nad reaalselt ühenduvad.
Ma pole nüüd täiesti kindel, kes siin täpsemalt süüdi on, kuna mul ei õnnestunud juhtmevabalt ühendada Xiaomi heliriba ei oma Philips teleka ega Asus läpakaga, kuid Samsungi telefoniga ühendus jällegi ilma probleemideta. Tavaliselt ongi Bluetooth mõeldud just nutiseadmete ühendamiseks kõlariga. Seda väidet toetab heliriba peal olev NFC padi, mis muudab telefoni ühendamise imelihtsaks.
Xiaomi ribakõlari heli ja helirežiimid
Xiaomi ribakõlari heli ja helirežiimid
Xiaomi ribakõlari sees on tegelikult 6 eraldiseisvat kõlarit, millest kolm katavad kõiki sagedusi ning kolm neist on tweeter’id, mis spetsialiseeruvad kõrgete sageduste reprodutseerimisele.
Ainuüksi heliriba ilma bassikõlarita suudab tekitada helilisese ümbritsuse, mida juba pelgalt teleka kõlaritega ei saavuta. Võimsust on kõlaritel enam kui küllaga – suisa 430W. Xiaomi sounbar’i on võimalik keerata isegi enamike koduste tingimuste jaoks kuulmist kahjustava tasemeni, mis tähendab, et teoreetiliselt sobiks see väga hästi ka suurte ruumide või suisa saalide tarbeks.
Xiaomi ribakõlaril on viis peamist helirežiimi: Standard, Music Mode, Film Mode, News Mode, Game Mode. Isiklikult – ja ma arvan, et paljud inimesed jagavad seda arvamust – ei sooviks ma iga erineva tegevuse jaoks erinevat režiimi valima hakata, mistõttu võimalusel oleksin soovinud jätta selle lihtsalt Standard režiimi.Paraku on aga see režiim kõige kehvema kõlaga valikust: heli on äärmiselt lame ja kõrged (8+ KHz) sagedused on liialt tõstetud. Selle tulemusena on kõla mudane ning terav ja raske on millestki, eriti dialoogist, aru saada.
Järgmine režiim on Cinema, aga soovitaksin ka seda vältida: heli on jätkuvalt üpris lapik ja dialoog on hägune, aga lisaks kõrgemate sageduse spektrile on võimendatud bassihelisid. Music režiimis on bass just maha keeratud ning News režiimis on dialoog selge, aga kõik muu hägune. Õnneks päästab päeva Game režiim, mis oleks võinud üldse standardiks olla, sest heli on selle valikuga kõige parem: dialoog on selge, muusika on lööv ja üleüldiselt on erinevad sagedused hästi tasakaalustatud.
AI Sound Mode
Puldi pealt on võimalik sisse lülitada ka “AI audio”, mis töötab kõigil helirežiimidel. See peaks valima kõige paremad sisule vastavad helisätted antud hetkes, aga pigem tundub see olevat rohkem müügitrikk kui midagi reaalselt kasulikku. Esimene asi, mis selle režiimi aktiveerimisel juhtub on see, et helitugevus suureneb. Raske on võrrelda, mida see sageduste osas muudab, kuna sisse ja välja lülitamisel muutub helitase niivõrd suurel määral, et tavakasutajale piisaks ainuüksi sellest tekitamaks illusiooni, et heli on järsku parem.
Night Mode
Kiiduväärt on Xiaomi ribakõlari öörežiim, mis võimaldab nautida öistel aegadel filmivaatamist ilma, et peaks heli peaaegu nulli keerama. Muidugi väheneb antud režiimi aktiveerimisel ka üldine helitase, aga peamine maagia juhtub ikkagi helisageduste tasakaalu muutmises – muidu seintest läbi tungiv bass muutub palju rahulikumaks ning kriiskavad kõrged sagedused jäävad palju pehmemaks.
See režiim võimaldab kuulda dialoogi jätkuvalt hästi, aga vähendab ebatähtsamaid ja teistesse ruumidesse tungivaid helispektri osi.
Xiaomi Soundbar pult
Xiaomi Soundbar pult
Kõlarisüsteemiga on kaasas ka mugav ja minimalistlik pult, mis võimaldab diivanilit püsti tõusmata kõik vajalikud helimuutused teha.
Lisaks ilmselgele helitugevuse nupule on võimalik puldiga lülitada kõlarit sisse ja välja, vahetada sisendit või helirežiime, aktiveerida AI- või öörežiim ning samuti on võimalik muuta bassi intensiivsust vahemikus -6 kuni 6, kus 0 on vaikeseade. Puldile annavad eluvaimu kaks AAA patareid, mis tuleb kahjuks ise enda varudest leida või osta, sest komplektis neid kaasas ei olnud.
Xiaomi Soundbar 3.1 koostekvaliteet
Xiaomi Soundbar 3.1 koostekvaliteet
See ribakõlar on konstrueeritud peamiselt plastmassist, kuid eesmine võre on muidugi metallist. Kõik ühendusliidesed asuvad kõlari tagumisel küljel ja on väljalõikega nii et isegi kui kõlar on seinale kinnitatud, siis pääseb neile alt ligi. Heliriba peal paikneb toite-, helitugevuse- ja sisendinupp.
Kõlari võrestiku taga paikneb paremas nurgas ka pisikene OLED ekraan, mis on isegi väga kasulik – sealt on võimalik saada infot sisendi, helirežiimi, helitugevuse ja peaaegu kõige muu kohta.
Bassikõlar on ehituslikult poolelt üpris lihtne ja minimalistlik ehk välimuselt on see lihtsalt üks suur must kast. Kõlari kabinet on sellel aga korralik ja palju paksem kui heliribal.
Subwooferi taga asub ava, kust võimas 250-vatine kõlar endale õhku ammutab ning selle all on üks LED-tuluke, mis näitab heliriba ja bassikõlari ühendatuse staatust. Kui heliriba ja bassikõlar ise millegipärast ennast ära ei ühendanud, siis on igaks juhuks eelmainitud tulukese all üks nupp, millega on võimalik sundida kõlareid ühenduma.
Mis võiks olla parem
Mis võiks olla parem
Xiaomi on tuntud paljude asjade ja just paljude erinevate asjade tootmise poolest. Paraku ei ole enam jaolt võimalik peaaegu kunagi tormata vähese kogemusega uuele turule ja kohe konkurentidega võrdne olla. Xiaomil lihtsalt ei ole hetkel helitehnika (v.a kõrvaklapid, kus neil on väga head tooted) vallas nii suuri kogemusi kui tuntud tegijatel nagu Yamaha, Bose või Sony.
Mõistlikum oleks olnud töötada välja toode koostöös ühe taolise firmaga, kellel on juba omajagu kogemust. Mitte ainult ei oleks see kasulik olnud toote helikvaliteedile, vaid ka selle müügile, kuna üldjuhul on oma valdkonna tuntud tegijad tarbija silmas usaldusväärsemad.
Juhtmevaba kõlari ideel on aga igatpidi jumet, mistõttu võiks selle omakorda järgmisele tasemele viia. Kui Xiaomi pakuks võimalust soetada lisakõlareid, mis ühenduvad samal põhimõttel nagu bassikõlar, siis oleks väga lihtne ehitada endale koju täismahus 5.1 või 7.1 surround helisüsteem.
Kokkuvõtteks
Kokkuvõtteks
Märksõna, mis kõige paremini sobiks iseloomustama Xiaomi Soundbar 3.1 ribakõlarit on väärtus ehk hinna ja kvaliteedi suhe. Kui umbes 250€ eest saab korraliku ja võimsa heliriba ning ka eraldiseisva bassikõlari, siis on raske sellele suurelt midagi ette heita.
Ühendusliideseid on sellel samuti piisavalt, et praktiliselt ükskõik mis seadmega ühendus luua. Lisaks saab valida saab erinevate helirežiimide vahel ning night mode on niivõrd hea, et see võiks igal kõlarisüsteemil olla. Nii et Xiaomi ribakõlar tundub olevat mõeldud inimestele, kes hindavad helikvaliteeti ja sooviksid endale teleka kõlaritest vingemat süsteemi soetada.
Ülevaated postkasti
-
Selle nädala top ülevaated