Pentax KF – Sinu loodusfotograafia teekond algab siit
Hüppeliselt populaarsust kogunud hübriidkaamerad on tasapisi panemas inimesi unustama peegelkaameraid, mis veel mitte nii kaua aega tagasi olid väga hinnatud ja populaarsed.
Olgugi, et Pentax ei ole enam nii aktiivne ega pumpa turule kaameraid ja uusi tehnoloogiaid sellises tempos nagu teevad seda teised tootjad, siis ei tähenda see, et endale uut “tööriista” valides tuleks digipeeglitest lihtsalt mööda vaadata. Seetõttu panin pilgu peale ja räägin lähemalt, mida pakub üks ligikaudu tuhat eurot maksev 2022 aasta Pentax KF peegelkaamera.
PENTAX KF KERE JA OMADUSED
PENTAX KF KERE JA OMADUSED
Pentax KF tuleb standardses mustas toonis ja kaamera kere kaalub 684g (koos akuga). Pentax KF toiteelemendiks on D-LI109 liitiumioon aku, mis kestab CIPA standardite järgi 460 kaadrit (ilma välguta). Kuna aku kestvus ei ole selle kaamera üks tugevamaid külgi, siis lisaakude omamine liiga ei tee. Kaamera sööb ühte UHS-I kiirusega SD mälukaarti.
Kere disain on väga meeldiv – hea sügav grip ja nuppude disain teeb selle kasutamise sobilikuks isegi kinnastega – see on väga teretulnud külmematel talveilmadel. Pentax kaamerad on väga hinnatud just oma ilmastikukindluse poolest ning KF ei ole sellses osas erand.
Põhjalikult, koguni saja tihendiga, varustatud kere suudab muljetavaldavalt vastu pidada -10 kraadilisele külmale ega ei heiduta seda ka Eestile omased sajused ilmad. Sain ka isiklikult selle proovile pandud, kasutades seda nii lume- kui vihmasajuga ning isegi kargematel talveilmadel. Rõõm oli näha, et kaamera nendes tingimustes ei pirtsutanud ja toimis nagu üks kaamera toimima peaks.
Pentax on mõelnud ka kasutuskogemusele ja üks asi, milles see väljendub on kasutaja järgi kohandamise võimalus. Kerelolevad Fx1, Fx2 nupud ja 3 kasutaja režiimi pöördkettal lasevad kaamera põhilisi seadeid enda järgi kohandada. Särikompensatsiooni kõrval olev roheline nupp on Pentaxi Hyper operating system nupp, mis pakub kiireid särituse lahendusi erinevatel režiimidel.
Hyper operating süsteemi kasud sõltuvad kasutatavast režiimist. Põlev LED valgus päästiku nupu ümber annab märku, et kaamera on töös. Roheline tuli viitab pildistamise režiimile ja punane tuli viitab videorežiimile.
Kaameral on pööratav ja kallutatav 3-tolline 1037K pildipunktiga LCD. See teeb pildistamise tavapäratutes asendites kordades mugavamaks ja piltide järele vaatamise ning fookuse jne kontrollimise hõlpsamaks. Ekraan ei ole küll puutetundlik, aga sellel on võimalik muuta eredust ja tonaalsust, vastavalt tingimustele. Lisaks saab öiseks fotosessiooniks kasutada unikaalset Night Vision punast LCD valgust.
KF näitab kvaliteeti ka sellega, et pentapeegli asemel on kasutatud pentaprismat. Sellel optilisel pentaprismaga pildiotsijal on ligikaudu 100% katvus ja 0.95x suurendus nig see lihtsustab teravustamise tööd.
Rõõmustav on näha keresisest stabilisaatorit. KF SR (Shake Reduction) süsteem pakub korrektsiooni 4.5 stopi võrra, mis on väga kasulik pildistades hämaramates tingimustes ja filmides. Shake Reduction töötab efektiivselt nii lainurk- kui ka teleobjektiividega.
Olgugi, et tegemist on eelkõige fotograafiaks mõeldud kaameraga, siis on Pentax mõelnud ka filmimis aspektide peale.
Seda näiteks 3.5mm mikrofoni sisendi lisamisega, et soovi korral helikvaliteedi parendamiseks oleks võimalik kasutada kaameravälist mikrofoni. Lisaks on olemas kaugjuhtimise võimalus ja microUSB 2.0 ning microHDMI (type D) ühendus.
Foto: Jan Fred Joab
PENTAX KF AUTOFOOKUS
PENTAX KF AUTOFOOKUS
KF on varustatud 11 autofookuse punktiga, millest 9 on risttüüpi ja nagu peegelkaamerale kohane, siis kasutab see pildiotsijaga pildistades faasituvastusega autofookust. Tegemist on kiire, aga kahjuks mitte kõige täpsema autofookuse süsteemiga.
Pildistades Live View režiimis kasutatakse hübriidset autofookuse süsteemi, mida tutvustati esimesena Pentax K-70 peegelkaameraga. Viimases kasutatakse lisaks faasituvastusele ka aeglasemat, kuid täpsemat, kontrastituvastusega autofookuse süsteemi.
Ideaalis peaks need kaks autofookuse süsteemi harmoonias koostööd tegema ning tagama kiire ja täpse autofookuse töö. Kahjuks reaalsetes tingimustes see veel nii efektiivne ei ole – minu kogemuse põhjal vajab Pentaxi Hybrid AF süsteem veel veidi lihvi, sest toimub liiga palju nö saagimist.
Sellegipoolest on tänu kontrastituvastuse süsteemile hit rate (fookustabavuse määr) Live View režiimil suurem. Seetõttu, kui subjekt on statsionaarne või väikese liikuvusega, on mõistlik kasutada sellistes situatsioonides Live Viewi.
Kuna autofookuse punktid ei kata just kõige suuremat osa kaadrist, siis teravustamiseks ilma kompositsiooni ohverdamata soovitan tutvuda focus and recompose tehnikaga. Isiklikult elusloodust pildistades leidsin ennast põhiliselt pildiotsija ja AF-S režiimil, kasutades focus and recompose tehnikat. Portreefotograafiaks meeldiv abimees on ka inimese näotuvastus.
PILDIVÕIMEKUS
PILDIVÕIMEKUS
See APS-C suuruses 24,2-megapiksline CMOS sensoriga peegelkaamera jäädvustab rikkaliku 14-bitist pildiinfot. Lisaks ilmastikukindlusele on Pentax tuntud ka oma suutlikusele tulla hästi toime nõrkades valgustingimustes – standardne tundlikkuse ulatus on muljetavaldavalt kuni 102400.
Kasutusel on accelerator unit, mis koostöös PRIME MII protsessoriga on disainitud toime tulema kõrgete ISO väärtustega. Selle koostöö tulemusel tagatakse tõhus müratöötlus ka eriti kõrgetel ISO väärtustel, mis tagab elutruud värvid ja detailsuse kogu levinuma tundlikkuse ulatuses.
Loodusfotograafi rõõmuks ei ole Pentax KF mudelil AA (anti-aliasing) filtrit – selle puudumine võimaldab jäädvustada eriti peene detailiga pilte. Kui peaksid ennast leidma pildistamas väga peene detailiga, korduvat mustrit ja märkad oma pildil moiré mustrit (muaree-efekt), siis paanikaks ei ole põhjust.
Sissehitatud AA filtri simulaator suudab SR mehhanismi abil minimeerida soovimatuid nähtusi rakendades säritusel pildisensorile mikrovibratsioone. Efekti tugevust on võimalik kasutajal valida vastavalt tingimustele. AA filter simulator töötab kõige efektiivsemalt kuni 1/1000 säriajaga.
Pentaxi SR mehhanism võimaldab ka Pixel Shift Resolutioni – trikk, millega saab imiteerida kõrgresolutsioonilisi kaameraid. Selle abil nihutatakse pildisensorit ühe piksli võrra ning salvestatakse neli erinevat pilti samast stseenist, mille kombineerimisel saavutatakse tõeliselt kõrgresolutsiooniline pilt, millel on elutruud värvid ja märkimisväärne detailsus – väga ihaldatatud maastiku- ja tootefotograafide seas.
Soovitan Pixel Shift Resolutioni kasutada statiivil ja vähemalt 2-sekundilise taimeriga ja kui kaadris on mõni liikuv objekt, siis tasub aktiveerida ka motion correction.
Lisaks Pixel Shift Resolutionile on KF-il veel nii mõnigi kasulik trikk varuks. HDR režiim võimaldab jäädvustada ka väga kõrge kontrastiga stseene, nagu näiteks päikeseloojang. Kombineerides kolm eri säritusega pilti saavutatakse suure dünaamilise ulatusega pilt – seda selleks, et ei peaks ohverdama failinfot kõige tumedamates või eredamates alades.
Lase loovusel lennata – Multi Exposure (topeltsäritus) režiim võimaldab kokku panna mitu eri pilti, saavutades tõeliselt omapäraseid tulemusi. Soovitan selle režiimiga eksperementeerida, sest tulemused võivad olla väga põnevad.
Neile, kes eelistavad järeltöötlusprogramme vältida ja kõik toimingud kaameras tehtud saada on Pentax KF-il meeldiv lahendus. Nimelt on võimalik põhilised pildikorrektsioonid teha otse kaameras ning valikus on mitmeid erinevaid pildiprofiile. Kolm nendest pildiprofiilidest on eriti omapärased – SATOBI, KYUSHU ja KATEN (viimased 2 eriväljande profiilid).
SATOBI unikaalsed 60. ja 70. aastatega sarnased värvitoonid sobivad näiteks portreefotograafiaks, andes pildile mõnusa nostalgilise tunnetuse. KYUSHU ja KATEN on hooajapõhised pildiprofiilid – KYUSHU on mõeldud sügistoonideks ja KATEN rõhutamaks suviseid toone. Need pildiprofiilid on loodud koostööks Limited seeria objektiividega (info ühilduvuse kohta siin).
Kiire 1/6000 säriaeg võimaldab nö freezida ka eriti kiiret tegevust ja kasutada suurt maksimaalset ava ka päikeselistel päevadel netruaalhallfiltrit kasutamata. Kiire tegevuse jäädvustamiseks on abiks 6 kaadrit sekundis sarivõte.
KOKKUVÕTE
KOKKUVÕTE
Vaadates Pentax KF iseloomujooni, siis leian et tegemist on potentsiaalse esimese kaameraga alustavale loodusfotograafile. Kaameral on suurepärane ilmastikukindlus, hea mürataluvus ja varrukast võtta trikid nagu Pixel Shift Resolution, HDR jne – peaagu kõik, mida üks loodusfotograaf oodata võiks.
Olgugi, et autofookuse karakteristika tõttu on loomade ja lindude nõelteravalt pildile saamine väikestviisi väljakutse, siis muid aspekte arvestades on tegemist oma hinnaklassis ikkagi väga võimeka peegelkaameraga.
KF on kahtlemata sobilik ja teisteks fotograafia valdkondadeks, kus autofookuse võimekus nii suurt rolli ei mängi. Tegemist on konkurentsivõimelise kaameraga ning plussiks on ka Pentaxi laia objektiivivalikuga ökosüsteem.