Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 21. nov. 2024

Rulli end üles

Üles

19 kommentaari

Xiaomi Smart Humidifier 2 nutiniisuti ehk hiirte ja konnade sõda

Xiaomi Smart Humidifier 2 nutiniisuti ehk hiirte ja konnade sõda
Erki Oras

Kas teate, miks on vaja kodus õhku niisutada – eriti veel kütteperioodil? Põhjuseid on tegelikult mitu – unetus ja väsimus, peavalu, nn “pea on paks otsas”, kuiv köha, valulikud ninasõõrmed, ebamugavustunne silmades, kuivanud huuled ja liiga kiirelt kuivavad toataimed.

Niiskem toaõhk seob ka paremini toas lenduvat tolmu, mida satub niimoodi vähem meie silmadesse ja hingamisteedesse. Watches Men

Ühesõnaga tundub, et õhuniisutaja on meie kliimavöötmes vältimatu aksessuaar – vähemalt nendes elamistes, mille küte suudab õhu piisavalt kuivaks muuta. Õhuniiskuse määramiseks oleks vaja omada hügromeetrit ning soovitavaks õhuniiskuseks on 40-60% vahele jääv näitaja.

Mina endale õnneks hügromeetrit soetama ei pidanud, sest see on sisseehitatud Xiaomi Smart Air Purifier õhupuhastajasse, mida ma ka juba siinses blogis arvustada olen jõudnud. Õhupuhastaja näit (u 30%), aga kõneles üsna selget keelt ka selle niisutaja vajalikkuse kohta, mistõttu suunasin pilgu Xiaomi Smart Humidifier 2 poole.

 

Välimus

Väljalülitatud Xiaomi Smart 2 nutiniisutaja meenutab veidi valget silindrikujulist plastprügikasti kuskilt 70-ndate aastate keskelt või lõpust ehk üsna minimalistlik ja kergelt postmodernistliku kaanega. Allservas vonklev juhe muidugi reedab, et tegu on siiski keskmisest prügikastist keerukama seadmega.

Xiaomi Smart 2 õhuniisuti

Asi saab aga hoopis teise jume, kui see sisselülitada. – eriti veel hämaras või pimedas toas. Seade nimelt emiteerib lisaks tihkele veeaurule ka sinakat valgust, mis üldpildi üsna müstiliseks muudab. Meenuvad isegi mingid B-kategooria ulmefilmide eriefektid.

Asjal ei puudu ka oma romantiline külg – hea fantaasia korral võib ennast nutika õhuniisutaja kõrval põrandale kerra kerida ja kujutada ette, et oled kauboi, kes ennast kustuva lõkkeaseme kõrval soojendada püüab. Steriilsevõitu linnakorteris võib see vähemalt visuaalselt vabalt asendada kasvõi kaminat. Õhtuti võib näiteks pere niisutaja ümber koguneda teed või kohvi juua ja omavahel õudusjutte rääkida. 

 

Xiaomi Home rakendus

Tavalisest õhuniisutajast teeb nutika mudeli mõistagi app ning antud konkreetse seadme oma mahub nö. emarakenduse – Xiaomi Home – alla koos mitmete teiste seadmetega.

Xiaomi Home tegi hiljuti oma arengus üsna jõulise hüppe ja nii muutus ka nutiniisutaja kasutamine märgatavalt meeldivamaks, kui see rakenduse eelmise versiooniga oleks olnud.

Xiaomi “äpp” on üldiselt minimalistlik, kuid täiesti funktsionaalne st mina ei leidnud selles midagi puudu ega üle olevat. Seade liitus läbi rakenduse koduvõrguga piisavalt probleemitult ja ühendus püsis stabiilsena kogu testperioodi.

Nutirakenduse abil võis määrata seadmele kindlad tööajad ning samuti seadistada sobiv niisutustase. Neile, kes ise rakendusega väga sehkendada ei viitsi, oli võimalik valida automaatrežiim, mis ise optimeerib niisutusintensiivsuse.

 

Xiaomi Smart Humidifier 2 kasutamine

Kui ma tavaliselt enne seadme kasutama hakkamist püüan sellele läheneda intuitiivselt st oma teadmisi ja kogemusi kasutades, siis seekord võtsin eelnevalt käsile Xiaomi Smart 2 keskmise paksusega manuaali.

Tõtt öelda oli seal nii palju erinevaid keelde ja käske, et esialgu ehmatas see mind päris ära. Ometi võtsin julguse kokku ning täpselt juhiseid järgides panin seadme tööle ja kõik sujus ilma vähimategi probleemideta.

Xiaomi Smart 2 õhuniisuti

Siiski tahaks mõne asja peale ka nina kirtsutada – näiteks on seadme valge pind tõeline tolmumagnet. Eriti veel kui majapidamises peaksid mingid koduloomad olema, siis tõmbab see mõnuga ligi õhus lendlevaid karvu. Samuti suutis mu enda koduloom (5-aastane reibas prantsuse buldog Tiit) selle ühe amokijooksu vältel koos selles sisalduva veega ümber paisata.

Teine asi on nutiniisutaja positsioneerimine ehk siis paigutamine. Tootja esitab sellele mitmeid nõudmisi, millest üks olulisemaid oli see, et seade peaks olema mööblist vähemalt kahe meetri kaugusel. Samuti ei tohiks seda paigutada puitpinnale, mida võib kahjustada seadmest eralduv niiskus. Tegelikult oli manuaalis niipalju erinevaid turvareegleid nagu oleks tegu mingi tuumaseadmega ning vähimgi eksitus pühib maapinnalt nii niisutaja kasutaja kui kogu tema majapidamise.

Minu tagasihoidlik majapidamine eriliste mõõtmega ei hiilga ning ka parima tahtmise juures ei saanud ma seda panna mööblist kahe meetri kaugusele ja samuti on kõikjal mu korteris puitpõrandada. Seega pidin mingite reeglite puhul silma kinni pigistama. Õnneks see mingeid kahjustusi kaasa ei toonud, aga seadme kasutamise sundis lõpetama hoopis üks teine asi, mis oli kahjuks samuti seotud Xiaomiga.

Xiaomi Smart 2 õhuniisuti

Tegu oli siis Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite õhupuhastajaga, mille ma peale selle testimist endale päriseks ostsin – nimelt näitab see seade õhu puhtust. Elementaarne, Watson, eks ole. Nojah, ja siin tundus mulle, et Xiaomi erinevad osakonnad on omavahel sõjajalale asunud ehk õhupuhastajate osakond vs nutiniisutajate osakond.

Niipea, kui õhuniisutaja oli sisselülitatud, siis hakkas õhupuhastaja vaikselt hulluma. Ma ei mäleta täpselt, mis ühikutes puhastaja õhu puhtust mõõtis, kuid tean, et päris hea on veel näiteks 20-30 ühikut. Tavaliselt aga on selle usina puhastaja näit kuskil 2-5 vahel. Kui ma aga niisutaja ööseks sisse lülitasin, siis hommikuks oli õhupuhastaja näit 500 (!!!) ning rakendus teatas mulle, et tegu on ohtliku olukorraga.

Lülitasin niisutaja välja ja juba paari tunni jooksul oli õhupuhtus taas normaalsel tasemel. Lülitasin prooviks niisuti uuesti sisse ja õhupuhasti näit hakkas taksomeetri kiiruse ja järjekindlusega kasvama, jõudes umbes 10 minuti jooksul 44-ni. Sellega ka minu niisutajakatsetused lõppesid.

Õnneks ei jälginud ma õhupuhastajat erilise hoolega nii et testimise algusest oli möödas umbes nädal – ignorance is bliss ehk teadmatus on õndsus. Poleks ma seda õhupuhtuse näitajat jälginud, siis oleks ma kindlasti testinud ka niisutaja võimalust lisada väljuvale niiskusele ka mingit aroomi. Nutiniisutajal nimelt on spetsiaalne sahtel, kuhu saab tilgutada erinevaid õlisid, mis siis rikastaksid seadmest väljuvat õhku.

Lühikesevõitu jäänud testperiood päästis minda ka seadme puhastamisest, millest samuti manuaalis pikalt juttu oli.

Xiaomi Smart 2 õhuniisuti

Täiesti mööda ei saa vaadata ka helitaustast. Selles mõttes, et see nutiniisutaja ei ole täiesti hääletu ka kõige väiksema võimsuse juures. Küll aga on tema tekitatav helitaust mõnevõrra pehmem ja sumedam kui näiteks õhupuhastaja oma.

Ahjaa, niisutaja võttis vett nagu loom. Keskmisel režiimil, mida ma ise kasutasin, kulus üks niisutajatäis vett umbes paari päevaga. See tähendab, et seadmele tuleb jätkuvalt tähelepanu pöörata, kui soovitakse stabiilset õhuniiskust.

 

Kokkuvõtteks

Meid ümbritseva õhu kvaliteet on ülioluline, sest sellest sõltub meie enesetunne ja elukvaliteet laiemalt. Seega tundub, et õhuniisutaja on oluline aksessuaar meie kaugküttega kodudes.

Samas on aga on lisaks niiskusele oluline ka ümbritseva õhu puhtus ja seega peab siin tegema valiku, kas valida niiskus või puhtus. Mina valisin puhtuse, sest lisaks suudab õhupuhastaja teda läbivat õhku ka meeldivalt jahutada, mis oli vägagi meeldiv palavamatel päevadel ja öödel.

Xiaomi Smart 2 õhuniisuti

Iseenesest oli ka niisutaja positiivne mõju tunda. Kui ma tihti hommikuti koeraga jalutama minnes ei suutnud isegi vilistada, sest suu oli sedavõrd kuivanud, siis oli niisutajast ka siin väga konkreetne abi. Ühesõnaga, it works!

Hoolitsege kindlasti oma koduse õhu niiskuse eest. Õhupuhastajate valik on enam kui avar, kuid ma pole üldse kindel, kas nutikat õhuniisutajat ka sedavõrd soodsa hinna eest saab, nagu Xiaomi Smart Humidifier 2 seda pakub. Hingerahu huvides, aga soovitaksin sellisel juhul õhupuhastaja soetamata jätta või vähemalt kasutada neid seadmeid erinevates ruumides.