Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 24. nov. 2024

Rulli end üles

Üles

7 kommentaari

Mängukonsoolide kuningas Wii ning tema lisatarvikud :: Digitest

nintendowiiKui juttu tuleb mängukonsoolidest, meenub enamikule kaasmaalastest otsemald Sony Playstation. Nintendo konsool nimega “Wii” Eestis veel väga populaarne ei ole.

Aga võiks olla. Mujal maailmas on Wii ülimalt hinnatud ja aina populaarsemaks muutub. Viimastel aastatel on Wii müüginumbrite võrdluses teinud pika puuga ära oma lähimatele konkurentidele, kelleks on seesama juba mainitud Sony PS3 ning Microsofti Xbox 360. Eelmisel kuul tarnis Nintendo näiteks üle kahe miljoni Wii mängukonsooli. See oli Wii kõigi aegade rekord. Xbox 360 novembrikuu sama näitaja oli 836 000 ning PS3 näitaja 378 000 konsooli.

Wii konsoolid on maailmas koguni nii hinnatud, et Nintendol oli vahepeal raskusi tellimuste täitmisega. Photopoint sai kauaoodatud mängukastid kätte alles nädal aega tagasi ning praeguseks on neist alles vaid mõned üksikud.

Miks on Wii nii populaarne?

Wii on telekamäng. Nagu iga teinegi mängukonsool ühendatakse ka see teleriga. Wii sees peidab end WiFi moodul, mis teeb võimalikuks konsooli internetis surfamiseks kasutada ning veebist uusi mänge alla laadida. Sellist funktsiooni omavad Wii konkurendid samuti.

Wii on aga neist teistest üpris erinev. Teiste konsoolidega saab mängida peaasjalikult mänge, mille juures on vaja vaid oma näppe liigutada. Wiiga saab ka selliseid mänge mängida. Neile lisaks aga ka veel selliseid, kus saab peale näppude liigutada ka käsi, jalgu ning tervet keha.

See saab võimalikuks tänu juhtpuldile, mis näeb välja nagu tavaline telekapult, kuid on siiski midagi hoopis enamat.

See suhtleb konsooliga juhtmevabalt – bluetooth-ühenduse kaudu. Pulti on sisse ehitatud kiirust mõõtvad sensorid ning infrapunaandurid mis on võimelised määrama puldi asukoha kolmemõõtmelises ruumis.

Selline tehnoloogia võimaldab luua mänge, mille sihtgrupiks on teismeliste arvutinarkomaanide kõrval ka täiesti tavalised inimesed ning need, kes muidu klahvideklõbistamisest palju ei hooli – asugu need klahvid siis klaviatuuril või mängukonsooli juhtpuldil. Mingid kuud tagasi juhtusin uudistesaatest nägema klippi, kus Wii konsool oli ostetud ühte Saksamaa vanadekottu ning vanurid paistsid seda lausa jumaldavat.

Lisatarvikud muudavad mängitavad mängud realistlikumaks

Kiiruse- ja asukohatundlikule riistvarale üles ehitatud mängud on avanud nii Nintendole kui ka teistele firmadele hoopis uue ärisuuna – tarkvara kõrval saab Wii mängukonsooli juurde müüa ka riistvara.

On Wii mänge, kus on võimalik piljardit mängida – kuule saab sihtida ka konsooliga kaasas oleva puldiga, kuid märksa mugavam ja realistlikum on mäng siis, kui seda saab teha spetsiaalselt Wii piljardimängu jaoks valmistatud kiiga. Samamoodi on tennist parem mängida, kui sul on tavalise puldi asemel käes reket.

Selliseid lisatarvikuid müüb Nintendo ise ning sellega tegelevad ka teised firmad. Julgen väita, et hetkel on Photopointis Eesti kõige laiem Wii mängukonsooli tarvikute valik. Järgnevalt vaid mõned neist:

Nunchuk

Jaapani relvast, mille kahte puuosa ühendab lühike kett, on see juhtpult oma nime saanud.

Tegelikult see siia nimestikku hästi ei passi, kuna ei ole müügil eraldi lisatarvikuna, vaid kuulub Wii konsooli komplekti koos juhtpuldi, sensorriba ja konsoolialusega. Siiski on aga lisavarustusena võimalik juurde osta teine Nunchuk, et mitu inimest korraga konsoolil mängida saaksid.

Nunchuk on ilusti pihku istuv kontrollpult, mille saab kaabli abil ühendada Wii peapulti ning nii – Nunchuk ühes ja pult teises käes on siis võimalik mängida.

Wii Zapper

Zapper on karkass, mille peale saab kinnitada nii puldi kui ka Nunchuk`i.

Selliselt näeb zapper välja nagu tulirelv. See ongi mõeldud kasutamiseks mängudes, kus peab midagi tulistama või sihtima. Pisikest demo, kus näidatakse zapper`it action`is võib vaadata Nintendo veebilehel.

Juhtmevaba komplekt Nunchuk`ile

Enne mainisin, et Nunchukil ei ole funktsiooni ühenduda otse bluetooth`i kaudu Wii konsooliga. Nunchuk`i peab ühendama juhtme abil Wii peapuldi all olevasse porti. Nii aga võib mängides kõhu pealt üle jooksev kaabel üpris segavaks faktoriks osutuda.

Lahendus sellele probleemile on see juhtmevaba komplekt. Selle üks osa kinnitub juhtpuldi porti ning teise sisse tuleb susata Nunchuk. Nii ei pea enam muretsema et Nunchuk`it ja pulti omavahel ühendav juhe kuhugi kinni jääb või mingil muul kombel mänguvabadust piirama hakkab. Pole juhet – pole probleemi.

Klassikaline juhtpult

See pult ühildub samamoodi nagu Nunchuk, Wii juhtpuldi allservas olevasse porti. Klassikaline juhtpult on traditsioonilise nuppude paigutuse ja kujuga. See ei oma kiiruse- ja asukohatundlikke funktsioone ning on mõeldud vanemate mängude mängimiseks.

Need vanemad, klassikalised mängud on alla laetavad Wii “Virtual Console” mängude andmebaasist. Klassikalist juhtpulti saabki kasutada ainult nende vanemate mängude mängimiseks. Mõne Virtual Console Mängu jaoks sobib ka Wii tavaline juhtpult. Lähemalt saad uurida siit.

Wii rool

Wii puldile on loodud hulgaliselt nutikaid edasiarendusi erinevate mängude jaoks. Üks prktilisemaid neist on rool.

Rool ei ole mitte midagi muud kui karkass, mille sisse saab asetada Wii puldi. Loomulikult saab oma rallid sõidetud ka paljast pulti käes paremale-vasakule pöörates – rooliga on see aga tunduvalt mugavam.

Selliseid karkasse on Wii mängukonsoolile loodud hulganisti – mõõgad, köögitarbed, poksikindad, piljardikii, tennisereket, goflfikepp ja nii edasi.

Wii tasakaalulaud

Wii tasakaalulaud on kõigist Wii konsooli lisatarvikutest kindlasti kõige kuulsam ning nõutum. Se on umbes A3 mõõtmetega lapik kastikene, mis suudab mõõta sellel seisva inimese kaalu ning arvutada välja tema raskuskeskme.

Tasakaalulaud teeb võimalikuks üle 40 selle jaoks loodud treeningu ja mängu. Sellel on võimalik teha joogaharjutusi ja jõutreeningut (kätekõverdused ja muud harjutused). Samuti saab sellel mängida tasakaalu nõudvaid sportmänge, nagu slaalom, suusahüpped jne. Vaata lähemalt Nintendo veebilehelt.

Wii Fit on ideaalne näide sellest, kuidas Nintendol on õnnestunud mängukonsooli – mis tavaliselt on teismeliste poisinolkide lummaja – teha atraktiivseks ka näiteks keskealiste naisterahvaste hulgas, kes mängimisest suurt ei hooli aga saleda joone hoidmisest küll.

Ülevaade ilmus algselt Photopointi Ajaveebis 20.12.2008