Technics AZ100 juhtmevabad kõrvaklapid rokivad sajaga
Olen oma arvustustes vist juba korduvalt maininud, et heast asjast on mõnus ja kerge tõtt kirjutada. Teistest küljest jälle ainult head kirjutada on ka üsna igav – ei mingit draamat, vastuolusid ega pinget. Lisaks kipuvad inimesed positiivset infot unustama palju kergemini kui negatiivset.
Jaapani firma Technics juhtmevabade kõrvaklappide viimase mudeli Technics AZ100 puhul pidin igatahes kõvasti pingutama, et selles meepotis ka mõned tõrvatilgad leida. Ja nagu alati annan ka seekord oma parima, et pilt võimalikult objektiivne saaks.
Suurema selguse saavutamiseks kasutan ma võrdlusmomenti oma lemmik kõrvasiseste juhtmevabade kõrvaklappidega… Technics AZ80.
Technics AZ100 disain ja välimus
Väliselt on nii Technics AZ80 kui AZ100 klapitopsid praktiliselt eristamatud – vähemalt kuni need täpselt üksteise kõrval ei seisa.
Kui neid kõrvuti päris lähedalt uurida, siis saab aru, et uuem mudel on vanast terakese väiksem ja saledam. Kõrvaklappe karbist välja võttes on nende vahe siiski märgatavam ehk AZ80 mudel on AZ100 versiooniga võrreldes kobakam. Visuaalselt see ehk niimoodi silma ei torkagi, kuid just klappe näpu vahele võttes tunned, et AZ80 on tüki maad toekam tükk.
Klappide kõrvapanekul ja kõrvast võtmisel on see vähemalt minu töntside sõrmede puhul isegi eeliseks, kuid kõrvas on väiksemad ja kergemad AZ100 klapid siiski märksa mugavamad. Klappide puhul meeldib ka see, et need on pealt lamedad, mitte munajad nagu mõned populaarsed mudelid.
Karbi välimuse juures võiks muidugi veidi norida selle üle, et Technics on mõlema puhul teinud alumiiniumist, vaid karbikaane ning alaosa puhul on tegu plastiga. Arvestades, et tegu on ikkagi firma väärikate lipulaevadega oleks võinud ju kogu karbi metallist kokku väänata.
Minu arvates pole kõige parem koht kokkuhoiuks, aga üldmulje on tänu metalselt läikivale kaanele siiski piisavalt soliidne, et seda kasvõi kostüümi või ülikonnaga koos eksponeerida.
Technics nutirakendus
Tarkvararakendus on iga endast lugupidava juhtmevaba kõrvaklapi tootja lahutamatu digitaalne osa ja Technics kõrvaklappide (nuti)tarkvara ehk “Technics Audio Connect” on siinkohal meeldivalt intuitiivne.
Kõik funktsioonid, mida kasutaja suurema tõenäosusega näppida tahab, olid kenasti õiges kohas välja toodud. Samas need, mida igapäevaselt muuta pole vaja, jäävad diskreetselt varju.
Kasutaja käsutuses on 8-ribaline ekvalaiser, millele juba mugav eelhäälestus tehtud st kasutaja saab valida erinevatele muusikastiilidele sobiva tuuningu (direct, bass, super bass, vokaal, dünaamiline jm).
Lisaks saab teadlikum kasutaja salvestada ka kolm just endale sobivat eelhäälestust. Mina isiklikult eelistasin dünaamilist helipilti, kuid helipurist saab valida ka näiteks direct eelhäälestuse, mis jätab heli võimalikult neutraalseks, ega mudi seda mingil moel.
Tarkvara abil saab sisselülitada ka ruumilise helirežiimi (spatial audio). Tuleb tunnistada, et alguses suhtusin ma sellesse võimalusse üsnagi skeptiliselt, kuid tegelikult ületas see minu ootuseid märkimisväärselt st heli muutus tõepoolest ruumilisemaks ja sügavamaks.
Rakendust kasutades tabasin paaril korral fenomeni, et kui klapid olid juba telefoniga ühendatud, siis Technicsi enda rakendus neid iga kord üles ei leidnudki.
Kuna klappide kasutamist see tegelikult ei seganud, siis ei pööranud ma sellele ka erilist tähelepanu. Neid, kes aga armastavad pidevalt klappide seadeid muuta, olen ma igatahes hoiatanud.
Isiklikult aga olen ma üsna laisk, et käigu pealt hakata klapirakendust näppima. Kui nüüd üdini aus olla, siis peamine asi, mida ma rakenduse abil tegin oli eelhäälestatud ekvalaiserirežiimi valik. Juba Technics AZ80 puhul oli minu eelistuseks Dynamic-häälestus ning AZ100 puhul kasutasin sedasama.
Technics AZ100 heliomadused
Technics AZ100 kõrvaklapid on oma eelkäijaga võrreldes läbi teinud mitmeid arenguid. Tegelikult ongi nende arenguhüpe sedavõrd suur, et isegi mudelinumeratsioonis hüppas 80 pealt 100 peale, kuigi tavapärane oleks olnud numeratsiooni kasv vaid kümne võrra.
Paraku jätsid kõik need uuendused mind isiklikult külmaks, aga heli ei jätnud ja siin tunnen, et olen sellise mudeliuuenduse isiklikult igati ära teeninud.
Vahe eelmise mudeliga oli piisavalt suur, kuigi ka AZ80 heli oli silmapaistvalt hea, aga rõhutan veelkord, et tegu on minu personaalse arvamusega, sest need juhtmevabad kõrvaklapid ei sobi minu arvates mitte iga muusikaga, vaid eeskätt sellisega, mis mulle meeldib.
See tähendab jazzi, klassikalist, ambienti, naturaalpille, vokaali, isegi EDM-i. Toore ja jõulise rocki või metali tarvis võib nende klappide heli osutuda liiga rafineerituks.
See aga ei tähenda, nagu oleks helipilt olnud kuidagi jõuetu või verevaene, oh ei, kaugel sellest. Minu jaoks oli tegu esimeste kõrvasiseste juhtmevabade klappidega, mis saavad vääriliselt hakkama isegi sümfoonilise muusikaga, olles samaaegselt jõulised, detailsed ja ruumilised. Tegu on äärmiselt haruldase kombinatsiooniga mu arvates.
See, et rocki-metali puhul sellisest toorest energiast ja rämedusest väheks jääb on teisest küljest jälle isegi hea, sest hästilihvitud heli võib rahulikult kuulata pikki tunde, ilma, et kõrvad väsiksid.
Sümfooniline muusika neis klappides meenutas mulle ühte korralikku võileiba, kus musta leiva käärule on määritud rikkalikult võid, millel puhkab sõrmepaksune viil mahlakat maasuitsusinki – maitse on enam kui külluslik, samas on kõik maitsed hõlpsasti eristatavad.
Põhiline, millega need klapid mind ära võlusid, oli nende äärmiselt loomulik ja naturaalne heli, mida kuulates paratamatult mõtled, et jah, just selline antud muusika saund peabki olema.
Kasutuskogemus & uuendused
Öeldakse, et esimene mulje on kõige olulisem. Midagi pole teha, aga mulle väga meeldis, kui juba esimesel kõrvapanekul helisevad klapid kristalselt ja teatavad, et on ühendatud (telefoniga mõistagi). See lõi minu jaoks kohe sellise positiivse eelhäälestuse.
Technics AZ100 kõrvaklappide üheks tugevamaks küljeks on kindlasti mugavus. Võrreldes oma eelkäijatega on värsked klapid märksa väiksemad ja kergemad, mis muudab ka nende kõrvas hoidmise peaaegu märkamatuks.
Samas aga raskendavad vähenenud mõõtmed ja kaal nende manuaalset manipuleerimist ehk siis klapikarbist väljaurgitsemist ja sinna tagasipanekut. Vähemalt minu töntside sõrmedega pidin olema topeltettevaatlik võrreldes eelmise mudeliga, et klapikesed näppude vahelt minema ei lipsaks.
Tugevuseks tuleb lugeda ka kasvanud akuiga. Mul ei õnnestunud kuidagi ära oodata akude tühjenemist, nii et mingil hetkel panin lihtsalt igaks juhuks pooltäis klapitoosi koos klappidega laadima.
Uute klappide üheks unikaalsemaks omaduseks tuleks ilmselt lugeda kolmepunktilist Bluetooth-ühendust. See tähendab, et klapid võivad olla paralleelselt ühendatud koguni kolme eri seadmega. See muidugi ei tähenda, et saad kuulata kolmest seadmest korraga, vaid võid heliallikaid lihtsalt väga kiiresti ja mugavalt vahetada.
Teiseks uuenduseks, mida samuti veel vaid väheste klappide juures leiab, oli klappide mikrofoni AI mürasummutus. Põhimõtteliselt eemaldab see klappide kasutaja telefonikõnest tema taustamüra, samas aga muutub ka hääl häirivalti plekiseks ja kõlatuks.
Klappide mürasummutus oli selline kirik keset küla, siin polnud midagi, millest võiks koju kirjutada. Samas aga polnud ka midagi ebameeldivat – selline harju keskmine ühesõnaga.
Kõige suuremaks nö tõrvatilgaks kasutamise juures oli nende klappide puutetundlikus. Tavaliselt tähendab see klappidele sõrmega koputamist või vajutamist või silitamist.
AZ100 klapid aga olid sedavõrd tundlikud, et piisas neid vaid näiteks krae või mütsiga kuidagi riivatagi, kui nad sellele koheselt ka reageerisid. Põhimõtteliselt võiks ju selline ülitundlikkus kuidagi toregi olla, aga mind isiklikult ajas see küll pigem närvi.
Kas tasub osta Technics AZ100 klapid?
Peamiseks argumendiks Technics AZ100 soetamisel on vaieldamatult helikvaliteet – need on kõrvaklapid inimesele, kes suudab seda muidugi ka piisavalt eristada ja hinnata. Neile, kes kuulavad ka sellist muusikat, mis väärib detailset, avarat ning naturaalset helipilti.
Selliseid inimesi, muuseas, ei pruugi ollagi väga vähe, sest kui mul testperioodi ajal tekkis soov sellised ka endale soetada, siis tuli välja, et väga lihtne see ei olegi.
Asi oli selles, et globaalne nõudmine oli ületanud pakkumise ning uute klappide saabumist pidi alles ootama. Sellist kammi pole mul küll kunagi varem ühegi teise klapiga tekkinud. Ja kõrge globaalne nõudlus on parim tunnistus kõrvaklappide (ja tegelikult mistahes muu toote) headusest.
Paljude jaoks saab nende klappide ostmisel ilmselt takistuseks hind. Samas aga inimesed, kes suudavad head heli ka vääriliselt hinnata, saavad aru, et korralikku kvaliteeti ei saagi peotäie vaskmüntide eest ning maksavad stoilise rahuga küsitud hinna.