Canon Powershot S100 – taskutäis headust :: Digitest
Canon on taaskord üllitanud ühe omapärase kompaktkaamera – PowerShot S100. Selle aparadi eelkäija S95 pani maha kõva märgi, milleni püüelda. Kui heast küljest S100 end näidata suudab, selgubki järgnevatelt ridadelt.
Canon Powershot S100 tehnilised omadused:
- 12,1 MP CMOS-sensor
- DIGIC 5 protsessor, optiline pildistabilisaator
- 5× optiline suum (35mm ekvivalendina 24-120 mm)
- Objektiivi juhtrõngas, müravähenduse juhtimine ning RAW
- GPS
- Full-HD video
- 3,0-tolline vedelkristallekraan
Just nagu piltidel näha, on tegu välimuselt väga soliidse ja pisut isegi tagasihoidliku kaameraga. Miski ei reeda, et must kest sisaldab suurepärast optikat ja head sensorit. Kaamera matt pind lisab käes hoidmisele kindlust, samuti on võrreldes eelkäijaga lisandunud kerest välja ulatuv plastriba.
Välklambi lahendus on sarnane teistele kõrgema hinnaklassi kompaktkaameraile. Nimelt on välklamp tavalise pildistamise ajal kaamera sees peidus ja alles välgu sisse lülitamisel liigub see automaatselt välja. Plussina võiks välja tuua selle, et välgu valgus on objektiivi keskmest kaugemal, kui tavaliste kaamerate puhul. Väike miinus on ehk see, et mõnikord kippusid sõrmed avanevale välgule ette jääma.
Tihtilugu on kompaktkaamerate suurimaks veaks kehv kasutusmugavus. Seda nii menüü kasutamise, kui välise ergonoomika poolest. Canon S100 puhul pole neid eeltoodud miinuseid kuskil näha. Nuppude asetus on väga mugav ja loogiline. Kõik nupud on vaid mõne sentimeetrise liigutuse kaugusel.
Eriti meeldivad mulle kaks kerimisrõngast. Üks, mis asub funktsiooninuppude ümber ja teine, mis on paigutatud objektiivi ümber. Just selle objektiivi ümber oleva kerimisrõnga abil on võimalik väga kiiresti muuta mitmeid parameetreid. Selle alla saab seadistada ISO, särituse, ava ja muude parameetrite kiirmuutmise. Asi, mis on peegelkaameraga pildistades väga kätte harjunud. Küll pisut teise koha pealt, kuid siiski väga mugav ja kiiret pildistamist võimaldav lisa. Kindel plusspunkt Canoni inseneridele.
ISO test.
Ei saa üle ega ümber ka taaskord kaamera tehnillise võimekuse mõõtmisest. Allpool on kokku pandud kompilatsioon erinevate ISO väärtustega tehtud piltidest. Alustasin 80-st ja lõpetasin 6400-ga. Vahemik 80-400 sai vahele jäetud, kuna sealne pilt oli kõikidel väärtustel ideaalselt puhas. Väärtustel ISO640 ja ISO800 on pilt samuti praktiliselt täiesti puhas, alles 1250 juures tuleb sisse teatud teralisus. Aga sedagi on märgata vaid 100% kroppimise juures.
Sensori ja tarkvara arendusega on Canon igatahes selle kaamera puhul küll kümnesse pannud. Väga kõrge tundlikkusega on võimalik teha igati häid pilte. Hea võimalus kehvemat valgust ka täielikult ära kasutada.
Testpildid.
Testimiperioodil oli ilm kohati pisut heitlik ja seega jäid parima valgusega pildid tegemata. Küll aga proovisin S100 öösel pildistamise jaoks mõeldud programmi, millega tehtult olen pannud ülevaatesse kaks pilti. Kaamera teeb rea pilte ja siis tarkvaraliselt pannakse neist üks kokku. Tulemus pole küll sama, mis statiivilt pildistades, kuid käest tehtud pildi kohta on tegu üllatavalt hea asjaga.
Kuna valgust oli antud piltidel juba väga vähe, jäin saadud tulemusega igati rahule. Piltidel klikkides avaneb suurem, maksimaalse resolutsiooniga, otse kaamerast tulnud fail.
Video tegemise võimalus.
Canon S100 võimaldab teha suurepäraseid FullHD videosid. Siiski pakkus mulle rohkem huvi kaamera lisafunktsioon, millega sai teha kiirsalvestusi. Nimelt on kaameral kaks režiimi:
640×480 px – 120 kaadrit sekundis kiirusega salvestus ja
320×240 px – 240 kaadrit sekundis kiirusega salvestus.
Proovisin neid mõlemaid erinevates olukordades ja jäin tulemusega igati rahule. Väikese miinusena nende režiimide puhul võib vaid märkida ära heli puudumise, kuid kiirsalvestuse korral ei tunnegi sellest eriti puudust. Üks näidis ka allpool lingina failile ja Youtube keskkonnale.
Osta või mitte?
Kokkuvõtteks ei oska ma teha muud, kui vaid kaamerat kiita. Nii head taskufotokat ei ole minu käed tükk aega käes hoidnud. Kõik, mis kaamerale külge pandud, on tehtud ülima põhjalikkusega. Kasutusmugavus ja tehniline võimekus on viidud tipptasemele. Kaamera on väike, aga väga tubli, suurepärane täiendus või isegi asendus raskele ja kobakale peegelkaamerale. Canon S100 on väärt igat temasse investeeritud eurot.