Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 21. nov. 2024

Rulli end üles

Üles

7 kommentaari

Asus Eee Pad Transformer tahvelarvuti :: Digitest

Tahvelarvuteid on viimase aastaga siginenud nagu seeni peale vihma. Tootjaid on turule tulnud viimase aastaga väga palju. Näiteks Archos kes üritab sind üllatada madala hinnaga, HTC oma Sense UI (user interface) lisaga, LG Optimus 3D kaameraga, Samsung – hoopis visuaalselt iPad’i klooniga.  Mõned neist paremad, mõned mitte niivõrd head. Asus EEE Pad Transformer see-eest kuulub tahvelarvutite koorekihti, mis ilmselgelt konkureerib Apple iPad2’ga. Mis teeb sellest tahvlist niivõrd hea arvuti, saate kohe teada.

Tehnilised andmed

  • Protsessor : NVIDIA® Tegra™ 2 kahetuumaline
  • Ekraan: 10,1″ LED valgusega WXGA (1280×800), 10 sõrme multi-touch tugi, kriimukindel klaas
  • Operatsioonisüsteem: Android 3.0 Honeycomb*
  • Kõvaketas: 16-32GB + WebStorage üheks aastaks**
  • Mälu: 1GB, microSD kaardipesa
  • Kaamera : 1,2 MPix esikaamera, 5 MPix tagakaamera
  • GPS: jah
  • Võrgud: 2.4GHz WLAN 802.11 b/g/n, Bluetooth V2.1+EDR
  • Audio : 3D stereo, SRS premium sound, stereo kõlarid, mikrofon
  • Sisend- ja väljundpesad : 1× 2-in-1 audiopesa (kõrvaklappid/mikrofonisisend), 1× mini HDMI 1.3a
  • Klaviatuur: Mobile Docking: Keyboard Touch Pad 2× USB 2.0 2× Docking port (Host + Client) 1× Card Reader (MMC/SD/SDHC) 1× 24.4Wh aku***
  • Aku: 9,5 tundi – 16 tundi***
  • Mõõdud: 271 × 171 × 12,98 mm
  • Kaal: 680g.
  • * Artikli kirjutamise ajaks on väljastatud ka Euroopas Honeycomb 3.1 uuendus. Teisisõnu, kui seade tuleb vanema versiooniga, siis uuendab end kohe versioon 3.1 peale.
  • ** Mudeliti erineb kõvaketta maht, on saadaval hetkel nii 16GB kui ka 32GB kõvakettaga seadmeid.
  • *** Asus EEE Pad Transformerit müüakse nii klaviatuuriga, kui ka ilma klaviatuurita.

Disain

Esmamulje on väga sümpaatne. Tagumine pool on meekärje laadne, head haaret pakkuv. Külje peal jookseb metalne raam, mis annab tugevust juurde. Ning mis kõige parem – eesmine pool on ühtlaselt sile, pakkudes maksimaalset mugavust. Võrdluseks soodsamad seadmed, millel tavaliselt ekraan asub millimeetri võrra ülejäänud korpusest allpool, tekitades ebamugavad ääred. Kahjuks on ekraani ümber lai äär, mis kohati tundus liiga lai. Samas leidsin, et teatud situatsioonides oli laia ääre lisamine funktsionaalne – nimelt ühe käega hoides ei läinud sõrmed ekraanialale.

Nuppude & väljundite paigutus on hästi läbi mõeldud ning miski otseselt ette ei jää.  Vasakul poolel ülemisel äärel on pisike sisse-välja lülitamise nupp ning selle all füüsiline helitugevuse reguleerimise nupp. Paremale poole on paigutatud HDMI C (1.3 a) väljund, kõrvaklappide väljund/mikrofoni sisend, mis on standartne 3.5mm pesa ning ka microSDHC kaardi pesa.

Alumisel äärel leiab pesa, kuhu ühendada USB kaabel arvutiga või dokiga ühendamiseks. Lisaks sellele saab sealt otse tahvlit laadida.

Klaviatuuril asub lisaks samamoodi USB port arvutiga ühendamiseks/laadimiseks. Lisaks sellele veel mälukaardi lugeja, mis toetab SD/SDHC/MMC kaarte.

Ekraan

10.1″ IPS paneel, lahustusvõime 1280×800 pikslit ning 10 sõrme korraga kasutamine, kõlab uhkelt? Tegelikult on nende tehniliste andmete taga ka pisikesed agad.  Ühest küljest suur ekraan oma suure lahustusvõimega annab väga mugava kasutamiskogemuse. Eriti kui veebi sirvida. Näiteks ei pea muretsema veebilehtede kehvade mobiilvaadete pärast, tahvelarvuti laeb vaikimisi täisvaate kuna piksleid on piisavalt.

Sõltumata sellest, kas sa lesid õhtul voodis, tugitoolis või kitsal rongiistmel – Transformeri saab igal pool mugavalt kätte võtta, ilma et loobuksid värvidest või ekraani heledusest kehva vaatenurga tõttu. Eks ta natuke jääb alla Samsungi poolt kasutusele võetud AMOLED ekraanile, kuid on siiski piisavalt hea.

Olgugi, et viimistlus on pealt läikiv, ka ereda päikese käes kompenseeris taustvalgustus selle kenasti. Lisaks sellele suudab ekraani taustvalgustust automaatselt reguleerida, mõõtes ümbritseva valguse intensiivsust.

Miinusküljeks jäi klaviatuuri kasutamine ekraanil. Nimelt, kuna ekraan on suur ja sellele lisatud pea tolli jagu musta raami ümber, siis rõhtasendis käigu pealt trükkimine on raskendatud. Kahe käega tahvlist kinni hoidmine ja pöialdega trükkimine ei tahtnud kohe üldse välja tulla. Samas, kui ekraan keerata püstiasendisse, siis ei ole probleemi. Pöidlad ulatuvad kõikidele klahvidele, klaviatuuripaigutus normaalne ning klahvid siiski piisavalt suured. Suuremate kirjatööde jaoks siiski soovitan kasutada doki klaviatuuri – siis on töö tegemine kohe väga lihtne.

Tarkvara

Android 3.0’ist siinkohal me rääkima parem ei hakka, vaid alustame kohe 3.1 juures. Esiteks on kasutajaliides väga mugavalt viimistletud. Pole liigseid vilesid ja kellasid peale pandud. Mis mulle meeldis väga, oli lõpuks üks korralik Gmaili widget, mis näitas kenasti viimaste kirjade eelvaadet.

Positiivne külg Android 3.1 juures on ka see, et klaviatuuri USB host porti on võimalik fotoaparaate jms seadmeid taha ühendada ning pilte ümber laadida. Või näiteks uus programm, DSLR Controller, mis lubab Canon EOS seeria kaamerat juhtida tahvelarvutil.

Lisaks võid sa samamoodi ühendada USB host porti kasvõi tavalise arvutihiire ning seda kasutada tahvli juhtimiseks. Ning mis mäguritele võib väga meeldida – saab ühendada mängupuldi (gamepad, joystick) USB või bluetooth kaudu, andes Androidil mängimisele uue mõõtme.

Mis veel versiooni 3.1 juures lisandus, on näiteks widget’ite mõõtude muutmine töölaual. Olgu see siis e-kirjade eelvaade, kalender või pildigalerii eelvaade – vastavalt oma soovile saad muuta välimust või mõõtmeid.

Android veebilehitsejale lisandusid ka mõned huvitavad lisad. Nüüd lubab näidata HTML5 baasil olevaid videosid, või noh, kuipalju neid veebis ikka hetkel on. Lisaks korralik tugi populaarsetele veebistandartitele, nagu CSS3D animatsioonid ja CSS fikseeritud paigutus kõikidele lehekülgedele, sõltumata kas mobiilne vaade või klassikaline. Maakeeli ja lühidalt – veebilehekülgede kuvamine on selline, nagu ette nähtud.

Kaasa pandud kontoritarkvaraga (Polaris Office) on võimalik enamus dokumendifailid avada ja ka ise luua. Eks Asus sihtiski oma Transformeriga sihtgruppi, kes soovib pigem tööd teha, mitte meelelahutusseadmega tahvelarvutit kasutada. Kuigi viimasena toimib ka väga edukalt.

PC Sync tarkvara lubab ka sünkroniseerida arvutis oleva meilikliendiga, mis kahjuks küll disainitud Microsoft Outlook jaoks, kuid siiski toimib korrektselt.

Multimeedia

Integreeritud kõlarite kohta pole ühtegi halba sõna öelda. Arvestades seda, et tegu on ikkagi tahvelarvutiga, teevad kõlarid võrdlemisi head häält. Liigseid moonutusi need sisse ei toonud ning helipilt väga lame ei olnud. Kui aga kasutada kõrvaklappe, siis on tulem väga hea: puhas ning moonutustevaba heli.

Halvaks aga osutus kaamera. Tagumisel poolel olev 5MP kaamera pildid tulid väga pastellsete värvidega ning võrdlemisi mürased. Hea küll, tegu pole fotoaparaadiga, aga… kui juba tahvelarvuti ekraanilt vaadates pildid kaootilised tunduvad, on midagi nihusti küll. Eespoolel olevast kaamerast pole ka hetkel eriti kasu, kuna Skype veel ei toeta sellel seadmel videokõnesid, ning enda pildistamist oleks mõistlikum teha sellisel juhul pigem telefoniga.

Kui pildid olid juba halvad, siis ei tasu loota eriti kõrge kvaliteediga videotki. Täpselt nii see ongi. Lubatakse küll HD videot (1280×720 pikslit), kuid HD’d lõpptulemuses pole nagu ollagi. Liigne müra ja välja pestud värvid ei tee tahvelarvutiga tehtud video vaatamise üldse meeldivaks.

Filmide mahamängimise võimalustega on Asus selle seadme puhul küll natuke liiga tagasihoidlikus jäänud. Pole juurde pandud enamlevinud videodekoodreid. Hetkel ei saa korralikult vaadata populaarseid MKV, DIVX jms faile. Olgugi, et Marketis on saadaval hulgim programme, mis võimaldavad nende taasesitamist, ei ole need hetkel kõige paremad. Lahendus oleks kui VLC Player muutub saadavaks Honeycombile.

Ühendused

Mis nüüd ühendustesse puutub. GPS’i võimekus jätab natuke norida. Kohad kus mul HTC Desire telefon töötas veel väga edukalt, Transformer ei pruukinud enam asukohta määratleda. Samas oli seda väga mugav kasutada ülemõõdulise naviseadmena.

Väga häirivaks muutus fakt, et puudus arvutiga ühendamiseks või laadimiseks standardne USB port. Vähe sellest, kahjuks aku laadimine ei toimi läbi arvuti, peab panema kaasa pantud laadija vooluvõrku ning seda kasutama. Iseenesest pole see halb lähenemine, kui olemasolev kaabel nii lühike poleks.

Olgem ausad, Asus, vähemalt 3G sa oleks võinud ka sisse panna. Tahvelarvuti eesmärk on ju olla tubli mobiilne kaaslane kõikjal mujal kui kontoris või kodus, kus WiFi võrk olemas on.

Klaviatuur ja puuteplaat

Olgem ausad, Netbookid sureks välja kui Transformer oleks 150€ soodsam. Dokil olev klaviatuur on väga täpse reageerimisega. Klahvide käik on mõnus, mitte liiga jäik ega pehme. Klahvide suurused, netbooki kategoorias, on piisavalt suured ning klahvivahed ei jää ebamugavalt väikeseks. Pikemate kirjatööde kirjutamine “tahvelarvutil” on nüüdsest ikkagi väga mugavaks tehtud.

Mis puutub puuteplaati.  Niivõrd kuivõrd selle võimekust hinnata saab. Eks see oli omamoodi kogemus Androidiga, näha kursorit ekraanil liikumas. Jällegi, veebis sirvides või kirjatööd tehes andis väga palju kasutamismugavust juurde.

Lisaks kõigele on klaviatuuri ja ekraani omavaheline ühendamine väga hästi läbi mõeldud. Kergelt saab omavahel ühendada või lahti võtta. Võrdluseks kõrvale üks analoogne tahvelarvuti – Acer Iconia Tab. Viimasel oli lahend väga robustne ning halvasti kasutatav. Plusspunkt Asusele hea lahendi eest.  Kui klaviatuur külge ühendatud, saab tahvli kokku voltida nagu tavalise netbooki ja kaasa võtta. Lisaks kõigele, ühendusmehhanism on piisavalt õhuke, et mitte igale poole taha kinni jääda.

Kokkuvõte ning hinnang

Plussid:

  • väga hea ekraan
  • disain
  • Android 3.1
  • Klaviatuur ning puuteplaat dokil
  • hea aku vastupidavus

Miinused:

  • nõrk GPS
  • 3G puudumine
  • liiga lühikene kaabel
  • arvuti kaudu ei saa akut laadida
  • kaootiline kaamera
  • liiga lai äär ekraani ümber

Nagu igal seadmel, omade plusside ja miinustega, on oma sihtgrupp. Transformeri puhul võiks see olla inimesed, kes tahavad netbooki asemel midagi muud. Sobib ta ju väga hästi ülikerge sülearvuti või netbooki asemele. Ning lisaks sellele – kui klaviatuur küljest võtta – on tegu väga kerge ja mugava kaaslasega, mida kaasas kanda. Loota võib, et järgmise versiooniga tuleb ka sisseehitatud 3G võimalus.

Asus EEE Pad Transformer TF-101 tahvelarvutid Photopintis