Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 21. nov. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Asus Zenbook UX32VD sülearvuti – õhuke ja asjalik :: Digitest

Silver Pik

Ultrabookid on viimase aja tõusev trend, millega proovivad enamus arvutitootjad kaasa minna. Sai see kõik ju alguse Apple MacBook Air rüperaalidest ning nagu traditsiooniks on kujunenud – peavad teised ka ju näritud õunale koha kätte näitama. Erand ei ole selle koha pealt ka Asus.

Asus Zenbook UX32VD on viimane üllitis Asuse ultrabookide seeria sülearvutitest. Tema eelkäia, UX31 on olnud väga populaarne, kuid nüüdseks juba natuke vananenud tehnoloogiaga. Mis siis uuel uut on, saame kohe teada.

Natuke tehnilist.

Uus Zenbook sai enda tuumaks Ivy Bridge seeria Intel Core protsessori. Arvuteid tuleb kahes variandis, kas Core i5 või Core i7 protsessoriga. Graafikakaardiks on Inteli HD 4000 graafikakaart ning lisaks juurde pandud diskreetne nVidia 620M kiip koos 1GB mäluga. Graafikakaartide vahel lülimine toimib automaatselt, seega sellega kasutaja end koormama ei pea. Erinevalt mitmest teisest ultrabookist tuleb UX32VD koos klassikalise kõvakettaga. Süsteemi kiirendamiseks on aga emaplaadile joodetud 24GB SSD ketas, mida kaasapandud tarkvara ise haldab. Sellele kettale kopeeritakse enim kasutuses olevate programmide ning ka osa operatsioonüsteemi failidest. Tulemiks kiirem programide käivitumine ning süsteemi unerežiimist naasemine. Teine suur edasiminek on FHD 1920×1080 IPS paneeli kasutamine, mis annab kirka ning terava pildi.

Karbist välja.

Karpi avades tuleb välja kena alumiiniumist korpus. Sarnaselt Apple MacBook Airiga on arvuti tehtud võimalikult monoliitsena (unibody). Komplektis on kaasas lisaks laadijale ja mini-VGA – VGA adapter ning USB võrgukaart. Laadijat vaadates paistab kohe välja ka Apple mahategemise joont – see on disainilt väga MacBooki laadija sarnane. Lisaks on komplektis ka tekstiilist vutlar, kuhu ultrabook väga mugavalt sisse läheb ning ei pea muretsema, et arvuti korpuse ära kriibiks.

Vasakul Mini-VGA – VGA adapter, keskel USB võrgukaart ning paremal laadija.

Kasutamismugavus & disain.

Nagu eelnevalt mainitud sai, on tegu alumiiniumist unibody korpusega. Käes tundub piisavalt jäik, samas väga kerge oma mõõtmete kohta. Pealmise osa eesäärele on uuel mudelil paigutatud väike sang. Nimelt UX31 seeria arvutitel heideti ette, et raske on kaant avada. Nüüd on hingede liikumine natuke pehmem ning koht kus haarata ka täitsa olemas.

Klaviatuur on täpselt käejärgi paras. Klahvide liikumine ei ole ei liiga jäik ega liiga pehme, klahvide suurus ning vahe on nagu MacBookidel – teisisõnu väga mugav kasutada. Samas on klaviatuuril olemas ka taustvalgustus mis teeb hämaras kasutamise mugavaks.

Arvuti paremal küljel leiame laadija pesa, 2 USB 3.0 porti, mini-VGA väljundi ning 3.5mm heliväljundi. Mikrofon on arvutil integreeritud ning selle sisendist eraldi on loobutud. Vasakul küljel peitub veel üks USB 3.0 port ning mälukaardilugeja. Viimasesse sobivad SD/SDHC ning MMC tüüpi kaardid.

Paremalt lugedes: vooluadapteri pesa, 2x USB 3.0 porti, HDMI 1.4 väljund, Mini-VGA väljund, heli sisend-väljund ning toitetuli.

USB 3.0 port ning mälukaardilugeja.

Kõlarid, mis kannavad Bang & Olufsen’i kaubamärki, on paigutatud arvuti eesmise ääre poole. Kõlarite avaused on võrdlemisi pisikesed, peidetud ääre alla. Samas kõlakastid on neil tehtud natuke suuremad ning tänu sellele annab päris hea tulemi. Tavaliselt me ultrabookidest sellist asja ei oota, aga minu kõrvad jäid isegi rahule nende helilainetega, mida arvuti emiteerib.

Trackpad on Asusel väga suur, 10.5×7 cm ning puutetundlik kogul alal. Füüsilised nupud kui sellised puuduvad, trackpadi alaosale peale vajutades paindub see natuke allapoole ning toimub ka hiireklõps kui selline. Suure trackpadiga on ka omad vead. Kahjuks ei saa tarkvara veel väga hästi aru, mis on soovimatu vajutus ning mis ei ole ja tihti avastan end pikka kirjatööd tehes trackpadi hoopis välja lülitamas.

Ekraan, nagu ka eelnevalt mainisin, on 1920×1080 piksliga IPS paneel. Maksimaalseks heleduseks on 355cd/m2. See ei ole küll niipalju kui eelkäial aga matt pealispind kompenseerib seda. Väga suureks plussiks on see, et paneel suudab kuvada pea kogu sRGB värviruumi, muutes Asuse heaks kaaslaseks ka fotograafidele ning disaineritele. Ekraani vaatenurk on hea ning suure nurga all arvutit kasutades ei tekkinud probleeme.

Lisaks veel tänu korralikule taustvalgustusele ning matile pinnale on arvuti kasutatav ka tugeva otsese päikesevalguse käes. Ekraani ülemisel äärel peitub ka veebikaamera ning mikrofon.

Miinusküljeks saab lugeda suurel koormusel kiire kuumenemise. Maksimumkoormusel tõuseb korpuse temperatuur kuni 50 kraadini Celciuse järgi. Annab tunda, et korpus on väike ning väga suurt ventilaatorit ei saa seadmesse pakkida.

Aku vastupidavus on aga väga hea. Säästurežiimis töötades peab aku natuke üle seitsme tunni vastu. Samas suuremal koormusel võime aku tühjaks põletada tunni-pooleteisega.

Mille jaoks arvuti sobib?

Üldjuhul ei räägita ultrabookidest ning mängimisest ühes lauses. Selle arvuti puhul saame need kaks mõistet vabalt kokku viia. Kuna Intel HD4000 graafikakaart ise juba annab talutava tulemuse, siis akul arvutit jooksutades saame isegi tahuldavalt mängida. Kui taha lülida nVidia 620M kaart, siis tulem on klass omaette. Näiteks Diablo 3 mäng, 1366×768 piksliga ekraaniseades HIGH pildikvaliteediga andis tagasihoidliku taaslaotuse 29 kaadrit sekundis. Keskmises pildiseades lausa 48 kaadrit sekundis.

Teisalt on tegu väga hea ekraaniga seadmega. Kui ekraan ära kalibreerida ning korralik värviprofiil juurde panna, siis me saame Apple MacBook seeria arvuti asenduse, lihtsalt tükkmaad soodsamalt. Seda enam, et ekraani vaatenurk on hea ning värvimoonutused ei tule suurema nurga all väga tugevad sisse.

Hoolimata nendest kahest eelnevast võimalusest, on tegu ühe korraliku ning mugava ning mis kõige tähtsam, kerge täismõõdus sülearvutiga, mis mahuks ka suremasse käekotti. Või siis nagu mina – et mahuks fotokotti lisaks ning ei tekitaks suure kaaluga lisaprobleeme.

Tarkvara

Arvuti tuleb eelpaigaldatud Windows 7 tarkvaraga. Lisaks sellele on Asus omaltpoolt kaasa pannud müriaadi muud tarkvara, osa neist vajalik, osa mitte. Lõppkasutajana saan aru arvutispetsiifiliste vidinatega, olgu see siis Asus WebStorage või erinevate seadete juhtimiseks olevad ekraanividinad. Mis aga üldse ei meeldinud, oli suur hulk mänge, mille eemaldamisele kulutasin peaaegu pool tundi esimesel õhtul.

Mis meeldis:

  • Soodne hind (võrreldes sama konfiguratsiooniga Apple MacBook Air’iga)
  • Hea suur trackpad
  • Mugav klaviatuur
  • Aku vastupidavus
  • Kaal

Mis ei meeldinud:

  • Trackpadi juhtetarkvara ning suutmatus randmega tehtud liigutusi tuvastada
  • Suurel koormusel töötemperatuur
  • Eelpaigaldatud üleliigse tarkvara hulk

Sülearvutid Photopointis