Canon IXUS 140 ülevaade :: Digitest
Fotograafia algusaegadest alates on suurtootjad teinud kaameraid ikka seeriate kaupa. Canoni kompaktkaamerad on tuntud eelkõige PowerShot ja IXUS seeriate poolest.
Seekord võtamegi luubi alla ühe IXUS seeria kaamera, järjekorranumbriga kuuskümmend-midagi: Canon Digital IXUS 140 (mujal tuntud kui ELPH 130).
Silmapaistvamad omadused:
- 8× optiline suum (28-224 mm)
- optiline stabilisaator
- WiFi
- metallkorpus
- 3″ LCD ekraan
Väljast
Canon IXUS 140 on kujundatud järgides selle seeria omapära: väljapeetud sirged jooned, ei mingeid liigseid nuppe või vidinaid, silmapaistvad kroomitud detailid.Esipaneelil ilutseb nii pisikese kaamera kohta võimas objektiiv: 8× suumi ja optilise stabilisaatoriga. Nagu ikka, leiavad oma koha ka välklamp ja autofookust abistav LED. Pisike kleeps alumises nurgas annab aimu kaamera nutikusest (sellest hiljem).
Tagumine paneel on samuti puhas klassika: 3-tolline ekraan (ei ole puutetundlik) vasakul ja kokku pressitud juhtnupud paremal. Ülevalt allapoole liikudes: täisautomaat- ja programmrežiimi vahetamise nupp, eraldiseisev nupp video salvestamise tarvis, viie juhtnupu “minikompleks” erinevate parameetrite seadistamiseks, taasesitusrežiimi ning menüünupp.
Ülemisel korpuse osal asuvad kõrvuti sisse/väljalülitusnupp ning päästik.
Funktsionaalsus ja pildikvaliteet
IXUS 140 on tehtud võimalikult kasutajasõbralikuks. Või õigemini lollikindlaks – oleneb, kuidas võtta. Režiimilülitil on ainult kaks asendit, eraldi videorežiim puudub, ei mingit segadusttekitavat käsitsi juhtimist. Kas see tähendab ka, et selle kaameraga tulevad ilusad pildid niisama lihtsalt? Üldjuhul võib nii öelda küll. Lihtsustatud kasutajaliidesele vaatamata on seal peidus nii mõndagi huvitavat: erinevad pildirežiimid (panoraam, miniatuur, eriti ergas jne – kokku 15 erinevat), mitmekesine piltide järeltöötlus otse kaameras (mis sageli puudub isegi kallima otsa kompaktkaamerates), üsna paindlik seadistuste menüü.
Kõige lõpuks on olemas silmapaistvalt suur hulk pildikuvamise ja -edastuse abivahendeid, nendest kõige “kõvem” on muidugi fotode ja videote edastamine üle WiFi võrgu. Viimane toimib nii nutitelefonide, tahvel- kui ka sülearvutitega (iOS või Android OP-süsteemiga). Selle pakutavad võimalused:
- piltide ja videote ülekanne kaamerast teisse seadmesse
- piltide üleslaadimine otse Facebook’i või e-maili (vajab interneti otseühendusega WiFi võrku)
- kaameras olevatele piltidele GPS asukohainfo lisamine nutiseadme abil (vajab GPS vastuvõtja olemasolu Android või iOS seadmes)
Proovisin neist esimest. Ühendamine võttis omajagu aega, kuid ~10 pildi ülekanne võttis veidi alla poole minuti. Iseenesest mugav ja paindlik, kuid ise ma seda ei kasutaks. Minu silmis on mõeldud ikkagi teistega piltide jagamiseks, à la käime sõbraga reisil ja arvuti kaudu kopeerimise asemel saadan pildid otse tema mobiiltelefoni.
Allpool mõned näited otse kaamerast võetud piltidest:
Head ja halba
+ piisav fookuskauguste vahemik
+ optiline stabilisaator
+ korralik ja selge 3-tolline ekraan
+ menüü lihtne ja mitmekülgsete võimalustega
+ metallkorpus
– kõrgemad ISO tundlikkused väga mürased
– FullHD (1920×1080) video puudumine
– A/V väljund puudub
– kesine aku vastupidavus (190 kaadrit, CIPA test)
– väga aeglane sarivõte (0,8 kaadrit sekundis)
Kokkuvõte
Canon IXUS 140 on kaamera, mis jätkab üle 14 aasta kestnud traditsiooni: lihtne käsitlemine ja hea pildikvaliteet võimalikult kompaktses kestas. Tavakasutaja jaoks on IXUS kaamera ideaalne igapäevane kaaslane. Universaalse vahemikuga optiline suum ja müriaad pildiefekte leiavad austajaid nii noorte kui ka vanemate seast.
Canon Digital Ixus 140 Photopointis: 209€