Canon PowerShot SX50 HS – võimsa 50x suumiga kompaktkaamera :: Digitest
Kõige olulisem omadus: võimas 50x suum
Canon PowerShot SX50 HS on tõeline supersuumkaamera. Tähtsaim omadus ja eelis teiste samataoliste ees ongi selle kaamera puhul ülisuur suum. Kui ikka tahad koduaknast paistva mitmekümne meetri kaugusel asuva männipuu oksal hüpleva linnukese tiivasulgedest pilti teha, siis see on sinu kaamera! Eks see suur suum tuleb muidu ka kasuks, näiteks rannas jalutades saad ilusti suurelt ja selgelt pildile püüda purjekad, mis kaugustes palja silmaga vaevu näha on. Või hoopis kümnete meetrite kaugusel asuvat hästi lahedat maja katust, kellegi toredat värvilist kleiti või pelglikku metslooma – kuidas kellelegi meeldib.
1/500sek, f/6,5 ISO 200
Canon SX50 olulisemad tehnilised andmed
Sensor 1/2.3’’ CMOS, 12,1Mpix
Suurim pildimõõt pikslites 4000 × 3000
Pilditöötlusprotsessor DiG!C 5 + iSAPS
Objektiiv 24 – 1200 mm, ava f/3.4 – f/6.5
Optiline suum 50×
Pildistabilisaator optiline intelligentne IS
ISO tundlikkus 80 kuni 6400
Säriajad 15 kuni 1/2000 sek
Teravustamine ühekordne AF, jälgiv AF, manuaalfookus
Värvustasakaal automaatne, päike, pilves, hõõglamp, päevavalguslamp, eriseadistus, kompensatsioon
Välklamp integreeritud automaatne välklamp
LCD ekraan pööratav 2.8-tolline TFT LCD, 461 000 punkti
Salvestusmeedium SD, SDHC, SDXC
Liides USB 2.0, HDMI mini, AV väljund (PAL/NTSC)
Vooluallikas liitiumaku NB-10L
Mõõtmed 122,5 × 87,3 × 105,5 mm
Kaal 595 g koos aku ja mälukaardiga
Välimuselt meenutab antud mudel veidi Canoni peegelkaameraid, põhiline vahe on selles, et selle kere on väiksem, objektiive ei saa vahetada ja nuppude asetus on Canoni kompaktkaamerate sarnane. Kuigi olen harjunud teiste Canoni kaameratega pildistama, on antud mudeli nuppude asetus veidi ebamugav. Kaamera peaks olema lihtsalt kasutatav ilma spetsiifilist kasutusjuhendit lugemata. Ehk et esimese 30 minuti jooksul peaks leidma üles kõik vajalikud funktsioonid, sätted menüüst, pildiprogrammid ja nuppude ülesanded jm. Piltide kuvamise nupp, kustutusnupp ja pildiprogrammide/režiimide vahetamine on natuke ebamugavad, aga kui mõnda aega kaamerat kasutada, harjub ära. Eks see ole alati harjumuse asi, sellest tekivadki eelistused.
Reaalses kasutuses
Kuigi kaameral on ava- ja säriajaprioriteetrežiimid olemas, hoiab palju tavakasutajaid valikuketast pidevalt „auto“ režiimil, seega proovisin enamus pilte teha automaatrežiimiga. Kaamera mõõdab säri üsna hästi, värvid on õiged, värvustasakaal on ilusti paigas, isegi paremini kui ma manuaalsätetega suutsin panna. Seega võib kaamera julgelt autorežiimile unustada – teeb elu mugavaks
1/800sek, f/8, ISO 200
Rääkides nüüd suumimise võimalusest, siis seda on sellel mudelil tõesti palju, isegi liiga palju. Heades valgustingimustes saab 50x suumiga korraliku pildi. Reaalselt aga päris 50-kordset (optilist) suumi on vaja väga harva kasutada. Veel enam 200-kordset (laiendatavat digitaalset) suumi. Iga kord kui üritada sellise ulatusega väljasuumitult õiget objekti tabada, võtab see nii kaua aega, et väsid lõpuks kaamera hoidmisest ja tulemus on kohutavalt udune. Seda aitab parandada statiivi kasutamine, aga paljud meist ikka niisama välja minnes iga kord statiivi kaasa võtavad. Põhimõtteliselt tore, et selline võimalus on olemas, aga reaalselt sellel eriti mõtet pole. 20x või 30x suumist piisaks täielikult.
Võimsa suumi näide 1:
Vähima fookuskaugusega
50x suumiga
200x digitaalse suumiga
Võimsa suumi näide 2:
Vähima fookuskaugusega
50x suumiga
200x digitaalse suumiga
Canon PowerShot SX50 HS Photopointis: 579€
Canon SX50 HS makrovõte
Järgmiseks, mis antud kaameral silmapaistev, on makrovõte. Lugedes andmetest, et see võimaldab pildistada 0 cm kauguselt, paneb esialgu imestama, sest enamasti on see pigem 3 cm või 5 cm või veel enam. Ent SX50 laseb tõesti panna objektiivi esiläätse vastu pildistatavat objekti ja tulemus jääb päris hea. Ainus miinus selle juures on, et valgust jääb väheks kui esilääts on vastu pildistatavat objekti, seega peaks küljel olema mingi valgusallikas. Proovisin pildistada 1-sendist, kuna see on väikseim objekt, mille suurust kõik peaks teadma ja see maalib juba ilusa pildi makrovõimalustest. Makrorežiimi proovisin ka orhideeõite peal, ent seal jäi kontrast ja teravust väheks. Ega see 1-sendise piltki teravuse poolest hiilga, aga arvestades kui palju maksab korraliku makroobjektiivi ja peegelkaamera soetamine, on SX50 oma makrovõimalusega küll päris multifunktsionaalne kaamera ja odav(am) valik.
1/10sek f/3,4 ISO1250
Pildiprogrammid ja digitaalsed filtrid
SX50 pildiprogrammide valik on üsna tavaline. Ilutulestikurežiimi tohib kasutada ainult statiivilt pildistades ja isegi siis ei soovita. Mina rikkusin kõik aastavahetuse ilutulestiku pildid ära kuna ootasin, millal kaamera lõpetab ilutulestikureziimis pildi tegemise. „Auto“režiimis tulid paremad.
Lume-režiim on kasulik. Teeb lume tõesti lumi-valgeks. Ma kasutasin seda ainult ühe pildi tegemiseks, kuna sellega kadusid lumelt pooled detailid ja mulle meeldivad varjundid ja kerge sinakas toon, jätab loomulikuma mulje.
Olemas on ka panoraami pildistamise võimalus, see on aga supertüütu. Canon võiks täiustada seda ja teha kaamerasisese sujuva panoraam-võtte. Kui sa juba ostad endale sellise supermultifunkstionaalse kaamera, mis suumib igale poole lõpmatult, siis võiks ju ka teha selliseid panoraampilte, mida ainult ühe nupuvajautusega saab teha, mitte hiljem kodus arvutis erinevaid võtteid ise kokku liimida.
Pildiprogrammide hulgas on mustvalge-ja-ühe-värvi võimalus, seda värvi peab aga ise käsitsi muutma ja selle muutmine pole sugugi mugav, seega parem olgu see võimalus olemata või olgu juba valmis valikud – ainult kollane, ainult punane, ainult sinine jne. päris kaua nägin vaeva, et saaksin ainult punased-roosad toonid ja lõppkokkuvõttes ei saanudki – ainult hallid varjundid ja sinised-rohelised jäid domineerima.
Näidisfotod pildiprogrammidest
Kalasilm | Miniatuur |
Monokroom | Poster Effect |
Pehme fookus | Erksavärviline |
Tooniv | Toy camera |
Valgustundlikkus
Hämaras teeb see kaamera päris hästi pilti. ISO 800 kannatab ilusti ära, sellest kõrgemal hakkab müra aga juba silma häirima. Nõudliku fotograafi jaoks jääb pildikvaliteeti hämaras väheks. Arvestades, et kaamera ei kuulu just kõige odavamasse hinnaklassi võiks pilt olla kõrgemate isode juures ka selgem ja teravam, aga kui Sa pole nii nõudlik, siis ajab kaamera asja ära küll.
ISO võrdlus
ISO 80 | ISO 100 |
ISO 200 | ISO 400 |
ISO 800 | ISO 1600 |
ISO 3200 | ISO 6400 |
Plussid ja miinused
+ Pööratav ekraan on väga praktiline. See võiks juba absoluutselt igal uuel kaameramudelil olla.
+ Lainurk on mõnus. Mahutab palju kaadrisse.
+ Välise välklambi kinnitamise võimalus.
+ Kaamera ekraanile saab kuvada joonestiku, mis jaotab pildi 9-osaks. See kolmandikureegel on algajale pildistajale väga hea ning ka kogenuma silmaga fotograafile teeb see horisondi otseks sättimise mugavamaks.
+ Video autofookus on suumimisel kiire .
+ Lähivõte 0 cm kauguselt.
+ Aku kestab kaua.
+ Välk ei tõuse automaatselt üles.
+ Stabilisaator on kehvades valgustingimustes küllaltki hea.
– Mittevajalikud stseeniprogrammid, võiks asendada millegi muuga.
– Nuppude asetus võiks olla veidi mugavam.
– Välimus liiga plastmassilik.
– Video ei ole suumimisel sujuv. (statiivilt suumides jõnksutab pilt meeletult)
Kokkuvõte
Kuna Canon SX50 on mõõtmetelt päris suur kaamera, siis igapäevaseks käekotis või püksitaskus kaasaskandmiseks see ei sobi. Kui aga tahad paremat pildikvaliteeti ja rohkem võimalusi kui pisikesed kompaktid suudavad pakkuda, aga päris suurt peegelkaamerat ei soovi, siis on see hea valik.
SX50 supersuum ja makrovõimekus on väga head. Puudu jääb teravusest. Vähemalt minu arvates võiks pildid olla teravamad ja detailsemad. Samuti võiks see kaamera olla valgusjõulisem – objektiiv võiks olla valgem ja kõrgemate ISOde juures võiks pildikvaliteet olla natuke parem. Arvestades, et praegusel ajal vallutavad kaameraturgu suure sensoriga hübriidid, mille saab peaaegu sama raha eest, paneb mõtlema, kas selle kaamera plussid kaaluvad ikka miinused üles. Samas ei paku need aga sellist võimsat suumobjektiivi.