Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 27. dets. 2024

Rulli end üles

Üles

3 kommentaari

Casio Exilim Pro EX-F1 :: Digitest - Part 5

tarmo888
  • Avaldatud 1. okt. 2010
  • http://www.flickr.com/photos/tarmo888/

Sarivõtted

AUTO-N, AUTO-H, 1-60fps sarivõte – Need 3 on kõige tavalisemad sarivõtte režiimid. 1-60fps sunnib kaamerat tegema nii palju kaadreid sekundis kui soovite, AUTO-H teeb nii kiiresti kui valgus võimaldab ja kui suureks te olete limiidi sättinud. AUTO-N teeb nii kiiresti kui kaamera suudab kaardile salvestada ilma, et puhver täis saaks.

Pildivaate režiimis pannakse sarivõtted eraldi gruppidesse, kuid mälukaardil asetsevad nad samas kataloogis ja nende failinimed ei erine millegi poolest teiste režiimidega tehtud piltidest. Võimalik on seada kaamera nii, et kõiki pilte ei salvestata kohe kaardile ja te saate ise välja valida parimad pildid tehtud kaadrite seast. Arvutis pilditöötlust tehes võib saada näiteks sellise tulemuse:

Eelpildistamise ja järelpildistamise sarivõte – Selles režiimis saab valida, mitme sekundi jooksul ja kui palju tehakse pilte enne ja pärast kui te nupu põhja vajutate. Ainuke asi, mida peaks meelde jätma on see, et eelpildistust tehakse ainult kui te hoidsite nuppu mõnd aega ka poole peal, mitte ei surunud selle kohe lõpuni põhja.

Kaadrist väljumine (Move out) ja kaadrisse ilmumine (Move in) sarivõte – Need kaks sarivõtterežiimi on väga sarnased eelmainitud režiimiga, kuid nende sisselülitamiseks ei ole kaamera kere küljes eraldi nuppe – nad asuvad hoopis BESTshot stseeniprogrammide all. Nende kahe režiimi idee seisneb selles, et kaamera saab jätta sihitud mingile objektile ja kui kaadrist väljub või kaadrisse ilmub midagi, siis tehakse valitud arv pilte enne ja pärast seda sündmust. Stseeniprogrammi illustreeriv pilt vihjab sellele, et selle režiimiga peaks olema hea püüda linde, kes maanduvad lilledele. Võimalik on valida ka kui suurtele kaadri muutustele kaamera reageerib.

Sarivõte välgu või LED (REC) valgustusega – Selles režiimis saab valida kaadri sagedust ühest kuuekümneni, 1-7fps on koos välguga, 10 kuni 60 on koos LED valgustusega. Välguga sarivõtte puhul on puhvri suurus 20, LED valgustusega 60 kaadrit. LED valgustust on võimalik menüüst sisse lülitada ka teiste režiimide puhul, välk töötab ainult selles ja tavarežiimis.

Aegluubis esitlusega võte – See režiim on väikese erinevusega sarivõte, nimelt tehakse 60 kaadrit ära kohe kui olete päästiku poole peale vajutanud ja samal ajal hakatakse teile neid kaadreid kuvama kuni 1-8 kaadrit sekundis. Kui kõik 60 kaadrit on näidatud, alustakse jälle algusest peale nende näitamist kuni te vajutate päästiku lõpuni põhja (üks kaader salvestatakse) või kui lasete päästiku lahti. Aeglaseim säri saab selles režiimis olla 1/60 sekundit, mis tähendab, et hämaras on see võte kasutu. Kui pildistatava objekti kaugus on muutuv, siis vahest on teravustamine natuke mööda, eriti aeglane on teravustamine siis kui värvustasakaal on AUTO režiimis.

Kahveldamine (bracketing) – Kahveldamisel teeb kaamera 3 kuni 5 erineva valgustasakaalu, fookuse või särikompensatsiooniga kaadrit. Viimast võib kasutada, et pärast arvutis HDR pilte teha, kuid EX-F1 kaameras on olemas ka dünaamilise ulatuse (dynamic range) seade, mis tasakaalustab ülepõlenud ja varju jäänud pildi osi. Selle seadega päeval tehtud pildid tulevad head, kui pimedas tehtud pildid kipuvad jääma siniseks ja rohke müraga.

Intervalli taimeri trikk – Õnneks on Casiol jäänud kahe silma vahele üks tarkvaraviga ja seda ära kasutades saab jätta kaamera peaaegu (aku tühjeneb, mälukaart täitub) lõputult pilte tegema. Selleks tuleb panna kaamera sarivõtte AUTO-N režiimi ja siis sisse lülitada iseavaja (self-timer), selle peale hakkab kaamera iseenesest pilte tegema. Kahjuks pikimaks säriks saab panna ainult pool sekundit. Hiljem saab pildid videoks kokku panna näiteks VirtualDub programmiga. Tulemuseks on selline time-lapse video:

Leheküljed: 1 2 3 4 5 6 7 8