Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 21. nov. 2024

Rulli end üles

Üles

1 kommentaar

Garmin Forerunner 35 – eelarvesõbralik multifunktsionaalne spordikell :: Digitest

Garmin Forerunner 35 – eelarvesõbralik multifunktsionaalne spordikell
Kadi Huizinga

Garmin oli esimene, kes juba pea viisteist aastat tagasi GPSi spordikella sisse pani ning spordisõprade randmele tõi. Sellega sai stardipaugu tuntud ja tunnustatud Forerunner GPS-spordikelladele seeria, mille üks uuematest liikmetest selles digitestis rambivalgusesse astub – Forerunner 35 multifunktsionaalne spordikell.

Forerunner 35 on varustatud integreeritud GPS-vastuvõtjaga treeningute kaardile joonistamiseks ning optilise pulsianduriga randmelt pulsi mõõtmiseks. Samuti ei võta see Sinult pilku ka igapäevaseid tegevusi tehes – see loeb üles iga sammu ja kalkuleerib päeva jooksul põletatud kaloreid. Lisaks trennihuntide soovidele, rahuldab Forerunner 35 ka nutisõltlaste soove, tuues randmele ka nutitelefoni märguanded. Kõik need funktsioonid mahuvad kella kompaktsesse korpusesse, mis on igapäevasel kandmisel pea märkamatu. Selle funktsioonipagasi juures on märkimisväärne, et kella hinnasilt ei aja eelarvet lõhki.

 

Disain & omadused

Forerunner 35 disainis ei hõika miski “spordikell” – esmapilgul meenutab selle kandiline korpus pigem Garmini Vivoactive nutikellade esmaseeriat. Tegemist on suurepärase kameeleoniga: Forerunner 35 on randmel loomulik nii spordisaalis, kui kontoris. Selle ekraan on parasjagu väike, olles mugav ka peenemal randmel ning õhuke korpus ei hakka igapäevatoimetustel käe peal häirima. Kella silikoonist käerihm on mõnusalt pehme, ei ärrita nahka ning hoiab mugavalt käe ligi, tagades seejuures ka pulsianduri katkematu töö. Kusjuures Forerunner 35 kaalub märkimisväärselt vaid 37 grammi – see annab endast kõik, et olla randmel vaevumärgatav.

Lähemal vaatlusel on selge, et Forerunner 35 nutikellalik esmamulje on petlik – peen korpus on pea kõik, mis sel mudelil nutikelladega ühist. Forerunner 35’l on tagasihoidlik 128 × 128 px mustvalge LCD ekraan, mis on kahtlemata piisav vajaliku info kätte saamiseks, kuid võrreldes Forerunner 235 või Vivoactive HR värviliste ekraanidega, jäävad plusspunktid siin Forerunner 35’l saamata.

Forerunner 35 kasutajaliides on väga lihtne: neli küljenuppu on kõik, mida vaja, et kõiki kella funktsioone puudutada. Ülemisest vasakust nupust ärkab ellu ekraani taustvalgustus, mis on väga kasulik hilistel jooksuringidel, sama nuppu all hoides on võimalik kella ka välja lülitada, et vajadusel akut kokku hoida. Alumisest vasakpoolsest nupust pääseb ligi kõigi seadistustele, äratusele, ajaloole ja nutitelefoni otsimise funktsioonile. Parema külje ülemisest nupust avanevad kella viis treeningrežiimi ning alumine nupp võimaldab kellakuvade vahel liikuda. Garmin Connect rakendusest saab seadistada, milliseid kuvasid kellal näha soovid: kiirelt saab pilgu peale heita pulsile, nutitelefoni teavitustele, sammudele, põletatud kaloritele, nädala aktiivsetele minutitele, viimasele treeningule, ilmateatele.

Nutikust on taskukohase spordikella kohta Forerunner 35’l küllaga: kella ekraanile potsatavad kõik nutitelefoni märguanded kõnedest ja sõnumitest erisuguste rakenduste märguanneteni välja. Garmin Connect rakenduses on võimalik teha valik soovitavatest märguannetest: sisse lülitada nii Facebooki kui Candy Crush’i teavitused – vali kõik, mida oluliseks pead. Tänuväärne on see, et enne kui nutitelefoni järele haarad, saab kella ekraanilt teavitused täismahus läbi lugeda, nii saad ise teha valiku, millised teavitused on seda käesirutust väärt, millised mitte. Ning nagu sellest veel vähe oleks, toob Forerunner 35 randmele ka ilmaprognoosi.

Kella teisel küljel helendab Garmin Elevate pulsiandur, mis mõõdab kandja pulssi iga 5 sekundi tagant. Aku säästmiseks või mis tahes põhjustel on võimalik pulsiandurit ka soovi korral välja lülitada. Pulsianduri hoiab truult randme ligi silikoonist käerihm, mis on naha vastas meeldivalt pehme ega tekita ka igapäevase kandmise puhul nahaärritusi. Rihm on universaalse pikkusega, sobides igaühe randmele.

Muljetavaldava funktsioonikompoti jooksutamiseks on Forerunner 35 varustatud integreeritud 100 mAh liitiumakuga, mis tagasihoidlikul kasutamisel (tavapärase käekella ja sammulugejana) kestab kaks nädalat, usinamal treenimisel (igapäevane aktiivsuse jälgimine koos viie treeningpäevaga nädalas) kestab üsna täpselt nädala. Samuti sai kell proovile pandud päevi kestvatel matkadel, mil selgus, et Forerunner 35 saab ilma susse püsti viskamata hakkama ka 10-tunnise GPSi lugemisega.

Ekraan Memory-in-Pixel LCD
128 × 128 px
23,5 × 23,4 mm
Taustvalgustus
Sensorid Kiirendusmõõtja
Optiline pulsiandur
Ekraani kuva Kuupäev ja kellaaeg
Passiivsus liikumisriba näol
Hetkepulss & puhkeasendi pulss
Viimase 4 tunni pulsigraafik
Nutitelefoni märguanded
Astutud sammud
Möödunud 7 päeva aktiivsus
Läbitud vahemaa
Põletatud kalorid
Nädala aktiivsed minutid
Hiljutisim treening
Ilmaprognoos
Aktiivsuse jälgimine Sammud
Läbitud vahemaa
Päevane aktiivsus
Põletatud kalorid
Intensiivsed minutid
Unemustrid
Ühendused Bluetooth 4.0 LE (nutitelefoniga ühendamiseks)
ANT+ ( teiste ANT+ seadmetega ühendamiseks)
Ilmastikukindel 5 ATM (veekindel kuni 50 meetri sügavuseni)
Sobib kasutamiseks ka ujumise jms ajal
Aku Integreeritud liitiumaku
Vastupidavus: kuni 9 päeva aktiivsuse jälgimist
13 tundi GPSi treeningrežiimil
Laadmine spetsiaalse USB kaabliga
Mõõtmed 35,5 × 40,7 × 13,3 mm
Kaal 37,3 grammi
Värvivariandid Must
Valge
Sinine
Roheline

Forerunner 35 aktiivsusmonitorina

Forerunner seeria rivistuses astuvad üles – nagu nimigi viitab – eelkõige jooksusõpradele mõeldud spordikellad. Samas ei kipu ükski uuema põlvkonna Forerunner treeningtundide vahepeal randmelt lahkuma ja nii ka Forerunner 35. Selle spordikella õhuke ja mugav korpus räägib igati selle kasuks, et seda kõikjal enda randmel kanda ning et lisaks kellaaja näitamisele veelgi kasulikum olla, töötab see ka aktiivsusmonitori eest, lugedes üles kõik sammud, hinnates päeva jooksul läbitud kilomeetreid ning põletatud kaloreid kalkuleerides.

Forerunner 35 integreeritud pulsiandur jälgib südametakte terve päeva kestel, hinnates pidevalt nii Sinu hetkepulssi ja pulssi puhkeasendis. Viimase nelja tunni pulsigraafikut saab uurida ka otse kella ekraanilt ning terve päeva pulsigraafikut Garmin Connect rakenduses telefonist või arvutist. Tänu sellele on lihtne ära tabada, millised sündmused päeva kestel südame kiiremini põksuma panevad, olgu selleks bussile jooksmine või õõva tekitavad hetked hambaarstikabineti ukse taga oodates. Seejuures on puhkeasendi pulsi järgi hea hinnata keha üldist treenitust. Testimisperioodil sai Forerunner 35 näha nii laiskusnädalaid, kui aktiivseid trenninädalaid, mille puhul oli puhkeasendi pulss märgatalt erinev: mida aktiivsem igapäev, seda madalam on ka pulss puhkeasendis.

Eeskujulikule aktiivsusmonitorile omaselt loendab Forerunner 35 üles kõik astutud sammud ja arvutab need ümber ka läbitud kilomeetriteks, utsitab Sind täitma päevaseid eesmärke ning kalkuleerib pulsianduriga koostöös ka põletatud kalorid. Päevaseid sammueesmärke püstitab Garmin sujuvalt – nimelt on need iga päev erinevad: mida tublim oled, seda suurem on eesmärk järgmisel päeval ning laisemate päevade möödudes, ei hakka kell Sind sundima võimatuks, eesmärk saab siis hoopis realistlikum seatud. Iga tunni tagant hakkab kell käel paaniliselt värisema ja utsitab Sind püsti tõusma. Mida kauem istud, seda rohkem minuteid pead kõndima, et liikumisriba maha kõndida.

Tänu tagasihoidlikule korpusele ja paljudele mõõdetavatele aktiivsusparameetritele, on Forerunner 35 asjalik igapäevane kaaslane ka neile, kes igapäevaselt jooksuradasid ei valluta.

 

Treeningvõimalused

Pähklikoores on Forerunner 35 puhul tegu GPS-spordikellaga, mis täidab ka aktiivsusmonitori funktsioone, mõõdab pulssi nii trennis kui puhkehetkel ning joonistab välitreeningud kaardile. Kellas on viis erinevat treeningrežiimi: kõndimine, jooksmine, siseruumis jooksmine, rattasõit ja kardio. Esmapilgul on seda ühe spordikella kohta vähe, kuid mängimisruumi siin siiski on: lähed matkama – kõndimine, spordiklubis rühmatrennis – kardio. Samuti saab Garmin Connect rakenduses treeningu tüüpi tagantjärele muuta, et luua õigete treeningrežiimidega statistika.

Treeningu kestel mõõdab Forerunner 35 Sinu tempot, läbitud vahemaad, treeningul tehtud samme, treeningu kestust, põletatud kaloreid ja keskmist pulssi. Põhjalikemaid jooksjatele mõeldud näitajaid nagu sammupikkus, VO2max, taastumisaeg või treeningu efektiivsus, sellest tagasihoidlikust spordikellast küll ei leia. Samas on tänuväärne see, et kell mõõdab läbitud vahemaad ka sisetreeningutel, mil GPSist kasu pole. Käeliikumisel põhinev hinnang on küll umbkaudne, kuid testimisel sai näha, et kella hinnang jääb üsna tõe lähedale. Samuti on asjalik see, et kella saab seadistada andma märguandeid kindla aja või vahemaa möödudes, pulsitsoonist väljudes või kalorite eesmärgi saavutamisel. Kõiki parameetreid saab jälgida treeningu kestel otse kellast (kuvatavate parameetrite järjekorda saab nii kellast kui rakendusest oma soovidele vastavalt ümber sättida), treeningu lõppedes kokkuvõttest ning lisaparameetreid nagu maksimaalne pulss, maksimaalne tempo, liikumise aeg treeningul ning tõus ja langus, saab uurida järele treeningu lõppedes Garmin Connect keskkonnas.

Integreeritud GPS-vastuvõtja tagab selle, et kõik välitreeningud saavad ka kaardile joonistatud. Forerunner 35 on GPS-satelliitidega suhtlemisel kiire ja tõhus – signaali saab tavapäraselt kätte hetkega. Viivu kauem võib oodata juhul, kui oled alles ühe jalaga toas, teisega õues või kusagil sügaval laante vahel. Mitmepäevasel matkal kella GPS-võimekust kasutades oli lust hiljem kõiki metsateid kaardilt uurida.

Kella korpusesse pakitud Garmin Elevate pulsiandur tõstatab optiliste pulsiandurite sünniga tekkinud küsimuse, kas see on piisavalt võimekas, et pakkuda konkurentsi pulsivöö loendatud südametaktidele. Forerunner 35 sai joonele pandud Polar H7 vööanduriga ja tulemus üllatusi ei tekitanud. See sama andur on peidus ka Forerunner 235 sees, mis samuti Digitestis veergudel on käinud, ning nagu viimasegagi, sai Forerunner 35 testtreeningutes üsna hästi hakkama. Nagu randmepõhiste anduritega ikka, vajas ka Forerunner 35 hetke ülessoojenemise aega, kuid vööandurile järele jõudes ei jäänud see väga maha ka intervalle tehes. Laias laastus tabab andur kenasti ära treeningu keskmise ja maksimaalse pulsi. Stabiilseid kõnde/jookse tehes, ei ole kahtlustki, et võid pulsivöö rinnule tõmbamata jätta, vaid HIIT treeningute armastajatele ja pulsigraafikute analüüsijatele jääks ehk Forerunner 35 võimekus väheseks. Sel puhul saab kellaga liita ka ANT+ pulsivöö, et südametaktid täpsemini kinni püüda, samuti saab randmelt püütud pulsiinfo saata teistesse ANT+ seadmetesse.

 

GARMIN CONNECT

Veelgi põhjalikuma analüüsi ja statistika toob kasutajani Garmini spordikellade teine külg – Garmin Connect tarkvara, mis on saadaval nii nutirakenduse kui veebiteenusena. Just seal saab kella põhjalikult seadistada, salvestada kogu aktiivsusinfo ning põnevaid graafikuid uurida. Tõsi ta on, et rakenduse tundmaõppimine võtab veidi aega, kuid kord sellega harjudes, on põhjalik treeninginfo Sul otse käeulatuses (and there’s no turning back..).

Aktiivsusinfot saab rakenduses uurida mitmete perioodide kohta, kuigi kell ise salvestab nädala jagu treeninguid, siis Garmin Connectis säilib kogu treeninginfo igavesti ning see teeb kogu Sinu ajaloost – nii treeningutest, igapäevasest aktiivsusest kui uneajast – põhjalikud ülevaated ja kokkuvõtted.

Connect keskkonnas saab lisaks teenida ka virtuaalseid medaleid ja sõpradega võistelda. Kui need aga piisavalt ei motiveeri, püüab Garmin Insights funktsioon Sind laiskuse korral vajaliku aktiivsuse saavutamiseks õigele teele suunata.

Üks asjaolu, mis Connecti puhul siiski häirima jäi oli see, et unemustrite analüüsimisel lähtub Garmin Sinu määratud tavapärastest uneaegadest. Elu küll ei käi niivõrd kellapealt, aga selles suhtes Garmin armu ei anna – kui tahad võimalikult täpset uneanalüüsi, püsi enda seatud raamides. Õnneks saab unetunde tagantjärele ise korrigeerida, et luua asjalik unestatistika.

Garmin Connecti ja Forerunner 35 koostöö sujus testimisperioodil nagu õlitatult. Ei ühtki kadunud ühendust ega tarvidust kell uuesti üles seadistada. Samuti ei olnud tarvis teha ühtki lisaliigutust, et kella andmed rakendusse üles laadida – kell teeb seda Sinu eest automaatselt. Võid kohe peale trenni rakenduse lahti lüüa ning lisaks kuivale numbrijadale näha ka pulsi- ja tempograafikut.

Kahju on ehk vaid sellest, et nutika välimuse ja olemisega Forerunner 35 sees ei ole võimalust Connect IQ rakenduse poega suhelda, et laadida kella erinevaid disaine, ekraanikuvasid ja muud.

 

KOKKUVÕTE

Garmin Forerunner 35 on usin spordikell-aktiivsusmonitor, mille tagasihoidlikusse korpusesse mahuvad nii spordikella, aktiivsusmonitori kui ka nutikella funktsioonid. Kella integreeritud pulsiandur on efektiivne stabiilsete treeningute kestel ning 24/7 pulsi jälgimine on asjalik keha üldise treenituse jälgimiseks. Kellas on viis treeningrežiimi, mis katavad enamike spordisõprade vajadused ning asjalikud aktiivsusmonitori funktsioonid utsitavad Sind aktiivsema elustiili suunas.

Forerunner 35 konkureerib hinnaklassilt Polar M430 spordikellaga ning vastasseis on seejuures tasavägine. Forerunner 35 suunas võiksid vaadata need, kes oma randmel minimalistliku disainiga, kompaktset ja kerget käekella eelistavad.

+ Stiilne tagasihoidlik disain
+ Täpne aktiivsuse jälgimine
+ Treeningstatistika nii kellas kui rakenduses
+ Kompaktne korpus, kerge kaal ja mugav käerihm
+ Lihtne kasutajaliides
+ Kiirelt toimiv GPS
+ Hea hinna-kvaliteedi suhe
– Pulsiandur ei sobi HIIT treeninguteks
– Garmin Connect vajab aega tundmaõppimiseks
– Vähe eelseadistatud treeningrežiime

Garmin Forerunner 35 spordikell Photopointis »

Ülevaade numbrites

Disain
9.5
Kasutusmugavus
8.5
Funkstionaalsus & täpsus
9
Ühilduvus
9
Hinna & kvaliteedi suhe
9.5
9.1

Eelarvesõbralik spordikell

Forerunner rivistuse hiljutisim täiendus uhkeldab integreeritud GPSi ja Garmin Elevate randmepõhise pulsianduriga, mis võimaldab pulsisagedust jälgida 24/7 ning seda ilma liigse pulsivööta. Forerunner 35 pakib enda õhukesse korpusesse mitmed treeningrežiimid koos igapäevase aktiivsuse jälgimisega, püüdes Sind seeläbi aktiivsema eluviisi poole utsitada. Samuti ei jää sellel eelarvesõbralikul spordikellal puudust nutikusest – kõik telefoni potsatavad teavitused hüppavad ka randmele. Tagasihoidlik, kuid stiilne disain, märkimisväärne funktsionaalsus ja kauakestev aku – Forerunner 35 õigustab end igaühe randmel.