Garmin Forerunner 55 spordikell – ideaalne jooksmisega alustamiseks
Garmin Forerunner 55 on igasuguse oskustasemega inimestele loodud spordikell. Ole Sa algaja jooksja või juba vilunud sportlane – Garmini soodsaim Forerunner seeria spordikell pakub kõiki funktsioone, mida efektiivseks treenimiseks vaja, ilma üleliigsete tulede ja viledeta. Võrreldes varasemate algklassi Forerunner’itega toob FR55 randmele põhjalikumad treeningfunktsioonid ja analüüsi, mida varem on nähtud vaid kallimate Forerunner spordikellade sees. Forerunner 55 eesmärk on aidata paremini mõista, kuidas ja millal treenima peaksid ning kuidas võistlusteks valmistuda ja isiklikke rekordeid saavutada.
DISAIN
DISAIN
Garmin Forerunner 55 tuleb tagasihoidliku 42 mm plastikust korpusega ning kolmes erinevas värvitoonis. Randmel hoiab seda 20 mm silikoonist kellarihm, mida on lihtne vahetada – vali erinevate Garmini 20 mm kellarihmade või hoopis kolmandate tootjate rihmade vahel, kõik sobib. See 42 mm korpus on randmel üsna väike, nii et ideaalne valik, kui Sulle ei meeldi suured ja kohmakad käekellad. Samuti on see väga kerge, et kasutada ka Garmini unejälgimise funktsioone, sest seda 37-grammist kella on randmel vaevu tunda.
Kellal on standardne 1,04-tolline TFT ekraan nagu kõigil Forerunner seeria spordikelladel. Hästi loetav igasugustes valgusoludes – ka otse päikese käes ning säästab ka kella akut. Hilisteks treeninguteks või hommikuhämaruses kellaaja nägemiseks on sel ka taustvalgustus.
Kella menüüs sirvimine ja treeningute alustamine toimub füüsiliste nuppude kaudu, mida on korpuse serval kokku viis. Ei midagi erinevat teistest Forerunner’itest – nupud on alati usaldusväärne ja töökindel valik.
Forerunner 55 korpus on muidugi veekindel, tehes selle sobivaks ka ujumistreeninguteks.
Tänu tagasihoidlikule disainile ja lihtsale sisule lubab Garmin Forerunner 55 akukestvuseks muljetavaldavad kaks nädalat – kaks korda kauem, kui eelmise põlvkonna Forerunner 45. Muidugi väheneb akukestvus sõltuvalt sellest, kui usinalt seda kasutada, sagedaste treeningute ja nutiteavitustega, on realistlikum nädal aega laadimata kulgeda, mis on siiski hea tulemus. Kui armastad pikki-pikki jookse või matkapäevi ette võtta, siis suudab kell kuni 20 tundi GPS-treeningut jälgida.
Ekraan | Värviline 1,04″ TFT ekraan 208 × 208 pikslit ø26,3 mm Taustvalgustus Keemiliselt tugevdatud klaas |
Sensorid | GPS + GLONASS + Galileo Kiirendusmõõtja Optiline pulsiandur |
Ekraani kuva | Kuupäev ja kellaaeg Liikumisriba Sammud Põletatud kalorid Päeva eesmärk Nädala treeningminutid Pulss (hetkepulss, puhkeasendis) Stressitase Nutitelefoni märguanded Ilmaprognoos |
Nutitelefoni märguanded | Kõned SMS Kalender Rakendused Sotsiaalmeedia Passiivsus Äratus |
Aktiivsuse jälgimine | Sammud Läbitud vahemaa Automaatne eesmärk Body battery Nädala intensiivsed minutid Hingamissagedus Unekvaliteet Passiivsus |
Ühendused | Bluetooth LE ANT+ |
Ilmastikukindel | 5 ATM Sobib ujumiseks |
Aku | Integreeritud liitiumaku 14 päeva nutikellana 20 tundi treeninguaega GPSiga Laadmine spetsiaalse kaabliga |
Mõõtmed | 42 × 42 × 11,6 mm |
Kaal | 37 grammi |
Rihma pikkus | 126–203 mm |
Värvivariandid | must valge sinine |
TREENINGFUNKTSIOONID
TREENINGFUNKTSIOONID
Garmin Forerunner 55 fookuses on muidugi jooksmine nagu kõigil Forerunner seeria spordikelladel, kuid see ei ole ainus spordiala, mida kellaga salvestada saab. Lisaks jooksmisele (nii väljas, kui sees) on ka režiimid HIIT, Pilates, rattasõidu, jooga jm treeningute jaoks.
Sensorite poolest on soodsama hinnaklassi FR55 ilma jäetud küll pulssoksümeetrist, kuid varustatud kõige vajalikematega – integreeritud GPS ja Garmin Elevate pulsiandur. Kell jälgib pulssi terve päeva ja öö kestel, nii treeningu ajal kui puhkehetkel, ning võimaldab kellal ka Body Battery’t ehk keha energiavarusid jälgida kui ka nõustada treeningust taastumise osas.
Lisaks lihtsalt treeningute jälgimisele, on Forerunner 55’st tegelikult kasu ka treeningute planeerimisel. Kella saab alla laadida treeningplaane, luua struktueeritud trenne ning kasutada Garmin Coach virtuaalset jooksutreenerit.
Samuti oskab kell ennustada jooksu lõpuaega – vali jooksudistants ning kell kasutab Su jooksuajalugu, et ennustada, kui kiiresti selle distantsi läbiksid. Uuendatud Race Predictor näitab VO2Max ja treeninguajaloo põhjal, millise ajaga võiksid kindla pikkusega võistluse lõpetada.
Mõningase üllatusena saab Forerunner 55 osaks ka soovitatud treeningute ja taastumisnõustajale, mis astusid esmalt üles tunduvalt kallimas Forerunner 745 spordikellas. Taastumisnõustaja annab treeningu lõpus nõu, kui palju aega Su keha vajab, et sellest pingutusest taastuda ning võtab selle puhul arvesse Su VO2Max näitu. See võib esialgu ebatäpne tunduda, sest kell vajab, et teeksid mõningad jooksud, enne kui Sind paremini tundma õpib.
Soovitatud treeningud annab hetke VO2Max’i põhjal nõuandeid, millise koormusega trenni peaksid tegema. Selleks, et soovitusi saada, peab vähemalt korra Su VO2Max’i hindama ning seejärel saab kell Sulle jooksutreeninguid soovitada. Just nimelt jooksu – muudel aladel Forerunner 55 soovitusi anda ei oska.
Et treeningud turvalisemaks teha on Garmin Forerunner 55 varustatud juhtumituvastuse funktsiooniga. Kui kell tajub, et oled joostes, kõndides, matkates või jalgrattaga sõites õnnetusse sattunud – st kella andurid tajuvad järsku muutust Su liikumises – saadab kell automaatselt sõnumi hädaabikontaktidele Sinu hetke asukohaga, et Sind oleks lihtsam leida.
AKTIIVSUSE JA TERVISE JÄLGIMINE
AKTIIVSUSE JA TERVISE JÄLGIMINE
Kuigi Forerunner seeria rivistuses astuvad üles eelkõige jooksusõpradele mõeldud spordikellad, ei ole põhjust neid treeningtundide vahepeal käe pealt ära võtta. Tänu kella õhkusele ja väiksele korpusele on seda mugav kõikjal randmel kanda ning et lisaks kellaaja näitamisele veelgi kasulikum olla, töötab see ka aktiivsusmonitori eest, lugedes üles kõik sammud, läbitud kilomeetrid ning kalkuleerides ka põletatud kalorid.
Kell loob Sulle igaks päevaks ka automaatse sammueesmärgi ning utsitab iga tunni tagant püsti tõusma ja lihaste turgutamiseks paar kõnniringi tegema. Mida kauem istud, seda rohkem minuteid pead kõndima, et liikumisribast lahti saada.
Kuid lisaks tavapärastele aktiivsuse jälgimise funktsioonidele mõõdab Forerunner 55 ka stressi, hingamissagedust, hoiab pilku peal keha energiavarudel ja võimaldab naistel ka oma tsüklit jälgida ning sümptomeid üles märkida.
Keha energiavarude ehk Body Battery mõõtmiseks võtab kell arvesse Sinu stressitaset, südametööd, hiljutist aktiivsust ja unetunde, et hinnata, kui palju energiat Sul järel on. Selle järgi saad arvestada, kas Su keha vajab puhkust või oled valmis aktiivseks päevaks.
Muidugi ei jää kell ilma ka unejälgimisest. Kell hindab Su pulsi, hingamise ja käe liikumise järgi, millises unefaasis, kui kaua oled, eristades pindmist, sügavat ja REM und. Samuti saab Garmin Connectis näha lisaks unefaaside vaheldumisele ka öist liikumise graafikut. Nii näed ära kuivõrd rahutu või rahulik uni oli. Tegemist on vanema Garmini unejälgimisega, mis ei anna nii põhjalikku tagasisidet nagu uuemad kellad nagu Garmin Venu 2.
Soodsama hinnasildi saavutamiseks puudub Forerunner 55 funktsioonipagasist aga veetarbimise logimine ja vere hapnikusisaldust mõõtev SpO2 sensor.
NUTIFUNKTSIOONID
NUTIFUNKTSIOONID
Garmin armastab küll kõiki oma kellasid nutikelladeks nimetada, kuid eks mõni kell on ikka nutikam kui teine. Et Forerunner 55 on üks Garmini soodsamatest kelladest, on ka selle nutipagas veidi õhem.
Kell ühildub nii Android kui iOS seadmetega ning toob oma ekraanile kõik nutitelefoni saabuvad märguanded sõnumitest ja kõnedest igasuguste rakenduste teavitusteni. Võrreldes uhkemate Garminitega, ei saa FR55’ga sõnumitele otse kellalt vastata.
Samuti saab kella kaudu kursis püsida ilmaprognoosiga ja juhtida telefoni muusikarakendust.
Et kella natuke omapärasemaks teha saab ka Garmin Connect IQ rakenduste poest alla laadida erinevaid ekraanikuvasid, vidinaid ja andmevälju.
Ei midagi uhket, aga seda ju Garmin lubaski – ei mingeid üleliigseid tulesid ja vilesid.
KOKKUVÕTE
KOKKUVÕTE
Garmin Forerunner 55 on soodne kõik-ühes spordikell, mille tagasihoidlikusse korpusesse mahuvad lisaks spordikella funktsioonidele ka aktiivsuse jälgimine ja nutifunktsioonid. Vaatamata oma soodsale hinnasildile on kella sisse pakitud praktilisi treeningfunktsioone nagu PacePro, Race Predictor ja taastumisnõustaja, mis teevad sellest kahtlemata parima Garmini spordikella, mis rahakotile liigset põntsu ei pane. Ideaalne valik nii alustavatele jooksjatele, kui ka neile, kes ei soovi spordikellast üleliigseid nutifunktsioone.
+ Kerge ja mugav kanda
+ Mitmed jooksufunktsioonid kallimatelt kelladelt
– Ekraan on üsna väike