Garmin Instinct Solar ülevaade :: Digitest
Garmin Instinct Solar on sitke matkakell, mis on loodud vastu pidama ka kõige karmimatele tingimustele. Selle vee- ja tolmukindlasse korpusesse on pakitud GPS, baromeetriline altimeeter, pulsiandur ning selle ekraani katab spetsiaalne klaas, mis ammutab energiat päikesest.
DISAIN
Testimise kestel kuulsin nii mitmelgi korral kommentaare, et mu rannet kaunistav erkkollane Instinct näeb välja nagu mängukell, mille seest eeldaks spordifunktsioonide asemel hoopis nätsu leida. Nojah.. Instinct Solar on tõesti saadaval üheksas erinevas värvitoonis, mille seas on nii tagasihoidlikumaid tumedaid mudeleid, kui erksat kollast, punast, lillat ja sinist. Kuigi mulle tundub, et veidral kombel sobivad need silmapaistvad toonid kella robustse plastikust korpusega eriti hästi kokku.
Instinct Solar’il on 45 mm läbimõõduga korpus ja on randmel võrreldes tavapäraste spordi- ja nutikelladega päris suur, kuid kaalub siiski vaid 53 grammi (seejuures vinge multispordikell Garmin Fenix 6 kaalub märgatavad 80 grammi). Tänu kergele disainile on Instinct Solar’it igapäevaselt üpris mugav kanda. Kahtlesin küll esiti, et ööseks sellist suurt kella kindlasti käele jätta ei saa, aga tegelikult see isegi ei häirinud.
Kella menüüs liikumine toimub viie küljenupu kaudu. Kusjuures lugesin hiljuti ühest Garmini foorumist kommentaari, et Instincti nuppude ära õppimiseks peab magistrikraad olema! Võib-olla natuke dramaatiline, aga ehk isegi mitte üleliia. Nuppude funktsioonidega harjumine võtab küll natuke rohkem aega kui on võtnud näiteks Forerunner’i nuppudega harjumine.
Kella suure korpuse sees on üsna väike 23 × 23 mm suurune punktmaatriks ekraan. Siin ei paku kell uhkeid värve, puutetundlikkust ega muid kellasid ja vilesid. Tegemist on lihtsa, selgelt loetava mustvalge ekraaniga – kõik, mida matkaretkel vajad ja mis alt ei vea.
Kella ekraani saab mingil määral ka oma soovi järgi kohendada. Valida saab 12 erineva ekraanikuva seast ning nendes saab omakorda erinevaid andmevälju valida. Lihtne ekraan aitab kindlasti kõvasti kella akut säästa.
Kusjuures akukesvust on Instinct Solar’il muljetavaldav. Kui Instinct seeria esimese mudeli aku kestab kuni 14 päeva, siis Solar mudel pikendab akukestvust lausa 24 päevani ning seda täiesti eraldiseisvalt kella päikeselaadimise võimekusest. Kui aga veedad palju aega õues päikese käes – Garmin seab tingimuseks iga päev 3 tundi 50 000 lux valguses – siis pikeneb akukestvus tervelt 54 päevani. Et kell jõudis mulle testimiseks sügisel, kui päevad juba sombusemad ja lühemad, siis ma seda numbrit vankumatult kinnitada ei saa, kuid päikeselaadimise ekraanividin kinnitab, et päikeselt see jõudu juurde saab küll.

Sakiline ala kella ekraanil viitab päikeseenergia ammutamisele.
Ka GPS režiimis kestab aku muljetavaldavad 30 tundi ning lülitades sisse Max Battery GPS režiimi, siis saab treeningut salvestada tervelt 70 tundi järjest. Kindel on see, et matkale minnes, ei pea muretsema, et kell poole päeva pealt pildi taskusse viskaks.

Battery Saver režiimis lülitab kell kõik kellad ja viled välja ning pikendab seeläbi akukestvust lausa 57 päevani.
Ekraan | Memory-in-Pixel LCD 23 × 23 mm Taustvalgustus |
Sensorid | GPS + GLONASS + Galileo Optiline pulsiandur Pulssoksümeeter Baromeetriline altimeeter Kompass Kiirendusmõõtja Asendisensor Termomeeter |
Ekraani kuva | Kuupäev ja kellaaeg My Day Pulss Sammud Body Battery Vere hapnikusisaldus Kalorid Päikeselaadimise graafik Ilmaprognoos Õhurõhk Päikesetõusu-, -loojangu aeg Kalender Nutiteavitused |
Nutitelefoni märguanded | Kõned SMS Kalender Rakendused Sotsiaalmeedia Passiivsus Äratus |
Aktiivsuse & tervise jälgimine | Sammud Läbitud vahemaa Trepiastmed Nädala intensiivsed minutid Unekvaliteet Keha energiavarud (Body Battery) Vere hapnikusisaldus Passiivsus |
Ühendused | Bluetooth ANT+ |
Ilmastikukindel | 10 ATM Sobib ujumiseks |
Aku | 24 päeva (nutikella režiimis) 54 päeva (nutikella režiimis päikeselaadimisega) 56 päeva (akusäästja režiimis) 30 tundi (GPS treening) 38 tundi (GPS treening päikeselaadimisega) 70 tundi (Max Battery GPS režiim) 145 tundi (Max Battery GPS režiim päikeselaadimisega) 28 päeva (Expedition GPS režiim) 68 päeva (Expedition GPS režiim päikeselaadimisega) |
Mõõtmed | 45 × 45 × 15,3 mm |
Kaal | 53 grammi |
Rihma pikkus | 132–224 mm |
Värvivariandid | Must Sinine Lilla Kollane Punane Kamuflaaž (Camo Edition) Moss (Tactical Edition) Hall (Surf Edition) Valge (Surf Edition) |
SEIKLUS ja SPORT
Garmin Instinct Solar on valmis jälgima kõiksugu spordialasid jooksmisest, rattasõidu ja ujumiseni, kuid muidugi on see eelkõige loodud seikluslikemateks aladeks nagu matkamine, ronimine või ka suusatamine.
Väga lihtsustatult võiks isegi öelda, et Instinct Solar on uhke kompass, mis ütleb ära, mis suunas Sa liigud ja jälgib läbitud marsruuti. Erinevalt mõnest Fenix seeria mudelist, ei saa Instinct’i lihtsal ekraanil kaarte küll avada, kuid kell joonistab marsruudi siiski lihtsa joonena, mille abil saab aimu oma asukohast ning ennetab metsas ringiratast tiirutamist.

Kompass

Õhurõhu muutused

Päikesetõusu ja -loojangu ajad.
Instinct Solar on eriti hea kaaslane mitmepäevasel matkal, mil saab töösse rakendada kella Expedition GPS akurežiimi, kasutada õhurõhu muutuste graafikut ilmaolude hindamiseks ning päikesetõusu ja -loojangu aegu päeva planeerimiseks.
Samuti saab kella laadida juba kaardistatud GPX rajafaili ja selle järgi looduses liikuda. Kuigi ma isiklikult liigun rohkem märgistatud radadel, on märgistused sageli harvad või peidus ja siis olen eriti tänulik, et raja saab juba kella sisse panna ja pole muret, et ma teelahkmel vale suuna valiks.

Kella laetud GPX marsruut juhendab, kuhu edasi minna.
Kuigi Instinct seeria on loodud seiklejaid silmas pidades, sobib see ka muude spordialade harrastajatele. Sel on põhioskused jooksmise, rattasõidu, jalutamise, ujumise, jõutreeningu jm alade jälgimiseks. Instinct’iga ei saa küll nii põhjalikku treeninganalüüsi kui näiteks mõne Forerunner seeria spordikellaga, aga kui Sa just padusportlane pole või maratoniks ei treeni, siis võib Instinct Solar Su vajadustele siiski vastata.
Integreeritud GPS koos GLONASS ja Galileo toega tagab kiire GPS-signaali leidmise ja täpse marsruudi nii matkates, kui linnatänavatel treenides. Treeningu kestel mõõdab pidevalt pulssi kella Garmin Elevate optiline pulsiandur, nii et kellaga saab ka pulsitsoonide järgi treenida.

Vaade ühe matka andmetele Garmin Connect veebiversioonis.
AKTIIVSUS ja TERVIS
Treeningute vahepeal võtab Garmin Instinct Solar üles aktiivsusmonitori ülesanded, jälgides 24/7 nii samme, kaloripõletust, trepiastmete vallutamist, pulssi kui unetunde. Päevaseid sammueesmärke püstitab Garmin sujuvalt – nimelt on need iga päev erinevad: mida aktiivsem oled, seda suurem on eesmärk järgmisel päeval ning laisemate päevade möödudes, ei hakka kell Sind sundima võimatuks, eesmärk saab siis hoopis realistlikum seatud. Iga tunni tagant annab kell vibratsiooniga märku, et on aeg püsti tõusta ja lihaste turgutamiseks paar kõnniringi teha. Mida kauem istud, seda rohkem minuteid pead kõndima, et liikumisribast lahti saada.
Samuti hindab Instinct Solar Su stressitaset ning keha energiataset. Body Battery mõõtmiseks võtab kell arvesse Sinu stressitaset, südametööd, hiljutist aktiivsust ja unetunde ning ühendab selle kõik üheks arvuks 100st. Selle arvu järgi saad teada, kas Su keha vajab puhkust või oled valmis aktiivseks päevaks. See on heaks täienduseks Garmini stressimõõtmisele, andes üsna lihtsastimõistetava parameetri, millega oma enesetunnet seletada.
Lisaks 24/7 pulsijälgimisele on Instinct Solar varustatud ka pulssoksümeetriga, mis mõõdab vere hapnikusisaldust. Kell kuvab hapnikusisaldust protsendina – mida kõrgem, seda parem. Tervislik oleks kui see number püsiks üle 95–100% vahemikus, eriti peaks see nii olema merekõrgusel asetsedes. Kõrgemale ronides hakkab aga hapnikku sisaldus õhus vähenema ning kell näitab seejuures, kuidas kõrgus kehale mõju avaldab. See võib eriti kasulik olla mägedes seigeldes, aga et maailm on praegusel ajal üsna kinni ja Eestis mägesid pole, sain pulssoksümeetrit testida ainult uneajal.
Nagu juba mainitud, siis kella suurele korpusele vaatamata, ei ole see isegi uneajal ebamugav, niisiis on hea, et selle sisse on pakitud ka unejälgimine. Kell jälgib öist pulssi ja käe liikumist, et hinnata une faasi, eristades pindmist, sügavat ja REM und. Samuti saab Garmin Connectis näha lisaks unefaaside vaheldumisele ka öist liikumise graafikut. Nii näed ära kuivõrd rahutu või rahulik uni oli.
Nutikus
Instinct Solar pole kaugeltki nutikell, aga mõne praktilise funktsiooniga on see siiski varustatud. Kella potsatavad vibreerides kõik soovitud nutitelefoni märguanded – Messenger, email, WhatsApp, kõned, sõnumid jne jne – telefonis saab kellale potsatama panna reaalselt kõikide rakenduste teavitused või anda luba ainult kõnedele ja sõnumitele. Kui kell on veel ühendatud Android nutitelefoniga, siis saab sõnumitele ka eelseadistatud vastuseid saata.
Lisaks saab kella panna tööle hommikuse äratajana, vaadata ilmateadet, juhtida telefoni muusikarakendust ning kasutada Find My Phone funktsiooni, kui juhtud telefoni diivanipatjade vahele kaotama. Samas ei saa sellega muusikat kuulata ega kontaktivabalt maksta.
KOKKUVÕTE
Garmin Instinct Solar on väärt järeltulija seeria esimesele kellale. Kella vastupidavasse korpusesse on pakitud kõik seikluseks vajalik – nii altimeeter, baromeeter kui kompass; mitmete satelliitide tugi, GPX navigatsioon ja ka pulssoksümeeter mägedes tervisel silma peal hoidmiseks. Päikeselaadimisega esiklaas ja muljetavaldava kestvusega aku tagavad, et kell ei vea alt ka pikematel seiklustel. Samal ajal ei puudu kellast ka aktiivsuse jälgimine ja lihtsamad nutifunktsioonidki, mis tulevad kasuks igapäevases elus. Kas Instinct Solar’i omapärane disain igapäevaseks kandmiseks just parim on, sõltub igaühe enda eelistustest, kuid seiklushundi kellaotsingud võib siin küll edukaks lugeda.
+ Vastupidav korpus, mille pärast ei pea muretsema
+ Väga hea akukestvus
– Matkakellana võiks sel olla ka kaarditugi