Garmin Vivoactive HR – sportlik nutikell või nutikas spordikell? :: Digitest
Vivoactive HR näol on tegu Garmini teise katsega luua üks funktsionaalne meister-igale-alale spordi-aktiivsus-nutikell. Teadagi on Garmini tootevalikus suur hulk spetsiifilisi nutiseadmeid igale sportlasele, kuid Vivoactive HR’iga püüavad nad selle kõik ühe tagasihoidliku korpuse sisse peita.
Vivoactive HR kõnetab nii neid, kes huvituvad vaid igapäevasest aktiivsuse jälgimisest või nutikella funktsioonidest ning kahtlemata ka trennihunte. Nimelt pakub Vivoactive HR põhjalikku igapäevast aktiivsusinfot, toob randmele kõik nutikella potsatavad teavitused ning voolab üle treeningrežiimidest, millest killukese moodustavad näiteks jooksmine, rattasõit, golf ja ujumine, rääkimata murdmaasuusatamisest, lumelauatamisest või isegi SUPimisest – Vivoactive HR on hästi varustatud.
Disain & funktsioonid
Esmapilgul ei ole Vivoactive HR puhul tegemist erilise pilgupüüdjaga – seda mannetut ristkülikut ei tasu aga välimuse järgi hinnata. Arvestades, et Garmin paneb Vivoactive HR ühte patta nutikelladega, oleks lootnud ehk veidi rafineeritumat disaini, kui aga mõõdupulgaks võtta vanem pulsiandurita Vivoactive, on uue versiooni disainis muutunud paljugi rohkemat peale pulsianduri lisandumise – ja seda heas suunas (khm-khm, maitse üle ei vaielda). Varasem Vivoactive on küll peenem ja õhem, kuid uuem on vahetanud kuju rohmaka ruudu pealt ristkülikule.
Vivoactive HR disain on kahtlemata funktsionaalne – midagi, mis fashionistade südameid kiiremini põksuma ei pane, kuid sobib hoopis iga fitnessisti ja tervisesportlase randmele. Kella silikoonist käerihm ühildub korpusega nii sujuvalt, et võiks arvata, et need oleks ühest tükist välja raiutud, kuid on hoopis vastupidiselt lausa eemaldatav ja asendatav.
Funktsionaalsuselt on Vivoactive HR Garmini üllitiste ridades üks vägagi omapärane kuju – sel on tavapäraste aktiivsusmonitoride keha, mille sees peitub Garmini parimate spordikellade tehnoloogia (vaata näiteks fenix 3).
Vivoactive HR on varustatud 20,7 x 28,6 mm värvilise puutetundliku ekraaniga. Ekraani all asetsevad kaks väikest nuppu, mille kaudu (lisaks puutetundlikule ekraanile) käib kella menüüs seiklemine. Vasem nupp kontrollib ekraani taustvalgustust ning toimub tagasi-nupuna ning paremal pool asetsev nupp käivitab ja lõpetab kõik treeningud.
Kella veekindlas korpuses peitub lisaks ka GPS, baromeetriline kõrgusmõõtur, elektrooniline kompass ning Garmini Elevate optiline pulsiandur. Lähemalt vaadates ilmnevad põhjused, miks Vivoactive HR oma eelkäijaga võrreldes niivõrd palju digimuutunud on: selle korpus peab mahutama pulsianduri, vastupidava aku ning kõik, mis kella veekindlaks teevad.
Lisaks nutikale sisule on ka Vivoactive HR ekraan puutetundlik – see võimaldab vaevata libistades ja nipsates läbi vaadata kogu päevase aktiivsuse ja teadaanded. Menüüst avanevad vaated kogu päevasele aktiivsusele, sammudele, intensiivsetele minutitele, viimasele treeningule, ilmateatele, nutitelefoni märguannetele ning ka viimase nelja tunni ning kogu nädala pulsiinfole – päris eeskujulik kogus infot.
Kella ekraani eredust on võimalik omal käel seadistada. Automaatselt on see kolmandal astmel (kümnest) ning vajab sel puhul lugemiseks veidi enam silmapingutust. Mida kõrgem aste, seda suurem akukulu, nii et siinkohal tuleb kandjal oma valik teha. Kella taustvalgustust saab sisse lülitada nii nupust kui mugavalt ekraanil nipsates.
Märkimisväärne on kella aku – kuni viis päeva kõiki funktsioone kasutades (jah, isegi GPS). Järjestikku lubab kell kuni 16 tundi GPS kasutamist, nii et ka ultrajooksud ei jää seljatamata.
Vivoactive HR ei ole nutikelladega ühes pajas asjata – see kuvab mis tahes teavituse, mis Sinu nutitelefoni potsatab. Funktsioon, mis võib küll tüütuks muutuda, kui sotsiaalmeedias eriti agar oled, kuid kella vibratsioonimootor (võrdluses piiksuva helialarmiga) on küllaltki tagasihoidlik. Samuti saab kella saabuvaid märguandeid rakendusepõhiselt kasutajal vastavalt eelistustele ka välja lülitada. Vivoactive HR ei ole märguannetega ka kitsi – lisaks lühikesele väljavõttele saab sõnumeid ka täies mahus avada. Samas ei too Vivoactive HR’i nutikust vaid telefoni märguanded vaid ka ilmateade tervelt kogu nädala kohta. Esmapilgul ehk ebavajalik funktsioon, kuid selliste talviste novembrite ja novembriste detsembritega nagu meil, tõotab Vivoactive HR’i ilmaennustus eriti asjalik olla.
Märkimisväärne on ka kella aku, mis lubab kuni viis päeva kõiki funktsioone kasutades (isegi GPS). Järjestikku lubab kell kuni 16 tundi GPS kasutamist, nii et salvestamata ei jää ükski päev mäenõlval suusatades ega seljatamata ükski ultrajooks.
Ekraan | Värviline puutetundlik LCD 205 × 148 pikslit 28,6 × 20,7 mm Taustvalgustus |
Sensorid | Altimeeter Kompass Kiirendusmõõtja Asendisensor Optiline pulsiandur |
Ekraani kuva | Kuupäev ja kellaaeg Tegevusetus Läbitud vahemaa Läbitud sammud Põletatud kalorid Päeva eesmärk Trepis tõus / laskumine Nädala treeningminutid Pulss (hetkepulss, keskmine) Muusikarakenduse juhtimine |
Nutitelefoni märguanded | Kõned SMS Kalender Rakendused Sotsiaalmeedia Passiivsus Äratus |
Aktiivsuse jälgimine | Sammud Läbitud vahemaa Päevane aktiivsus Unekvaliteet Passiivsus |
Ühendused | Bluetooth 4.0 LE ANT+ |
Ilmastikukindel | 5 ATM / veekindel kuni 50 meetri sügavusel Sobib ujumiseks |
Aku | Integreeritud liitiumioonaku 10 tundi treeninguaega (GPSi ja pulsianduriga) 3 nädalat ainult aktiivsust mõõtes Laadmine spetsiaalse kaabliga |
Mõõtmed | 3,8 × 38,5 × 8 mm |
Kaal | 38 grammi |
Rihma pikkus | Universaalne suurus |
Värvivariandid | Must |
Vivoactive HR aktiivsusmonitorina
Garmin on küll oma vormi tõestanud iga nuti-, spordikella ja aktiivsusmonitoriga, kuid aktiivsuse jälgimine on tõesti üks ala, millega see alati naelapea pihta paneb. Detailsuselt ja täpsuselt on Vivoactive HR ilmselt üks parimaid aktiivsusmonitore. Sammud ja eesmärgid kalkuleeritakse automaatselt, mis tähendab, et mida kauem kella kannad, seda täpsemad (ja pingutust nõudvamad) seatud eesmärgid ka olema saavad.
Garmini puhul on suureks plussiks asjaolu, et seatavateks eesmärkideks ei ole vaid astutud sammud, vaid ka aktiivsed minutid, mida kujutatakse a) motiveeriva b) tüütu (vali üks) liikumisribana, mida siis päeva jooksul nulli poole lihvima pead. Iseenesest hea motivaator istuvast eluviisist kõrvale põikamiseks. Liikumisriba värvub peale tunnipikkust istumist üleni punaseks ning kui see ka Sind liikuma ei ärgita, lisandub liikumisribale iga 15 minuti tagant veel punasemaid lõike, kuniks lõpuks kella kuulda võtad.
Vivoactive HR integreeritud pulsiandur ei ole mõeldud vaid treeningu kestel pulsi mõõtmiseks. Andur on töös 24/7 ning salvestab pulsiinfot kogu päeva kestel. Lisaks hoiab see silma peal ka Sinu puhkeasendi pulsil, mis on hea näitaja inimese üldise treenituse mõõtmiseks ja ka ületreenimise tuvastamiseks. Mida madalam pulss, seda paremas vormis ka oled.
Eeskujulikule aktiivsusmonitorile omaselt hoiab Vivoactive HR Sul silma peal ka siis kui Sinu silmad parasjagu loojas ning teeb seda automaatselt ilma, et ise kella unerežiimi vajutama peaksid. Tulemusena joonistub Garmin Connectis unemustrid, kus ajaliselt välja toodud nii sügava kui kerge une faasid. Samas jääb Garmin une jälgimisel nende kellaaegade vahepeale, mille ise Garmin Connectis sätestanud oled, mis ehk sunnib Sind järjepidevalt “õigel” kellaajal magama minema, kuid samas võib jätta Sind ilma nii mõnegi unetunni analüüsist, kui oled sootuks varem voodisse kukkunud.
Treeningfunktsioonid
Treeningu alustamiseks tarvitseb vajutada korra kella parempoolset nupukest, mille järel avaneb paras ports treeningrežiime. Nende hulgas on näiteks spordialad nagu jooksmine, rattasõit, ujumine, golf, kõndimine, sõudmine, igati moodne SUP, XC suusatamine, aga ka sisetingimustes jooksmine/kõndimine/sõudmine/jalgrattasõit. Kergelt öeldes väga märimisväärne nimekiri, millest igaüks leiab oma lemmikala. Samuti salvestab kell igas erinevas treeningrežiimis palju asjalikku infot: tempo, vahemaa, pulss, sammusagedus ja tänu sisemisele baromeetrile ka tõus. Samuti arvestab kell läbitud vahemaad ka sisetingimustes joostes, mis on päris hea funktsioon, kui Sa päris täpselt ei tea, mitu kilomeetrit seljatasid, samas linttrenažööril joostes kippusid trendiks saama trennid, mil Vivoactive HR alahindas trenažööril kulutatud kilomeetreid ja pakkus nii umbes 800 meetrit lühemat vahemaad.
GPSi kasutades ei pea Vivoactive HR aga seljatatud kilomeetreid käte vehkimise alusel ennustama, kuna kasutab marsruudi kaardile joonistamiseks nii GPS kui GLONASS ühendust. Kusjuures satelliidisignaali püüdmiseks ei ole vaja kella 15 minutit enne kodust väljumist treeningrežiimile seada, kuna ühenduse saab kätte märkimisväärselt kiiresti. Tänu GPS-vastuvõtjale on nii jooksud kui rattasõidud jt välitreeningud varustatud täpse tempo, vahemaa ning kiirusinfoga.
Kusjuures Vivoactive HR on varustatud ka Garmin Move IQ tehnoloogiaga, mis suudab treeninguid tajuda ka ilma, et oleksid treeningul “Start” vajutanud ning salvestab info Garmin Connecti. Rakenduses on sellised treeningud eristatavad hallide nupukestega. Samas ei tasu Move IQ peale lootma jääda, kuna GPS automaatselt ei käivitu ning täpsema treeninginfo saab siiski ise treeningrežiimi sisse lülitades.
Tänu optilisele pulsiandurile ning GPS-vastuvõtjale on Vivoactive HR vägagi muljetavaldav kaaslane jooksusõpradele, pistes rinda spetsiaalselt jooksjatele pühendatud Forerunner kelladega. Tõsised jooksufanatid jääksid Vivoactive HR puhul puudust tundma vaid ehk VO2 max mõõtmisest ning taastumisnõustamisest.
Pulsi mõõtmiseks kastutab Vivoactive HR Garmin Elevate sensorit. Tegemist on Garmini enda tehnoloogiaga, mille näol on tegemist standardse optilise sensoriga, mis jälgib vere pulseerimist naha all. Täpsuselt jääb see samasse kanti teiste randmepõhiste pulsimõõturitega – good, not great. Stabiilsemate ja rahulike treeningute puhul võib kindel olla, et saad päris täpset pulsiinfot, kuid intensiivsemate intervalltreeningute puhul jääb täpsusest soovida. See asjaolu aga ei tohiks saada takistuseks kella valimisel – lisaks on võimalik kellaga ühendada väline ANT+ pulsivöö, millega täpsemat pulssi püüda.
Alljärgnevalt kahe erineva treeningu pulsigraafikud, mil Vivoactive HR pulsiandur sai mõõtu võtta Polar H7 pulsivööga. Nagu näha püüdis optiline pulsiandur esimese rahulikuma treeningu kestel üsna tõepärased numbrid, kui teise intensiivsema treeningu puhul, jäi pulsivöö võimekusele aga kahtlemata alla ning vajab täpse info saamiseks pulsivöö abi.
Garmin Connect
Veelgi põhjalikuma analüüsi ja andmekuva toob kasutajani Garmini nutiseadmete teine külg – Garmin Connect tarkvara, mis on saadaval nii nutirakenduse kui veebiteenusena. Seal toimub kella seadistamine, salvestub kogu aktiivsusinfo ning sünnivad põnevad graafikud. Tõsi ta on, et rakenduse tundmaõppimine võtab veidi aega, kuid kord sellega harjudes, on põhjalik treeninginfo Sul otse käeulatuses.
Aktiivsusinfot saab rakenduses uurida mitmete perioodide kohta, kuigi kell ise salvestab samuti Sinu varasemaid treeninguid, siis Garmin Connectis säilib kogu treeninginfo igavesti ning see teeb kogu Sinu ajaloost – nii treeningutest, igapäevasest aktiivsusest kui uneajast – põhjalikud ülevaated ja kokkuvõtted.
Connect keskkonnas saab lisaks teenida ka virtuaalseid medaleid ja sõpradega võistelda. Kui need aga piisavalt ei motiveeri, püüab Garmin Insights funktsioon Sind laiskuse korral vajaliku aktiivsuse saavutamiseks õigele teele suunata.
Üks asjaolu, mis Connecti puhul siiski häirima jäi oli see, et unemustrite analüüsimisel lähtub Garmin Sinu määratud tavapärastest uneaegadest. Elu küll ei käi niivõrd kellapealt, aga selles suhtes Garmin armu ei anna – kui tahad võimalikult täpset uneanalüüsi, püsi enda seatud raamides.
Garmin Connecti ja Vivoactive HR koostöö sujus testimisperioodil nagu õlitatult. Ei ühtki kadunud ühendust ega tarvidust kell uuesti üles seadistada ega ühtki lisaliigutust, et nutivõru andmed rakendusesse üles laadida, kell teeb seda Sinu eest automaatselt. Võid kohe peale trenni rakenduse lahti lüüa ning lisaks kuivale numbrijadale näha ka pulsi- ja tempograafikut.
Lisaks on Garminil uus nii öelda rakenduste pood nimega Connect IQ, milles saab alla laadida palju erinevaid kellade disaine, ekraanikuvasid ning isegi rakendusi, millega kella omanäolisemaks muuta.
Kokkuvõte
Vivoactive HR peidab enda tagasihoidlikus korpuses tohutu hulga funktsioone, mis ei jää alla Garmini tipptoodetele. Vivoactive HR on tõesti meister igale alale ning lubab vastata erinevate spordialadega viljelejate soovidele. Tegemist on ideaalse kellaga spordientusiastidele, kes ei ole niivõrd kinni näiteks jooksmises või rattasõidus, vaid leiavad end aeg-ajalt nii spordiklubi rühmatrennist, ratsa jõusaaliseadmete otsas või lausa lumelauaga mäel – kõikide nende treeningute jaoks ei ole vaja eraldi spetsiaalkellasid, kui randmel on Vivoactive HR.
Vivoactive HR pakub detailset infot nii treeningute, aktiivsuse, pulsiinfo kui ka nutitelefonis toimuva kohta, olles seega asjalik riistapuu nii trennihundi kui sotsiaalmeediasõltlase randmel. Kella ainsaks miinuseks võiks kuulutada selle tagasihoidliku disaini, mis ilmselt pilku ei püüda, kuid kui see on ainus puudujääk, siis pange mind kirja, olen müüdud.
+ Optiline pulsiandur mõõdab pulssi 24/7
+ Põhjalikud nutitelefoni märguanded
+ Märkimisväärne valik treeningrežiime
+ Põhjalik analüüs ja nõuanded Garmin Connectis
+ Lihtne kasutajamenüü
+ Move IQ automaatne tegevuse salvestus
+ Puutetundlik ekraan lisab nutikuse maiku
+ Kohandatav disain Connect IQ kaudu
+ Muljetavaldav aku kestvus
– Tagasihoidlik disain
– Pulsiandur ei taga 100% täpsust