Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 21. nov. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

HUAWEI FreeBuds 5 juhtmevabad kõrvaklapid – kas need on mugavad ja võimekad?

HUAWEI FreeBuds 5 juhtmevabad kõrvaklapid – kas need on mugavad ja võimekad?
Kadri Hurt

HUAWEI FreeBuds 5 nimelised juhtmevabad kõrvaklapid annavad muusikanautlejale vabaduse rohkem liikuda ja selle toote puutetundlikud funktsioonid on hallatavad vaid ühe sõrmega. 

Siin on kodukontoris tegutseva koduperenaise kogemuslugu. 

 

Uus elektroonikavidin tekitab alati õhinat

Ettevaatlikult Huawei FreeBuds 5 kõrvaklappide pakendit avades taaselustub minus kunagine laps. Valge karbi süvisest vaatab vastu minimalistlik hõbedane muna.

Esmakohtumine kõrvaklappide hoidmiseks ja laadimiseks mõeldud kapsliga seostub tahes-tahtmata üllatusmänguasja avamisega. Kohe seejärel liigub mõte futuristlikule ehtekarbile. 

Vaid Huawei logo toote esiküljel reedab ovaalse karbikese tegelikku võimalikku otstarvet. 

Huawei FreeBuds 5

 

Huawei FreeBuds 5 piilun sisse, hoian peos

Olen juba võidetud – hall kõigis varjundeis on minu lemmikvärv. Puhas valge karp ja sisu mõjuvad esteetiliselt ning on kaasaegne klassika. Kasutan toodet viimistlusega Frost Silver. Huawei FreeBuds 5 juhtmevabad kõrvaklapid on saadaval veel valgetena ja korallikarva.

Peopesale asetades on kõrvaklappide laadimiskarp kergelt lapik, seda on mugav käes hoida ning taskus kanda. Kapsli kaas avaneb hääletult, kuid sulgub mõnusa plaksuga, justkui kinnitades, et mu kõrvaklapid on hästi hoitud. 

Mängin kaanega paar korda edasi-tagasi – kahtlustan vaikselt, et tootja on sellist tarbija reaktsiooni juba ette näinud.

Laadimiskarbi sees on küütlevad kõrvaklapid, mis fikseeruvad magneti abil oma individuaalsesse pesasse. Vasak kõrvaklapp vasakule, parem paremale – muidu ei lähe kaas kinni. 

Huawei FreeBuds 5

Silm võrdleb uusi vidinaid lauanurgal lebava legoklotsiga – laias laastus üsna ühesuurused.

Klappide kõlari all on tilgakujuline jätke, millest on kerge haarata. Peegelsileda pinna tõttu tuleb vaid jälgida, et kõrvaklapid käest plehku ei paneks.

 

Lisatarvikud on kaasas

Huawei FreeBuds 5 laadimiskarpi saab laadida ka Qi-protokolli toetava juhtmevaba laadijaga, kuid originaalkomplekti on tootja kaasa pannud valge lühikese USB Type-C juhtme.

Eraldi karbist leian keskmisest suuremale kõrvale mõeldud suitsuhallid silikoonist XL-kõlarikatted. Proovin kõrva. Veendun, et kõrvaklapid ei libise, kuid suurus ei sobi ning loobun.  

Karpi on lisaks pakitud veel mitmekeelne kasutusjuhend ning garantiikaart.

Huawei FreeBuds 5

 

Hakkan katsetama

Kõrvaklapid on Bluetooth-ühilduvad ja testin nende kasutusmugavust kaugtöö tingimustes nii oma nutitelefoni kui ka sülearvutiga. Toode ühildub nii Androidi kui ka iOSiga – kasutan esimest.

Proovin, kas püsivad tõesti kõrvas paigal. Püsivad küll!

Lähen testimisega hoogu – võimlen ja hüppan toas ringi – FreeBuds 5 kõrvaklapid istuvad endiselt kõrvas ja heli ei värele. Liigun uudishimulikult 80-ruutmeetrises sopistatud korteris ringi – muusika mängib ühtlaselt igal pool. Veendun selles ka siis, kui vannitoa ukse kinni panen.

Korra-kaks kuulen korteri välisnurgas krõpsatust, kuid tean, et see pole mu tavapärane kõrvaklappide kasutusala ega mõista testitavat toodet hukka.

Huawei FreeBuds 5

Tootja pilt

Kuna tootja kinnitab kõrvaklappidele nii pritsme-, vee- kui ka tolmukindlust (IPX4 tasemel), võtan riski ning pesen muusika taustal hambaid. Kõik läheb hästi ning need juhtmevabad kõrvaklapid kraanivette ei sulpsata.

Annan endale aru, et lõivu tuleb maksta – tüütutest juhtmetest pääsemise nimel pean oma uusi kõrvaklappe kannatlikult katsetama. Huawei FreeBuds 5 juhtmevabad kõrvaklapid teevad selle tegelikult lihtsaks, sest istuvad kõrvas mugavalt ega hakka ka paari tunni möödudes ebameeldivalt suruma. Need sobivad ka rahulikumaks sportimiseks.

 

Head juhtmevabad kõrvaklapid erinevus on märgatav

Juhtmevaba kasutus on minu jaoks suur hüpe liikumisvabaduse suunas. Esimesel testimispäeval kipun unustama, et ma polegi arvuti külge aheldatud ega pea juhtmerägastikus siplema. Jätkan muusika kuulamist kui teen perele süüa või kui lähen kuivatist pesu välja võtma. 

Lausa mõnus on, kui ei ole vaja arvutit enam veebinari kestel teise ruumi kaasa tassida ning videokõne ajal oma endisi kogukaid potsataja-kõrvu ka enam häbenema ei pea. Vaid vilksamini juuste vahelt piiluvad delikaatsed nublakad mõjuvad pigem kaunistusena. 

Huawei FreeBuds 5

Midagi minu pealaele ei suru ning head juhtmevabad kõrvaklapid ei paki kõrvu palava ilmaga sisse ega pane higistama. 

Võimalus kompaktset karbikest koos väikese juhtmega pidevalt kaasas kanda sobib minu maa-linna vahet pendeldava elustiiliga suurepäraselt. Pisikene laadimiskapsel mahub käekotti või sülearvutile seltsiks.  

Huawei juhtmevabad kõrvaklapid nutifunktsioone kasutan sõrmega

Huawei juhtmevabad kõrvaklapid lubavad mul audioesitust mugavalt juhtida erinevate sõrmepuudutustega, kuid mitmed võimalused vajavad harjumist ja harjutamist. Puuteanduril on kindel ala – kõrvaklapid juhtuvad kõrva iga kord veidi erineva paigutusega ning vajutada tuleb pimesi.

Sajaprotsendilist „tabavust“ kõikide funktsioonide käivitamiseks ei õnnestu mul saavutada ka teisel testimispäeval, kuid muutun järjepidevalt osavamaks. Asja lihtsustab see, et ühele kõrvaklapile sõrmega antud käsklus rakendub mõlema kõrva seadmele. 

Vähem kui nädalaga kodunen nutifunktsioonide sisse- ja väljalülitamisega täielikult.

 

Mürasummutusfunktsioon tõstab ilusamad helid esile

Huwei FreeBuds 5 kõrvaklappidel on aktiivne mürasummutusfunktsioon (ANC). Selle efektiivsus tundub sõltuvat eelkõige kasutaja kõrva ehitusest ning sellest, kuidas klapid on kõrva pandud. 

Mürasummutuse sisse ja välja lülitamiseks pean hoidma sõrme kõrvaklappide seljakumeruse peal sekund-kaks, mispeale teatab ingliskeelne hääl: „Noise cancelling on“ (või vastavalt „off“). Sagedasemal kasutamisel hakkan igatsema selle asemele mingit helialternatiivi. 

Kõrvaklappide igakordsel kõrvapanekul kostub õnneks vaid mahe tervituskõll tinn-tinn. Mõnikord mõtlen, et ka see võiks olemata olla.

Märkan, et enamasti töötab mürasummutusfunktsioon paremini madalate püsihelidega. Kodukontoris naudin muusikat nüüd väiksema tänavamüraga ning köögis ei pane enam tähele viis meetrit eemal urisevat külmkappi.

Autoroolis kõrvaklappe omale teadlikult ei luba, kuid kaasreisijana tundub mootori mürin muusikat kuulates tunduvalt vaiksem.

Lülitades kõrvaklappe sisse väga lärmakas toas, tundub ANC-funktsiooni võimekus tagasihoidlikum, kuid siiski tekib tunne, nagu oleksid mu kõrvad ruumist kuidagi eraldatud.

Mürasummutuse kasutamisel pean arvestama, et see tarbib ka rohkem akut.

 

Helide eraldusvõime avaldab muljet

Heli üldine kvaliteet on igati hea ning kõrvaklappide hinnaklassi arvestades ka ootuspärane. Pretensioonikamatel kasutajatel oleks lisavõimalus reguleerida seadme enda ekvalaiserit. Minule sedapuhku seadistus sobib.

Muusikas on selgelt kuulda nii bassi kui ka kõrgemaid helisid. Ruumilise audio puhul saan väga selgelt eristada, kust hääl tuleb.

Seni teadsin, et võrreldes kõrvapealsete klappidega peab igasuguseid mini-kõrvaklappe kasutama alati valjemas režiimis ja nii on ka nüüd. 

Huawei FreeBuds5 juhtmevabu kõrvaklappe on kõige mugavam kuulata keskmise helitugevusega. Reguleerides tugevust üle selle, teeb liiga domineeriv audio minu kõrvade elu kibedaks.

Et juhtmevabade kõrvaklappide mõjust kõrvade tervisele on mulle teada ka eelarvamusi, otsin internetist infot ja leian.

 

Helitugevuse muutmiseks teen kõrvaklapile pai

Helide esitust haldan nimetissõrmega. Audioesituse pausile panek ja uuesti mängima lülitamine vajab kahte kiiret puudutust. Sama liigutusega on võimalik vastata telefonile või kõne lõpetada. 

Kõnest keeldumiseks pean sõrme all hoidma. Kui kuulan telefoniga parasjagu muusikat, lõpetab sissetulev kõne muusika esituse ise.

Libistades sõrme kõrvaklapi seljakumerusel üles või alla, saan helitugevust vastavalt ühe astme võrra suurendada või vähendada.

Olukorras, kus puutefunktsioon kohe ei reageeri ning sõrmega närviliselt peaaegu nühkima hakkan, võib helitugevus ka järsemalt suureneda. 

Kokkuvõttes osutubki heli reguleerimine minu Huawei-seadme kõige keerulisemaks žestiks.

 

Muusikat saabki muretult kuulata tunde

Huawei andmeil on kõrvaklappide esitusaeg koos vahelaadimistega karpi ennast vahepeal laadimata kuni 30 tundi. 

Kui mürasummutusfunktsioon pole sisse lülitatud, saab kõrvaklappe täislaetud akuga keskmisel helitugevusel kasutada viis tundi järjest – tootja lubadus osutub järele proovimisel tõeseks.

Testin aku tööaega veel. Pärast kõrvaklappide viieminutilist laadimist saan muusikat katkematult kuulata kaks tundi järjest. 

Huawei FreeBuds 5

Tootja pilt

Võttes kord üht, kord teist kõrvaklappi pikema kasutuse käigus aeg-ajalt kõrvast, lõpetavad nad töö mitmeminutilise vahega. 

Kui aku saab tühjaks, lülitab kumbki kõrvaklapp ennast väikese tuhmi tümpsu saatel välja. Sama juhtub, kui arvutis või telefonis on muusikaedastus pikemalt seisma jäänud.

 

Huawei Freebuds 5 aku tööst teavitab väike tuluke

Laadimiskapsli esiküljel, Huawei logo all, on tilluke akuindikaator, mis süttib karpi avades vastavalt aku laetuse tasemele. 

Tuli on püsivalt roheline, kui aku laetus on kõrge – üle 90%. 

Mõne sekundi järel kustuv roheline tuli näitab, et kapsliga saab kõrvaklappe taaskord laadima panna. Kapslikaane sulgemise järel hakkab laadimispesa minu FreeBuds-e laadima ning indikaatortuli kustub.

Huawei FreeBuds 5

Akutulukese oranž värv viitab vajadusele kõrvaklappe või karpi ennast peatselt laadida. Paariks sekundiks põlema süttiv punane tuluke annab märku, et aku laetus jääb alla 20%.

Kuna minu juhtmevabadel kõrvaklappidel eraldi indikaatortulukest ei ole, tuleb esialgu pisut nuputada, millal saan märguande laadimiskarbi, millal kõrvaklappide aku seisundist.

 

Nõudlik kasutaja vajab Huawei äppi

Kõrvaklappide täpsemate sätete muutmiseks on vaja Huawei AI Life äppi. Äpp annab võimaluse muuta erinevate puudutuste funktsioone, näha kõrvaklappide individuaalseid akutasemeid ja sealhulgas korpuse akutaset. Võimalik on uuendada ka seadme püsivara. 

Huawei AI Life äpi rakenduse saab Apple’i App Store’ist, Androidi kasutajad peavad aga suunduma Huawei AppGallerysse või laadima rakenduse brauseri kaudu alla.


Ühendatud seadmete vahetamine osutus lihtsaks

Huawei AI Life äpi abil saan FreeBuds5 kõrvaklapid ühendada korraga kahe seadmega, kuid heli esitus kõrvaklappidesse on korraga võimalik vaid ühest. 

Kõnede prioriteet on muust audiost kõrgem – olles ühendatud nii arvuti kui ka telefoniga, liigub sissetuleva kõne korral kõrvaklappide audio telefonile ka siis, kui parasjagu arvutist muusikat kuulan. 

Kui panen audio ühest seadmest pausi ja seejärel teisest käima, hakkavad FreeBuds5 kõrvaklapid heli esitama viimasest.

Erinevate seadmete ühendamisel ilmutab akuindikaatoril ennast vilkuv valge tuluke.

 

Samm edasi – Huawei Freebuds 5 vs Freebuds 5i

Juhtmevabade kõrvaklappide võrdluses Huawei FreeBuds 5 vs 5i on teised neist futuristlikuma ja teatud mõttes nurgelisema välimusega ning kaaluvad pisut vähem.

FreeBuds 5i annab esitusajaga silmad ette – viie tunni asemel saaksin muusikat ühe laadimisega nautida tervelt seitse ja pool, kui mürasummutust ei kasuta. Aku kestab aga laadimiskarbil enesel vaid 28 tundi, mis on mudeli FreeBuds 5 aku võimekusest kaks tundi vähem.

 

Mis kokkuvõttes meeldis?

Juhtmevabastus hakkab teise kasutusnädala lõpuks totaalselt meeldima ning ma ei mõista, kuidas seni olen hakkama saanud. 

FreeBuds-ide korduvlaadimisvõimaluse tõttu unustan vajalikul hetkel isegi USB-juhtme koju.

Huawei FreeBuds 5

Mürasummutusfunktsiooni sisse-välja lülitamisest on saanud omaette hasart.

Pärast ligi kahenädalast testimist olen veendunud, et juhtmevabad kõrvaklapid ei näe mitte ainult head välja, vaid on ka igati praktilised.