Imou Ranger Pro turvakaamera – kas palantir, keeglikuul või Surmatäht :: Digitest
Turvatunne on üks inimese põhilisi vajadusi, üks Maslowi püramiidi alustalasid. Kaasaegne tehnoloogia on võimaldanud meil hoida silma peal oma maisel varal ka siis, kui me ei viibi hetkel kodus.
Lisaks pole enam vaja kulukaid lepinguid turvafirmaga, vaid piisab interneti ühendusest ja nutitelefonist Sinu taskus ning mõistagi ka turvakaamerast – nagu näiteks Imou Ranger Pro.
Välimus
Välimus
Tõtt-öeldes olin ma Imou Ranger Pro karpi avades üsna üllatunud, kui sellest tuli välja umbes poole keeglikuuli suurune läikiv must kera. Ise olen ma seni olnud arvamusel, et turvakaamerad peaks olema võimalikult tagasihoidlikud ja märkamatud, et need kurikaeltele silma ei jääks.
Imou on oma Ranger Pro mudeliga läinud ilmselt teist teed, sest suur must ja särav kera peaks ilmselt mõjuma hoopis ähvardavalt ning hirmutavalt (umbes nagu Darth Vaderi kiiver). Paraku ma kurjategijate mõttemaailma ise nii hästi ei tunne, aga võibolla selline lähenemine õigustab ennast.
Igatahes on tegu suurima koduse turvakaameraga, mida mina näinud olen. Isegi need tavalised valged turvakaamerad, mida me näeme pankades ja muudes avalikes kohtades, tunduvad Ranger Pro kõrval sellised turvalised beebimonitorid, mida hoolitsevad vanemad lapse hälli kohale paigutavad.
Kaamera läikiv korpus on muidugi vaatamisväärsus omaette, aga selline uhke kera võib muidugi kergesti tolmu hakata koguma. Sisselülitatud kaamera ähvardavat ilmet leevendab veidi selle alt paistev soe roheline valgus, mis muudab kaamera asukoha hõlpsalt tuvastatavaks ka pimedas ruumis.
Kindlasti käib välimuse alla ka juhtme pikkus, millega kaamera vooluvõrku ühendatakse – antud juhul on see küllaldane st umbes kahemeetrine.
Tarkvara
Tarkvara
Turvakaamera on põhimõtteliselt sama hea, kui on selle tarkvara – see väide võib olla veidi kategooriline, kuid samas täiesti tõene. Kuna seadet ennast pärast selle paigaldamist reeglina eriti ei näpita, siis kasutaja ja kaamera igapäevaseks kokkupuutekohaks on kasutaja nutiseadmesse paigaldatud rakendus.
Imou Life rakendus on laias laastus nagu enamik turvakaamerate omad, mida mul on õnnestunud kasutada. See tähendab selle kasutajaliides on põhjalik, laiapinnaline, kohmakas ning mitte eriti intuitiivne ehk veidi nagu puust tehtud. Vaieldamatult ei kuulu need minu lemmikrakenduste hulka, aga oma asja ajavad nad ära.
Imou Ranger Pro tarkvara on mitmekülgne ja põhjalik, sest seda on ka seade ise ning tegelikult võib selle wifi turvakaamera funktsionaalsus (mis ilmselt põhjustab ka selle suuruse) muuta keerukamaks ka selle kasutamise. Tõtt-öelda on nii kaameral kui ka tarkvaral funktsioone sedavõrd palju, et selle täpsemalt käsitlemiseks jääks selles arvustuse mahtu väheks.
Imou turvakaamera sai ühendada ka Google Home rakendusega, kuid mingit reaalset kasu sellest paraku polnud – seade oli küll nähtav teiste seadmete seas, kuid selle haldamiseks tuli ikkagi kasutada vaid Imou rakendust.
Nagu eelpool öeldu, siis pole kohmakas tarkvara vaid Imou privileeg, vaid sama probleem vaevab ka teisi turvakaamerate tootjaid. Kõige parem nende seast on senini tundunud Xiaomi, kus pööratakse tähelepanu nii raudvara kui ka tarkvara disainile.
Kasutamine
Kasutamine
Minu kasutuskogemuse algus polnud kõige sujuvam, aga kuna ma olin selleks häälestunud, siis erilist pettumustunnet sellega ei kaasnenud. Nimelt ei suutnud ma kaamerat ühendada oma WiFi võrguga. Asi on selles, et Imou Pro Ranger toetab vaid 2,4 GHz WiFi sagedust, kuid kodus on mul kaasaegne Telia mesh WiFi.
Arvestades, et Imou oma kaameraga komplektis olevas manuaalis (sh ka eestikeelses!) korduvalt rõhutab seda 2,4GHz sagedust, siis olin sobimatuseks põhimõtteliselt valmis. Seega tasub vähegi kaasaegsema WiFi-ga olla valmis selleks, et kaamera tuleb ühendada ruuteriga võrgukaabli abil.
Nii nagu ma juba ka eelmises peatükis mainisin, siis peale kaamera paigaldamist on peamiseks kasutajakogemuse allikaks rakendus ja selle kasutajaliides. Tarkvara teatav kohmakus muidugi põhjustab paraku ka kohmakuse kaamera kasutamises – minu jaoks väljendus see peamiselt kaameraobjektiivi liigutamises. Nimelt saab kaamerat läbi telefoni liigutada praktiliselt 360 kraadi ulatuses, lisaks veel ülesse ja alla, aga kõike seda saab teha väikese, kuid tüütu viibega. Võib-olla olen ma kuidagi hellik, kuid kaamera liikumine võiks olla märgatavalt sujuvam.
Aga see pole kõik, tahaks siin hüüda! See tähendab, et ma ei tahaks kaamera kallal vaid vinguda, sest sellel on mitu head ja kasulikku omadust.
Mootorist me juba rääkisime – see on kohmakas, kuid annab ruumist piisavalt avara ülevaate, et lainurkkaamera pilgu eest ei suuda miski varjule jääda. Kaadrisse jääb infot pigem meeldivalt palju. Lisaks on kaamera pilt ka piisavalt terav – 1080p.
Kaameraga saab ka kahepoolset kõnet pidada. See tähendab, et kui kaamera abiga tuvastatakse sissetungija, siis võib viimasele häälekalt teada anda, mida tema käitumist arvatakse ning mis pahategijat juba lähitulevikus ees saab ootama. Ning erinevalt eelmistest turvakaameratest kõlab rääkija hääl kaamerast piisavalt valjult, mitte mingi haleda pirinana. Pahategija võib sellele häälele tõepoolest reageerida ning oma plaane muuta.
Kõige muljetavaldavamaks aga oli minu jaoks kaamera öövaatlusvõimekus, sest minu silmale täiesti pimedas toas eristas kaamera isegi mööbliriide mustrit. Pilt oli küll mustvalge, kuid hämmastavalt terav.
Samuti oli hämmastavalt tundlik ka kaamera liikumissensor, mis peale liikumise reageeris ka näiteks lambi süütamisele klaasukse taga, kus talle liikumist kohe kindlasti näha ei olnud. Vahel reageeris see isegi sellistele asjadele, mida minu silm ei seletanud, aga kohe kindlasti ei jäänud sellele märkamatuks reaalsed muutused-liikumised selle keskkonnas. Samuti oli kaamera või rakendus enam kui varmas liikumise peale häiret tõstma ja telefoni teavitusi saatma.
Kaamerasilma sattuvat võib Imou Ranger Pro salvestada mitmel moel. Enne kaamera käivitamist tuleb luua Imou konto ning seejärel pakub Imou võimalust kasutada oma pilveteenust, millel vähemalt esimene kuu on tasuta.
Neile, kes oma turvavideote eest tasuda ei taha, on võimalus salvestada toimuvat mälukaardile. Ometi ei pea ma seda kuigi nutikaks lahenduseks, vähemalt olukorras, kus tahetakse salvestada sissemurdjate tegevust, sest vähegi nutikas röövel võtab lahkudes koos väärisaasjadega kaasa ka turvkaamera, kui see tema vaatevälja satub. Kui on aga plaan näiteks salvestada koduste või koduloomade tegevust peremehe või -rahva äraolekul, siis sobib ka mälukaart väga hästi.
Kolmanda võimalusena võib toimuvat salvestada ka oma telefoni või tahvlisse, aga seda saab teha vaid reaalajas st toimuvat otse oma seadmest jälgides.
Kokkuvõtteks
Kokkuvõtteks
Ehkki antud wifi valvekaamera tarkvara on pigem keskmine, siis kaamera enda funktsionaalsus nagu selle juhtimine läbi telefoni, suurepärane kahepoolne audioühendus ning korralik salvestus ka pimedas teevad sellest ühe parima turvakaamera, mida mul on võimalus olnud proovida.
Kõiki kaamera võimalusi arvestades muutub vägagi mõistlikuks ka Imou Ranger Pro turvakaamera hind. Inimesele, kes vajab võimalikult avarat ja täpset ülevaadet oma kodust või muust valvatavast objektist, võib seda wifi turvakaamerat soojalt soovitada.