Inspiron Mini 1012 sülearvuti – Dell jõudis järele :: Digitest
Kui Delli esimesed netbookid ei olnud just eriti huvitavad, siis nüüd on asjad muutunud. Dell Mini 10 kolmas tulemine – Dell Inspiron Mini 1012 – on sama kerge ning samades proportsioonides kui senised mugavuse liidrid (Lenovo S10, Acer Aspire One, Asus Seashell).
Protsessor
Dell Mini 1012 sisaldab uue põlvkonna Inteli Atom protsessorit N450. N450 pole sageduselt midagi erilist – Atom N280’ga sama 1,66 GHz sagedusega kivi, kuid sisaldab endas lisaks keskprotsessorile ka mälukontrollerit ja graafikat ning toetab Hyperthreadingut.
Plussiks selle juures on väike voolutarve, sest eelmise seeria Atom N270 ja N280 käisid käsikäes küllalt voolu raiskava kiibistikuga emaplaadiga. Nüüd on kiibistik väga “õhuke” – teha pole talle suurt miskit jäänud ja seega pole tal ka võimalust voolu kulutada. Protsessori N450 voolutarve on veidi tõusnud, kuid see on võrreldes kiibistiku tarbe langusega köömes.
Dell väljast
Väline disain erineb veidi pisisülearvutite keskmisest. Jämedate hingede asemel on küllalt õhukesed lihtsad hinged, kuid nende taha jääb veidi ruumi näppudele. Kui mitmetel netbookidel on hingede vahel aku, millest on mugav (kuid mitte päris ohutu) masinaid kinni hoida, siis Dell jätab ruumi hoopis hingede ja masina tagumise serva vahele. See pole ainult aku – see on ka tükk masinat ennast, mis on mõnevõrra tugevam kui akut pidi arvuti sikutamine. Seega on arvuti ekraani tagant masina ühe käega ülal hoidmine lõpuks tehtud ohutuks – näppude alla, ekraani taha, jääb selleks suisa spetsiaalselt krobestatud pind.
Ülejäänud arvuti on läikiv ja sile, ümardatud servadega. Paksust küll masinal jagub, Seashelliga võrreldes on seda hulka rohkem. Ekraani (1024×600) ümber olev raam on ka küllalt mahukas. Arvuti on poolteist sentimeetrit laiem kui S10, see tähendab, et klaviatuuri mõõtmetes on tegu suure võiduga. Samuti on suurem puuteplaat, mis erakorraliselt ei erista tugevalt hiirenuppe vaid laseb nuppudena kasutada vaid sama plaadi alumist vasakut ja paremat nurka. Need nurgad naksuvad ka nagu õiged nupud peavad, erinevalt ülejäänud puuteplaadist.
Dell jätkab oma netbookide veidi kummalist kommet F-klahve pakkuda läbi funktsiooniklahvi Fn, kuid F- ja funktsiooniklahvid on siiski eraldi spetsiaalsel real – tavaliselt Fn-kaudu saadavad võimalused on seega vaid ühe klahvi kaugusel. Ülemise rea klahve ilma Fn nupu abita sõrmitsedes lülitakse monitori, Wifit, kuvatakse akuseisu akent, reguleeritakse hele-tumedust ja muud.
Aku
Aku mahtuvus on küllalt tavaline, kuid Inteli uus graafikat protsessorisse ühendav lahendus väidab end olevat mõne võrra energiasäästlikum – 88 % akutäituvust näitav masin räägib 9 tunnist ja 44 minutist kasutusajast. Microsofti jutu kohaselt pidi Windows 7 olema aku vastupidavust hinnates realistlikum ehk konservatiivsem – netbookis seda küll ei näe. Aku disainiandmetejärgi on see siiski veidi mahukam kui tavaline netbooki aku – 57 vatttundi.
Masina kogukaal jääb 1,35 kilo kanti, mis on võrdne Lenovo vanema S10’ga. Moodsam protsessor ja disain on muidugi märgatavaks eeliseks. Värvivalik haldab ennekõike masina välist külge – minu proovitud mudelil on punane kaas ja valge põhi, ekraani ümbrus ja klaviatuur on mustad. Värvivalikuid on saada neli. Masin on saadaval Eestile sobiva Rootsi klaviatuuriga.
Riistvara uuendamine
Veel on kogenud kasutajale arvuti miinuseks raskused arvutit uuendada – põhja all pole luuke mälu, WiFi-kaardi ja kõvaketta vahetuseks – neid protseduure tuleb teostada hoolduses. Positiivne netbookide armee hulgas on kolme USB-pordi olemasolu – neist kaks on küll masina vasakul küljel.
Mudeli standardkettasuurus on 250 GB, millest võiks siiski jätkuda. Mälupesasid on üks ja seal turritab Inteli survel vaid 1 GB moodul. Võiks rohkem olla! Intel Atom N450 suudab masinat vedada küll, selle protsessori eeliseks on Hyperthreadingu tagasitulek. 3D Mark 2001 SE hindas arvutit akudel joostes 2500 punktiga, mis ületab selgelt eelmise põlvkonna Atomiga masinaid, kuid jääb alla Nvidia Ion kiibistiku graafikale.
Tarkvara
Arvuti plussiks või miinuseks (olenevalt kasutajast) on ehk opsüsteem – Windows 7 Starter Edition. Sellega tuleb Delli redaktsioonis kaasa ka McAfee viirustõrje ja MS Office 2007 prooviversioon. Tegumiriba/stardimenüü peidab pisiarvuti vaikimisi ära (kursor allaserva ja näed), selle asemel on Mac OS X sarnane kiirkäivituste riba ekraani ülaserval.
Starter Edition ei toeta Aero pool-läbipaistvaid kuvaefekte, kuid näeb muidu tavalise Windows 7 moodi välja. Mina eelistaks siiski spetsiaalse netbookile sobiva kasutajaliidesega Linuxi versiooni Ubuntu Netbook Remix – Dellil on lõpeks Ubuntuga ka korralikke kogemusi. Siis annaks masinast välja visata ka palju prosekoormust nõudva viirustõrje, aga Windowsi peab see jääma.
Kokkuvõtteks
Dell Mini 1012 on asjalik ja usin pisisülearvuti, mille eeliseks on kena praktiline disain ja säästlikkus. Selline masin sobib suurepäraselt asjalikuks teekaaslaseks suvel iseteadlikule inimesele. Muidugi, 3G netipulk ka taskusse! ;)
[nggallery id=85]