Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 30. okt. 2024

Rulli end üles

Üles

Kutse tantsule – HTC ChaCha mobiiltelefon :: Digitest - Part 3

Anton
  • Avaldatud 16. aug. 2011

Sisemine ilu

Läbi väikse klaasitüki roheline näib maailm, aga läbi HTC Sense kasutajaliidese näeb Android kah üsna isemoodi välja. Hiljuti uuendas HTC Sense’i kõigil oma mudelitel, sealhulgas saavad uued trikid oma telefonile selgeks õpetada ka mitmed need, kellel vanema versiooniga telefon juba soetatud. ChaCha’l ei ole märgitud Sense versiooniks küll 3.0 vaid 2.1, tõenäoliselt seetõttu, et lapiti ekraan ilma ekraanikalviatuuri vajaduseta ei saagi kasutada sama tarkvara, mis klassikalised androfonid, aga mitmed uued trikid on tallegi selgeks tehtud.

Androidi mahutamine pisikesele põiki ekraanile on HTC tarkvaraarendajatele olnud paras pähkel. Väikesel ekraanil peaks asjad olema samuti väikesed, ja tihe ekraan seda ka võimaldaks, aga siis on neid rakse näpuga taga ajada. Suuremad ikoonid-nupud oleks hõlpsamad kasutada, aga neid ei mahu ekraanile enam kuigi palju ja nad varjaks muud vajalikku infot. Kuhu tõmmata piir?

Üks uutest trikkidest on lukustatud ekraan. Lahti saab ta nüüd ekraani alt paistvat rõngast üles venitades. Lisaks istuvad ekraanil neli ikooni, millest saab kinni võtta ja all oleva rõnga sisse lohistada, mis viib sind otse valitud aplikatsiooni juurde. Need neli aplikatsiooni saab ise vabalt valida. Kui nende hulgas on näiteks helistamine, sõnumid või e-mail, siis teavitab ikoon ka uutest teadetest ja vastamata kõnedest. Sõnumite puhul saab seada ka nii, et viimase lugemata sõnumi sisu esimesed read on lukustatud ekraanil näha.

esimesel koduekraanil poseerivad alati alumistes nurkades kaks nuppu – vasakul aplikatsioonid ja paremal telefoni isikupärasemaks muutmise valikud. Liikudes järgmisele ekraanile kaovad need nupud ekraanilt ära.

Vajutades ekraani alt valikute nuppu ilmub kuus põhivalikut. Enamustele neist saab mujaltki kiiresti ligi, mis muudab selle menüü enamjaolt üsna ebavajalikuks.

Koduekraanid on muutunud mõnevõrra dünaamilisemaks. Kui mõnelt ekraanilt koristada ära viimane ikoon, kaob see leht vahelt ära. Kui koduekraanide limiit (seitse) ei ole veel täis, siis on viimasel ekraanil alati selline ring mille sees on pluss. Sellele vajutades saab asuda järgmist koduekraani sisustama.

Vidinate ja shortcutide paigutamine käib uuel Sense’il läbi personalize menüü. sealt saab muuta ka telefoni häälitsemist ja ekraani väljanägemist. Muidugi saab appi panna koduekraanile ka vanaviisi, Applistis tema ikooni all hoides.

Mitmetes menüüdes on paremas servas sinisel taustal erinevad lahterdused ja valikud, et väikesele ekraanile mahtuvat infot kuidagigi jupitada, et ei peaks nii meeletult edasi-tagasi kerima.

Mida rohkem lisavälju ekraanil on, seda vähem reaalsele infole ruumi jääb. Näiteks telefoniraamatus näeb korraga ekraanil ainult nelja kontakti.

ChaCha on iga nurga alt mõeldud lühikese jutuga inimestele. Sõnumi kirjutamise ajal on ekraanil ruumi mitte rohkem kui neljale lühikesele reale. Suur tühimik kontakti ja tekstiakna vahel mahutab valikud klahvi pikast all hoidmisest, kust meie peame endale täpitähti õngitsema. See kusjuures on ainuke koht, kus trükkimisel füüsiline klaviatuur vajaka jääb.

Androidi paigutamine sellisele ekraanile on nõudnud päris palju kompromisse ja nii mõnigi tegevus on täisekraaniga telefonidega võrreldes ebamugavam. Näiteks on veebilehtedel palju rohkem edasi-tagasi kerimist ja sisse-välja suumimist, ja näputäpsust on igal pool rohkem vaja. Ainus õnnis asi on see, et ei ole ekraanile kargavat klaviatuuri, mis pool ekraani kinni kataks.

Lisaks sellele on sel telefonil veel üks nupp, millest räägime peagi.

Leheküljed: 1 2 3 4 5