Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 21. nov. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Lumiquest välgutarvikud :: Digitest

Anton
  • Avaldatud 30. juuni 2009

lumiquest-1Fotograafia algab ja lõpeb valgusega. Kaameratele sisseehitatud välklambid aga – peale mõningase võimsuse muutmise – loovusele eriti ruumi ei jäta.

Järgmine samm – ja üks levinumaid fotokaamera lisatarvikuid – on kaamera peale kinnituv TTL mõõtmisega välklamp. See seade pakub oluliselt enamat, kui lihtsalt suuremat võimsust. Välgupea pööramine mõnele suuremale valgust peegeldavale pinnale (nt. lagi) annab juba oluliselt paremaid tulemusi.

Alati pole aga lagi sobivat värvi, või pole seda üldsegi. Siin astubki mängu Lumiquest, pakkudes välgutarvikuid, mille eesmärk on pakkuda fotografeerimiskeskkonnast sõltumatuid valguse kujundamise vahendeid TTL hotshoe välkudele. Vaatleme nende tootevalikut selles artiklis lähemalt ja toome välja nende plussid ja miinused.

Lumiquest tarvikute põhimõte

Vajadus nende tarvikute järgi tuleneb vajadusest pehmema valgusjoonise järgi. Tugev, väikeselt pinnalt tulev valgus tekitab enda poole jäävatel pindadel kontrastitu ja heleda ala, teisele poole jäävadel pindadel aga pea detailitult tumeda varju, ja nende vaheline üleminek on väga järsk. Asja muudab veel halvemaks valgusallika asukoht – objektiivi lähedal. Silmale palju meeldivama joonise annab suuremõõtmeline, pigem ülevalt poolt tulev valgusallikas. Tulemuseks on heledate alade sujuv ülemineks varjudeks, lisaks on ka varjualadest rohkem detaili näha.

Et valgust n.ö. pehmemaks muuta, kasutab Lumiquest kaht võimalust – suurendada valgust eritavat pinda või hajutada valgusallikas tulevat valgust, et ta ei oleks suunatud nii väga oste, vaid saaks põrgata ümbritsevatelt pindadelt tagasi, muutes need ümbritsevad pinnad suuremaks valgusallikaks. Või siis teha mõlemat.

Tarvikud kinnituvad välgu külge liimitavate takjaribade abil. need takjaribad on igal tarvikul kaasas. Kui te aga ei soovi oma välgule midagi külge kleepida, siis on neil pakkuda ka Kinch strap, mis on veniv takjapael, mille tagumine pool on kummeeritud. Uuematel tarvikutel on kasutatud valgest plastikust kärtsu, mis ei korja nii palju sodi ja mida on lihtsam puhastada.

Lisan siia ka mõned proovipildid. Arvesse tuleks võtta, et paljude tarvikute reaalne kasutegur erineb paljuski pildistamisssituatsioonist, siin on vaid üks variant neist. Võrdluseks siis esmalt lihtsa otsevälguga portree:

1otse

Lumiquest UltraBounce

Ultrabounce kujutab endast väikest matti karbikest, mis välgult tuleva valguse ühtlaselt ligi 180 kraadi ulatuses laiali hajutab. Eesmärk on lasta osal valgusest seintelt ja laelt tagasi põrgata, et otse objektile suunatud valgusest tekkinud varje külgedelt täita.

Ultrabounce’i ideaalne töösituatsioon on piki kitsast koridori pildistamine, kus ta annab suurepäraseid tulemusi. Ka keskmise suurusega toas on vahe selgesti näha. Tänu oma väiksetele mõõtmetele on teda väga mugav rahvast täis ruumis kasutada. Teisalt ei anna õues pildistamisel see tarvik midagi juurde, kuna valgus mis kaadrist väljapoole väänati, ei jõua kaadrisse tagasi, ja valgusallika suurust ta sisuliselt ei muuda.

a1ultrasoftlumiquest_ultrabounce

Lumiquest Pocket Bouncer

See on kõige klassikalisem välgutarvik. Välk suunatakse ülesse, välguvalguse teele asetatakse 45 kraadise nurga all peegeldi, mis suunab valguse taas pildistatava objekti suunas. Pind, millelt valgus peegeldub, on kordades suurem kui välgupea, seega tema tekitatud varjud pehmemad. ühtlasi viib ta valguskeskme kõrgemale, muutes valguse suuna loomulikumaks.

Olles umbes 18 cm lai, on tema suuruse valikul lähtutud mugavusest – lahkema lõikega pükste korral mahub ta nimele kohaselt taskusse. Välgu külge kinnitatuna ei tekita ta erilisi komplikatsioone rahva seas liigeldes. Siiski tähendab tema mitte-just-hiiglaslik suurus seda, et kui pildistatav objekt kaugeneb, väheneb ka selle tarviku mõju suhteliselt kiiresti.

4bouncelumiquest_pocket-bouncer

Lumiquest 80-20

See tarvik on märksa leidlikum kui tema faktiliselt korrektne, aga üsnagi pentsik nimetus. Nagu eelpool räägitud, võib sobiva lae korral välguvalguse lakke lasta, kust tagasi peegeldudes tekivad pehmed varjud loomulikust suunast, aga siingi tekib kohe uus probleem – kui pildistatav inimene just suu ammuli lakke ei vahi, siis jäävad lõua, nina ja, mis kõige hullem, silmadele varjualad.

80-20 on Pocket Bounceri mõõdus tarvik, millesse oleks justkui suured augud sisse lõigatud. Eesmärk on lasta 80% valgusest lakke ja 20% suunata otse pildistavale justnimelt täitma neid varje, et anda inimese näole elavust – valgusallika peegeldus silmades annab portreele väga palju juurde. 80-20 on kasutatav ka välitingimustes, muutes täitevälgu pehmemaks ja nõrgemaks, aga 80% valgusest läheb siis globaalse soojenemise toeks.

2-80-20lumiquest_80-20

Lumiquest ProMax Süsteem

ProMax süsteem on Lumiquest tootevaliku süda. Tema keskmes on eelkirjeldatud 80-20, millele on juurde pandud peotäis lisatarvikuid.

Esmatähtis on valge reflektor, mille saab kinnitada 80-20 sisse, muutes ta sisuliselt Pocket Bounceriks. Lisaks valgele on komplektis ka kuldne ja hõbedane reflektor.

Kuldne reflektor muudab välguvalguse soojemaks, mis on suurepärane päikeseloojangu taustal portreefoto tegemiseks või ükskõik mis olukorras, kus ambinetvalgus on välgust oluliselt madalama valgustasakaaluga, näiteks nõrkade hõõglampide valgus või lõkke ääres/ küünlavagel pildistamine.

Hõbedane reflektor on mõeldud läikivate esemete pildistamiseks, pannes need uhkelt särama. Ühtlasi peegeldab ta rohkem valgust, kui muud välgupeegeldid.

Veel on komplektis eesmine kilehajuti. Selle saab kinnitada tarviku ette, nii et reflektori põhjast peegeldunud valgus peab enne objektini jõudmist veel matist kilest läbi minema. Eesmärk on sarnane ultrabounce’ga – hajutada valgust veelgi, et see saaks ruumis ringi põrgata, muutes siseruumides pildistamist varje pehmemaks.

Kogu komplekt on pakitud viisakasse kunstnahast vutlarisse. Tarvikuid (ühes komplektis valge, kuldne, hõbedane reflektor, hajutiekraan ja vutlar, teises komplektis ainult kuldne ja hõbedane reflektor) saab eraldi juurde osta, need komplektid sobivad ka pocket bouncerile.

[flv:/wp-content/uploads/2009/06/mvi_0012.mov 450 339]

Promax süsteemile on võimalik juurde osta ka laudauksed (Lumiquest Barndoors). See tarvik on tuttav kinovalgustitelt, tegemist on valgust kolmest küljest piiravate lapatsitega, mille asendit saab muuta. Sobilik olukorras, kus välguga on vaja valgustada vaid osa kaadrist, või võib välk peegelduda väga valet värvi seintelt või lagedelt, põhjustades nii ebasoovitavalt värvunud valgust.

Proovipilte vaadake ka 80-20, Ultrasofti ja Pocket Bounceri omi, kuna Promax süsteemis on nad sisuliselt kõik olemas.

3kuld Lumiquest ProMax süsteem kuldse reflektoriga

Lumiquest Ultrasoft

Ultrasoft edasiarendus pocket bouncerist, millele on hajutikile juba külge ehitatud (eemaldada ei saa). Eesmärgiks siis lisaks valguse suuremalt pinnalt peegeldamisele seda ka täiendavalt hajutada, et saavutada veelgi pehmemaid varje. Efekt on paremini tunda siseruumides, kus hajutatud valgus saab seintelt ja lagedelt tagasi põrgata. Sellele sobivad ka promax süsteemi kuldne ja hõbedane hajuti.

a1ultrasoftlumiquest_ultrasoft

Lumiquest Quik Bounce

Quick bounce on üks Lumiquesti uusimaid tarvikuid, ja on väga leidlik vastutulek fotograafide vajadustele.

Kuna palju fotograafe olid leidnud, et Pocket Bounce ja 80-20 on kõige mugavamad tarvikud kiiresti muutuvates oludes, kus vahelduvad siseruumides ja väljas pildistamine, ja kui pildistatakse väga varieeruvaid situatsioone.

Selleks on Quick Bounce varustatud keldriluugi laadse aknaga, mida on ühe kiire liigutusega võimalik avada ja sulgeda. kui aken on lahti, siis on lakke mineva valguse osakaal ~80% ja otse läheb 20% nagu 80-20 puhulgi, kuigi seekord läheb see 80% läbi ühe kandilise augu, mitte läbi keerulise mustri.

Teiseks meeldis paljudele fotograafidele kinnitada pocket bouncerit välgu külje peale, mitte taha, et saaks välgupead vabalt keerata külje peale portreeasendis pildistamiseks nii, et hajuti oleks endiselt pidistatavale objektile suunatud.

Quick bounce ongi loodud niiviisi kinnituma. 80-20 puhul läheks portreeasendis 80% osa vastu seina, aga Quick Bounce puhul endiselt lakke.

6quickkinnilumiquest_quikbounce-closed Lumiquest Quick bounce kinnise luugiga

7qucklahtilumiquest_quikbounce-open Lumiquest Quick bounce lahtise luugiga

8quickk Lumiquest Quick bounce portreeasendis, kinnise luugiga

9quickl Lumiquest Quick bounce portreeasendis, lahtise luugiga

Lumiquest Midi Bouncer

Midibouncer on loodud suuremõõduliste TTL välkude jaoks (nt. Metz 76 MZ-5). Tegemist on Pocket Bouncerist pisut suurema reflektoriga. Tegelikult saab teda ka tavaliste välkudega kasutada, kus ta annab pisut pehmema tulemuse, kui Pocket Bouncer.

Lumiquest Big Bounce

Big Bounce on sarnane Ultrasoftiga, ainult kordades suurem. Talle on samuti külge ehitatud eesmine hajuti. Tulemuseks on pehemem valgus kui ühegi teise tarvikuga.

Big Bounce’ga on võimalik saada suurepäraseid tulemusi, selge vahe on näha ka suurema inimgrupi pildistamisel pisut kaugemalt. Ühe inimese portree pildistamisel on võimalik saavutada stuudiovälkudega sarnane tulemus. Paraku ei tule see ülim headus ilma halbade külgedeta.

Et saavutada nii pehmet valgust, on vaja purjemõõtu reflektorit (umbes 21 x 27 cm), mis tähendab ka kasvavat kohmakust ja kaalu. Enamustesse fotokottidesse ta ära ei mahu. Õues pildistades tuleb tuulega ettevaatlik olla.

Kaalu mainisin mitte seetõttu, et ta kätele koormav oleks. Kasutatud on siiski üsna kergekaalulisi materiale, aga gravitatsioon annab märku väiksemate välkude puhul – käest pildistades kaamerat liigutades kipub see tarvik välgupead otseasendisse tagasi murdma.

[flv:/wp-content/uploads/2009/06/mvi_0002.mov 450 339]

Soovitatav oleks juurde osta takjarihm, et see lisakindluse mõttes big bounce’i kinnituslabadele ümber tõmmata.

Big bounce’le on võimalik juurde osta kuldne ja hõbedane reflektoripõhi. Kuigi neil on kinnitamiseks kaasas takjapadjad, püsivad peegeldid üsna edukalt paigal ka ilma nendeta. Kogu ebamugavusest sõltumata on see tarvik üks minu isiklikke lemmikuid.

a2biglumiquest_big-bounce

a4bigkuldKuldse reflektoriga

a3big Big Bonce’i abil saab häid tulemusi ka portreeasendis

Softboksid

Softboxi puhul on välgupea suunatud otse võtteobjektile. välgupea ees on paks matt kile, mis teda läbivat valgust tugevalt hajutab. Softoksid annavad valguse üle paremat kontrolli, ja neid on võimalik koos välgupeaga vabalt igas suunas pöörata. Nende kuju ja kasutusasend muudavad nad mõnevõrra mugavamaks, kui bouncerid. Nad ei vii valgusallika keset kõrgemale ja nad on pisut kallimad. Lumiquest pakub nelja softboksi, mis erinevad põhiliselt suuruse poolest.

Lumiquest Mini Softbox

See tarvik muudab valgusallika 9×12 cm suuruseks. Hajuti keskel on paksendatud ala, et ühtlustada valguse intensiivsust hajuti pinna ulatuses. Mini softbox sobib suurepäraselt makrofotograafia jaoks, kui ei ole kasutada spetsiaalset makrovälku. Kasulik on ta ka ühe inimese lähiportreed tehes.

a5minilumiquest_mini-softbox

Lumiquest Softbox

Seekord on reflektori mõõduks ~13×18 sentimeetrit. Hajuti keskel on paksendatud ala, et ühtlustada valguse intensiivsust hajuti pinna ulatuses. Softboksi alaservas on “mõlk”, et boks ei takistaks välgu korpusel asuva autofookussensori tööd. Softboxi valgusallika pind on enamvähem võrdne pocket bounceriga, seega on tema valgust pehmendavad omadused ligilähedased. See on Lumiquesti levinuim softbox, kuna tal on üsna mõislikud mõõdud, ja ta on efektiivselt rakendatav rohketes pildistamissituastioonides.

a6sblumiquest_softbox

Lumiquest Softbox II

See boks on mõeldud suurematele palja pirniga välkudele. Ta on pisut suurem kui original softbox, tal ei ole alaservas “mõlki” ja reflektori keskel paksendust kuna pirnil ei ole ees läätse. tema kinnituslabad on veidi teise kujuga nende välkude ehitust silmas pidades.

Lumiquest Softbox III

Softbox III hajuti on umbes 20×23 cm suur. Tema hajuti keskel on paksendatud ala, et ühtlustada valguse intensiivsust hajuti pinna ulatuses. Oma mõõtude tõttu blokeerib ta valgul asuva autofookuse abitule.

Tähelepanelik lugeja võis juba ette arvata, et see on minu teine lemmiktarvik. Ta on küll pisut väiksem, kui big bounce, aga mitte oluliselt, ja ta maksab isegi pisut vähem. Ta toetub tugevalt välgupea kõigi nelja külje külge, ja kuna välgupea on (peaaegu alati) otseasendis, kus enamus välke asendi lukustavad, ei ole ohtu, et softboks oma raskuse ajel suunda muudaks.

Miinuseid on tal kaks. Esiteks, valgusallikas istub otse vastu objektiivi (see on küll omajagu maitseasi, mõnel juhul on selline pea ilma varjutdeta tulemus soositav), ja teiseks, tal ei ole Big Bonce’ kuldset reflektorit. Esimesest miinusest saab lahti TTL kaabliga. Mitmed uuemad kaamerad suudavad ka sisevälgu abil väliseid välke juhtmevabalt juhtida. Teise vastu aitab aga järgmine Lumiquesti tarvik.

a7sb3lumiquest_softbox3

Lumiquest FXtra

See on Lumiquesti värskeim toode on mõeldud valguse värvimiseks ja siingi ei ole tootearendajad leidlikkusega koonerdanud. Kahe kärtsuriba vahel on läbipaistev tasku geelfiltri jaoks. Üks takjariba kinnitub välgupea alla, tasku ulatub üle välgupea ja teine takjariba välgu peale. Kärtsudel on pealpool omakorda teine takjariba, mille külge saab kinnitada ükskõik millise Lumiquesti tarviku, mis ongi FXtra põhiline eesmärk.

Pealmisest kärtsust tahapoole jääb tasku filtrite tagavara ladustamiseks. Seal on tal ostes kaasas kaheksa filtrit – CTO (Color Temperature Orange), 50% CTO, 25% CTO, roheline, 50% roheline, sinine, kollane ja punane. enim kasutust leiavad ilmselt CTO, ehk värvustemperatuuri soojendavad filtrid, mida on siis kaasas kolems tugevusastmes. nad täidavad sama eesmärki, kui kuldne reflektor ProMax süsteemis, ehk viib välgu valgusvärvuse madalama värvustemperatuuriga loomuliku valguse korral viimase värvusele lähemale. Ülejäänud filtrid on kunstiliseks eesmärgiks.

Miinuseks FXtra juures on see, et need geelfitrid on üsna õhukesed kiled, mida omajagu keeruline sinna pessa toppida. Selle mõningaseks lihtsustamiseks võib filtri nurgad ümaramaks lõigata, kuigi nii võib tekkida väike valge valguse leke nurkades. Filtreid saab ka juurde hankida, ja võib katsetada ka muude materialidega, aga tuleb silmas pidada, et filter saab asuma otse vastu välguklaasi, ja suurema välgutamise korral võivad mõned materjalid sulama hakata.

Kaasasolevad filtrid on pisut pikemad, kui FXtra tasku, seda selleks, et katta ära ka suurema peaga välgud. Tootja soovitab filter kasutatava välgu jaoks sobivasse pikkusesse lõigata, aga mina ei näinud sellel suurt mõtet, sealt oli hea kinni võtta kui filtreid vahetada, ja kuhugi ta otseselt ette ei jäänud.

lumiquest_fxtra

Lumiquest FX

Seegi tarvik on mõeldud samuti valguse värvimiseks. Ta meenutab mini softboksi, ja filter lähebvälgupeast eemale softboksi eesmise reflektori sisse. Filtrid on suuremad, kui FXtral, ja on rohkem jäiga plastplaadi moodi, mitte kilest. see teeb nende paigaldamise lihtsamaks, aga mingi veidra mõttevälgatuse ajel on filtri paigaldamiseks mõeldud pilu tehtud softboksi sisse, kuigi lihtsam oleks filtreid vahetada väljast, nii, et ei peaks softboksi välgu küljest lahti katkuma. kuna filter on välgupeast eemal, võib sinna julgemini toppida erinevaid eksperimentaalseid materjale. Kaasas on sinine, roheline, punane, kollane ja merevaigukarva filter. FX’i ei saa kasutada koos teiste lumiquesti tarvikutega.

lumiquest_fx

Lumiquest Snoot

Snoot on mõeldud punktvalguse tekitamiseks. Ta kujutab endast välgu ette kinnituvat pikka toru. Tema kasutus on kunstilist laadi, kui on vaja luua piiratud, väikesele alale paistev valgus. Snooti kasutamine on palju lõbusam, kui on võimalus viia välk kaamerast eemale. Snooti kasutamisel võib TTL mõõtmise segadusseminna, kuna välk üritab meeleheitlikult ikkagi kogu stseeni valgustada ja seega selle väikese ala, kuhu ta paistab üle valgustada. TTL režiimis peaks pidevalt kasutama mingit jagu negatiivset välgukompensatsiooni, stabiilsema välguvalgustuse saab välgutugevuse täiesti käsitsi määrates. Snooti oleks saanud veel väiksemaks punktvalguseks, kui ta oleks seest musta värvi. Seda saab teha kätsude lisakomplekti ja musta markeri abil – kinnituslabade välimusele küljele kah kärts kleepida ja LQ  logo üle värvida.

a8snootlumiquest_snootVälk koos Snootiga on viidud kaamerast vasakule

Lumiquest Softscreen

See tarvik on mõeldud kaameratele külge ehitatud pop-up välkude pehmendamiseks. Arvestades sisevälgu algset üsna nadi tulemust, annab soft screen päris palju juurde. Vanematel kaameratel, millel välk päris püsti (ja seeläbi tahapoole) ei tõuse, tuleks jälgida, et soft screeni hajuti ei jääks vastu välgupead, sest muidu pole sellest midagi kasu. hajuti kile peaks olema välgupeast nii kaugel, kui võimalik.

a9siseasoftscr

Kaamera sisevälguga pilt ilma Soft Screenita.. … ja koos Soft Screeniga

lumiquest_soft-screen

Mida siis valida?

Iga tarvik annab välguga pildistades palju juurde, ja endale tarviku valimisel tuleks enim silmas pidada, millises keskonnas pildistatakse, ja kui oluline on kaasaskantavus ja mugavus. Neid kaht asja silmas pidades leiate enda jaoks kõige loogilisema lahenduse.