Hoya ND1000 Pro filter – ideaalne kaaslane väga ereda päiksega pildistamisel :: Digitest
ND filtrid on loodud selleks, et kaamera sensorile jõuaks vähem valgust. Näiteks kui soovid aeglase säriaja ja/või lahtise avaga pilti teha, aga õues on liiga ere valgus. Enamasti kasutatakse ND filtrit veekogude pildistamiseks, sest merelained, voolavad jõed, kosed ja joad jäävad pika säriajaga mõnusalt pehmed ja siidised. Hoya ND1000 Pro filtrid on loodud väga ekstreemsetes valgusoludes pildistamiseks, sest see võimaldab kasutada 10 stopi võrra pikemat säriaega.
ND1000 filtri valguskadu on nii tugev, et kui selle objektiivile ette paned, siis automaatselt ei pruugi kaamera enam teravustada, sest midagi eriti läbi ei paista. Seetõttu peab teravustamiseks filtri objektiivi eest ära võtma, siis kadreerima, sobiva objekti fookusesse saama ja seejärel filtri ette tagasi keerama. Filter objektiivi ees saad teravustada ainult juhul kui pildistad midagi väga kontrastset ning objektiiv on suunatud päikse poole ja ere valgus paistab otse kaamerasse, muul juhul ei näe ei sina ega kaamera, mis pildil terav jääb.
Hoya Pro seeria filtrid on kvaliteetse vääristusega, mis tagab loomuliku värviedastuse ja tekitab vähem sisepeegeldusi. ACCU-ND vääristusega neutraalhallide filtrite seerias on Hoyal üheksa filtrit, alates kahest stopist kuni kümne stopini. ND1000, millega siin ülevaates pildid on tehtud, on Hoya kõige tumedam neutraalhall filter.
Värvid jäävad piltidel loomulikud. Filter ei anna mitte mingit tooni juurde. Kuna ND1000 on niivõrd tume, siis sobib see kõige rohkem väga ereda päiksega pildistamiseks. Kui ilm on veidi pilvisem või kui teha pilte päikseloojangu ajal, peab säriaeg olema väga pikk.
Peale merelainete ja voolava vee võib sellega pildistada muidugi ka näiteks linnatänaval. Kui teha pilt piisavalt pika säriajaga, siis ei jää liikuvad inimesed ja autod pildile. Või siis jäävad hästi õrnalt. Ehk kui oled alati tahtnud pilti teha mõnest ilusast tänavast või linnavaatest, kus on tavapäraselt palju inimesi liikumas, võid proovida seda ND filtri ja pika säriajaga pildistada.
Kokkuvõte
• suurepärane väga-väga ereda valgusega pildistamisoludes
• ei muuda värve üldse (mõned odavamad filtrit võivad jätta kerge tooni pildile juurde)
• kadreerimiseks ja teravustamiseks pead filtri eest ära võtma, sest see on liiga tume ja ei sina ega kaamera ei näe, mis parasjagu kaadris fookuses on.
Hoya ND1000 filter on väga tume neutraalhall filter, mille omamine tuleb kasuks kui päevavalguses pika säriajaga pilte soovid teha. Olgu selleks siis rannas vastu kive loksuvad merelained või kiirelt voolavad jõed ja kosed.