Nikon Coolpix A ülevaade :: Digitest
Coolpix A sümboliseerib Nikoni nägemust taskukohasest peegelkaamera pildikvaliteedist ja mugavusest. Õigemini veidi suuremasse taskusse mahtuvast. Coolpix A ei esinda tavapärases mõistes kompaktkaameraid. Vähemalt ei ole see esimene, mis silme ette tuleks. Vaatan üle, mis just Nikon Coolpix A eriliseks teeb.
Tähelepanuväärsed omadused |
16,2 megapiksliga APS-C sensor (Nikoni DX formaat) |
18,5mm (28mm ekvivalent) f/2.8 fiksobjektiiv |
3-tolline fikseeritud LCD ekraan 920 tuhande piksliga |
i-TTL välgupesa |
14-bitine RAW failisalvestus |
2 programmeeritavat funktsiooninuppu ning 3 valikuratast |
Väljast
Alumiiniumist esipaneeli detailide paigutus tundub olevat korralikult läbi mõeldud. Parema käe haaratavuse parandamise nimel on lisatud väike kuid toekas liist. Objektiivist vasakul asub üks kahest seadistatavast funktsiooninupust (Fn1). Paremal pool on infrapuna vastuvõtja, toimib eraldi müüdava ML-L3 puldiga. Objektiivi kohal vasakul on autofookuse abivalguslamp ning stereomikrofoni avad.
Tagumisel paneelil asuvad (vasakult): särikompensatsiooni/kustutamiskaitse/teravussügavuse eelvaate nupp, ISO/Fn2 nupp, pildi suurendamise ja vähendamise nupud. Paremal pool ekraani (ülevalt): failide taasesitusnupp, menüü nupp, neljasuunaliste nuppudega valikuratas + valiku kinnitamise nupp, seadete kiirvaliku ning “prügikasti” nupp. Ekraani kohal (vasakult): välgu lüliti, autofookuse ning välgu laetuse tulukesed ning pealmine valikuratas. Käes püsivust parandab pöidla alla asetuv nahkne tugi. Ekraan on täiesti standardne 3-tolline ja 920k piksliga LCD paneel. Keskpäevase päikesevalguse käes on isegi 100% ekraani heledusest mõneti vähe, pildiotsija on sellisteks puhkudeks must-have. Ekraan võiks ikkagi puutetundlik olla, kasvõi (statiivilt) kiirelt teravustamispunkti valikuks ja pildi suurendamiseks.
Pealmisel paneelil asuvad: eelmainitud säriparameetrite seadmise ketas, sisse-väljalülitamise hoovaga ümbritsetud päästikunupp, režiimivaliku ratas, i-TTL välgupesa ning välk (juhtarv 6). Nii imelik ja naljakas kui see ka ei ole, kipus nimetissõrm suumimise tarvis kaamerat ootamatult välja lülitama. Tavaliselt kompaktkaameralt üle minnes võtab sellise lülitiga harjumine omajagu aega.
Vasakul pool (ülevalt): kaelarihma kinnitusaas, GPS vastuvõtja/kaugjuhtimispuldi pesa, USB pesa ning teravustamisrežiimi lüliti. Minu jaoks oli see üks enamkasutatavamaid lüliteid sel kaameral. Miks? Ilmselt ei ole mõistlik lasta Coolpix A objektiivil teravustamisel otsida õiget punkti terves vahemikus (10 cm – ∞), vaid piirata see ära. Tavapärases režiimis on lähim teravustamiskaugus 50cm, mis sunnib seda lülitit puutuma iga kord, kui pildistatava asukoht on eelmisest >40cm kaugusel.
Tavaliselt kompaktkaameralt üle minnes võtab sellise sisse-väljalülitamisega harjumine omajagu aega.
Alumisel paneelil paigutuvad kõlar, objektiivi keskkoha suhtes nihkes statiivikeere ning akupesa.
Paremal küljel on samuti rihma kinnitusaas, ühendustest vaid miniHDMI pesa.
Kasutusmugavus
Olles enamasti Pentax ja Sony kaameratega harjunud, tundus Coolpix A ulmeliselt keeruline kasutada. Fanaatilise kasutusjuhendite eirajana läks mul tublisti aega, enne kui sain pihta videorežiimi aktiveerimisele ja pildiinfo kuvamisele. Muus osas tulid kasuks mõlemad Fn nupud, mis vähendavad menüüskäike absoluutse miinimumini. Objektiivi ümber olev valikuratas liigub pehmelt ja sujuvalt, ilma vähimagi lõtkuta, ideaalne käsitsi teravustamiseks (millekski muuks seda kahjuks seadistada ei saagi).
Kaamera välklamp leiab kasutust vaid väga vähestes olukordades, kuid ega see ei peagi teab kui suur ja võimas olema. Coolpix A on varustatud täisväärtusliku välgupesaga, mis võtab vastu muuhulgas optilise pildiotsija, välgusaatjad, kaugjuhtimispuldi, välise mikrofoni…
Kaamera korpus on tugevast plastikust, mis on kergelt “mustusega” tekstuurseks viimistletud, väga sarnane Canoni G-seeria kompaktkaamerate omaga. Parema käe sõrmedele annab tuge mõne millimeetri paksune nahkne liist. Ilma selleta oleks kaamera tunnetus ikka väga ebakindel ja “paljas”.
Pildikvaliteet
Nagu näha, on varjukita objektiivil teatud olukordades suured raskused peegeldustega võitlemisel. Arusaadavalt on fiksobjektiivil nähtavad ka geomeetrilised moonutused, kuid ei midagi sellist, millega pilditöötlustarkvara hakkama ei saaks.
Kõrgema tundlikkuse näide:
JPEG failide puhul suurem digimüra märgata juba ISO 1600 puhul (sellegipoolest on kuidagi meeldivam ja pehmem, kui ma harjunud olen), kuid see tõenäoliselt ei takista ühtegi tõsist kaamera kasutajat, kes kasutab keerulisemates olukordades NEF (RAW) failivormingut.
Head ja halba
+ APS-C sensor
+ suurepärane koostekvaliteet ja materjalide valik
+ palju liideseid (HDMI, GPS/pult, välgupesa)
+ peegelkaamera tasemel RAW pildikvaliteet
+ paindlikud seadistused ja lisavõimalused
+ kompaktne korpus
– objektiivi moonutused sageli silmatorkavad
– kasin aku kestvus (eriti filmimisel)
– kiiretes olukordades ebamugav AF ümberlülitus
– keskmise peegelkaamera hinnaklass
Kokkuvõte
Nikon Coolpix A kaamerat ostetakse kindla käe ja teadmisega, mitte hetke ajendil. See ei ole ka kaamera, millega sõprade ees uhkustada. Nagu iga asja puhul, tuleb ka siin teha järeleandmisi. Pildiotsija puudumine ja korraliku peegelkaamera hinnaklass peletavad eemale nii mõnegi fotoentusiasti. Kuid kui väärtustad kvaliteeti – selle igas mõttes, paindlikkust ning kaasaskantavust, siis Nikon Coolpix A ei tohiks tähelepanuta jääda.
Nikon Coolpix A hõbedane Photopointis: 899€
Nikon Coolpix A must Photopointis: 899€