Pentax K-S2 peegelkaamera :: Digitest
Ootused Pentax K-S2 peegelkaamerale olid juba enne testimist päris suured. Kui üheksa aastat tagasi esimest peegelkaamerat valisin, osutus selleks Pentax, seega arvamus on mul Pentaxist alati hea olnud. Vahepealse aja jooksul on Pentaxilt/Ricohilt igasugu kaameraid tulnud. Tõsiseid tegijaid nagu K-7 ja K-5, mis on võitnud võrdlusülevaateid ja kiidetud nii foorumites kui fotoajakirjades. Ning disainikatsetusi nagu K-01 ja K-S1, mille juures on pigem on rõhku pandud värvide valikule ja vilkuvatele tuledele.
K-S2 on üle pika aja üks päris tõsine Pentax keskklassi kaamera. Uuendusi on palju ja nii mitmetegi omaduste poolest teeb see silmad ette teistele praegu saadaval olevatele sama hinnaklassi kaameratele.
Olulisemad tehnilised võimalused
- APS-C mõõdus sensor, 20,1 MP
- ISO tundlikkuse ulatus 100 – 51200
- Teravustamispunkte 11, millest 9 on rist-tüüpi
- Teravustamispunkti valik: auto (11 või 5 punkti), laiendatud ala, keskpunkt, punkt
- Suurim pildimõõt pikslites 5472 × 3648
- Sarivõte: 5,4 kaadrit/sek (JPEG: 20 kaadrit, RAW: 5 kaadrit) (Kiire) ja 3 kaadrit/sek (JPEG: 100 kaadrit, RAW: 8 kaadrit) (Aeglane)
- Video lahutusvõime 1920 × 1080 25p [FullHD], 1280 × 720 50p/25p/24p
- Pildiotsija kaadri katvus 100 %
- 3“ Kallutatav ja pööratav TFT LCD karastatud klaas
- Korpusel 100 erinevat tihendit, mis tagavad tolmu- ja niiskuskindluse
- Mälukaardi pesasid on üks, sobivad kaardid SD, SDHC, SDXC (UHS-I) ( + Eye-Fi ühilduv, FLU card ühilduv)
- Wifi ja NFC tugi
- Elektrooniline lood
- Aku D-LI109, vastupidavus CIPA testi järgi 410
- Mõõdud 122,5 x 72,5 x 91 mm
- Kaal 618 g (ainult kere)
Igapäevases kasutuses
Võrreldes eelkäija K-S1-ga, on ära kadunud vilkuvad tuled. Mõningad iseärasused on siiski säilinud, nt päästikunupu ümber helendav valgus – pildistamisrežiimis roheline tuli ja videorežiimis punane tuli.
K-S2 on peegelkaamera kohta üsna kompaktne. Suur pluss on veel 18-55mm kitobjektiivi vahetamine väiksemate mõõtudega 18-50mm f/4.0-5.6 DC WR RE vastu. Üldiselt ei taheta suurt kaamerat alati kaasas kanda, kuid K-S2 pisut väiksemad mõõdud teevad sellest tavalisest sobivama peegelkaamera, mida kaasa võtta igale poole. Testimisperioodi jooksul võtsin pea iga päev fotoka kaasa ja olin seejuures väga õnnelik, sest paljud olukorrad ja vaatepildid oleks muidu jäänud jäädvustamata. Mobiil on küll alati kaasas, aga mobiili kvaliteet ei ole võrreldav peegelkaamera omaga.
Siin tuleb välja K-S2 teine suur pluss – ilmastikukindlus. Sattusin randa tugeva tuulega, lained olid suured ja liiva tuiskas ning ausalt öeldes ma ei julge mitte ühegi teise kaameraga minna suure tuulega nii vee lähedale.
Teisel korral olin parajasti pildistamas vabaõhuüritusel kui hakkas ootamatult vihma sadama. Siis meenus, et mul on ju kaasas Pentax ja see on ilmastikukindel. Erinevalt teiste tootjate kaameratest, kui Pentax lubab ilmastikukindlust, siis see jääb tõesti pärast vihma käes pildistamist toimima.
Pentax on lisanud K-S2 mudelile pööratava ekraani. Mina aplodeerin. Kui on ikka vaja hästi madalalt pildistada, teeb pööratav ekraan selle kordades mugavamaks. Näiteks kui soovid pildistada lillepeenart või rannas laineid. Alati ei saa pikali maha visata, et ideaalse nurgaga pilt saada. Samuti kui oled näiteks kontserdil ja tahad üle inimeste peade pilti teha, siis pööratava ekraaniga näeb ka kaamerat pea kohal hoides, mis pildile jääb.
Kaamera käes hoidmine on väga mugav tänu kummeeritud käepidemele.
Pentax K-S2-l on kaks valikuketast, üks ees ja teine tagaküljel. Ühega saad muuta näiteks ava ja teisega säriaega. Või näiteks automaatrežiimis saab ühega muuta ISO minimaalset ja teisega maksimaalset väärtust. Lisaks on kaameral Fn nupp, mida saab ka oma äranägemise järgi seadistada. Kaamera käsitlemine on tehtud väga mugavaks.
Pildikvaliteet ja värvid on head. Allolevad pildid on tehtud erinevatel päevadel, ent kõik umbes keskpäeval üsna ereda päiksega, seega valgustingimused ei olnud just ideaalsed. Vastu valgust pildistades on loomulikult kontrast suurem, ent pildid on detailsed.
Teravustamispunktide arv on üsna väike, ent see ei piira midagi. Keskmise teravustamispunktiga oli kõige mugavam fokuseerida. Kui lasta kaameral ise automaatselt valida teravustamispunkt, siis jäi fookus komplektobjektiiviga pildistades veidi edasi-tagasi sõeluma. Suur pluss on muidugi veel, et Pentax K-S2 üheteistkümnest teravustamispunktist on rist-tüüpi punkte 9.
Enamus peegelkaamera kasutajaid eelistavad kadreerida pildiotsijast läbi vaadates. Kui aga soovid ekraanilt kadreerida, siis on sellel kaameramudelil focus peaking funktsioon (fookuses olevad alad on ekraanil teist värvi, et neid paremini esile tuua). See on väga kasulik manuaalselt teravustades.
Kaasasoleva 18-50 objektiivi valgusjõud portreesid väga uduse taustaga teha ei võimalda, aga väikseid objekte hästi lähedalt teravustades saab need taustast eraldada küll.
Kaameras saab valida, kas soovid kasutada AA-filtri simuleerimist. Selle puudumine teeb pildid teravamaks. Üleüldse olid mõned pildid üllatavalt teravad. Näiteks rohu sees lilli pildistades ei märganud ma enne arvutiekraanilt vaatamist, et seal ümber on imepisikesed võrgud. Inimest pildistades on iga juuksekarv silmapaistvalt terav.
K-S2 kaameral on olemas ka stseeniprogrammid, niiet kui manuaalrežiime kasutada ei oska või ei taha, võid valida kaameras pildistamiserežiimi vastavalt sellele, mida pildistad, olgu selleks portree, jooksev koer või päikseloojang.
Valgustundlikkus
Kõrgemad ISO tundlikkusastmed on veidi akvarellmaali meenutavad, ent värvid on endiselt küllased. Ma olen päris palju kaameraid proovinud, mis väga kõrge ISO-ga pildistades foto veidi hallikamaks teevad. Üldiselt on hea kui on ikka väga vaja teha öösel tänaval pilti, et kaamera valgustundlikkus on kõrge, ent pigem tasub valida lühem säriaeg, mis võimaldab kasutada madalamat ISO. K-S2 stabilisaator töötab suurepäraselt ja isegi 1/25 sek säriajaga käest pildistades sai väga normaalse pildi.
Kõik pildid on tehtud käest pildistades. Kuigi statiiviga saab selgema pildi, ei ole kõigil alati statiiv käepärast, seega on parem testida, kui hea tulemuse sa ilma statiivita saad.
Plussid ja miinused
+ ilmastikukindel kere
+ pööratav ekraan
+ komplektobjektiiv on väga kompaktne ja ilmastikukindel
+ laadimine MicroUSB kaabli kaudu. Enamusel on see kaabel kodus olemas.
– videonupp on/offi juures. Kiirelt kaamera kotist haarates ja sisselülitades, läks see nupp märkamatult videorežiimile ja tegin mitu ühesekundilist videot.
Kokkuvõte
Eesti ilm on vahepeal parajalt pilvine ja vihmane. Kui Sul on Pentax K-S2, siis ei pea muretsema, et vihma pärast mõni pilt tegemata jääb. Kaamerasisene stabilisaator võimaldab käest pildistada väga selgeid fotosid. K-S2 pildikvaliteet on väga hea ja see on suurepärane kaamera algajale või juba edasijõudnud fotohuvilisele.