Kergem, targem ja asjalikum multispordikell Polar Vantage V2 :: Digitest
Polar Vantage V2 on uusversioon 2018. aastal turule tulnud Polar Vantage V & M multispordikellade seeriast, mõeldud eeskätt jooksjatele, rattasõitjatele ja ujujatele. Kella on täiustatud kuni 100 tundi vastupidava akuga, vähendatud on kaalu, täiustatud puutetundlikku ekraani ja juhtnuppe ning lisatud kõige täiuslikum sooritus-, treenimis-, taastus- ja unerežiimide komplekt, mida oleme senini Polari kelladel näinud.
Mitmed funktsioonid nagu FuelWise ning Hill Splitter on üle võetud 2020. aasta aprillis turule tulnud Polar Grit X seeriast, millele lisaks pakub Vantage V2 kasutaja sportlikku sooritust hindavaid testimisfunktsioone, muusika kontrollimise võimaluse ning valiku erinevad ekraanikuvasid (Watch Faces).
Muideks, kui on huvi teha lähemat tutvust Polar Vantage M mudeliga, siis Kadi on sellest siinsamas Digitesti veebilehel kirjutanud väga sisuka artikli.
DISAIN JA OMADUSED
DISAIN JA OMADUSED
Peale vaadates ei erine Vantage V2 oluliselt ei Grit X-ist ega Vantage V-st. Kõigil kolmel on spordikelladele iseloomulik ümmargune disain, viis abinuppu külgedel (kaks vasakul, kolm paremal) ning puutetundlik ekraan.
Kellade erinevus tuleb välja neid kätte võttes – 52 grammine Vantage V2 on lausa 14 grammi kergem, kui esimese põlvkonna Vantage V ning 12 grammi kergem kui Grit X. See teeb Vantage V2-st ühe kergeima seadme selle hinnaklassi kellade seas. Kuidas on Polar sellise märgatava kaaluvahe saavutanud? Lihtne, nad asendasid senise roostevabast terasest korpuse alumiiniumiga.
Vantage V2 ekraan on sarnane Vantage V-mudeliga – see on puutetundlik ja suurusega 240 x 240 px. Lisaks 1 mm võrra suurenenud diameetrile (46 mm pealt 47 mm peale), on Vantage V2-l ka ümbritseva valguse andur, mis reguleerib automaatselt ekraani heledust.
Vastupidavuse osas on lubatud Vantage V2 veekindlust kuni 100 m sügavusel (Vantage V ja Garmin Forerunner 945 piirduvad 50 meetriga) ning vastupidamist ühe laadimisega tavalises nutikella-režiimis umbes nädala, GPSi kasutades umbes 40 tundi. Kui GPS näitude sagedust vähendada, mis on Vantage V2-l õnneks võimalik, võib kella aku vastu pidada lausa 100 tundi. Kasutasin ise Vantage V2 GPS-funktsiooni umbes 5-6 h nädalas ning kella tuli laadida natuke tihedamini kui kord nädalas – umbes igal viiendal päeval. Hindan väga omadust, et kell näitab enne iga GPS-i kasutava treeningu alustamist hinnagulist aega, kui kaua aku peaks veel vastu pidama.
Klaasi all on – nagu ka Vantage V ja Grit X-i puhul – GPS/GLONASS, kiirendusmõõtja, pulsiandur ja baromeeter. Vantage V2 puhul on optilist pulsiandurit täiendatud 10 LED-iga, millest viis on punased, neli oranži ning üks roheline. Eri värvid töötavad erinevalt, sõltuvalt nahatoonist, ning võimaldavad mõõta eri sügavustelt, millest kombineeritakse kokku võimalikult täpne randmelt loetava pulsi löögisagedus.
Vantage V2-ga – nagu ka Grit X-iga – tuleb kaasa ka sisseehitatud kompass.
Ei saa kiitmata jätta, et mõnusa lisana on Vantage V2-l klaasi peal sõrmejälgi hülgav kiht, mis teeb tõesti head tööd.
Vantage V puhul kurtsid kasutajad nii juhtnuppude kui ka puutetundliku ekraani aeglast reageerimist – selle vea on Polar parandanud: kõik viis juhtnuppu on piisavalt tundlikud ja ka ekraan reageerib kiiresti.
Kella personaliseerimise soovi korral on hetkel võimalus valida kuue erineva kellarihma tooni vahel (kohe komplektis on kell müügil musta, sõjaväerohelise ja halli-laimitooni rihmadega). Kas tulenevalt kaalust või vahetatavast rihmast, on Vantage V2 randmel mõnevõrra mugavam, sobides ideaalselt ööpäev läbi kandmiseks. See tagab, et saab maksimaalselt ära kasutada kella poolt pakutavaid une- ja taastumisfunktsioone.
Polar on taganud ka juba natuke suurema, ent siiski limiteeritud, võimaluse vahetada ekraanikuvasid ja kella rihmu ning sisseehitatud värviteemasid.
Materjal | Alumiinium |
Mõõtmed | 47.0 x 47.0 x 13.0 mm |
Kaal | 52 grammi |
Ekraan |
|
Aku |
|
Veekindlus |
100 meetri sügavuseni (WR100) |
Sensorid |
|
Spordirežiimide arv |
130 |
Põhilised tugifunktsioonid |
|
Testid |
|
Lisa |
|
Rihma värvivariandid |
|
Hind | alates 499€ |
SPORT
SPORT
Polar Vantage V2 sihtgrupp on selgelt eesmärkidele orienteeritud sportlased. Kui otsid spordikella peamiselt sammude lugemiseks või unerežiimi jälgimiseks, siis teeb sama töö ära ka Fitbit.
Kuid kui soovid midagi, mis suudaks eristada 130 erinevat treeningrežiimi, pakuks detailset sooritus- ja treenimisstatistikat koos toitumissoovitusega ning jälgiks Su und ja taastumist, siis on Polar Vantage V2 just Sulle.
Ühelt korralikult (multi)spordikellalt eeldaks vaikimisi triatloni, duatloni, jooksmise, kõndimise, matkamise, rattasõidu (nii sise- kui ka välistingimustes), ujumise (nii basseinis kui ka avavees) ja üldiseid jõusaali funktsioone (aeroobika, jõutreeningud, jooksulindil jooksmine jmt), mis Vantage V2-s kõik kenasti olemas on. Lisaks on Vantage V2 valikus teiste seas veel selliste levinud spordialade jälgimine nagu lumelauatamine, uisutamine, vesivõimlemine, korvpall, rannavõrkpall, erinevad Les Millsi treeningud BodyPumpist Grit Cardioni, peotants jpm. Aga ka vähem harrastatavad lohesurfamine, veesuusatamine ja trotting.
Loomulikult oskab Vantage V2 välitreeningutel mõõta nii tempot, läbitud distantsi, pulssi kui ka läbitud kõrguste vahet ning abistada sisetreeningutel pulsi ja treeningu kestvuse jälgimisega.
Pulsi mõõtmine
Pikkadel rahulikel jooksudel saab Vantage V2 randmelt pulsi lugemisega enam-vähem hakkama ning tulemused kattuvad H10 sensoriga. Lõigutreeningutel jääb optilise sensori reageerimisaeg randmelt siiski aeglasemaks.
Igapäevaselt kasutan Garmin Forerunner 645 kella, mille pealt siin ja mujal teatud järeldused on tehtud. Testide (nt pulsi võrdlemise jaoks) ajal oli Garmin ühendatud pulsivööga, Polari puhul kasutasin optilist sensorit.
Allpool on välja toodud 3-tunnise matka tulemused süsteemis 4 minutit jooksu + 6 minutit kõndi. Kuigi keskmine ja kõrgeim pulsisagedus enam-vähem kattuvad (Polari näidud olid vastavalt 120bpm ja 157bpm, pulsivööga ühendatud Garminil 118bmp ja 159bpm), siis on graafikutelt näha, et pulsivöö platoo jooksude ajal oli stabiilsem. Polar sai küll n-ö kõrgemad pulsisagedused kätte, kuid hilinemisega.
Randmelt mõõdetud Polar Vantage V2 pulsilöögid
GPS täpsus
GPS ühendub Vantage V2-l kiiresti ning vähemalt 40-tunnise vastupidavusega „tavarežiimil“ on kell võrdluses Garmin Forerunner 645-ga sama täpne nii pikematel jooksudel kui ka lõigutrennides.
Navigeerimine
Lisaks spordifunktsioonidele on Vantage V2-te lisatud Gritilt üle võetud populaarselt Komoot tarkvaral põhinevad kaardid turn-by-turn süsteemiga, mida on lihtne jälgida ning mille toimimine oli lihtne ja arusaadav.
FuelWise
Meeldetuletused, et mitte unustada treeningu või võistluse ajal sööki-jooki tarbida.
Hill Splitter
Hill Splitter kasutab nii GPSiga loetavat kiirust ja mõõdetavat distantsi kui ka baromeetri andmeid ning näitab nende põhjal treeningu distantsi, kiirust ning veel olulisem – iga rajal olnud mäe tõusul ja laskumisel tehtud tööd. Andmed salvestatakse kogu treeningu kõrgusprofiili kohta ning see annab võimaluse võrrelda tulemusi eri treeningute vahel. Üksikasjalik info iga tõusu ja laskumise kohta salvestatakse treeningu jooksul automaatselt.
Recovery PRO
Recovery Pro funktsioon mõõdab nii igapäevast kui ka pikaaegset taastumist, andes märku, millal on soovituslik puhata ning millal tugevamat trenni teha.
Training Load PRO
Vantage V2 on varustatud ka Training Load Pro funktsiooniga, mis hindab seda, kuivõrd produktiivsed on treeningud. Kui treenid vähem, siis annab kell teada, et võiksid veidi rohkem pingutada. Kui oled liialt intensiivselt treeninud, hoiatab, et peaksid laskma kehal puhata, et vältida ületreenimisest tingitud vigastusi.
FitSpark
FitSpark hõlmab endas kella poolt antavaid treeningsoovitusi ja -kavasid, tuginedes tehtud treeningutele, taastumisele ning üleüldisele treeningtasemele. FitSpark annab igapäevaselt valida 2-4 treeningu vahel: üks, mis on Vantage V2 arust täna sobivaim ning 1-3 alternatiivi. Kokku on 19 eri treeningut kardio, jõu, venituse ja mobiilsuse kategooriatest.
Treeningute valimisel võtab FitSpark arvesse nii Nightly Recharge staatust kui ka Recovery Pro, ortostaatilise testi ja Leg Recovery testi tulemusi, juhul kui need on lähiminevikus tehtud.
Nüüd lähemalt kolme ala – jooksmine, rattasõit, ujumine – põhilistest režiimidest.
JOOKSMINE
Jooksmise režiimid on kaetud väga laialdaselt ning sõltuvalt režiimist, pakub kell detailset ülevaadet nii jooksmise ajal kui ka selle järgselt. Lisaks tavapärastele tempo-, vahemaa-, kiiruse- ja pulsitsoonidele, saad teada ka võimustsoonid, Strava Live segmendid, südamelöögisagedusel põhinevad toitumissoovitused, kõrguste erinevused ning Hill Splitteri info, mis näitab tõusudel ja laskumistel tehtud tööd.
Vantage V2 plussiks on ka see, et ta annab jooksupõhise VO2max hinnangu iga pikema kui 12 minutit kestnud jooksu pealt, kus mõõdeti pulssi ning mille keskmine kiirus oli üle 6km/h.
RATTASÕIT
Ka rattarežiimidel on olemas kõik tavapärased näidikud ning Hill Splitter. Võimalik on seadistada spetsiaalsed maantee-, sise- ja välisrattasõitude profiilid, kus iga profiili jaoks saab määrata sobivad pulsi, võimsuse ja kiiruse tsoonid.
Üldiselt rattafunktsioonidele suuri uuendusi juurde toodud ei ole – lisandunud on rattasõidu testfunktsioon.
UJUMINE
Vantage V2 mudelil on olemas kõik, mida basseinitreeningu jälgimiseks on vaja – randmepõhine pulss, automaatne löögituvastus, basseinipikkuste lugemine, distants, kiirus, löögid, puhkeajad ning SWOLF efektiivsuse skoor. Avaveeujumise režiim jälgib ka vahemaad ja lööke.
Nii basseini pikkuseid kui ka ekraanikuva saab muuta nii otse kellast kui ka Polar Flow appist, viimane oli seadistamiseks tunduvalt mugavam ja ülevaatlikum.
Suurima miinusena tundus mulle, et Vantage V2 peab ujudes olema väga tihedalt ümber käe, et kell kõik pöörded õigesti ära loeks. Kui muidu kandsin kella kolmandas-neljandas rihmaaugus, siis ujudes oli kinnitus väikseimas võimalikus rihmaaugus. Samas ei ole minu ujumistehnika kindlasti ka suurepärane, võib-olla tulid erinevused distantsi lugemisel hoopis sealt :)
TESTID
TESTID
Jooksuvõime test
Jooksuvõime test jäljendab spordimeditsiinis kasutusel olevaid koormusteste, kuid kaasab endasse ka juba kellas olevad teadmised, hindamaks VO2 Max taset ning ülevaadet jooksuvormist, kasutades GPSi ja pulssi.
40-minutiline test hõlmab endas järk-järgult kiirenevat kella poolt etteantavat tempot, kuni jõuad oma maksimaalse pingutuseni. Tulemusena kuvatakse maksimaalne pulss, VO2 Max hinnang, maksimaalne aeroobne kiirus ning maksimaalne aeroobne tempo. Tulemusi saad kergesti kasutada, et uuendada kellas olevaid personaalseid pulsi- ja võimsustsoone.
Erinevalt jooksulindil joostavast koormustestist, kus kiirus muutub automaatselt ning saab keskenduda pingutusele, tabasin end Vantage V2 jooksutesti tehes liiga sageli kella vaatamast, et hoida õiget tempot, mis tegi maksimaalsele pingutusele keskendumise keerulisemaks.
Võrreldes eelmise “tavalise” jooksuga kukutas jooksuvõime test minu VO2 indeksi 54 pealt 49 peale. Arvestades, et tegin testi lumisel pinnal ning lõigutrenne ei ole viimastel talvistel kuudel just väga palju olnud, võib see olla täiesti usutav.
Rattasõidu test
Ratturid teevad jooksutestile sarnase 20-60 minutit kestva testi jalgrattal, et saada hinnang oma VO2 Max, FTP ning Watts/Kg väärtustele. Testi eesmärk on valitud aja jooksul suruda kõrgemaid keskmisi vatte.
Hüppevõime test
Kolmanda testina on lisatud kellaga juhitav “jalgade parenemise” (Leg Recovery) test ehk hüppetest, mida ükski teine spordikell siiani pakkunud ei ole. Menüüst saad paari klikiga (või sirvimisega, kui eelistad) valida testi, mis seisneb kolmes järjestikuses õhkuhüppes ning kella sensorid mõõdavad ära hüppe kõrguse. Et testimisfunktsioon tööle seadistada, tuleb kella seadistades teha nn baseline-hüpped. Iga tulevane hüpe alla baseline-skoori mõjutab koguskoori negatiivselt ning annab kellale märku, et jalad ei ole treeningust veel täielikult taastunud. Tulemusi arvestab Vantage V2 ka FitSpark treeningute soovitusi andes.
Testisin funktsiooni kolmel järjestikusel päeval pärast pikemat jooksu ning Vantage V2 sai selgelt aru jalgade suuremast väsimusest esimesel päeval, näitas paranemist teisel päeval ning kolmandal päeval lubas taas jooksma, mis kattus ka minu enesetundega. Muidugi ei asenda selline test enda otsust, kuid kõrvalpilguna vägagi kasulik.
AKTIIVSUS JA NUTIKUS
AKTIIVSUS JA NUTIKUS
Lisaks suurele hulgale treeningfunktsioonidele, katab Vantage V2 ka hulgaliselt n-ö tavalisi aktiivsusmonitori funktsioone – toetades sinu üldist tervist ja heaolu. See hõlmab muu hulgas päevaste sammude lugemist, passiivsuse märguandeid, juhendatud hingamist ning pulsi kiirenemise ja aeglustumise jälgimist 24/7, sealhulgas ka pulssi puhkeseisus (RHR – resting heart rate).
Teatavasti on Polar panustanud ka palju une ja treeningjärgse taastumise jälgimisse. Vantage V2 kellal on olemas Nightly Recharge (mis läheb sammu edasi une ja ärkamisaja jälgimisest, lugedes ka autonoomse närvisüsteemi taastumist öö jooksul), Sleep Stages Plus uneanalüüs, Recovery Time, Training Load Pro ja palju muud. Kusjuures mitmed neist on leitavad kas äppist või kellast otsimise peale (st, ei ole kohe näha avakuval).
Jätkuvalt ei ole aga Polar lisanud Vantage V2 mudelile kõiki nutikellade võimalusi. Igapäevaselt on kellaekraanil näha saabuvad sõnumid, kõned ja teiste rakenduste märguanded (seejuures ei võimalda Polar jätkuvalt teateid saada, kui mõni treeningfunktsioon on sisse lülitatud), kuid puudub viipemakse võimalus, muusika salvestamise võimalus, sõnumitele vastamine jmt.
Uuendusena on Vantage V2-le lisatud eelpool mainitud nutitelefoni muusika (või Spotify) juhtimise võimalus (lugude mängimine, peatamine, vahele jätmine ja helitugevuse reguleerimine randmel) ning nii Grit X kui ka Vantage V2 omajad saavad kellast teada lähipäevade ilmaennustuse.
POLAR FLOW
POLAR FLOW
Kõiki tehtud treeninguid saad lisaks kellas sirvimisele näha ka mobiilis või arvutiekraanil, kasutades Polar Flow rakendust.
Ülevaatlik veebruarikuu kokkuvõte
Nii veebist kui ka nutiseadmest saad vaadata, analüüsida ja paremini mõista kõiki andmeid, mida sinu Polari kell 24/7 salvestab: unetundidest lõigutrennideni. Sealjuures annab Polar Flow ülevaate ka eelmiste päevade võrdluses (öine uni, kulutatud kalorid, sammud, päevase aktiivsuse protsent jne).
Läbilõige ühe päeva unest ja aktiivsusest. Huvi korral saab pea iga punkti juurest minna detailidesse
Üks paljudest nädalase liikumise võrdluse variantidest
KOKKUVÕTE
KOKKUVÕTE
Polar Vantage V2 on võimas multispordikell, täiendades selgelt Vantage V mudelit. Stiilsem ja kergem disain koos täiustatud juhtnuppude ja puutetundliku ning sõrmejälgi hülgava ekraaniga hõlmab endas originaali kõiki häid omadusi. Sooritus- ja taastumistestid pakuvad kella sisseehitatud statistikavõimalusi, mida sa ei leia ühestki teisest kellast ning muusika kontrollimine on tänuväärt lisandus. Arvestades kella konkurentsivõimelist hinda, siis on tegemist ühe parima universaalse multispordikellaga, mis hetkel turul on.
+ Ülevaatlikud sooritus- ja taastumistestid
+ Suurepärased une ja taastumise jälgimise võimalused
+ Kaal
+ Hind
– Nutifunktsioonid vajaksid täiustamist
– Muusika juhtimise võimalusi saaks täiustada