Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 30. okt. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Prestigio tahvelarvutid Multipad 7070 ja 7100 :: Digitest

Minu senised kogemused soodsamapoolsete Android tahvelarvutitega pole just paremate killast. Tuim resistive-tüüpi puuteekraan ning aeg-ajalt mikrosekunditeks hanguv kasutajaliides on mul siiani meeles.

Prestigio uued tahvelarvutid üllatasid mind aga niivõrd, et tabasin end mõttelt ka enesele selline soetada. Juba kergemale puudutusele reageeriv ekraan ja hea jõudlusega protsessor on Prestigio Multipad 7070 ja 7100 hea kasutamiskogemuse nurgakiviks. Archose tahvelarvuteile identne disain (Täpsustuseks lugejale: Prestigio Multipad 7100 on sisuliselt Archos 101 Internet Tablet, erinevuseks ainult kirjad, mis peale pandud ning kaasa pandud tarkvara.) ning Android 2.2 operatsioonisüsteem parendavad seda veelgi. Neid tahvelarvuteid on nimetatud parima hinna ja kvalitedi suhtega android-tahvliteks maailmas, mis väärivad kindlasti lähemalt uurimist. Uurime siis:

Vasakult: Prestigio MultiPad 7100, HTC Desire S (võtsime selle pildile, et suurusevahekorrad oleksid paremini näha) ja Prestigio MultiPad 7070

Prestigio MultiPad 7070 vasakul ja  Prestigio MultiPad 7100 paremal.

Tehniline ja disain

Disaini poolest esmapilgul üks ilusamaid Android tahvelarvuteid selles hinnaklassis. Paksust on ainult 13,8mm jagu 10” isendil, 7” puhul on see näitaja 10,6mm. Kätte istub väike seade nagu valatud, suurema puhul oli tükk tegu, et leida mugav tööasend. Kõik nupud ning pesad on pandud loogilise koha peale, ainult veebikaamera on mingil põhjusel maandunud eesmisele küljele. Tundub, et seade on loodud iseenda pildistamiseks, kuna installeeritud operatsioonsüsteem ei toeta veel videokõnesid.

1GHz Arm Cortex-A8 protsessor suudab kergelt jooksutada ka ressursinõudlikumat aplikatsiooni tõrgeteta. Esimeseks testimiseks, nagu alati, sai valitud Angry Birds mäng, mis toimis ka 10” ekraaniga seadmel tõrgeteta. Kitsaskohaks jääb ainult vähene vahemälu, mis sunnib tihti taustal olevaid aplikatsioone sulgema.

Lisaks on mõlemal seadmel ka HDMI väljund, mis muudab pisikese tahvelarvuti täismõõtu arvutiks, kui ühendada televiisori või monitoriga. 7100’l on lisaks olemas ka USB 2.0 host port, mis lubab taha ühendada lisaseadmeid, nagu USB klaviatuurid. Viimane muutis tekstitöötluse väga mugavaks.

Prestigio MultiPad 7100

Ekraan

Esimene positiivne emotsioon saabus seadme sisse lülitamisega. Nimelt on ekraan väga hea, ereda ja terava pildiga. Miinuspooleks jääb natuke väike ja ebamäärane vaatenurk. Ekraani resolutsioon erineb mudeliti, 7” isendil on see 800×480 pikslit, 10” isendil aga 1024×600 pikslit. Tüübilt on tegu capacitive ehk mahutuvusliku ekraaniga, toetades väga hästi multi-touch funktsionaalsust. Vajutustele reageerib täpselt ja kiirelt, erinevalt sama tootja resistive tüüpi ekraanidest. Norimise kohaks jääb ainult sensor, mis peaks tuvastama, kuidas tahvelarvuti sul peos on. Nimelt, iga kord, kui tahvli lauale paned, keerab pildi tagurpidi. Lisaks sellele reageerimisaeg, et kuidas ta sul peos on, on teinekord liiga pikk.

Tarkvara

Operatsioonsüsteemiks Android 2.2 Froyo, mis toimib väga hästi. Lisaks on juurde lisatud UPnP (Universal Plug and Play) tugi, muutes teiste seadmetega ühendamise väga lihtsaks. Ei ole puudu ka Samba, mis Archose toodetud seadmetel pigem vaikimisi kaasas. Viimane lubab Androidi failisirvijaga üle kohtvõrgu jagatud faile sirvida. Puudust tundsin ainult Archose seadmetel tuttavaks saanud meeldivast muusikamängijast.

Prestigio MultiPad 7070 ees ja  Prestigio MultiPad 7100 taga.

Prestigio MultiPad 7100

Loomulikult vaikimisi market-tarkvaraks on AppsLib, mis viimase paari kuuga on teinud päris suure hüppe edasi just programmide valiku poolest. Nüüd on seal saadaval enamus populaarsemaid aplikatsioone. Lisaks saab sealt ka alla laadida ArcTools nimelise tarkvara, mis paigaldab seadmesse Android Marketi tarkvarapaketi. See lisab kõik Google aplikatsioonid, Android Market, Google sync, Youtube ja palju muudki.

Võrk ja ühendused

Internetti ühendamiseks on olemas WiFi ning lisaks ka Bluetooth. Froyo teadaolevalt toetab ka teise seadmega sidumise funktsiooni (tethering), millega on võimalik üle sinihamba siduda seade näiteks telefoniga millel 3G ühendus olemas ning kasutada viimast modemina. Lisaks siis UPnP ja Samba tugi. UPnP on pigem disainitud selle jaoks, et saaksid ühendada kohtvõrgus olevasse meediaserverisse, olgu selleks siis Windows Media Playeri pool loodud meediaserver või vastava toega võrguketas.

Hinnang

Tegu on ühe soodsaima Android tahvelarvutiga, millel on capacitive tüüpi ekraan ning korraliku jõudlusega protsessor. Kui välja jätta 7100 suured mõõtmed, mille puhul natuke raske oli leida mugavat asendit käes hoidmiseks, siis tegu on hästi läbimõeldud tahvelarvutitega. Lisaks häiris natuke Prestigio poolt kaasa pandud töölaua kujundus, millest õnneks oli võimalik lahti saada peale esimest tarkvara reseti.