Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 30. okt. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Razer Deathstalker Essential on mängurikuues ametnik. Või vastupidi :: Digitest

Razer Deathstalker Essential on mängurikuues ametnik. Või vastupidi
Erki Oras

Razeri tooted enam mänguritele tutvustamist või kiitmist ei vaja. Neid on minugi käte alt läbi käinud õige mitmeid sh ka nii mõnigi klaviatuur. Razer Deathstalker Essential aga eristub vähemalt kõigist neist Razeri klaviatuuridest, millega mina kokku olen puutunud.

Tunded igatahes on vastakad. Eriti kui arvestada, et minu vaieldamatuteks favoriitideks klaviatuurimaailmas on just mehhaanilised klaviatuurid oma spetsiifilise klahviklõbina ja mõnusalt tundliku aga suhteliselt kõrge klahvikäiguga.

Membraanklahvidega Deathstalker Essential’i klahvikäik on vaid 2mm, mis peaks muutma nende kasutamise ekstrakiireks ja sujuvaks. Ühtlasi aga muudab see Deathstalker Essential’i põhimõtteliselt mehhaanilise klaviatuuri vastandiks.

 

Pakend ja sisu

razer-deathstalker-klaviatuur-digitest-3

Pakendi sisu lähtub tootenime viimasest osast st sõnast ´Essential´ – põhiline. Nii peitubki razerlikult rohemustas karbis vaid klaviatuur ise ja suhteliselt õhuke kasutusõpetus. Siinkohal olemegi selle peatüki põhilise sisu edastanud.

 

Välimus

razer-deathstalker-klaviatuur-digitest-4

 

Äratuntavalt razerlik. Sirgjooneline ja minimalistlik. Kompaktne. Välimus meenutab isegi rohkem rangelõikelises kostüümis kontoriametnikku kui macholikult vilede-kelladega üle puistatud geimerit. Isegi firma logo, mis muidu Razeri hiirtel ja klaviatuuridel üpis silmatorkav on, jääb Essential’i juures peaaegu märkamatuks. Minule isiklikult selline minimalism või isegi spartalikkus sobib, kuna mängides kasutan ma nagunii rohkem hiirt ja oma truud Razer Nostromo gamepad’i. Klaviatuurisõbrad aga võivad muidugi nuriseda mugavate otseklahvide puudumise üle.

Samuti meeldib läikiva plastpinna puudumine. Soliidselt tuhm ja pisut krobeline pind näeb soliidne välja ning hoiab ära käte higistamist kokkupuutel klaviatuuriga. Plussiks tuleks lugeda ka see, et randmetugi on klaveriga ühes tükis.

Väärikat üldmuljet kipub pisut rikkuma odavõitu ja läikimakippuv ühenduskaabel.

Minule isiklikult selline minimalism või isegi spartalikkus sobib

razer-deathstalker-klaviatuur-digitest-14

 

Tarkvara

image002
image004
image003

 

Siinkohal pean ma tunnistama, et hoolimata korduvatest katsetest ei õnnestunud mul Deathstalker’it konfigureerida Razer Synapse tarkvara kasutades. Synapse lihtsalt ei näinud või ei tundnud Deathstalkerit ära. Hiljm küll selgus, et probleem asus nagu alati klaviatuuri ja tooli vahelises filtris. Olin lihtsalt esimestel katsetel olnud veidi kannatamatu ning polnud tarkvara installimise protsessi selle legitiimse lõpuni viinud. See tähendab, et proovisin hakata klaviatuuri kasutama peale nö standdardprotseduuri, mis ei hõlmanud endas arvuti mitmekordset restarti jms. Peale täielikku installi aga läks edasine nagu ludinal.

Mulle iseenesest meeldib Razeri tarkvara rohkem kui näiteks Roccati oma. Kuigi viimane pakub ohtralt (isegi keskmise geimeri jaoks isegi liiga palju) sätestamisvõimalusi, siis Razer pilli lõhki ei aja. Võimalusi on täpselt piisavalt ning tarkvara ise meeldivalt intuitiivne. Mugavuselt võrdleksin seda isegi Logitechi tarkvaraga. Roccati puhul meenutan ma muidugi sooja südamega neid arvukaid ja mugavaid eelhäälestusi, mis selle tarkvaraga kaasa tulevad.

Deathstalkeriga saab makrosid salvestada käigupealt, kõik käib kiiresti ja sujuvalt. Asi toimib täpselt nii nagu seda Razerilt oodata võib.

Deathstalkeriga saab makrosid salvestada käigupealt, kõik käib kiiresti ja sujuvalt. Asi toimib täpselt nii nagu seda Razerilt oodata võib.

razer-deathstalker-klaviatuur-digitest-6

razer-deathstalker-klaviatuur-digitest-5

 

 

Kasutamine

razer-deathstalker-klaviatuur-digitest-13

Nagu ma juba alguses mainisin, on minu eelistuseks kõrge klahvikäiguga mehhaanilised klaviatuurid ning membraanklahvidega Deathstalker Essential on põhimõtteliselt selle antipood. Madal klahvikäik ja veel enam, madalad klahvid olid alguses äärmiselt harjumatud kasutada. Näpud tabasid pidevalt valesid klahve. Et aga harjutamine teeb meistriks, siis õppisin ma suhteliselt kiiresti ning kui selle arvustuse alguses olin ma veel suhteliselt kohmakas, siis arvustuse teise kolmandiku juures kirjutasin ma Deathstalkeriga juba sama kiiresti kui oma põhilise Logitech G15 klaviatuuriga. Lõppude lõpuks ei tundunudki malalad klahvid sedavõrd ebameeldivad kui alguses.

Klaviatuur on kompaktne ja madal, mis on iseenesest mugav. Paraku sobib randmetoe suurus kas suurele või väiksemale käele, keskmise suurusega käe jaoks jääb randmetoe serv pisut ebamugavasse asendisse. Asi muutub kui lükata välja klaviatuuri all pesitsevad jalad. Kasutusnurga muutus parandab kasutusmugavust märgatavalt ka minu keskmise suurusega käte jaoks.

Mis veel suurusesse puutub, siis tuleb antud klaviatuuri juures leppida nö väikese Enter-klahviga. Mind isiklikult selle tagasihoidlikud mõõtmed ei häirinud, kuid kindlasti on neid, kes eelistavad suuremat ja mugavamat.

Kompaktsusest hoolimata on Razer varustanud klaviatuuri spetsiaalse nn gaming mode’iga, mis aktiveerub, kui Fn ja F10 klahve üheaegselt vajutada. Se aitab vältida Windows-klahvi ebakohast sekkumist virtuaallahingutesse, kui mängija käsi ootamatult vääratama peaks.

Samamoodi aitab Fn-klahv mugavalt reguleerida helitugevust või heli täielikult summutada ning vahetada lugusid meediamängijas.

 

razer-deathstalker-klaviatuur-digitest-9

razer-deathstalker-klaviatuur-digitest-10

razer-deathstalker-klaviatuur-digitest-12

razer-deathstalker-klaviatuur-digitest-11

 

Kokkuvõtteks

 

Razeri klaviatuurid on vaieldamatult ühed parimad meie planeedil. Nad on hea koostekvaliteediga ja vastupidavad, funktsionaalsed ning ergonoomilised. Erandiks pole ka Razer Deathstalker Essential. Veatult funktsioneeriv raudvara, täiuslik koostöö tarkvaraga, kiire ja mugav sätestamine on Razeri kaubamärkideks ka antud klaviatuuri juures. Selle stiilne välimus sobib suurepäraselt võiks isegi öelda, et paremini, mõne disaineri või tippjuhi mokasse kabinetti kui šabloonse mänguri pizzakarpide ja tühjade mullijoogipurkidega sisustatud ’koopasse’.

Deathstalker Essential on pigem mõeldud rohkem pühendunud mängurile, kui laisale ja mugavale pühapäevamängurile. Mugavate makroklahvide puudumine paneb kesmisest enam proovile kasutaja näpuosavuse eeldades pikemaajalist ja intensiivsemat praktikat.

Membraanklahvid on aga suunatud mänguritele, kes otsivad tavapärasest erinevamaid lahendusi või kes pole lihtsalt rahul tavaliste (sh ka mehhaaniliste) klaviatuuride poolt pakutavaga. Seda enam, et Razer Deathstalker Essential’i hind on profiklaviatuuri kohta vägagi soodne ning .

Isiklikult minu südant Deathstalker Essential siiski võita ei suutnud eeskätt just membraanklahvide pärast. Eelistaksin kiirusele pigem konkreetsemat ja tuntavamat klahvikäiku. Oleks aga see klaviatuur varustatud mehhaaniliste klahvidega, siis vastaks deathstalker Essential nii minu vajadustele kui ka maitseeelistustele.

See arvustus on kirjutatud Razer Deathstalker Essential klaviatuuriga.

tamron-15-30mm-objektiiv-photopoint-gf-700

razer-deathstalker-klaviatuur-digitest-7