Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 3. dets. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Roccat Kave XTD 5.1 Analog tagab eheda elamuse :: Digitest

Roccat Kave XTD 5.1 Analog tagab eheda elamuse
Erki Oras

Kuigi üks pilt pidavat rääkima rohkem kui tuhat sõna, siis õigeaegselt ja õigest kohast kuuldud krõpsatus või samm võib arvutimängus päästa sinu elu. Ning siin ei suuda miski asendada üht korralikku 5.1 audiosüsteemi. Olgu siis arvutikõlarite või kõrvaklappide näol.

Eriti kasulikuks võivad osutuda kõrvaklapid, kui mängusessioonid toimuvad väljaspool vanemate keldrit või kui mängijaga samades ruumides liiguvad või puhkavad ka teised inimesed või koduloomad (kelle kuulmine on teatavasti märksa teravam kui inimestel). Ühesõnaga, korralikud kõrvaklapid on südametunnistusega (ja mitte üksikule) arvutimängurile sama kohustuslikud nagu klaviatuur või hiir. Ok, peaaegu sama kohustuslikud.

Need, kes pole piisavalt rikkad, et osta odavaid asju, hangivad endale kõrvaklapid mõnelt soliidselt tegijalt nagu Roccat, Razer, Logitech, Triton või SteelSeries. Sest parimate tulemuste saavutamiseks kõlbavad ikkagi vaid parimad tööriistad. Allpool tutvustangi lähemalt ühte mänguriklappide vaieldamatut lipulaeva – Roccat Kave XTD 5.1 Analog.

 

Pakend ja sisu

roccat-kave-xtd-analog-korvaklapid-photopoint-300

roccat-kave-xtd-analog-korvaklapid-photopoint-201

roccat-kave-xtd-analog-korvaklapid-photopoint-3

roccat-kave-xtd-analog-korvaklapid-photopoint-205

roccat-kave-xtd-analog-korvaklapid-photopoint-208

Klappide pakend on roccatlikult soliidne sinimust. Maiuspala st klappide väljaõngitsemine sellest nõuab isegi mõnevõrra vaeva, kuid tulemus on seda väärt. Lisaks klappidele on on pakendis ka spetsiaalne dokk klappide juhtpuldi jaoks. Mulle isiklikult meeldib Roccati püüdlus anda oma toodetele mingit lisaväärtust, kuigi dokk ise ei maksa tõenäoliselt praktiliselt midagi, siis ometi kasvatab selline läbimõeldud lähenemine seda esmaklassilise toote emotsiooni, mida Roccat reeglina pakub.

Klappe on pakendis palju st klapid on suured ja tunduvad tegelikult isegi suuremana kui nad reaalselt on. Klappide küljes on enam kui külluslikult ka kaablit, mis on nägusa takjapaela abil keritud kahte miniatuursesse vihti. Kaabliküllus tekitab minus isegi küsimuse selles, kui kaugel arvab Roccat mängureid arvutist istuvat. Ülemäärased kaablivihid armastavad teatavasti tolmu koguda ja nende puhtastamine on tüütu ja ebamugav. Seega liiga palju head pole ikkagi eriti hea. Õnneks pole kaabel vähemalt kaetud tekstiilsukaga nagu enamus kõrgema otsa klapikaableid (sh minu truu Logitech G35), mis muudaks selle puhastamise tolmust veelgi tülikamaks. Kaabel ise on jäme ning seda põhjusega – on ju selle lõpus neli pistikut heli ja üks USB-pistik toite jaoks. Samas aga on kaabel Roccati enda sõnul keeruvaba st igasuguste ebamugavate pundarde jms tekkimine peaks olema välistatud.

Ometi puudus pakendist üks asi, mida ma Roccati tootepakendites tavaliselt olen harjunud nägema – CD-plaat tarkvaraga. Siirdudes seda otsima Roccati kodulehele jäin taas tühjade kätega, kuni mul plahvatas. Tegu on ju reaalse, mitte digitaalse 5.1 heliga, mis tähendab, et draiveritega pole siin ju midagi peale hakata. Häbi minu hallile kiilaspeale!

Klappide koostekvaliteet on korralik ehkki esmapilgul veidi plastine ja nagisema kippuv. Roccati enda sõnul on aga tegu lihtsalt robustse vastupidavusega ja kuigi ma isiklikult neile otsa ei istunud ega autoga neist üle ei sõitnud, siis jään ma seda vastupidavuse juttu üldiselt uskuma.

roccat-kave-xtd-analog-korvaklapid-photopoint-202

kave-xtd-100

roccat-kave-xtd-analog-korvaklapid-photopoint-206

roccat-kave-xtd-analog-korvaklapid-photopoint-207

 

 

Kasutamine

roccat-kave-xtd-analog-korvaklapid-photopoint-203
roccat-kave-xtd-analog-korvaklapid-photopoint-204

Esimese asjana torkab nende klappide juures silma nende suurus ja mõningane kohmakus. Samas aga on ju suured ja kohmakad enamus on-ear mänguriklappe ning võrreldes minu pisut väiksemate Logitech G35-ga istus Roccat Kave XTD 5.1 Analog mul märksa mugavamalt peas. Pea on mul muuseas märgatavalt suurem Eesti keskmisest ‘melonist’, nii et võin kõigile lugejatele mugava kasutuselamuse garanteerida.

Samuti ei ajanud mind vähemalt lühikese kasutusaja jooksul higistama kunstnahaga kaetud klapipadjad. Pikemateks mängusessioonideks eelistaksin ise kindlasti pigem pehme veluuriga kaetud klapipatju, kuid viimased kipuvad paraku ka kiiremini määrduma ja kaotama oma esinduslikku välimust. Samas märkasin üllatusega, kuidas minu vanadel klappidel oli kunstnahk juba kergelt kooruma hakanud. Samas on see ka mõistetav, arvestades, millist vatti need on aastate jooksul näinud.

Järgmisena tahaks veidi viriseda nelja helipistiku üle. Mõistan, et kuna tegu on ikkagi analoogheliga st 5.1 heli ja efektid tulevad ikkagi reaalsetest kõlaritest, mitte digitaalse moonutuse abil, siis tuleb selliseid ohvreid tuua ja nende pistikutega vaeva näha. Samas aga käivad minu arvuti taha veel muudki heliallikad ning ajapikku muutuks minu jaoks pidev kaablitega sahmerdamine tüütavaks. Seega eeldavad need klapid vähemalt laisema mänguri puhul konkreetset valikut – kas kõlarid või klapid. Arvestades aga klappide poolt pakutavat kõrget helikvaliteeti pole otsuse tegemine vast eriti raske.

Kuigi nelja helipistikut võib pidada miinuseks, siis samas annab see Roccat Kave XTD 5.1 Analog klappidele suurima eelise digitaalse 5.1 heli ees – olukorra, kus heli sõltub eeskätt helikaardi ja mängu sätetest ning seda ei pea enam reguleerima mingi kolmanda tarkvara abil. Küll aga saab klappide kaugjuhtimispuldi abil mugavalt reguleerida klappide esi-, taga- ja keskkõlarite, samuti subwooferi helitugevuse olukorrale vastavaks. Keerates põhja näiteks tagumiste kõlarite volüümi, muutub iga katse sulle seljatagant ligi hiilida sama häälekaks nagu ratsaväerünnak. See võimalus on minu jaoks märksa olulisem isegi märgatavalt veenvamast helikvaliteedist ja 5.1 efektist, mida autentne analoogheli pakub võrreldes digitaalsega. Ning see on just see asi, mille eest tasuks välja köhida pisut ekstra pappi, sest asi on 100% seda väärt. Parem helikvaliteet tuleb lihtsalt kauba peale.

Lisaks helitugevuse reguleerimisele saab puldi abil valida kas mängu- või filmirežiimi vahel ning lülitada sisse-välja mikrofoni. Viimane on suur ja uhke nagu laeva grootmast ning klappide küljest hõlpsalt eemaldatav. Kergelt kaarduva joonega mikrofoni võib põhimõtteliselt pöörata ümber oma telje, kuid kahjuks ei saa seda näiteks suule lähemale painutada. Samas on selle tundlikus piisav, et saate oma kaaslastega suhelda ilma häält tõstmata, samuti kasutab Roccat nii taustamüra kui staatilise elektri poolt tekitava müra eemaldamiseks spetsiaalset tehnoloogiat. See muudab selgeks nii kuuldava kui edastatava heli.

Kiita tuleks ka puldi dokki. Kuigi käes suhteliselt kergekaaluline, on tema jalad meeldivalt kummised ning püsivad laual paigal suhteliselt kindlalt. Kui aga laud peaks olema niigi ülekoormatud, siis on puldi küljes tugev klamber, millega võib puldi oma riiete külge kinnitada. Jälle üks pluss Roccatile.

Mängu- ja filmirežiimi valikunupu võib vabalt nimetada ka BOOM- või PÕMM-nupuks, sest selle ülesanne on filmirežiimis mahlaka bassiheli sisselülitamine, mis muudab eriti nauditavaks kõik need “Die Hard”-i kõmakad ja plahvatused.

Last, but not least – heli- ja kõnekvaliteet. Jätsin need meelega viimaseks, sest ega siin midagi põnevat või üllatavat öelda polegi. Mõlemad on täiesti igavalt kõrge tippkvaliteediga. See tähendab muidugi mänguriklappide tippkvaliteediga. Audiogurmaanidele soovitaks siiski jääda oma vanade head stereo hi-fi klappide juurde. Mis ilmselt maksavad küll mitu korda rohkem kui Roccat Kave XTD 5.1 Analog.

roccat-kave-xtd-analog-korvaklapid-photopoint-6

roccat-kave-xtd-analog-korvaklapid-photopoint-2

kave-xtd-201

Keerates põhja näiteks tagumiste kõlarite volüümi, muutub iga katse sulle seljatagant ligi hiilida sama häälekaks nagu ratsaväerünnak.

kave-xtd-200

 

 

Kokkuvõtteks

roccat-kave-xtd-analog-korvaklapid-photopoint-8

Väga head klapid, kuigi minu jaoks mõne personaalse ‘aga’-ga. Eeskätt just need neli helipistikud, millega sahmerdamine mind ilmselt peatselt ära tüütaks, sest enamuse ajast kasutan ma oldschool stereoheli oma stuudiokõlaritest. 5.1 surroundheli austajatele aga ei oska ma hetkel küll paremaid klappe soovitada. Pean siin muidugi ausalt üles tunnistama, et mul puudub kogemus Razeri ja SteelSeries analoogidega. Olen veendunud, et küllap on neilgi omad plussid, kuid kindlasti ka miinused.

Kui helikvaliteet on ilmselt kõigil tippklassi klappidel suure tõenäosusega sama, siis  muutuvad valiku tegemisel otsustavaks nö füüsilised faktorid nagu mugavus, erinevad lisad jms ning siin on teistel tootjatel raske Roccatile kandadele astuda.

Seega, kui soovite oma klappidelt võimalikult ehedat elamust, mida ei tumesta ebameeldivad pisiasjad, siis soovitan enne lõpliku otsuse tegemist kindlasti kaaluda ka Roccat Kave XTD 5.1 Analog’i kandidatuuri. Luban, et sa ei pea kahetsema.