Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 23. nov. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Roccat Kave XTD 5.1 ülevaade :: Digitest

Roccat Kave XTD 5.1 – helid, mis paitavad su kõrvu
Silver Pik

Mis teeb ühest kõrvaklapipaarist korralikud mänguritele suunatud kõrvaklapid? Igal tootjal on selleks oma versioon. Kes loob über futuristliku disainiga purgid, mis kõrvade ümber käivad. Teised jällegi panevad suurt rõhku helikvaliteedile. Kolmandad omakorda loovad võimalikult mugavad klapid, mida saab ka pikematel sessioonidel kasutada. Neljandad topivad aga hulgi lisafunktsioone juurde. Päris must ja valge maailm siiski pole ning enamjuhtudel kombineeritakse kaks või enam eeltoodud põhimõtet ühte seadmesse. Sama kehtib ka selliste gigantide puhul, nagu RoccatRazer, SteelSeries jne. Täna võtame aga sihikule just Roccati viimase kõrvaklappide üllitise – Kave XTD 5.1 ning vaatame, kas see lipulaev oma võrdlemisi suurt hinnasilti ka väärt on.

 

Natuke tehnilist infot

Kõrvaklapid

Keskmine/eesmine/tagumine element
Sagedusdiapasoon 20 – 20000 Hz
Tundlikkus 115±3 dB
Maksimaalne sisendvõimsus 50 mW
Elemendid 40 mm neodüümium magnetitega
Vibratsioonielement
Sagedusdiapasoon 20 – 100 Hz
Maksimaalne sisendvõimsus 300 mW
Elemendi diameeter 30 mm

Mikrofon

Mikrofoni tüüp Ringsuunaline (omni-directional)
Sagedusdiapasoon 10 – 10000Hz
Tundlikkus 1kHz juures -32±2 dB
Diameeter 4 × 1,5 mm
Takistus 2,2 kΩ + 15%

Süsteem:

Ühendus USB 2.0
Ühendus telefoniga Bluetooth 3.0
Heliväljund 4 × 3,5 mm (kõlarite ühendamiseks)
Kaabli pikkus 3,6 meetrit
Kaal (ainult kõrvaklapid) 335 g
Sobivad operatsioonisüsteemid Windows XP, 7, 8

Kave_XTD_külg

Kave_XTD_kaar

Kave_XTD_pult_pealt2

Kave_XTD_pult_külg_profiil

Kave_XTD_pult_eest_profiil

Siinkohal on mõistlik kohe lahti seletada Kave XTD 5.1 olemus. Arvutiga ühendamiseks kasutatakse ühte USB 2.0 pistikut. Selle kaudu saab kõrvaklapikomplekt endale nii voolu kui edastatakse signaali. Jah, Kave XTD kasutab enda eraldiseisvat helikaarti, mis on integreeritud juhtpuldi sisse. See küll kahjuks piirab sobivate seadmete hulka – XBOX või Playstation omanikud võivad oma suu puhtaks pühkida klappide kasutamisest konsooliga. Eraldi helikaardi kasutamine omakorda elimineerib olukorra, kus arvuti integreeritud helikaart limiteerib väljundkanalite arvu ja/või pärsib helikvaliteeti. Samas ei teki ka liigset müra, kuna analoogühendust arvuti ning kõrvaklappide puhul ei ole. Teisalt ei ole kõrvaklapid ka just eriti kompaktsed, mistõttu võib seda pidada pigem lauaarvutiga mängiva/töötava inimese jaoks suunatud komplektiks. Sülearvutiga mängijad, kes eelistavad oma suuri kõrvaklappe kaasa võtta, võiks vaadata pigem tavaliste Kave Solid 5.1 klappide poole. Veel üks märk sellest, et tegu on pigem statsionaarse süsteemiga – Kave XTD juhtpuldil on ka eraldi analoogväljund kõlarite või teiste heliseadmete ühendamiseks. Eraldi helikaardi ja USB ühenduse kasutamisel on veel üks suur eelis – sellisel juhul saab lisada erinevaid lisafunktsioone, millest siin ülevaates ka lähemalt tutvustame.

Kave_XTD_külg

 

Disain ning kasutusmugavus

Roccat Kave XTD 5.1 kõrvaklapid on suured ning rasked. Kuna ma igapäevaselt kasutan Razer Carcharias ning Razer Megalodon kõrvaklappe (mis on vaat et üks kergemaid/pehmemaid mängurklappe), siis Kave XTD tundus esimese hooga väga… ebamugav. See on ainult esmane mulje. Kõrvaklappe pähe pannas tuleb need õigesse asendisse sättida. Eriti just silmakarkudega (loe: prillidega) kasutajatel, sest vastasel juul hakkavad prillisangad haiget tegema. Klapid korrektselt peas ning nädal paar kasutatud, kaob ära ka ebamugavustunne ning võib südamerahuga pikemaid mängutsükleid (8+ tundi) ette võtta. Teisalt, klappide pikkus on mugavalt seadistatav ning klapipooled pöörlevad ümber oma telje natuke. Lisades sellele ka väga hea peakaare pehmendus, saab kokku suurepärase tulemi.

Kave_XTD_tugikaar_pikendus

Mõlemas klapipooles on rohkem kui üks element – täpsemalt lausa kolm. Need on üksteise suhtes 12 kraadise nurga all. Mida see peaks kasutajale täpselt andma, seda ma ei tea, kuid ruumiline efekt saavutatakse kergelt. Mitme elemendi kasutamise tõttu on suurenenud ka kõlakoda. Kahjuks on need väljastpoolt osaliselt avatud, mistõttu valjult muusikat kuulates, filme vaadates või mängides kostuvad sinu kõrvu paitavad helid ka teiste kõrvu.

Kave_XTD_elemendid

Suur oli mu üllatus, kui ma nägin mikrofoni klappide küljest ära tulemast. Ka tava-Kave klappidel on see funktsionaalsus, kuid ma pigem pidasin seda mobiilsusega seotuks. Miks ka XTD-l sedasi on, ei oska öelda. Mikrofoni juures on ka LED tuli, mis annab visuaalselt märku sellest, kui mikrofon vaigistatud on. Seega teavad ka teised, mil võib ning mil ei või mängu ajal siivutut juttu enda kõrval olevale inimesele rääkida.

Kave_XTD_mikrofon

 

Puldi funktsionaalsus

Kave XTD 5.1 keskne osa on ilmselgelt selle juhtpult/helikaart. Puldil on olemas esmavajalikud nupud peakomplekti seadistamiseks ning ka Bluetooth ühendus ja analoogväljundid.

Kõige suurem, prominentsem nupp juhtpuldil täidab ka kõige tähtsamat funktsiooni – sealt saab seadistada helitugevust ning muuta ka individuaalsete kanalite nivood. Seda alla vajutades aktiveeritakse jällegi vaigistus.

Kave_XTD_pult_pealt

Eesmisel äärel olevatel jalgadel on telefonikõnede vastuvõtuks/lõpetamiseks vajalik nupp ning mikrofoni vaigistuse nupp.

Kave_XTD_pult_eesmised

Ülemisel osal olevad nupud on lihtsa funktsionaalsusega – üks lülitab filmirežiimi sisse/välja, teine suunab heli analoogväljundile ning kolmas suurem võimaldab valida individuaalseid kanaleid, mille helinivood tahetakse muuta.

Kave_XTD_pult_diag

Alustasid selle ülevaate lugemist algusest? Siis sa oled juba teadlik, et ka telefoni saab peakomplektiga ühendada. Selle tarbeks on peakomplektil integreeritud Bluetooth ühendus. Esmapilgul võib antud funktsioon tunduda mõtetuna – miks küll vaja telefoni ühendada niimoodi? Tegelikult on sel väga lihtne ning loogiline seletus. Nimelt mängimise ajal ei pea mängu kõrvale panema ning klapid peast võtma, et kõnedele vastata – seda kõike saab teha ka peas olevate klappide ning mikrofoniga. See ei piirdu ainult mängimisega – vaatad filmi, kuulad muusikat vms – ikka ei pea klappe peast kiskuma ning telefoni järgi haarama.

Üldise disaini osas on ainult üks etteheide – pult on ikkagi suur. St laual tundub see parajalt lahmakana ning väiksemal laual, kus näiteks Roccat Ryos klaviatuur, on ruumikadu ikka korralik.

 

Heli kvaliteet?

See peatükk on äärmiselt subjektiivne – igaühel on oma eelistused helikarakteristika osas, sõltuvalt suuresti just rakendusest. Siinkohal ei saa Kave XTD klappe võrrelda kalliste stuudiomonitoridega, kuid egas selleks neid loodud ka pole.

Sarnaselt enamus “mänguriklappidega” on ka Kave XTD puhul pandud väga suurt rõhku madalsageduslike helide võimalikult puhtale, kuid kergelt võimendatud taasesitusele. Kõrgsagedushelide juures on efekt natuke väiksem. Kesksagedus on naturaalne, võrdelmisi moonutustevaba. Samas kõike saab mingil määral korrigeerida ka ekvalaiseris probleemideta. Muudatusi ei pea tegema igas rakenduses eraldi, vaid saab mugavalt teostada kõrvaklappide juhtetarkvaras.

Kave XTD ning mängud

Korralik surround sound, mida tänapäeva mängud vabalt toetavad on ikka suureks boonuseks. Üht natuke vanemat NFS üllitist (puhtalt testimise eesmärgil) proovides Lamborghini Aventador V12 mootor korra pikas tunnelis piirajasse lastes tundsin end täpselt sama lapsikult, kui Richard Hammond populaarses telesaates. Ainuke asi, mis veel puudu, oli Itaalia nahk mu sõrmede alt. Nagu ka teistel mänguriklappidel, on ikka ka sellel bass võimendatud, kuid mängudes see sama hea.

Mängimist edasi arendades ning vanema BF3 uuesti sahtlipõhjast üles otsides pidin nentima, et antud klappidega võib ka sihtida lähedal olevat vaenlast – probleemideta. Kui ainult granaadid kõrvades trummikilet ribadeks ei tahaks rebida.

sweet jesus so good2

See pilt iseloomustab väga täpselt minu näoilmet siis, kui V12 mootor kurjaks aeti :)

Muusika ning Roccati lipulaev

Melomaanid, ärge vaadake nende klappide poole, kui otsite stuudiomonitoriga võrdväärseid klappe. Bassi ülevõimendamine sööb ära natuke kesksageduslikke helisid, mida annab küll kompenseerida ekvalaiseriga, kuid päris see ikkagi ei ole. Lisaks pean ära märkima, et muusika kuulamiseks tuleks välja lülitada kõik Roccati tarkvaras olevad heliparandused ning keelata 5.1 upsampling, kuna vastasel juhul rikutakse korralik muusika täitsa ära.

Muusika kuulamise sobivus sõltub suuresti sellest, mis su lemmik on. Rock, pop jms läheb kategooriasse “täitsa okei kuulata nende klappidega”, klassikaline muusika, jazz jne – sel juhul vaata midagi natuke vähem kallutatud. Elektroonilise muusika austajad ning ka need, kes panevad suurimat rõhku madalsageduslikele helidele – siit leiate hea kaaslase endale.

 

Minikino sinu kodus Kave XTD klappidega

Filmide vaatamine on lausa lust. 5.1 helid, võimendatud eriefektid ja palju muud – mida enam tahta. Siinkohal tõestas Roccati tarkvara end suurepäraselt – kehvema heliribaga filmide puhul puhastas kenasti mürast ning võimaldas ka võõrkeelest aru saada probleemideta.

 

Moraali lugemine tiimikaaslastele ehk mikrofoni kvaliteet

Mikrofon on Kave klappide juures eeskujulik – kas sa sosistad varitsusel olles või karjud seeru peale keset lahingumöllu saabuva idiootse kamikaze-rünnaku pärast – tiimikaaslased saavad sinust kenasti aru. Kuna mikrofon jääb suust natuke kõrvale, siis on elimineeritud ka erinevad kohinad mis kaasnevad tavaliselt mikrofonile hingamisega.

 

Tarkvara

Kave XTD puhul ütlen kohe ära – kõik on seotud tarkvaraga ning kasutusmugavus taandub suuresti sellele, kui hästi komplekti antud rakenduse jaoks paika timmid.

KaveXTD_soft_Main

KaveXTD_soft_Advanced

KaveXTD_soft_EQ

Esimesest aknast on kohe näha, et iga kanali nivood saab eraldi seadistada ka tarkvarast (lisaks juhtpuldile). Kuid see ei ole veel kõik – peakomplekti režiimi valik (5.1, stereo ning võimalus muuta tavaline stereoheli ka ruumiliseks heliks). Helitugevuse normaliseerija… pole hädavajalik, kuid kui olemas on, las olla. Sweet Jesus, XEAR Magic Voice – kui mul oleks see variant olnud siis, kui ma veel WoW’i ööd ja päevad mängisin ning sakslasi sõimasin Teamspeak kaudu…. Nimelt võimaldab see funktsioon väljuvat heli moonutada, tagades kerge anonüümsuse kasvõi sinu soo, vanuse või isegi liigi osas. Jah, kummipardi hääl ei lähe inimeste alla. Samas ole sellega ettevaatlik – tüdruksõbraga Skypes sedasi rääkides võid ta nimetusele väga kiirelt eks eesliidese juurde panna.

Roccatil on komme ajada tarkvara väga keeruliseks, Kui kolmandas sakis on lihtne ekvalaiser, siis teises sakis vaatab meil vastu müriaad funktsioone, mille täpsest toimimisest saab aru ainult oma kõrvaga järgi kuulates. Bassi saab võimendada ning heli puhastada. Samas kehva mikrofoniga salvestatud koduvideot vaadates puhastab Brilliant Audio funktsioon heliriba kenasti ära. Puhta heliriba – eriti muusika puhul – samas keerab asjad aia taha.

Kõike neid funktsioone vaadates võib tekkida tunne, et pidevalt peab ümber seadistama, et saada parim tulemus. Aga ei… mänguritarvikutele kohaselt saab vabalt luua ka erinevaid profiile, mis siinkohal eriti kasulikud. Mul oli mängimiseks, filmide vaatamiseks (+ eraldi BluRay filmide jaoks ;) ), muusika kuulamiseks ning isegi YouTube jaoks eraldi profiilid. Nende vahetamine omakorda ainult paari kliki kaugusel. Põhimõtteliselt viis paari klappe tänu ühele asjalikule tarkvarajupile.

kave_XTD_peas

Ka Jürgenile paistsid need klapid täitsa meeldivat.

 

Kokkuvõte ja hinnang

Roccat Kave XTD klappe paar-kolm nädalat kasutades valdasid mitmed imelikud emotsioonuid. Ma armastan neid ning vihkan samaaegselt. Mul meeldib nende ülimugav tarkvara, analoogheli väljund ning Bluetooth ühendus. Loomulikult täitsa hea saund mängimise ajal või viimase Hollywoodi märulifilmi vaatamisel. Samas ma ei salli kohe üldse Kave XTD ülemõõdulist pulti ega klappide natuke kohmakamat disaini. Samas enamus kasutajaid see eriti ei häiri. Teiseks miinusküljeks jäi kunstnahast pehmendus, mis palaval suvepäeval nõuab eraldi konditsioneeri kõrvade juures. Siinkohal on Razer oma Kraken seeria klappidega 100% täppi pannud.

+ 5.1 reaalne ruumiline heli
+ Korralik koostekvaliteet, tugevad kinnitused
+ Suurepärane bass ja kõrged helisagedused
+ Põhjalik tarkvara ning lisavõimalused
+ Analoogväljund, Bluetooth
+ Korralik mikrofon
+/- USB ühendusega, saab ainult PC’ga kasutada
– Kõrvad ei hinga nii hästi
– Natuke liiga suured
– Pea vajab pikemalt harjumist
– Välised helid kostuvad sisse ning vastupidi

kave_XTD_peas-profiil

Oma natuke rasvase hinnaga vaatavad nii mõnedki kasutajad nendest klappidest paratamatult mööda. Samas, otsides funktsionaalseid, vastupidavaid ning kvaliteetseid klappe, võiks Kave XTD mudel olla sul kindlalt valikuvariandiks. Mängurite seisukohalt ei ole neile midagi ette heita ning teevad oma töö suurepäraselt ära, sinu kõrvu paitades.

Roccat Kave XTD kõrvaklapid Photopointis 169,99€

Ülevaade numbrites

Välimus
9
Mugavus
8
Koostekvaliteet
9.5
Helikvaliteet
8
Hind
7
Funktsionaalsus
9
8.4

Su kõrvad veel tänavad sind

Korralik koostekvaliteet, hea materjali valik ning Roccatile omane sõge juhtetarkvara kõige juhtimiseks. Samas ei tasu ära unustada, et Kave puhul on tegu siiski reaalse 5.1 komplektiga, mis pakub kõrvarõõmu nii mängudes kui filmivaatamisel... miks ka mitte muusikat kuulates. Üldkokkuvõttes igatepidi korralik komplekt igapäevaseks kasutamiseks (vaenlaste veristamiseks virtuaalsel lahinguväljal).