Silicon Power Slim S55 SSD seade äratab ka vanema arvuti üles :: Digitest
Silicon Power on turul olnud juba 2003. aastast alates ning Maarjamaal on selle tootja tooteid saadaval olnud pea samakaua. Enamikele kasutajatele seostuvad Silicon Power tooted pigem mälukaartide ning väliste kõvaketastega, kuid eelmisel aastal lisandus ka tootevalikusse SSD seadmed. Antud ülevaates testime Silicon Power Slim S55 seeriat, mis läheb üldiselt kategooriasse “soodne SSD”. Soodne just seepärast, et võrreldes tippmudelitega on sel mõned parameetrid oluliselt madalamad, samamoodi on ka sel seerial soodsam hind. Enne seadet kasutusele võtmist jäi siinkirjutajal õhku küsimus – kuidas peab see vastu võrdlust raskekahurväega ehk tippmudelitega igapäevakasutuses ning ka see, kas ka nõudlikumal kasutajal on selle SSD seadmega midagi peale hakata. Nii ühele kui teisele küsimusele leiame ülevaate lõpuks vastuse ning saame ka selgusele, kas see SSD seade on Sinu jaoks sobiv.
Kohe tekkivale küsimusele “mul on vanem sülearvuti / lauaarvuti, miks mul sellist uut asja vaja on?” on tegelikult väga lihtne vastus. Põhjus, miks su arvuti niipalju ragiseb ning pikalt koguaeg mõtleb, ongi see vana ja aeglane kõvaketas. Kui arvuti muus osas ikka töötab korralikult, kuid kasutusmugavus allapoole arvestust aegluse tõttu – just siis annabki SSD seade vana arvuti elluäratamise kontekstis parima tulemi.
Ma olen varasemalt kirjutanud Photopointi ajaveebis mitu artiklit SSD seadmete eelistest klassikaliste kõvaketaste osas ning miks neid üldse vaja on. Jah, tihti nii lihtsaid lahendusi osadele probleemidele ei osata leidagi. Millest täpsemalt juttu, loe juba Photopointi ajaveebist: SSD seade arvutisse? Miks mul seda vaja on?
Teine küsimus ehk “kui suure SSD seadme ma enda arvutisse peaks soetama?” ei oma ühest vastust. Lihtne soovitus oleks see, et vaata kuipalju sa praegust ära kasutad ning lähtu sellest. Laias laastus võiks vaadata sedasi, et kui arvutis palju programme lisaks ei ole, lihtsalt tarkvara ja dokumendid, piisab ka 120 GB seadmest. Kui kasutad arvutit juba rohkemaks – talletad seal muusikat või rohkem mänge / programme, siis alla 240 GB ära vaata. Kui samale kettale peaks ka suurem muusika, fotode või videote kogu mahtuma, siis alates 480 GB oleks ostusoovitus lihtne.
Numbrid, numbrid, numbrid
Järgnevas tabelis toome välja tootjapoolsed tehnilised andmed ning paar rida lisainfot, mis sai selgeks seadet lahti võttes. Reaalsed andmeedastuskiiruse mõõtetulemused ja muu väärtuslik info on nähtav järgnevates tabelites.
Mahutavused | 32 GB, 60 GB, 120 GB, 240 GB, 480 GB |
Testitud mudel | Silicon Power SSD Slim S55 240 GB |
Liides | SATA III 6 GB/sek |
Mälu tüüp | Toshiba 15 nm TLC NAND |
Kontroller | Phison S10 |
Jadalugemise kiirus* | 540 MB/s |
Jadakirjutamise kiirus* | 480 MB/s |
4K juhulugemine (IOPS)** | 43 000 |
4K juhukirjutamine (IOPS)** | 24 000 |
Vastupidavus (P / E tüklit)*** | 3 000 |
Seadme mõõt | 2,5″ |
Seadme kõrgus | 7 mm |
Tootjagarantii | 3 aastat |
* Mõõtetulemused CrystalDiskMark tarkvaraga
** IOPS ehk sisend-väljundoperatsioone sekundis
*** P/E ehk kirjutamist/kustutamist ühe mäluraku kohta
Silicon Power Slim S55
Tuleme nüüd konkreetse mudeli juurde: Silicon Power Slim S55 SSD seade on disainitud on loodud kasutajale, kelle eelarve ei ole piiramatu, samas ei soovi teha ka jõudluse osas kompromisse. See omakorda tähendab, et suurte tegijate mängumaale päris ei jõuta – jõudlusest jääb ikkagi natukene puudu. Ehk tegelikult ongi kõige suuremaks kitsaskohaks sisend/väljundoperatsioonid sekundis ehk IOPS. See on, sõltuvalt võrreldavast seadmest, poole väiksem lugemisel ning neli korda väiksem kirjutamisel. Samas, erinevust hakkab märkama alles siis, kui seadet kasutatakse väga suure koormusega süsteemis, kuhu tavakasutaja tavapäraselt ei küündi. Võrreldes tavapärase kõvakettaga on selle jõudlust ning andmeedastuskiirust siiski kordades rohkem – tavalise HDD ehk kõvaketta sisend-väljundoperatsioonid piirduvad kuni 100 korraga sekundis (reaalne vahemik 75–150 IOPS), ehk selles valguses on edasiminek igal juhul tohutu.
Antud seade on sobiv ka vanemate arvutite sisse tänu SATA III liidesele (ühildub ka veel vanemate SATA II ühendusega seadmetega). SSD seade kasutab 2,5″ disaini ning on ainult 7 mm paks (siit ka nimi Slim). See omakorda teeb antud SSD seadme sobivaks nii lauaarvutitele, sülearvutitele, kuid ka ultrabook tüüpi õhukestele sülearvutitele. Tootja sõnul on tegu madala voolutarbega süsteemiga, mida kahjuks ei olnud meil antud testi jooksul võimalik testida. Siiski, antud info põhjal võib ikkagi väita, et see on sobiv ka mobiilsete seadmete sisse.
Andmeedastuskiiruselt annab tootja maksimaalseks lugemiskiiruseks 540 MB/s ning kirjutamiskiiruseks 480 MB/s, mis on SATA III liidese enda suhteliselt maksimaalse piiri juures (540 MB/s lugemine; 520 MB/s kirjutamine). See tähendab seda, et tootja ongi põhilise kompromissi teinud sisend/väljundoperatsioonide mitte andmeedastuskiiruse juures. See kõik on võimalik tänu neljatuumalisele Phison PS3110-S10 kontrollerile, mis tagab suure andmeedastuskiiruse jadalugemisel ja -kirjutamisel. Seadet lahti võttes on näha ka seda, et andmete talletamiseks kasutatakse Toshiba 15 nm protsessil toodetud TLC NAND mälukiipi, mil 256 GB mahutavus. Kuna seade annab kasutajale ainult 240 GB, siis loogiline järeldus on see, et ülejäänud 16 GB jääb tagavaraks, et salvestuspunktide hapuks minemisel seadme kasutatav maht ei langeks aja jooksul. Kolmandaks on näha ka Nanya DDR3L puhvermälu kiipi, mis on päris levinud ja kvaliteetne lahendus.
Tarkvaraliselt on Silicon Power SSD seadmetel olemas kõik kohustuslik / vajalik, sama kehtib ka Slim S55 mudeli kohta. 2017. aastal on iseenesestmõistetav TRIM ning Garbage Collection (prügikorjamine) käskude / tehnoloogiate olemas olu – need hoolitsevad selle eest, et seadme töökiirus aja jooksul langema ei hakkaks. Lisaks on SATA protokollile omase NCQ protokolli tugi ning neid seadmeid saab kasutada ka RAID massiivides. Turvalahendustest leiab ka veel klassikalise SMART monitooringu platvormi ning oluliseimaks lisaks – integreeritud ECC tugi ehk automaatne vigade paranduse süsteem. Need kõik kokku tähendavad seda, et SSD seadmel on olemas kõik vajalik pikaajaliseks stabiilseks, kiireks ja turvaliseks tööks.
Testid
SSD seadme testimiseks sai valitud sünteetiline lähenemine ehk teostasin testprogrammide sünteetilised testid. Seda just seetõttu, et arvuti käivitamise kiirust mõjutab väga palju BIOS laadimine ja stopperikäe kiirus; mängutestide puhul saab tihti videokaart ja protsessor suuremaks pudelikaelaks (v.a. mängude/kaartide laadimisel). Testseadmeks sai kasutatud Dell Precision tööjaam ei olegi optimeeritud mängimiseks: Intel Xeon E3-1220v3 protsessor koos C226 kiibistikuga emaplaat, AMD FirePro seeria videokaart jms räägivad mängurlusele vastupidist juttu. Samas sünteetilised testid – protsessor jms pudelikaelaks ei muutu, võetakse maksimum SATA III liidese läbilaskevõimest ning saab päris hea ülevaate SSD seadme jõudlusest.
Testimiseks sai kasutatud nelja erinevat programmi: Anvil Storage Utilities, AS SSD Benchmark, ATTO Disk Benchmark ning CrystalDisk Mark testtarkvara. Et aru saada, kuipalju siis nn “säästuseade” tippseadmetele alla jääb, panin võrdluseks kõrvale ka Samsung SSD 850 Pro testitulemused (oli süsteemis operatsioonisüsteemi jooksutamiseks testi ajal). Samuti jooksutasin CrystalDisk Mark testi Toshiba DT01ACA 2 TB klassikalisel kõvakettal, mida kasutan pildipanga talletamiseks. See omakorda annab võrdluse, kuipalju üks teisest ja kolmandast reaalselt erineb.
Anvil Storage Utilities test
Anvil Storage Utilites programm annab võrdlemisi põhjaliku vastuse SSD seadme kohta – lisaks puhtale andmeedastuskiirusele annab see ka IOPS ning pöördusaegade tulemi ning mõõdab ära kõikvõimalike andmeblokkidega tööd.
AS SSD Benchmark
AS SSD kohta võib öelda, et see on kõige karmim hindamistarkvara, kuna kasutab andmeid mida kuidagi pakkida ei saa. See tähendab seda, et tulemiks kuvatakse hoopis kõige raskema koormuse ehk halvima stsenaariumi tulem. Jah, see erineb oluliselt sellest, mida tootjad ise kuvavad, kuid egas tootjad ei ütlegi, kuidas seade toimetab suure koormuse all.
Silicon Power Slim S55
Samsung SSD 850 Pro
ATTO Disk Benchmark
ATTO on üks vanimaid seadme jõudluse mõõtmise tarkvarasid. Testimiseks sai kasutatud 256 MB andmestikku ning andmebloki suurust 0,1–8192 KB. Alumises otsas on ära näha, kuhumaale lõpuks andmeedastus võib küündida.
CrystalDisk Mark 5
CrystalDisk Mark on vast kõige levinuim tarkvara üldse, millega seadme andmeedastuskiirust mõõta. Just seetõttu sai seda programmi kasutada ka klassikalise kõvaketta andmeedastuskiiruse mõõtmiseks. Ääremärkuseks – antud kõvaketas on 7200 rpm seade ning andmeedastuskiiruselt HDD kategoorias eesmises pooles. Kui võtta keskmine sülearvuti kõvaketas, tuleb ikkagi kolmandik kuni pool veel ka selle tulemist maha võtta.
Esimeses reas on kasutatud 4 GB andmemahtu testimiseks.
Ning samad seadmed 8 GB andmemahuga ehk poole pikemalt testil
Kui nüüd kõrvale jätta CrystalDisk Mark 4 GB andmemahuga testis kajastuva kirjutamiskiiruse anomaalia, siis üleüldiselt toimetab see soodne SSD seade ikka väga hästi. Lugemiskiirus küündis mitmete testide järgi 560 MB/s piirimaile, mis ongi tegelikult SATA III liidese reaalne piir andmeedastuskiiruse osas. Lugemiskiirus paralleelselt tõusis 500 MB/sek tasemeni, mis on samuti väga arvestatav tulemus. Samas see on konkreetselt jadalugemisel ja kirjutamisel. Siis, kui tootja lubas 4K Random (4K juhulugemisel / kirjutamisel) vastavalt 43 000 & 24 000 IOPS, saavutasime CrystalDiskMark andmetel 4 GB andmemahtu kasutades vastaval 63 612 & 23 128 IOPS. Võrdluseks – Samsung SSD 850 PRO vastavad numbrid olid 85 075 & 53 037 IOPS. Siit joonistubki välja selle Silicon Power Slim S55 SSD seadme nn kitsaskoht, et millega tootja hinda alla lööb. Väiksem kirjutamiskiirus ning jõudlus andmekirjutamise ajal. Samas, see on tavaliselt kõige väiksem pudelikael üldse – kasutaja märkab süsteemi aeglust alles siis, kui seadmelt ei suudeta piisava kiirusega andmeid just üles lugeda.
Võrdlus kangematega las jääb korra sinnasamusesse. Vaatame, kuidas see SSD seade kannatab võrdlust ühe korraliku kõvakettaga. Nagu näha – jadalugemisel-kirjutamisel on vahe nelja kuni viie kordne. Samas, see ei peegelda täit tõde. Pigem on küsimus, kuidas tavaolukordades ehk selles 4K QT32 juhulugemise ja kirjutamise ajal suudab kõvaketas vastu seista. Mida siit näeme? Et andmeedastuskiirus jääb 1 MB/sek piirimaile (lugemiskiiruse vahe on 260–300× ning kirjutamiskiiruse vahe pea sajakordne). Sellises olukorras mõõdetakse 220 / 247 IOPS. Ehk 43 000 võrreldes 220’ga on väga suur erinevus. Ja siit joonistubki see tavakasutaja kasumlikkus välja, kuidas arvuti võib käivituda silmapilkselt ning toimetada järsku niivõrd kiiresti.
Kokkkuvõte
Silicon Power SSD Slim S55 on täielik üllataja igal rindel. Nõudlikuma arvutikasutajana ning väikestviisi tehnokraadina ei osanud ma alguses nii soodsast SSD seadmest niivõrd palju üldse oodata. Testimist alustades oli ainuke mõte – kuipalju võrreldes kõvakettaga see edusammu annab, ega päris-SSD seadmetega võrdlust niikuinii ei kannata. Tagantjärgi vaadates, mul on väga hea meel et ma niivõrd palju oma eelarvamustes eksisin.
- Väga hea hinnaga gigabaidi kohta
- Phison S10 kontroller
- TRIM, ECC, SMART, RAID, NCQ, CC tugi
- Saadaval 32 GB – 480 GB mahutavusega
- 7 mm paksus – sobib ka sülearvutitele
- 3-aastane tootjapoolne garantii
Ehk seda kõike nüüd kokku võttes. Kui sul on vanem sülearvuti või lauaarvuti, mis muidu töötab kenasti, kuid liiga aeglaseks jäänud – siis on üheks päästeteeks seesamane Silicon Power Slim S55 SSD seade. Vahet pole kuidapidi võrrelda – kõvakettast on see kordi kiirem igaljuhul ning võrreldes ka tipptasemel SSD sedametega, oluliselt alla ei jää. Lisaks on sel olemas ka kõik vajalikud tarkvaralised lisad, mida ühel SSD seadmel vaja võib minna. TRIM ja CC hoolitsevad selle eest, et ka aastate pärast SSD seade käbedalt toimetaks; ECC (Error Correction Code) aga tagab töökindla andmete kirjutamise ning SMART monitooring jagab arvutile SSD seadme tervise kohta pidevalt infot. Teisisõnu, Silicon Power Slim S55 on parim SSD seade, mida ma julgen soovitada arvuti kõvaketta asendamiseks – selle hinna, kvaliteedi ja jõudluse juures paremaks enam minna ei saa. Ja kui kõik eelnev jäi natuke arusaamatuks, siis mitte-tehnilises keeles võib selle niimoodi kokku võtta: “Jah, see seade teeb Sinu arvuti taas kiireks”.