Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 21. nov. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Sonos Roam juhtmevaba kõlar – kas peaaegu täiuslik? :: Digitest

Sonos Roam juhtmevaba kõlar – kas peaaegu täiuslik?
Erki Oras

Juhtmevabad kõlarid on inimestele loodud nuhtluseks ja õnnistuseks. Tegelikult on isegi raske öelda, et kumba on nende puhul rohkem – kas halba või head? Halba selles mõttes, et mina isiklikult olen avalikus ruumis vaevelnud kaugelt rohkem kui ma seda tahaksin odavate juhtmevabade kõlarite jäleda plärina käes. Saan aru küll, et tegu on ealise probleemiga, kuid minu lapsepõlves jalutasid ka pikkade juuste ja laiade pükstega meeskodanikud ringi juhtmevabade kõlaritega sarnaselt plörisevad kassettmakid käes. See on viis otsida sotsiaalset sidusust ja odavat populaarsust eakaaslaste hulgas.

Vanemale inimesele aga meeldib juhtmevaba kõlar hoopis teises kontekstis – tema kuulab seda oma korteris (või heal juhul ka peenramaal) umbes nii nagu kunagi kuulati taskuraadiot. Ainult, et nüüd tuleb sealt vikerviiside asemel Spotify, podcast’id või Youtube’i klippide helitaust. Lisaks on vanema (st mitte enam murdeeas) inimese kõlar loodetavasti ka kvaliteetsema heliga, sest vanuse lisandudes tuleb juurde ka teatavat taju helikvaliteedi suhtes. Kuigi ka siin on muidugi erandeid.

Üheks kvaliteetsete juhtmevabade kõlarite tipptootjaks peetakse õigusega Sonost, mis oligi praktiliselt üks esimesi ettevõtteid, mis just selliste kõlarite tootmisele pühendus. Seega võivad nad tänaseks täie õigusega kiidelda oma kõige suurema oskusteabega selles vallas. Suurepäraseks näiteks firma tänasest tasemest ongi nende kõige uuem ja kõige väiksem kõlar Sonos Roam, mis on vähemalt internetis arvustajate seas rohkelt kiitust pälvinud. Allpool vaatamegi lähemalt, kas ja kui palju on see kiitus ära teenitud.

 

Välimus

Ilus, elegantne, moekas ja minimalistlik võiks välimuse mõne sõnaga kokku võtta. Suuruse poolest mahub see kõlar hõlpsalt ilmselt jopetaskusse, aga samas sobib see samahästi ka mõne ultramoodsa arvutimonitori kõrvale töölauda ehtima.

Minu kätte sattus arvustamiseks valge mudel (olemas on ka mustas värvitoonis mudel), mis oma esteetikalt sobiks suurepäraselt täiendama näiteks Apple’i toodangut – eriti veel kui panna töölauale näiteks kaks kõlarit sümmeetriliselt mõlemale poole arvutit. Nii saavutatakse lisaks stereoefektile ka visuaalselt nauditav tulemus.

Sonos Roam

Füüsiliste nuppudega on kõlaril lood üsna korras – see tähendab, et neid pole palju ning need pole eriti silmatorkavad. Ühes otsas on pea märkamatud nupud helitugevuse reguleerimiseks ning helindi peatamiseks/alustamiseks. Laadimiseks mõeldud USB-C pordi kõrval kõlari taga või all on veel nupp kõlari sisse ja välja lülitamiseks ning ongi kõik.

Sonos Roam

All või taga sellepärast, et kõlar on mõeldud kasutamiseks mitut moodi. Täpsemalt siis püsti või pikali – kõlari pikali kasutamiseks on kolmekülgse kõlari ühel küljel pisikesed ja peaaegu sümboolsed jalad. Püstiasendis kasutamise kasuks räägib see, et just sellele kõlarile pakub Sonos ka elegantset juhtmevaba laadimisalust, mis paraku pole komplekti lisatud. Lisaks kaunistavad Roami ka pisikesed LED-tuled, mis näitavad, kas kõlar on sisselülitatud või kuidas on lood selle akuga.

 

Tarkvara

Juhtmevaba kõlari puhul on üheks olulsemaks faktoriks tarkvara, millega seade on nutiseadmega seotud. Et Sonos on olnud juhtmevabade kõlarite arenduses üks esimsesi, siis on tal olnud piisavalt aega ka oma tarkvara lihvimiseks, kuid paraku võib siin välja tuua nii plusse kui ka miinuseid.

Sissejuhatuseks võib kiita, et nutikõlarit saab koduse wifi-võrgu ja telefoniga ühendada sama sujuvalt ja intuitiivselt nagu Apple’i toodangut. Miinusena võib aga välja tuua seda, et kui näiteks kuulame mõnda voogesitust (Spotify, Tidal jt) läbi Sonose rakenduse, kuid samal ajal lappame näoraamatus, siis telefoni (minul Apple iPhone 12 Pro Max) helitugevusnuppudest heli reguleerida ei saanud enne, kui ekraanil oli avatud Sonose rakendus. Seda tuleb tänapäeval pidada kahjuks üsna kohmakaks lahenduseks.

Positiivseks võib pidada erinevate voogesituste rohkust, mida kõike saab Sonos S2 rakenduse alla koguda. Samuti on tore, et kõlarit saab kasutada ka läbi erinevate voogesituste rakenduste.

Sonos Roam

Kindlasti on positiivne, et kõlarisse on sisseehitatud Amazon Alexa ja Google Assistent’i tugi, kuid ka nende juures on peidus ka üks suur miinus, millest räägin kõlari kasutamise peatükis. See, et kõlarit saab kasutada nii WiFi, Bluetoothi ja AirPlay2 ühendades on üsna loomulik, kui ebaloomulik on see et puudub otsene Chromecast’i tugi.

Pisut naljakas on ka see, et kui WiFi-võrgus saab Roam’i ühendada stereokomplektiks, siis “sinihammast” kasutades seda efekti kahjuks ei saavuta. Seega saab neid stereona kuulata vaid kodu- või tööseinte vahel.

 

Kasutamine

Sonos ise on väitnud, et Roam’i näol on tegu praktiliselt täiusliku juhtmevaba kõlariga ning mingi piirini on neil täiesti õigus. Selleks tuleb eelnevalt lahti mõtestada, mis on juhtmevaba kõlari juures olulised parameetrid – eeskätt muidugi heli ja siin pole Sonos Roamil oma hinnaklassis ilmselt ühtegi teadaolevat konkurenti. Ehk kuskil kaugel Hiinas on juba mingi väike firma, mis toodab erakordselt hea heliga taskusse mahtuvaid kõlareid, kuid vähemalt mina selliseid veel ei tea.

Mõistagi tuleb heli kvaliteeti hinnates arvestada kõlari suurust – oma ülesehituselt sarnaneb kõlari heli teiste Sonos kõlarite omadega ja see on igati mõistetav. Heli on väga selge, täpne, aga samas üsna kiretu ja tehniline. Kuigi bassile on raske etteheiteid teha, kui taaskord kõlari suurust arvestada, siis suurema helitugevuse puhul jääb bassi pisut vähemaks, ilmselt selleks et ära hoida suuremaid moonutusi.

Roam on heli kvaliteedist hoolimata erakordselt kompaktne st hõlpsalt kaasaskantav ning samuti peaks see hästi taluma ka hooletumat käitumist. Nimelt on Roam tolmu- ja veekindel ning seda peaks saama hoida umbes pool tundi meetrisügavuses vees – ise ma seda järele katsetama ei hakanud, kuid ühes “juutuubi” videos seda igatahes just niimoodi testiti.

Sonos Roam

Sonose sõnul peaks Roami aku kestma keskmiselt 10 tundi ja mõned testijad on saanud isegi paremaid tulemusi kuulates kõlarit keskmise tugevuse juures. Minul isiklikult aku kestvusele pretensioone ei olnud, kui mitte arvestada ühe väikese ’aga’-ga.

Ma ei tea, kas oli tegu vaid minu kätte sattunud kõlari anomaaliaga, aga kokkuvõttes toimus midagi veidrat – kui ma kõlari täiesti välja lülitasin ja mõneks päevaks seisma jätsin, siis mingil hetkel süttis kõlaril iseseisvalt oranž LED-tuluke, mis näitab, et seadme aku hakkab tühjenema. Ma ei tea küll Sonose akuhaldussüsteemi, kuid minu jaoks tühjenes aku väljalülitatuna kuidagi kahtlaselt kiiresti. Minu jaoks isiklikult oli selle näol tegu antud kõlari kõige suurema puudusega. Näiteks Bose minikõlaritel ma millegi sarnasega kokku puutunud ei ole.   

Tootja täpsustus: Roam’i välja lülitamisel on kaks varianti – 1) kui vajutada seadme taga olevat nuppu korra, siis läheb see standby peale, mitte ei lülitu välja (see kulutab päevaga ca 20% akut). 2) Seadme täielikuks välja lülitamiseks tuleb tagumist nuppu hoida all kuni tuleb 2 piiksu ja siis paus ning seejärel väljalülitamisheli.

Kuigi Sonos ei reklaami Roami nutikõlarina, siis on sinna siiski sisseehitatud Amazon Alexa ja Google Assistent’i tugi – vähemalt tsiviliseeritud maailma jaoks. Paraku meie madala Maarjamaa kohta üldised mängureeglid ei kehti ja Roamile häälkäskluste jagamisest võime vaid unistada ning vähe sellest – isegi telefonile ei saa kõlarit kasutades vastata. Ometi oli see üks mugavamaid võimalusi minu vana hea Bose minikõlariga.

 

Kokkuvõtteks

Bluetooth kõlari peamisteks väärtusteks on korralik heli, hea ühenduvus, kompaktsus & mobiilsus, vastupidavus (sh ka aku) ja piisavalt võimekas tarkvara. Boonuseks võiks olla ka viisakas välimus. Sonos saab siin kõigi nende eest põhimõtteliselt maksimumpunktid – ei mingeid etteheiteid!

Nina võib vingu tõmmata siis, kui vaadata laiemat pilti – näiteks sel puhul, miks Sonos on Eestis kättesaamatuks muutnud virtuaalassistentide ja seega ka häälkäskluste kasutamise? See muidugi tuleneb ilmselt meie kalli kodumaa väiksusest, aga nagu ma juba ütlesin, siis Sonos ei reklaamigi ju Roami kui nutikõlarit ning seega on ka siin kõik korras. Ehkki ma ise ju väga tahaks ka häälkäskluseid.

Sonos Roam

Minule jäi Roamist mulje kui täiskasvanud inimese kõlarist – seda eeskätt muidugi helikvaliteeti ja suhteliselt stiilset ja diskreetset välimust silmas pidades. Sonost on võimatu panna täiest kõrist plekise häälega röökima. Samuti ei võida kõlari sellise välimusega plikside seas ühtegi pluss punkti – ei mingeid erksaid värve või tuledemängu.

Ise leiaksin Sonos Roamile mitmesugust rakendust – kõigepealt muidugi paarina töölauale püsti seisma juhtmevabadel alustel. Meeldiv stereoheli, mis on muusikaelamuse saavutamiseks elementaarne. Lisaks oleks lihtne krabada aluselt kõlar, et koos sellega minna näiteks duši alla või vanni või kasvõi randa päevitama. Kui näiteks duši all võib kõlarist tulevatele valjuhäälsetele lugudele ka ise kaasa laulda, siis avalikumas kohas saab kuulata oma lemmikmuusikat või -raadiojaamu diskreetse tugevusega, oma ligimesi häirimata.

Mõistagi on Roam ka suurepärane reisikaaslane, eriti kui teekond viib kaugematele maadele. Tänu oma kompaktsele mõõdule, ei võta see kõlar kohvris kuigi palju ruumi ega lisa oluliselt kaalu ka kotile.

Sonos Roam

Omalt poolt soovitaksingi Sonos Roami just neile, kes kõlarit ka kodust väljudes tahavad või peavad kaasa võtma. Kui on plaanis neid vaid kodus või tööl kasutada, siis selles hinnaklassis valiksin mina ise pigem Sonos One SL kõlarid, mis sama hinna juures toekamad nii kogult kui ka helimassiivilt.