Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 21. nov. 2024

Rulli end üles

Üles

Sony Reader PRS-600: e-tint ei määri :: Digitest

Paberit toodetakse küll juba 45% ulatuses taaskasutatud materjalist, kuid ülejäänud osa tähendab siiski aastas 4 miljardi puu raiumist, st 55 000 km2 metsa (Eesti pindala 45 227 km2). Ehkki eestikeelseid e-raamatuid pole veel müügil näha, ei ole meil e-raamatute pealetungist lähiaastatel pääsu, kuna puud on meie sõbrad. Seetõttu võtsin eesmärgiks endale e-luger soetada. Parasjagu on oktoobris Sonyl välja tulemas uus e-lugerite põlvkond ning vanale versioonile tehakse korralikke allahindlusi, nii et võtsin prooviks ligi Sony Reader PRS-600.

Elegantne, kuid mitte väga tundlik

Nimetatud seade jääb 6 tolliga Sony e-lugerite valikus väikese Pocket Editioni (Sony PRS-300 – müügil Photopointis) ja suurema Daily Editioni vahele. Korpus on pealt metalne ja tagant kaetud pehme kummisema materjaliga, nii et käes püsib kindlalt ning oma raamatuselja imitatsiooniga jätab elegantse ja kalli seadme mulje. Kahe käega on seda väga mõnus hoida, kuid ühes käes hoidmisel ilmneb huvitav probleem – lehekeeramisnupu asukoha tõttu on seadet mugavam hoida vasakus käes. Kaalu on seadmel 286 grammi, mida on tunduvalt rohkem kui keskmisel nutitelefonil. Samas on seda piisavalt vähe, et bussis seistes ühes käes paarkümmend lehekülge lugeda, ilma et eesseisva inimese õlalt lisatuge peaks otsima.

PRS-600 on puutetundliku ekraaniga, kuid olles eelnevalt kasutanud iPadi, olid mu ootused tõenäoliselt liiga kõrged ja puutetundlikkuse funktsioon osutus mõningaseks pettumuseks. Nimelt tuleb näpuga vajutada suhteliselt kõvasti ja sageli saabub edu alles mitmendal katsel, eriti kui on vaja sihtida konkreetset sõna või muud väiksemat ala ekraanil. Puudutamise hõlbustamiseks on e-lugeril kaasas puutepliiats, mis minu seadmel millegipärast oma pesas pisut logises. Samas kuuletub seade pliiatsile väga hästi. Aku peab tootja sõnul vastu kuni kaks nädalat. Mina sain ühe laadimisega teha seadmele põhjaliku testi ja läbi lugeda umbes 300-leheküljelise raamatu.

Seadme äärtes on käivitusliugur, kõrvaklappide pesa, mini-USB pesa arvutiga ühendamiseks ja laadimiseks, laadimispesa, helitaseme reguleerimise nupp ja kaks mälukaardipesa (üks MS Duo, teine SD kaardile, mõlemad kuni 16GB). Sisseehitatud mälu on seadmel 512MB, millest piisab mitmesaja raamatu kaasas kandmiseks. Karbis on lisaks seadmele ka USB juhe ning lihtne pehmest materjalist e-lugeri ümbris.

Paberraamatule vääriline vastane

Mingil põhjusel tuli raamatute, ajakirjade ostmise ja seadmesse laadimise tarkvara “Reader Library” paigaldamisega üksjagu vaeva näha. Minu 64-bitise Windows 7 peal see programm tööle ei läinudki, hiljem XP-ga arvutil proovides probleemi ei tekkinud. Põhimõtteliselt saab Sony e-lugerisse faile laadida ka spetsiaalse tarkvarata, ent wifi puudumise tõttu tuleb kõik failivahetused teha juhtmega.

Failiformaatidest toetab seade nii DRM-kaitstud kui -kaitsmata ePubi, BBeB, PDFi, lisaks ka TXT, RTF ja Wordi faile. Viimased tuleb küll enne seadmele söödavaks konverteerida. PDFi puhul jäi silma, et leheküljevahetus oli võrreldes ePubiga pisut aeglasem, leheküljevorming kehvem ning loomulikult ei ole joonistega täidetud PDF dokumenti väiksel ekraanil üldse mõtet vaadata.

Oma põhiülesannet täidab seade siiski suurepäraselt. Hea valguse käes ei erine lugemiskogemus paberraamatu lugemise omast, silmad ei tunne mingit väsimust ka tundidepikkuse kasutamise järel. PRS-600 ekraan on umbes 9 x 12 cm suurune , mis minu maitsele jäi lugemiseks pisut väikeseks. Mugava lugemise nimel saab teksti suurendada, ehkki siis jääb enamasti ühele lehele vaid paarkümmend rida teksti ja lehekülgi tuleb väga tihti keerata.

Küll aga jäi veidi vajaka ekraani kontrastsusest. Hämaramas valguses, kus veel kannatab paberraamatut lugeda, on e-raamatu lugemine juba raskendatud. Samas, eks lugeda tulekski ainult hea valguse käes. Erinevalt paberraamatust ei näe teksti lugeda ka siis, kui valgus otse ekraanile paistab ja sealt silma peegelduma hakkab. Valgusega seoses oli huvitavaks probleemiks ka ekraani ääre kõrgus – ülalt paistva valguse puhul tekkis vari, mis segas esimese rea lugemist. Selle vea võib siiski juba norimise alla liigitada.

Võrreldes tavaraamatuga on e-lugeri suureks plussiks seadmesse lõimitud inglise keele seletav sõnaraamat. Tekstis võõrast sõna kohates saab sellel topeltklõpsates seletuse kuvada. Ainus etteheide on see, et käändes või pöördes sõnade otsimisel sageli tulemust ei anta. Juhul kui leitud seletuses on mõni sõna võõras, siis seda omakorda sõnaraamatust otsida ei saa, vaid tuleb see käsitsi sisse trükkida.

Sony Reader PRS-600 kasutajaliides on väga lihtne ja loogiline. Raamatu valimiseks ja lehekülje pööramiseks sobib seadme puutetundlikkuse funktsioon piisavalt hästi. E-raamatusse on võimalik lisada märkmeid nii virtuaalsel klaviatuuril trükkides kui ka käsitsi ekraanile kirjutades või joonistades. Märkmed saab hiljem vajadusel arvutisse laadida. Ometi on käe liikumise ja jälje ekraanile ilmumise vahel häirivalt suur vahe ja minu jaoks ei olnud seda funktsiooni mugav kasutada.

Lisaks lugemisele saab seadmega vaadata pilte ja kuulata muusikat (MP3, AAC). Viimane funktsioon on täitsa mõnus, kui soovid ennast lugemise ajaks muust maailmas täiesti ära lõigata. Miks aga peaks keegi tahtma madala kontrastsusega must-valgel ekraanil pilte vaadata, jääb mulle mõistatuseks.

Kokkuvõttes on tegemist võimeka e-lugeriga, mis täidab oma peamist ülesannet väga hästi. Heades tingimustes on e-luger tänu lisafunktsionaalsustele paberraamatust paremgi. Uue generatsiooni seadmelt jään peamiselt ootama paremat ekraani kontrastsust. Isiklikust eelistusest tulenevalt otsustaksin ka veidi suurema ekraani kasuks.