Sony RX1 – täiskaadersensoriga kompaktkaamera :: Digitest
Paar nädalat tagasi helistati mulle ja pakuti testimiseks Sony uut kompaktkaamerat. Ok, ei tundu eriti huvitav eks. Aga kui ma ütlen, et tegemist on Sony RX1 maailma esimese fikseeritud objektiiviga täiskaader kompaktkaameraga, kas muutus huvitavamaks? Minul läksid küll kõrvad kohe kikki Järgmisel päeval oli kaamera juba käes ja läks pildistamiseks. Kaamera oli mul kogu aeg kaasas. Mõni päev ainukese kaamerana, mõni päev teise kaamerana.
Kuna mul on kogemust nii profi digipeeglitega, kui ka Sony NEX seeria kaameratega, siis üritangi neid mõlemaid võrdluseks võttes leida kuldse kesktee. Kui loed edasi, palun vajuta siia. Sealt leiad kaamera tehnilised näitajad.
Alustan natuke teistmoodi kui tavaliselt – kaamera miinustest, liikudes edasi plusside poole ning tuues välja just need aspektid, mis minule korda lähevad.
Pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga, f/2, 1/125 sek, ISO 1000. © Renee Altrov
Sony RX-1 miinused
Hind: Me kõik saame aru, et tegemist on kaua oodatud kaunitariga ning kaamerat on isegi kirjeldatud kui järjekordset revolutsiooni fotomaailmas, peale Canon 5D Mark II turule tulekut. Aga no 3099 eurot, huuh, võtab mõtlema küll enne kui rahakoti rauad laiali lööd. Selle hinna kohta on palju argumenteerimist internetis, kus ühed ütlevad, et hind on põhjendatud ja teised väidavad vastupidist vastu. Eks igaüks leiab kaamerale erineva kasutuse ja sellest ka hinnataluvus.
Kätte sobivus: Kuna tegemist on ikkagi kompaktkaameraga, siis ei saagi mugavuse latti väga kõrgele tõsta.
Kere on väga väike, kõigest 11,3cm lai ja koos objektiiviga 7cm paks. Istub käes küll, aga puudub kindel koht millest hoida. Ei tunne käes hoides turvaliselt. Soovitav on kasutada hoidmisel alati kahte kätt.
Pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga, f/2, 1/25 sek, ISO 640. © Renee Altrov
Kompaktkaamera välimus: Võib juhtuda, et selle kaameraga tööd tehes ei pruugi sa alguses kliendile jätta väga professionaalset muljet. Kuna väga tihti tekitatakse arvamus ikkagi tehnika suuruse ja margi järgi. Seda muidugi hetkeni, kui klient saab kätte pildid.
Statiiviplaadi kinnitus: Kinnitus asub täpselt kaamera keskel, mis tähendab, et kui kaamera külge on pandud natukenegi professionaalsem plaat, ei saa samal ajal vahetada ei akut ega mälukaarti. Plaat tuleb eemaldada. See probleem esineb enamustel väiksematel kaameratel.
Kallis lisavarustus: Sony teadis, et seda kaamerat on oodatud väga kaua ja selle peal nad liugu lasevadki.
Lihtsalt näitena toon välja, et lisavarustusena optiline pildiotsija maksab Sony enda e-poes “vaid” 599.99$
Pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga, f/2, 1/230 sek, ISO 250. © Renee Altrov
Sony RX-1 plussid
Mittevahetatav objektiiv: Kerel on ees Carl Zeiss Sonnar T 35mm f/2 objektiiv. Mis on tohutu kvaliteediga ja võrreldakse Leica 35mm f/2 Summicron objega. Aga viimane maksab rohkem kui RX1 kaamerakomplekt kokku ja ei oma isegi autofookust. Sellise võrdlusega hakkab 3000 eurot palju mõistlikum tunduma.
35mm on minu arvates üks universaalsemaid objektiive, miks muidu kõik filmiseebikad olid kunagi 35mm. Sellega lihtsalt saab palju tehtud. Aga teisest küljest vaadatuna on seal ikkagi ainult üks fikseeritud objektiiv ees, mis piirab kindlasti pildistamise võimalusi.
Kohe kui kaamera sain ja paki avasin, panin aku taha ja tegin suvalise klõpsu, lihtsalt, et kuulda katiku heli (fotopedede värk). See oli imeliselt pehme klõps, mis ei peleta ühtegi lindu ega sega ühtegi teatrinäitlejat. Teoreetiliselt kui linnas pildistad, siis sa isegi ei kuule seda.. Kui tahta saab menüüst muidugi lisada tehisliku katikuheli. Minu jaoks annab vaikne katik väga palju juurde nii teatripildistamisel kui ka tänavafotograafias.
Menüü: Imeliselt lihtne. Natuke meenutab Canoni uuemaid menüüsid, kus ketrates saab terve menüüsüsteemi läbi käia. Lisaks on väga palju võimalusi nuppe enda tahtmise ja vajaduse järgi programmeerida. Pöidla juures olev ketas on jäetud peaaegu täiesti funktsioonidest tühjaks, et sa saaks ise need sinna panna.
Hot Shoe: Sony pidevalt üritab igale poole enda hot shoe standardit panna, aga keegi ei taha tegelikult seda mitte kuhugi. Lõpuks on nad äkki sellest aru saanud ja RX1 omab juba universaalset hot shoed. Saab kasutada ka teise firma välke. Testisin Pocket Wizarditega. Töötab, aga vajab vahepeal natuke kinni hoidmist, et ühendus töötaks. Nimelt hot shoe kinnitus on natuke väiksem kui digipeeglitel.
Välgusünkro: Kaameral on keskkatik, mis lubab maksimum välgu sünkrot 1/4000s. Saab vabalt pildistada suvel keset päeva tugeva päikesega ja lasta välku juurde. Minu jaoks tähendab see hoopis välguga liikuvate asjade pildistamist. Pilt rulatajast on tehtud säriajaga 1/1000s.
Kere: Kere ja objektiiv jätavad väga kvaliteetse ja tugeva mulje. Ei ole osi, mis hakkaks ajapeale liikuma või lagunema. Väga ilus tervik koos objektiiviga. Jätab tugeva ja vastupidava tunde.
Sensor: Täiskaader Exmor CMOS sensor 24,3 miljoni piksliga. Pilte vaadates on esimese asjana näha seebikatel tuntud ühtlase massi efekti puudumine. Kui võrrelda Sony NEX 5n poolkaader sensoriga, siis seal 200% juures pilti vaadates on aru saada, kuidas joontel ei ole korralikku äärt, vaid terve pilt on nagu üks suur pehme mass. RX1 sensoriga on joon ikkagi joon. Muidugi on ka objektiivil selle juures oma roll.
ISO: Kuni 25600. Võrdlesin ISO-taluvust Canon 5d mrk1 kerega. Sonyl ISO 5000 on umbes sama, mis Canonil ISO 1000. NEXil oli samamoodi tohutult ilus ISO-taluvus. ISOga 3200 filmida ei ole mingi probleem, pilt säilitab oma teravuse ja värvid. Kerel on nimetisõrme juures nupp nimega “C”, kuhu automaatselt kaamera programmeerib sinu enim kasutatud funktsiooni. Minul oli seal kohe ISO muutmine. Väga-väga mugav.
Pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga, f/2, 1/30 sek, ISO 3200. © Renee Altrov | Pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga, f/2, 1/15 sek, ISO 1600. © Renee Altrov |
Suur ekraan: 3” ekraan on maksimum, mida on vist võimalik sellise kere külge ära mahutada. NEX seeria keredel oli liigutatav ekraan, mis tegi vöölt pildistamise superlihtsaks. RX1 ekraan on fikseeritud ja olen nendega nõus, et mida vähem liikuvaid osi, seda turvalisem ja kindlam kaamera on.
Kaamerasisene HDR: Teeb väga head tööd, aga kahjuks ainult JPEG formaadis. Pildistada saab käest ja kaamera ise paigutab pildid kokku. Lõpptulemus on üks pilt, mis tähendab, et ei salvestata pilte eraldi. Kui oled selle teinud siis enam tagasipääsu ei ole. Aga tulemus on korralik!
Dünaamiline ulatus: RX1 täiskaader sensori dünaamiline ulatus on kindlasti võrreldav DSLR täiskaader sensoritega. Kerget erinevust nägin nõrkade valgustingimustega pildistades, kus kaamera tahtis tekitada heleduste ja tumeduste vahel tugevaid kontraste. Aga korralikes tingimustes ei paista suurt erinevust Sony RX1 ja Canon 5D vahel.
Pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga, f/4, 1/1000 sek, ISO 160. © Renee Altrov
Teravustamine: Kaameral on 3 teravustamisvõimalust – autofookus, manuaalfookus ja (kahjuks ei leia õiget eestikeelset vastet) Direct Manual Focus (DMF). DMF tähendab, et sa võid autofookusega teravuse paika panna, aga samas lubab manuaalselt veel muuta kui vaja.
Manuaalfookusel on veel üks huvitav eripära, mida ei ole ühelgi kaameral enne kohanud, nimelt teravusrõnga keeramise kiirus määrab ära teravustamise täpsuse. Kui keerad järsku ja kiirelt teravustamisrõngast näiteks 2 cm, siis võid vabalt teravusega sõita üle pildi lõpmatusse välja. Kui aga keerata rõngast aeglaselt sama palju, siis võib-olla läbid ainult ala, mis jääb näiteks 3m ja 6m vahele. Loodan, et oli arusaadav kirjeldus.
Ühesõnaga kiiretel teravustajatel teravustab kiirelt ning aeglastel, kes soovivad kindlat ja täpset tulemust, teravustab kindlalt ja täpselt.
Pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga, f/2, 1/1600 sek, ISO 1000. © Renee Altrov
1/80s: Võib öelda, et Sony on endale eesmärgiks võtnud vähendada uduste piltide kogust. Nimelt kui tavaliselt digipeegliga pildistades, kasutada Programmi või Ava prioriteeti ning auto ISO, üritab kaamera hoida koguaeg 1/40s säriaega, siis
RX1 tahab kasutada 1/80s. Minu arust ka, 1/40 on ikka liiga vähe, isegi 35mm kohta.
Bokeh: 35mm f2 käsikäes täiskaader sensoriga annavad just selle fantastilise bokehi, mida sa igalt kõrgklassi objektiivilt ootaks (Bokeh – on udusus, või udususe esteetilisus. Bokehit kirjeldatakse ka kui viisi, kuidas objektiiv renderdab fookusest väljas olevat valgust. Näide: valgusallikad muutuvad ilusateks udusteks ketasteks, kui fookusest väljas).
Kokkuvõte
Sony on saanud hakkama ühe suurepärase kaameraga. Väikeses keres suur süda. Teeb oma kvaliteediga silmad ette nii mõnelegi digipeeglile.
Juba on igal pool näha ja kuulda kaamerast kahte sorti arvamusi. Ühed, kes usuvad sellesse kaamerasse pelgalt numbreid vaadates ja teised, kes tahavad enne katsuda ja proovida, kui langetavad otsuse (seniajani ollakse natuke umbusklikud). Saan nendest teistest arvajatest aru, kuna sellist kaamerat pole maailm enne näinud. Siinkohal väga laialt levinud küsimus: Kas Sony RX1 suudab võistelda täiskaadersensoriga peegelkaameratega? Minu vastus on kindlasti positiivne.
Analüüsides oma pildistamiseks vajalikku tehnikat, siis võin julgelt öelda, et saaksin teha väga palju tööd ainult 35mm objektiiviga. Kuid näen selle kaamera kõige suuremat potentsiaali reisifotograafias. Ta on sinu parim reisikaaslane mille puhul sa ei pea langetama otsust, kas valid väljasõidul suure DSLR kere ja tunned ennast mugavalt kvaliteedi osas, või valid väikese ja mugava kere ja annad järele paarist kvaliteedipunktist. RX1 annab sulle mõlemat, kerge seljakoti ja parima kvaliteedi.
Fiksobjektiiv ei ole samuti väga suur probleem. Nagu öeldakse, et kui objektiiv ei zoomi, siis peavad seda tegema su jalad.
Annaks kaamerale hinde. Väga keeruline on seda teha, kuna võrdluseks ei ole midagi samaväärset võtta. Üritan siis seda Canoni digipeegli ja Sony hübriidkaamera vahel kuldset keskmist leida ja annan Sony RX1 kaamerale kümnepallisüsteemis hindeks 9,0. Selle ühe punkti võtab maha mittevahetatav objektiiv ja kerge kättesobimatuse probleem. Sellepärast aga ei peaks muretsema, olen kindel, et kohe kohe tulevad teised kaameratootjad järgi samaväärsete keredega, mis siis ka omavad juba vahetatavat objektiivisüsteemi.
Lõpetuseks võin julgelt öelda, et oleksin väga huvitatud sellise kaamera omamisest!
Ülevaade on algselt ilmunud Renee Altrovi blogis
Pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga, f/2,2, 15 sek, ISO 50. © Renee Altrov