Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 21. nov. 2024

Rulli end üles

Üles

4 kommentaari

Speedlink 2.1 Gravity NX kõlarisüsteem :: Digitest

Speedlink 2.1 Gravity NX kõlarisüsteem
Lauri Veerde

Saksamaa arvutitarvikute tootja Speedlink valmistab igasuguseid arvutividinaid. Laias maailmas on firma aga kuulsust kogunud eelkõige oma audiotoodetega. Aasta algul tõi ta välja 5.1 kõrvaklapid Medusa NX, mis said kohe väga sooja vastuvõtu osaliseks

võites teste ning arvustusi. Suvel täiustas Speedlink ka oma kõlarite lipulaeva – Gravity-seerias nägi ilmavalgust uudse ja moodsa disainiga Gravity NX 2.1 kõlarisüsteem.

Omadused ning tehnilised andmed

  • Bassikõlari võimsus: 10,5 W RMS
  • Satelliitkõlarite võimsus: 2 x 7,5 W RMS
  • Juhtpult helitugevuse reguleerimiseks
  • Madal- ja kõrgsageduste helitugevuse regulaatorid bassikõlari korpusel
  • 3,5 mm kõrvaklappide sisend ning mikrofoni väljund juhtpuldil
  • Satelliitkõlarite mõõtmed: 94 x 175 x 129 mm
  • Bassikõlari mõõtmed: 154 x 337 x 325 mm

speedlink-gravity-nx-1

Vana vs uus

Nagu juba öeldud, kujutab Speedlink Gravity NX enesest täiustatud versiooni populaarsetest Gravity-nimelistest kõlaritest. Viimased olid Speedlikn’il koguni nii hästi välja kukkunud, et firma vorpis nendest mitu erinevat versiooni – siiamaani on müügil nii kena välimusega “Wood edition” kui ka veidi vägevama kõlaga “Gravity XXL“.

gravity_2_1-vs-nx

Gravity NX juures on uuendatud eelkõige välimust. Juhtpult on hulga kompaktsem ja kenam ning seda on senisest mugavam kasutada. Satelliitkõlarid on senise halli pealispinna asemel üleni musta värvi, esipaneelil imiteerivad kõlarite asukohti reljeefsed ringid. Bassikõlari esipaneel on plastiku asemel pleksiklaasist. Ning sinise LED-valgustuse asemel on kasutatud oranži värvi.

Kui vanema Gravity mudeli puhul tuli satelliitkõlarid bassi külge ühendada lihtsalt kaablilt varjestust maha koorides, siis NX-süsteemis ühenduvad satelliidid bassikõlari külge mugavamalt – RCA pistikutega.

Pisemad muutused on toimunud ka kõlarite tehnilistes andmetes. Tehnilisi andmeid kõrvutades võib öelda, et uued kõlarid ei mängi muusikat päris nii kõvasti kui vanad – 12 W RMS bassikõlaril ning 2x 8 W RMS satelliitidel on kahanenud tulemuseni 10,5 W RMS ja 2x 7,5 W RMS. Muutus pole suur ning kõrvaga pole sellest aru saada, et uuemad kuidagi vaiksemad oleks.

Kõlarikomplekti ehitus ja välimus

speedlink-gravity-nx-8Komplektis on kaks satelliitkõlarit, üks bassikõlar ning juhtpult. Juba karp, millesse kõlarid pakitud on, on aukartustäratavalt suur. Selle sees olevad satelliitkõlarid on täiesti tavaliste lauaarvutitele mõeldud kõlarite mõõtmetega.

Bassikõlari korpus on aga seevastu päris lahmakas – 154 x 337 x 325 mm. Nii mõnigi külaline on alguses arvanud, et tegemist pole mitte subwoofer’iga vaid stiilse vastsoetatud lauaarvuti korpusega…

Gravity NX on vanemast versiooniga võrreldes küll märksa moodsama väljanägemisega, kuid disainerid on siiski suutnud säilitada minimalistlikku joont. Kui Te otsite enesele kõlareid, mis laua peal monitori kõrval võimalikult märkamatuks jääksid, siis meeldib Gravity NX teile kindlasti.

Ka bassikõlar on minimalistliku ja samas soliidse väljanägemisega. Esipaneel on mustast läikivast pleksiklaasist, Selle ülemises ääres on oranžide LED-lampidega valgustatud joon. Lampide toodetav oranž värvus võiks muidugi olla veidi küllastatum – praegu on see kuidagi liiga hale oranž. Ilmselt maitse asi…

Bassikõlari korpus on puidust. Selle tagaküljel on lüliti kõlarite sisse- ja välja lülitamiseks, kaks pistikut satelliitkõlarite ühendamiseks, üks 3,5 mm sisend bassikõlari arvutiga ühendamiseks, kaabel vooluvõrku lülitamiseks ning kolm nuppu madal- ja kõrgsageduse helitugevuse reguleerimiseks

Kolmas komplekti kuuluv üksus on ümara kujuga juhtpult. Kellele ei meeldi töölauda risustavad juhtmed ja vidinad, see ei pea juhtpulti üldse kasutama. Puldi tagant saab 3,5 mm pistiku välja tõmmata ning arvuti helikaardi vastavasse auku lükata. Nii on bassikõlar ja arvuti otse ühenduses – ilma, et mingit hääletugevuse regulaatorit vahel oleks.

speedlink-gravity-nx-2-small

Muud omadused

Juhtpult ei ole aga pelgalt helitugevuse regulaator. See toimib ka kõrvaklappide väljundi ja mikrofoni/MP3 mängija sisendina.

Kui soovite puldil olevasse mikrofoniikooniga tähistatud 3,5 mm sisendisse lülitada mikrofoni, siis tuleb juhtpuldi teises otsas olev musta värvi 3,5 mm pistik arvuti helikaardi mikrofoni sisendisse lükata.

Kui soovite puldil olevasse mikrofoniikooniga tähistatud 3,5 mm sisendisse lülitada MP3-mängijat või mõnd muud sellelaadset seadet, siis tuleb juhtpuldi teises otsas olev musta värvi pistik arvuti helikaardi 3,5 mm “Line-IN” sisendisse lükata.

speedlink-gravity-nx-5

Heli

Ma mäletan, et meil oli vanasti kodus üks AudioSonic’u kellraadio. See tegi küll päris võimsat häält kui hääletugevuse nuppu kruttida, aga ega keegi seda nuppu väga puutuda ei tahtnud…

Võimsus ei ole üksinda mingi näitaja. Ülal mainisin, et Gravity NX kõlarite puhul on väljundvõimsust võrreldes vanema Gravity mudeliga veidi vähendatud. Ei oska öelda, kas võimsuse pisike kadu sellega ka kuidagi seotud on, igal juhul toodavad Gravity NX muusikamasinad märksa puhtamat heli kui vanema versiooni mudelid. Eriti tuntav on see keskmisest suurema helitugevuse korral.

Gravity NX süsteem peaks sobima nii mängureile kui ka muusika- ja filmisõpradele. Loomulikult ei ole 2.1 süsteemist loota seda, et eristuksid helid tagant, eest kui külgedelt – selle jaoks on vaja siiski 5.1 kõrvaklappe või kõlareid. Võrreldes teiste 2.1 kõlaritega ei saa Gravity NX helimasinaile aga mitte midagi ette heita.

Märulimängude plahvatused antakse edasi mõnusa bassikõminaga, mida võiks ka ehk rohkemgi olla – samas on kõlarid optimeeritud nii, et nendega on ühtviisi mõnus nii mängida kui ka muusikat kuulata. Mängureile suunatud audioedastajatega on tihtilugu see häda, et nende bass on muusika kuulamisel liiga tugev. Gravity NX puhul seda probleemi pole.

speedlink-gravity-nx-9

Plussid ja miinused

Plussid:

  • Tugev ehitus ja minimalistlik disain
  • Soovi korral kasutatav juhtpult
  • MP3/mikrofoni sisend ja kõrvaklappide väljund juhtpuldil
  • RCA pistikud
  • Suurepärane heli nii mängudes kui ka muusikat kuulates

Miinused:

  • On/Off nupp võiks olla mõnusamas kohas kui bassikõlari taga.
  • Suur bassikõlar (ei pruugi laua alla palju ruumi jätta)
  • Oranž valgustus võiks olla oranžim

Kokkuvõte

Speedlink on tulnud Gravity kõlarisüsteemi uuendamisega päris hästi toime. Helikvaliteet on NX mudelil suures osas sama hea kui vanal versioonil – suurema helitugevuse korral on märgata isegi helikvaliteedi paranemist. Suured muutused paremuse poole on toimunud kõlarite disainis ning kindlasti ka juhtpuldi välimuses ning selle kasutamise mugavuses. Kui otsite keskmise klassi kõlareid igapäevase mängimise ja muusika kuulamise tarvis soodsa hinnaga, siis on Speedlink Gravity NX 2.1 üks paremaid valikuid.

Speedlink Gravity NX 2.1 hind Photopointis: 1099.-

[nggallery id=16]