Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 3. dets. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Speedlinki 2.1 kõlarid: Vivente, Progressive ja Gravity Blaster :: Digitest

Sain testimiseks enda kätte kolm komplekti arvutitele mõeldud kõlareid. Tegu on 2.1 (bassikõlar pluss kaks sateliiti) komplektidega Speedlink’ilt. Mõned aastad tagasi olid väga populaarsed kõikvõimalikud viie kuni seitsme kõlariga (5.1 ja 7.1) süsteemid, kuid olgem ausad – kellel ikka on võimalust nii paljusid arvutikõlareid paigutada oma ruumis nii nagu neid täpselt paigutama peaks. Aga valesti paigutatud süsteemist pole ju kasu! Kaks kõlarit annavad stereo ja lisaks läheb tarvis bassi – see ajab üldjuhul asja ära ning arvuti helisüsteemi juures pole mõtet taga ajada viimast sõna. Heli peab olema lihtsalt mõjuv.

Alustuseks – tegu on kolme kõlarikomplektiga hinnavahemikus umbes 500 kuni 1000 krooni. Kõik on siis 2.1 ehk bassikõlar ja kaks sateliiti süsteemid. Nimedeks on Vivente, Progressive ja Gravity Blaster. Varem on Digitestis kirjutatud ka Speedlink`i Gravity NX kõlarisüsteemist.

Vivente 2.1 – ilusad valikud

Kui nüüd kuulama hakata kõige raskemast otsast, siis kontrabassiga tekib Viventel muidugi probleeme. See pill eriti ja laiemalt klassikaline orkestrimuusika oma nüansside mitmekülgsuses kõigile helitekitajatele tõsine väljakutse.

Panime mängima Tõnu Kaljuste / Arvo Pärdi “Orient Occident” – see on üks raskemaid lugusid, mida kõlarite peal proovida. Kui bass põhjas siis on eriti kole hääl, keskmiselt seadistatult kuulatavam, kuid nüansse lõikab hulgaliselt ära. Järgmised kõlarid on selles veidi paremad, aga ega sellise muusika jaoks need pillid mõeldud polegi.

Youtube’i testis tekib heli veidi alla 40 hertsi. Meie kuulmine kaob 14 khz juures. Kui kõlarid maksimumi keerata ja heli maha võtta, siis müra on küllalt tasane – trafo on korralik. See on odavamate kõlarite puhul päris tähtis asi jälgida. Sageduste esituse kohta võrdluseks – Lenovo S10e pisikestest kõlaritest alla 200 hertsi heli üldse kõrvu ei kosta, lihtsalt liiga pika intervalliga kõmin pisikõlaritele. Sama masina heliväljundist tuleb bass aga Speedlinki abil palju varem välja. Tootja andmetel on võimsus 12 W RMS.

Bassikõlari korpus on ka Viventel küllalt paks ja kumiseb koputades. Puiduga muidugi tegu pole, aga mattpinnaga 5 mm paksune kast on küllalt veenev siiski. Samast materjalist ja samasugused on ka teiste bassikõlarite korpused – Gravity Blasteril veidi paksemad ka. Ägedust lisavad välimusele sateliitkõlarite alt kumavad värvilised LEDid (hõbedaste kujunduselementidega kõlaritel sinised LEDid).

Valida on Vivente kõlaritel neli erinevat värvilahendust – mustad hõbedasega või oraanžiga ning valged helerohelisega või hõbedasega. Niisiis Vivente kõlarid on soodsad, aga näevad stiilsed välja ja arvuti juurde kõlbavad küll.

[nggallery id=42]

Progressive 2.1 – edevad kõlarid väiksesse ruumi

Järgmised kõlarid Progressive 2.1 System on kõige väiksemas kastis, rafineeritud disainiga – juhtmevaba puldi ja ekraaniga, mis näitab kõlarite seisundit. Bassikõlar on madal kast, suunatud ülesse. See sobib kasutamiseks kitsastes oludes, riiulil või laual näiteks, aga lakke suunatud bassil on omad halvad küljed.

Progressive 2.1 on võrreldes Viventega leebem, paremas mõttes. Kuid samas ka iseloomutum. Kui Vivente jäi kõva bassi peale vait, siis Progressive mängib selle asemel keskmiselt. Mingi põrin kipub sisse jääma nende kõlaritega, äkki tuli see testimisest tühjas ruumis – pooleli remondiga Õismäe betoonkorteris.

Probleem on ehk bassikõlari suunatus üles – see kipub kaasa tooma häda järelkajaga. Vertikaalselt suunatud heli kipub raudbetoonkorteris kumama jääma. Võib olla oleks nad asjalikud riiulile pannes ja suhteliselt asju täis toas kasutamiseks, et toas kajama ei jääks.

Pult on sel süsteemil väga pisike, veidi ebapraktiline. Vähemalt saab selle pealt kõlarid väljalülitada. Ilma puldita pole selle süsteemiga midagi teha. Puldi sisse käib emaplaadi toitepatarei, mündi suurune Igaks juhuks tasub ilmselt selliseid varuda aktiivse kasutuse korral sahtlisse. Harjumatult sile pult ka – ainult punase (väljalülimisnupu) leiab pimesi üles, selle eest on esteetikat minimalismis kuhjaga. Kui veidi aega võtta ja harjutada, siis saab ehk pimesi aktiivselt kasutama õppida küll. Bassikõlari ekraanil annab seade teada mida parasjagu reguleerid.

Youtube’i testis – 40 peal uriseb Progressive väga vaikselt veel, peale 50 hakkab häält tegema. Madalal on väga vaikne. Eks bassikõlar on väiksem ka kui teistel mudelitel. Kõrge sagedus üle 13 kHz ei lähe – miskipärast tundus see piir kõrvaga testides madalamal olevat kui Viventel, aga see on küllalt tunnetuslik teema. Tootja andmetel on võimsus 26 W RMS ja esitatav sagedusvahemik 35 – 20 000 Hz.

Disain on sellel komplektil kena, pult on kõige vabamalt kasutatav – “saba” taga pole ja seadistada saab sellega põhjalikumalt, sest “mõistust” on kõlaril rohkem.

[nggallery id=43]

Gravity Blaster – vinge bassikõlar

Gravity Blasteri bassikast on kobakas nagu mõni väike lauaarvuti, aga mõjusaima heliga on see ka. Disain on seadmel robustne, värvilahendus must-oraanž, mis mõnele meeldib, teisele mitte.

Blastrid on Speedlinkil bränditud uhkemalt – kõigil peal kirjad Blaster, subwooferil ka Gravity. Tootjanimi jääb veidi tagaplaanile. Kui nimi silma riivab, siis asi see ka pole Eesti meistrimehel oraanž kiri lakibensiini abil eemaldada. Blasteril ja Viventel on kõlaritel kirjas, et kumb on vasak ja kumb parempoolne. Progressive määratleb selle vaid pistiku värviotsade abil. Viventel pole sateliitidel üldse vahet – isegi pistikud on ühte värvi.

Blasteril on juhtimine kaabliga veidrast puldist, kust seadet väljalülida ei saa, küll aga saab seadet vaigistada hetkeks või pikemalt (nupp jääb sügavale vajutades alla). Pult ise on küllalt kummaline ja meenutab väiksemat hiirt.

Blasteri sateliidid ka küllalt suured ja kahe töötava kõlarielemendiga, kuid head keskmist tooni ei taha anda. Kolmest kõlarikomplektist on Blaster’itel siiski kõige parem heli. Bassi mõõtmed muidugi ka juba väiksema lauaarvuti mõõtu. Kui sateliidid üldse eemaldada, kaovad sellel komplektil kõrged toonid sootuks – laulu pole, sest inimhääl on bassile liiga kõrge. Väiksematel komplektidel jääb ka bassist nõrgalt lauluhääl tulema, nagu mängiks teises toas. Seega Vivente ja Progressive’i bassikõlarid on mõne võrra laiema sagedusalaga, aga kindlasti mitte nii võimekad oma põhialal – bassi edastamisel.

Blasterite suurus on arvutikõlarite puhul juba miinuseks, heli poolest on nad kõige paremad – võibolla ootaks veidi rohkemgi, aga küllalt head siiski selle raha eest. Selle komplekti julgeks ka õhukese teleka kõrvale säästulahenduseks panna.

[nggallery id=44]

Plussid/miinused

Vivente 2.1

  • Plussid: palju välimusvalikuid, soodne hind

Progressive 2.1

  • Plussid: puldist juhtimine, ekraan, vähe võtab ruumi
  • Miinused: kummaline bassiheli suund

Testivõitja: Gravity Blaster 2.1

  • Plussid: kõige puhtam bass, võimekaimad sateliidid
  • Miinused: võtab palju ruumi

Kokkuvõtteks

Speedlink pakub laias valikus arvutikõlareid ja mulle sattusid testimiseks keskmised head ja traditsioonilised isendid. Ei midagi ekstreemset ega kummalist, vaid mõistlikus hinnaklassis tavalised kõlarid.

Progressive süsteem on neist kõige edevam – traadita pult ja seadistusekraan on kenad. Nendel kõlaritel on kaasas ka kõige enam juhtmete üleminekuid, et ei pea piirduma 3,5 mm arvutiotsaga vaid võib ka kanalid eraldi vastu võtta. Samas ka Viventele ja Gravity Blaster kõlaritele saab heli kahe kanaliga sisse tuua, lihtsalt juhtme peab ise leidma.

Vivente võimaldab soodsalt erinevaid värvivalikuid ja Gravity Blaster on nii võimas, et seda võib julgelt kasutada igal võimsusel vaid eramajas, veidi naabritest eemal. Sellegi poolest on tegu parima valikuga.

Blastrid võivad kasulikud olla ka teleka kõrvale – odavate LCD telerite sisseehitatud bassiheli on ju väga kehv, kuid telekast ja arvutist on bass küllalt oluline – eriefektide nautimiseks. Muusika kuulamisel avaldavad rohkem mõju keskmised toonid ja suutlikus mitmeid instrumente välja mängida, see ei ole 2.1 arvutikõlarite kõige tugevam külg mõistagi. Või eks oleneb kuulaja eelistustest …

Speedlink Vivente kõlarid Photopointis: 649.-

Speedlink Progressive kõlarid photopointis: 799.-

Speedlink Gravity Blaster kõlarid Photopointis: 899.-