Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 16. sept. 2024

Rulli end üles

Üles

3 kommentaari

Tamron 28-300mm f/4-7.1 Di III VC VXD asendab (peaaegu) kõik teised objektiivid

Tamron 28-300mm f/4-7.1 Di III VC VXD asendab (peaaegu) kõik teised objektiivid
Stephan Redko

Optikatootja Tamron on viimaste aastate jooksul tootnud igasuguseid huvitavaid suumobjektiive, aga nüüd on nad kokku pannud oma kõige mitmekülgsema saavutuse, mis võiks asendada (peaaegu) kõik Sinu teised objektiivid.

Tamron 28-300mm f/4-7.1 Di III VC VXD eesmärk on pakkuda kõik-ühes lahendust Sinu (Sony) täiskaader hübriidkaamerale, et saaksid vähemaga saavutada rohkem.

Selles ülevaates panen Tamroni uue leiutise proovile ning vaatan, kuidas see reaalmaailmas toime tuleb – milline on selle pildikvaliteet ning kas see on tõesti nii mitmekülgne kui paberi peal paistab?

Tamron 28-300mm f/4-7.1 Di III VC VXD

Tamron 28-300mm f/4-7.1 Di III VC VXD disain

Uus 28-300mm f/4-7.1 Di III VC VXD on nagu iga teine viimase aja Tamron objektiiv ehk hea ehituskvaliteet + intuitiivne ja minimalistlik disain just nii kirjeldaksin mina seda kõige lühidamalt.

Kuna tegu on eelkõige reisimiseks mõeldud objektiiviga, mis võiks hoiustamise ajal võimalikult vähe ruumi kotis võtta, siis Tamron on otsustanud teha sellest välise suumiga objektiivi ehk laiast otsast on see võimalikult kompaktne ning kasutuse ajal pikeneb see, mida rohkem Sa välja suumid.

Suuruse poolest on Tamron kõige kompaktsemas asendis sama suur kui ettevõtte populaarseim 28-75mm f/2.8 G2 objektiiv ehk küllaltki pisike. Suumides välja maksimaalse fookuskauguseni on aga pikkust omajagu ning meenutab rohkem 70-180mm f/2.8 G2 telesuum-objektiivi.

Samuti jääb Tamron üsna madalasse kaaluklassi, sest kes tahaks reisile kaasa võtta kopsakat suumobjektiivi, mis teeks reisikogemuse ebamugavaks!? Tamron 28-300mm VC VXD kaalub ainuüksi 610 grammi ning paaritades see näiteks Sony a7 IV täiskaader hübriidkaameraga, siis on komplekti raskuseks 1268 grammi.

Just sellist kombot kasutasin mina oma kasutusperioodi vältel ning tundsin, et selle suurus ja kaal olid täpselt sellised nagu ma antud komplektilt näha oleks tahtnud.

Tamron 28-300mm f/4-7.1 Di III VC VXD

Kahtlemata üks suurimaid disaini eeliseid, mis kaasneb Tamron 28-300mm Di III VC VXD objektiiviga (ning ka enamus teiste uute Tamronitega) on integreeritud USB-C pesa.

USB-C pesa kaudu saad oma Tamroni objektiivi ühendada nutiseadmega, kust on võimalik “TAMRON Lens Utility” tarkvara abil tuunida objektiivi enda maitse kohaselt. Muuta saab näiteks seda, kuidas fookusrõngas keerates reageerib või mida objektiivipealne funktsiooninupp aktiveerib.

Isegi juhul, kui on liikvel olles vaja midagi ruttu muuta, siis see võimalus on Sul olemas, sest lisaks Windows ja macOS arvutitele on Tamron Lens Utility rakendus saadaval ka Google Play poes ehk ka Android nutiseadme kaudu on võimalik oma objektiivi tuunida.

Tamron 28-300mm f/4-7.1 Di III VC VXD

Kirsi paneb tordile veel Tamron 28-300mm objektiivi filtrikeere, mis on ühine enamus teiste Tamroni objektiividega ning on tegelikult laialt levinud ka teiste tootjate objektiivide seas. See tähendab, et uute filtrite või adapterite soetamise asemel saad Sa sama 67mm suurusega filtreid kasutada mitme erineva objektiivi peal — üks peavalu vähem!

 

Tehniline külg

Tamron 28-300mm f/4-7.1 Di III VC VXD pakub 10,7-kordset suumivahemikku lainurgast kuni supertelefotoni. Ajalooliselt on sellist tüüpi objektiivid olnud pigem kehvema pildikvaliteediga, sest kuskilt otsast peab kompromissi tegema, et saavutada niivõrd mitmekülgne suumivahemik.

Kui kõige teravama pildi saab fiksobjektiiviga, siis ilmselgelt ei saa samasuguseid tulemusi loota suumobjektiivist, mis on praktiliselt 200 fiksobjektiivi ühes. Ühte fikseeritud fookuskaugust on palju lihtsam optimeerida ning täiustada vajalikke elementidega kui 272mm jagu fookuskauguseid.

Loomulikult on objektiivide tehnoloogia vahepeal edasi arenenud ning suumobjektiivide kvaliteet on märkimisväärselt tõusnud punktini, kus on tegelikult raske vahet teha fiksi ja suumi vahel.

Isegi antud Tamron 28-300mm f/4-7.1 Di III VC VXD puhul ei paistnud mulle fotodes silma absurdne pehmus või kromaatiline aberratsioon, mida ma algselt selle puhul kartsin.

Tamron 28-300mm f/4-7.1 Di III VC VXD

Optikakvaliteet pole ka ainus asi, mis aastate jooksul märkimisväärselt on paranenud, sest tarkvaralisel poolel on ka igasuguseid korrektsioone tekkinud, mis võivad algselt saavutatud pilti drastiliselt viisakamaks muuta. Tänapäeval juhtub enamus sellest juba automaatselt otse kaamerast pildistades ja ka siis, kui fotod Lightroom’i importid.

Isegi selle Tamroni objektiivi f/4-7.1 ava ei ole nii suur kompromiss kui esmapilgul paista võib, sest päevasel ajal on see kindlasti rohkem kui piisav ning pisut hämaramates tingimustes on võimalik alati ISO tundlikust tõsta. Paljud fotograafid ei julge tänase päevani seda teha, kuid oleme ausad — kaasaegsed hübriidkaamerad on rohkem kui suutlikud tootma kauneid kaadreid, isegi mitmetuhandelise ISO peal.

Jällegi, kui Sa oma kaadriga rahul ei ole, siis järeltöötluses on Sul tohutult palju võimalusi veel seda parandada. Hiljaaegu oleme just näinud AI-põhinevaid “de-noise” ehk müravähendavaid tehnoloogiaid, mis teevad kohati tõeliseid imesid kõrge ISO-ga pildistatud kaadritega.

Tamron 28-300mm f/4-7.1 Di III VC VXD

Teravustamise poole pealt kasutab Tamron 28-300mm suumobjektiiv kõige värskemat VXD lineaarset mootorit, mida oleme juba põhjalikult katsetada saanud viimase paari aasta jooksul välja tulnud Tamroni objektiividega.

Lineaarne mootor on olnud täielik mängumuutja just eelkõige kiiremate subjektidega sammu pidamiseks, sest mootor liigub objektiivi sees rööbaste peal, võrreldes samm-mootoriga, mis teravustab n.ö. käikudega ehk selle protsess on tihtipeale pisut aeglasem.

Lisaks on Tamroni VXD mootor väga vaikne ning täpne oma tööülesandes ehk kui Sulle meeldib videoid salvestades autofookust kasutada, siis 28-300mm f/4-7.1 saab sellega väga hästi hakkama ning “lindi” peale ei jää ka teravustamismootori helisid. Nüüd ka juttu sellest, kuidas see objektiiv minu jaoks reaalmaailmas toimis.

 

Isiklik kogemus

“Vot, see on üks põnev objektiiv” oli minu esimene mõte Tamroniga esmakordselt pildistades. Hakkasin koheselt mõistma, miks supersuum-objektiivid on nii populaarsed just hobifotograafide seas.

Tamron 28-300mm f/4-7.1 VC VXD objektiivi oli tõsiselt mugav kasutada, sest kolme erineva objektiivi kaasas kandmise ja vahetamise asemel ei pidanud ma fotokotti kaasa võtmagi. Kaamera läks kaelarihma külge ning see üks ja ainus objektiiv oli kõik, mida ma pildistamiseks vajasin.

Kasutades oma igapäeva elus peamiselt Tamron 28-75mm f/2.8 objektiivi, siis minu jaoks oli väga harjumatu kasutada nii kauge suumiga toru. Ma ütleks isegi, et tihtipeale ei leidnud ma kõige kitsamast 300mm fookuskaugusest palju kasugi, sest minu poolt soovitud kompositsioonide jaoks jäi sel juhul kaadrisse liiga vähe negatiivset ruumi.

Tamron 28-300mm f/4-7.1 Di III VC VXD

28mm; 1/50s; f/4.0; ISO 160.

Tamron 28-300mm f/4-7.1 Di III VC VXD

300mm; 1/100s; f/7.1; ISO 800.

Mõlemad pildid on tehtud ühe ja sama objektiiviga, ühe ja sama koha pealt. Ausõna, need on pildistatud silla pealt ehk mul ei olnud füüsiliselt võimalik lähemale minnagi. See on absurdne, kuidas üks objektiiv suudab toota kaks täiesti erinevat kaadrit kõigest ühe suumirõnga keeramise abil.

Antud Tamroni objektiivi pildikvaliteedi üle ei saa kohe kindlasti kurta. Tegelikult, seda annaks võrrelda isegi mõne nende normaalsuum-objektiiviga, mis on ikkagi suur kompliment sellisele supersuumile. Loomulikult tuleks võimalikult terava pildi saavutamiseks kasutada ka vastavat säriaega, eriti just telefoto poole peal.

Üldjuhul kasutaksin 300mm fookuskauguse peal vähemalt 1/300s säriaega, kuid kuna Tamron 28-300mm on varustatud VC optilise stabilisaatoriga, siis proovisin ka sellest kasu leida ja suutsin pildistada kõige kitsamast otsast 1/100s säriajaga terava pildi (käest hoides).

Seega kui tunned, et kiiremate säriaegadega jääks kaader liiga pimedaks, siis kindlasti lülita sisse optiline stabilisaator (ja keresisene stabilisaator, kui Su kaameral see on) ning proovi ka madalamaid säriaegu — tulemused võivad Sind üllatada.

Oma piltidel ei paistnud mulle silma ka kromaatiline aberratsioon ega mõni muu kummaline artefakt, mis pildi ära rikuks või paneks selle vähem professionaalsemana paistma. Ausalt öeldes, selle pildikvaliteet tundub lausa nii hea olevat, et ma julgen väita järgnevat:

Tamron 28-300mm f/4-7.1 Di III VC VXD ostul EI TEE sa kompromissi pildikvaliteedi, ehituse ega suuruse ja kaalu poolest. Ainus miinus, millega Sa seda objektiivi kasutades elama pead on pisut väiksem ava, millega võid hätta jääda just hämaramates tingimustes. Tamron on kõige muu poolest teinud sellest imehea objektiivi, mis vastab täielikult tänapäevastele standarditele ja mõnes mõttes ka ületab neid.

Tamron 28-300mm f/4-7.1 Di III VC VXD

100mm; 1/160s; f/6.3; ISO 800.

Veel üks asi, mis mulle Tamroni puhul meeldis oli see, et ma sain katsetada erinevate fookuskaugustega ja näha, mis igas antud olukorras töötas ja ei töötanud.

Olles hetkel telefoto-objektiivi otsingul, siis 28-300mm kinnitas mulle veelkord, et f/4 ja sellest veelgi väiksemad avad on tegelikult rohkem kui piisavad sellist tüüpi objektiivi jaoks, sest naturaalne compression teeb juba ise tausta piisavalt uduseks. Selleks, et kogu subjekt jääks teravaks tuleks niikuinii kasutada väiksemaid avasid (nt. auto- ja tootefotograafia puhul).

Kui algselt arvasin, et ma soovitaksin seda objektiivi vaid hobi korras tegutsejate jaoks, siis peale oma kasutusperioodi lõppu olen jõudnud järeldusele, et see sobiks väga hästi nii hobi kui ka professionaalses korras tegutsevatele fotograafidele.

Näiteks, kui tegeled loodusfotograafiaga ja kavatsed ideaalse pildi jaoks pikale matkaretkele minna, siis iga gramm Su kotis loeb ning mitme suure objektiivi asemel saaksid Sa samahästi kotti pista ka lihtsalt Tamron 28-300mm f/4-7.1 objektiivi.

Maastikupiltide jaoks võiks ka ideaalis komplekti kuuluda üks ülilainurkne objektiiv, kuid kõik muu vajalik oleks selle Tamroni objektiiviga kaetud.

Tamron 28-300mm f/4-7.1 Di III VC VXD

82mm; 1/50s; f/6.3; ISO 1250.

 

Tamron 28-300mm f/4-7.1 Di III VC VXD

82mm; 1/100s; f/6.3; ISO 800.

Tamron 28-300mm f/4-7.1 Di III VC VXD

300mm; 1/100s; f/7.1; ISO 500.

Lõpetuseks

Mõistan, kui Sa oled selle objektiivi osas skeptiline — ka mina olin, enne oma kasutusperioodi alustamist. Ajalooliselt on supersuum-objektiivid olnud päris kehva ehitus- kui ka pildikvaliteediga ning seetõttu pole fotograafid neid eriti tõsiselt võtnud, kuid Tamron on seda reputatsiooni lõpuks muutmas.

Tamron 28-300mm f/4-7.1 Di VC VXD ületas täielikult minu ootuseid ning tuli suurepäraselt toime igas olukorras, kus ma seda oma testperioodi jooksul sain katsetada.

Olgu Sa minemas reisile või lihtsalt ei viitsi objektiive koguaeg vahetada, siis Tamron 28-300mm VC VXD on hetkeseisuga üks ainsaid “kõik-ühes” supersuum-objektiive, mida ma Sulle isiklikult soovitada julgeks.

Arvestades, mitu objektiivi see üks ja ainus Tamroni objektiiv suudab asendada ning kui hea selle pildi- ja ehituskvaliteet on, siis selle 999-eurone hinnasilt on 100% väärt seda.